• Krátkometrážní

Batman (2022)

Ťažkotonážna detektívka dusiaca sa vo svojej dokonalosti. Cez famóznu hudbu, úžasné kompozície scén, precítenú kameru a vyspelosť. Upršanejší a temnejší Gotham ste ešte nevideli. Reeves nám servíruje umelecký zážitok, ďaleko osobnejší, než doterajšie projekty s titulnou postavou. Pattinsonova rozorvanosť a zúrivosť ohromuje rovnako ako nevyspitateľnosť zápornej postavy. Tri hodiny by boli akoby stále málo, niektoré príbehové aspekty neboli naplno rozvinuté. V obľúbenosti bude tento Batman šliapať Nolanovej trilógii na päty, skvelý zážitok. 4/5*

Profesor a šílenec (2019)

Z dostupných informácií je zrejmé, že Gibson je strojcom tohto projektu. Najväčší čarodej je však ten, kto písal tunajšie dialógy. Delostrelectvo brilantných myšlienok, filmová grácia najvyššieho kalibru. Herecké osadenstvo (nielen hviezdne duo) predvádza skvelé predstavenie a sprostredkúva emócie, ktoré by som od obdobného filmového námetu nečakal. Ohromnou škodou je skĺznutie z cestičky samotného písania a zameranie sa na psychický stav Pennovej postavy, film tým stratil na údernosti. Stále sa však bavíme o dôležitej a poučnej životopisnej dráme. Takto sa robia hodnotné filmy. "Keď čítam, nikto ma neprenasleduje. Keď čítam, ja som ten, čo prenasleduje. Prenasledujem dobro."

Den vlajky (2021)

Snímok nezávislej tvorby s veľkými menami na pozadí. Rodinná dráma o dopadoch démonov otca na svoju dcéru, respektíve celú rodinu. Od podobne neangažovaného filmu som čakal omnoho menej, film obsahuje za priehršť emócií sprevádzaných skvelou hudbou a poskytuje priestor najmä hlavnej postave. Dylan Penn bola vedľa svojho otca excelentná a prajem jej veľa úspechov.

Old Shatterhand (1964)

Odlišné producentské a tvorcovské zázemie je veľmi cítiť. Pridalo sa na vyspelosti snímku, sme svedkami vrážd, zákerností a krutosti. Zároveň však scenár akoby neexistoval, postavy sú prinajmenšom debilné a správajú sa absurdne. Vrcholom je súboj Winnetoua s Veľkým Medveďom, ktorý je doslova smiešny. Výprava a krásne exteriéry s výbornou hudbou zachraňujú pochabý výsledok.

Euforie - Série 1 (2019) (série)

Teenagerský seriál zaznamenal obrovský progres a tento projekt je toho jasným dôkazom. Precízne, tvrdé a hrajúce sa na voľnom poli ďaleko za hranicou, kde sa iné seriály ani len neodvážia pozrieť. Vekovo som už mierne za cieľovkou a preto mi pózerské postoje a pohľady občas lezú na nervy, kvalitatívne sme však veľmi vysoko a mierne nedostatky sa dajú odpustiť. Záverečná dvojčasť vybočila zo štruktúry epizód a nemohli sme dostať nič lepšie.

Je s námi konec? (2016)

Je! A je vidno, že si to uvedomuje aj Leo, ktorý vo väčšine prípadov len počúva špičky vo svojich odboroch, ako vysvetľujú jednotlivé aspekty. Oceňujem ho, pretože vďaka nemu do tejto problematiky nazrie omnoho viac ľudí. Škoda, že dokument nešiel ešte ďalej, ale naopak sa snaží vzbudiť iskierku nádeje. A tá nie je. Napadá mi verš z jednej piesne od Guns N´Roses, "ain't it fun when you know that you gonna die young".

Benedetta (2021)

Nanajvýš provokatívny a nevyspitateľný príbeh Benedetti Carlini, skutočnej historickej postavy pôsobiacej v kláštore v Pescii v 17. storočí prezentuje Verhoeven štýlom sebe vlastným a vulgárne ukazuje prostredník celej cirkvi. Prehnaná okázalosť je zatienená ohromnou nejednoznačnosťou hlavnej postavy, ktorá dominuje celému snímku.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Nový Spider-Man je ešte viac, než mokrý sen fanúšika. Bežne by človeka nenapadlo, že by tunajšie spojenie mohlo byť uskutočnené. Práve z tej interakcie vznikajú nevídané situácie a skutočne som sa bavil. Chápem ľudí, ktorí tomu napálili plný počet, no mám pochopenie aj pre druhú skupinu sklamaných. Treba priznať, že film má mnoho zbytočných a hluchých pasáží a nebyť starých známych tvárí, bavili by sme sa o priemernej komixovke. Paralelné svety ponúkajú nevídané veci, tvorcovia môžu lietať fantáziou prakticky kamkoľvek. Pokiaľ ma to bude stále takto zabávať, sem s tými nápadmi.

Šéfkuchař na grilu (2014)

Prvá polovica filmu je dobrá kuchárska jednohubka, ktorá neurazí. Druhá polovica je už číra radosť z remesla, feel-good potešenie a presne to, čo chcete dostať. Nádhera.

Cruella (2021)

Veľmi svižná a dobre odsýpajúca blbina, ktorá ma jedinú ambíciu, zabaviť diváka. Podarilo sa na maximum a prekvapivo práve u tohto snímku, ktorému som vopred vôbec neveril. Emma Stone si ide koncert a skvele jej sekundujú aj ostatní. Niektoré infantilnosti boli prinajmenšom úsmevné, je to však typické pre hrané Disneyovky. Vo filme dominuje skvelý soundtrack a za zmienku stoja jednoznačne aj ohromné kostýmy... áno, kostýmy!