Nejpomatenější rozum (1973)

Tak jsem si zas jednou naběhl! Nuže zodpovězme si tu otázku proč nedostali Ventura a Richard více podobných filmových příležitostí? Odpovědˇ je prostá: určitě oba nestáli o další filmový štěk, kdy se ve filmu objeví jednou na minutku co by četníci na motorkách kontrolující řidiče vozu s uprchlíky. _____Krindapána nepište blbiny do těch synopsí = je na to třeba více znalostí než jen jak použít google překladač. Takže bohužel Pierre Richard neztvárnil jednoho z pacientů, ale viz výše a v hlavní roli uprchlíků je mladý milenecký pár (mě neznámých herců), který správce ústavu vezme v odcizeném voze na výlet k moři, což je sen těch mladých – vidět jednou v životě oceán. Raymond Devos nemá komediální talent a v hlavní roli správce mě nijak nezaujal i když téměř nezmizí z obrazovky. _____Je to tedy pokus spíše o komedii (drama ne), ale označil bych to nakonec za road movie Paříž - Nice s polodokumentárním pohledem na některé obyčeje francouzského venkova. Že by tohle pojetí režije s nezajímavým obsazením v hl. rolích mělo mít tak vysoké hodnocení…podezřelé. Jdu to zapít stylově a hledám kalvados, ale ten mi došel, armagnac koukám taky, budu si jej muset doplnit. No nic, asi po tomhle filmovém zážitku skončím u Johnnie Walkera. 40% Walker i film - a to jsem chtěl od zítřka začít abstinovat! Produkce: Les Films du Prisme

Marie-Francine (2017)

Fr. idylka ala britka rosamunde pilcher, genderově, myslitelsky, filmařsky neutrální, s německým šarmem. 30%. Produkce: Rectangle Productions

Radin ! (2016)

Tato filmařina nemá rytmus, režie se nemůže rozhodnout mezi filosofickou hloubkou a groteskou, mezi melancholickou charakterovou studií a sentimentální rodinnou komedií. Boon hraje dobře, ale jen on to nezachrání. Nic nenaznačuje, že by se dal očekávat v blízké době francouzský komediální boom. Produkce: Jerico

Láska na tři roky (2011)

V Hollywoodu si patetický trapný proslov před publikem nechávají na závěr romkom těsně před happyendem, Francouzi to umístili za polovinu filmu, který má solidní soundtrack a nadějnou Louise Bourgoin, jinak je to film amerického střihu a s Francií to má pramálo společného. Němci tomu říkají Sommerkomödie. Produkce: The Film

La La Land (2016)

Když jsem poprvé zaslechl termín La La Land byl jsem si jist, že má Kotvald nějaký nový hit z hluboké studnice excesů českého popu. (Jeho Mu Mu Land ještě občas zní éterem). Pouťový název budil jisté obavy, obsazení hlavních rolí tyto jen potvrdilo._____Emma Stone by potřebovala tyreostatika, na tlumení tvorby hormonů štítné žlázy, působí poněkud odulým nemocným dojmem. Má stejně vypouklé oči jako lucie bílá. Kdyby si lucka nechala udělat zrzavý melír mohla se zúčastnit kastingu. Tady by se to dalo! Možná prošvihla svojí životní šanci. Druhým specialistou na nesympaťáky je Gosling - výběr hlavních představitelů se věru nepovedl. Iridescentní barvy, pár barových preludií muzikál nedělají, hudebně je to překvapivě chladné._____Obavy se potvrdily, kdyby hrála hlavní roli lucie bílá, šel bych hned o dvě hvězdy výš. To by pak byl teprve opravdu dokonalý mumulend i se všema těma oscarama. Produkce: Summit Entertainment

Nedotknutelní (2011)

Vyhypovaný produkt, jako komedie tragické, jako indie film průměrné, jako drama povrchní. Jako ukázka současného francouzského filmu možná trefa do černého (a bílého). Můj ty smutku, nutná korekce: 90.000 nejlepší film.

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Dodat každý rok povedenou vánoční pohádku je úkol nereálný, zvláště dnes kdy nejsou lidi. Co tak občas místo toho natočit reklamu? Pokud tvůrce přesvědčuje diváka že je to dobrý film, je to podobně krkolomně nevhodné jako když rodiče Cimrmanovi do jeho 15 let tajili že je chlapec, aby donosil oblečení po své starší sestře Luise. Denis Šafařík, Anna Kadeřávková selhali. Scénář selhal. Ani na režijní stoličce se tentokrát nepovedlo nic vykouzlit. V tomto případě s tímto kastingem (teens - katastrofa) a tímto scénářem bych to předem vzdal, prostě raději nekouzlit a rovnou hodit flintu do Žita. 30%

Saltová (2010)

Ruským agentem se člověk stane snadno. Stačí si ráno koupit jeden pirožek, potom obědvat boršč, vlastnit na LP Symfonii č. 3 a-moll od Rachmaninova, mít za bratry Karamazovi a ještě občas potkat nějakého toho Idiota nebo Revizora.____Pokud navíc máte na csfd v oblíbených Tarkovského, prodáváte letecké motory do Jekatěrinburgu – jste jasnej ruskej šváb a vaše východní orientace je neoddiskutovatelná i kdybyste před tím dva roky leštili kliky v Kalifornii u mekdonalda (nebo u Donalda) a trumpovali s batohem na zádech po Yellowstounu.____Obvinit z východňárství vás může ruský přeběhlík, což se stalo krásné Saltové v této semianimované nechtěné parodii na špionážní film. Produkce: Columbia Pictures Corporation

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Stále to má Kleinův rukopis, ale inkoust už je vybledlý, pero skřípe a jeden cynický básník ztrácí naději v konkurenceschopný český film.