• Krátkometrážní

Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

Silný snímok s úžasnými hereckými výkonmi. Výpovedná hodnota je jasná a prinúti každého zamyslieť sa. Film odzbrojujúci čistou realitou zobrazujúci obyčajný život s problémami, ktoré má každý druhý. Za týždeň si však pravdepodobne spomeniem len na herecké výkony. Lepší priemer.

Predátoři (2010)

Slušná akčná podívaná oprašujúca starú dobrú klasiku z ´87., ktorá je však vo všetkom lepšia. Predátori sa nedokázali predať, okrem samotných predátorov a drsne ohnivej Alice Braga som nikomu neveril ani štek. Námet (akési pokračovanie), kamera, triky, úvod, to všetko sedelo. Chýbalo mi však viac krvi, gulervúcej akcie a zapamätaniahodných pasáží. Čas mi ubehol rýchlo, no neužil som si ho podľa predstáv.

Anonym (2011)

Emmerich konečne zhodil ten obrovský kameň, ktorý nosil na chrbáte a neustále ho ťažil. Bola to váha jeho tvorby symbolizovaná patosom a megalomanskými katastrofami. Nebol zlý režisér, no týmto filmom sa stal režisérom lepším. Seriózna látka, ktorú netreba brať s rezervou, to potreboval. Anonym zaujme príbehom, hereckými výkonmi, má svoje zvraty, skvelú výpravu a kameru. Námet je zaujímavý, avšak v postavách sa človek dlho musí hľadať. Oceňujem tento snímok, potešil ma, má však veľa mŕtvych bodov. Silná trojka/slabá štvorka.

Ils (2006)

Hra na mačku a myš, kde je mačka odhalená až v závere, čo je vlastne najväčší knock-out na diváka. Sú aj lepšie horory, no Ils ubehnú ako voda a rozhodne stoja za pozornosť. "Oni sa s nami nechceli hrať..."

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Pravdepodobne som podvedome vopred nadŕžal Fincherovmu remakeu, pretože švédsku trilógiu som si nepozrel ako prvú, hoci som mal možnosť. Z toho pohľadu tento snímok nemám šancu degradovať a porovnávať. Zamýšľať sa, či vôbec malo zmysel po dvoch rokoch od originálu natočiť remake, je na mieste. Avšak odmyslenie tohto faktu je myslím dosť dôležité. Dievča s dračím tetovaním made by USA je vynikajúco spracovaná záležitosť, ktorá napriek dlhej stopáži nenudí. Craig bol trefou do čierneho viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. O Rooney Mara nechcem diskutovať, tu sa vskutku zíde porovnanie s Noomi Rapace. Všetky prvky filmu však fungujú skvele a tak, ako zaujmú už úvodné titulky (awesome as fuck!), zaujme aj nasledujúcich 150 minút.

Válečný kůň (2011)

Takéto sentimentálne snímky plné patosu určené širokým masám sa v súčasnosti už len tak netočia. Pišta nás ale opäť chcel dojímať, a že sa mu to aj podarilo. Scenár je výborný, rovnako kamera a hudba. Nomináciu na oscara zabezpečila jednoznačne scéna, kde sa Joey splaší a uteká cez vojnové pole. Označenie veľmi pekný film je myslím to najvýstižnejšie. Toto je poctivá filmárčina!

Comedy Central Roast of Charlie Sheen (2011) (pořad)

Sprcha brutálnych, rasistických, šovinistických a nanajvýš poburujúcich urážok, aké len človek môže vymyslieť. Sledovať partičku známych osobností, i pre nás absolútne neznámych indivíduí, ako na seba kydajú nemusí byť každému pochuti, ale keď to je tak svinsky vtipné!!! Dva-tri výstupy nestáli za veľa, inak je to maximálna pecka s veľmi ostrým humorom. "Charlie, ak ty vyhrávaš (winning), musí byť kurva niečo zle s výsledkami."

Armáda temnot (1992)

"Sayonara hajzle! Pokračovanie nenesúce sa v duchu svojich predchodzov sa snaží hrať na inú nôtu, no z pohľadu celej série hraje len druhé husle. Snímok zaujímavý najmä Campbellovými mega hláškami (aach milujem 90. roky), obstojnou atmosférou a slušným záporákom. Videl som režisérsku verziu s alternatívnym koncom, záver v obchoďáku som si teda musel pozrieť dodatočne, vo výsledku je to však jedno. Je to pekne uletená hláškoidná zábavka s rozumnou dĺžkou a zopár kostlivcami. Príliš nestrhne, no pobaví a neurazí. "Kedysi som sa ti páčila." - "Zlato, ale teraz si šeredná!"

Černobílý svět (2011)

"Eat my shit!" Áno, aj takáto veta dokáže niekedy navodiť úsmev a obrovský pocit zadosťučinenia. Kto tomu nechápe, nech si najprv pozrie tento snímok, ktorý je na Oscara nominovaný právom. Rovnako ako herečky vo vedľajších úlohách, predviedli úžasné výkony. Podobných filmov treba viac! Nielen spracovaním, hlavne s takou myšlienkou. Každý by sa mal zamyslieť nad svojimi postojmi a hodnotami.

Bratři (2009)

Pozoruhodný sled udalostí, ktoré vôbec nie sú cudzie. Zvlášť Amíkom, ktorí si to robia síce sami, no poteší ich, keď ich sem-tam poľutujeme. Kritika vojny je však evidentná a zámer je jasný. K tomu sa pridáva morálny aspekt v podobe brata obete. Je to jednoduché, je to do očí bijúce, ploché, no nevadí to. Pretože herecké obsadenie je natoľko silné, že dokáže diváka emočne strhnúť a vyžmýkať na maximum. Vyvrcholenie som si predstavoval inak, napriek tomu (alebo práve preto?) spokojnosť.