Syn temnoty (2019)

Počas premietania filmu sme sedeli v najväčšej kinosále samy dvaja, čo už vopred naznačovalo kvality filmu. Prvý dojem však bol klamlivým len z polovice. Paralely so Supermanom sú zjavné - mimozemšťan ako dieťa "padne" z vesmíru, má adoptívnych rodičov, jeho kryptonitom je mimozemská substanciu neznáma pre náš svet, slabinu pozná len pár vyvolených ľudí. A ešte k tomu je psychopat. Holt, puberta býva ťažká, hlavne keď máte za domom klišé stodolu. Bohužial negatív, ako je veľmi pomalý príbeh, primitívne jumpscarey alebo nevýrazné postavy sú vo filme v pomerne väčšom počte. A pritom potenciál je práve v tých brutálnych scénach, ktoré ukazujú chlapcove superschopnosti prepojené s tým najčistejším zlom.

Captive State (2019)

Skvelý film s veľmi s vysoko prepracovanou zápletkou avšak nie s veľmi originálnym nápadom. Síce nastalo mierne spolužitie ľudstva a mimozemšťanov, podobne ako v District 9, ale správanie sa alienov naznačuje ich nadradenosť. Svet 10 rokov po ich trvalej návšteve upadol do zlváštnej postapokalyptickej atmosféry, ktorá ale nemá jednosmerne pochmúrny spád, ako býva vo väčšine takýchto filmov, čo ma dokázalo udržiavať v očakavaní až do úplného konca. Neutrálnym -itívom je pomerne rýchle zobrazovanie špionážnej postupnosti, na ktorú je potrebné celý film sústredene dohliadať. Chýbajú mi tu dve veci a to že mimozemšťania sú len bočná dejová línia, hlavný súboj prebieha medzi dvoma tábormi ľudí. Druhá vec je postoj mimozemšťanov k ľudstvu, v podstate sme sa nedozvedeli, či sú jednoducho povedané "zlí alebo dobrí" a preto sa nedá ani predvídať ich správanie po poslednom trojskom koňovi.

Černobyl - 1:23:45 (2019) (epizoda)

"Do you taste a metal?" Jednoduchá otázka, ktorá predurčuje smrť. Naozaj silný pilot!.

Cesta (2009)

Jedna z najdôveryhodnejších predstáv apokalyptickej budúcnosti, kedy sa vytratia aj posledné známky ľudskosti na úkor prežitia. A medzi tým všetkým bordelom sa stále nájdu aj slušní ľudia. Ak by sa film neskončil s nádejou na pokračovanie v utrpení prežívania, ale vykúpením v podobe smrti, depresívny level by v mojom prípade dosiahol absolútne maximum.

Cell (2016)

Začiatok bol dobrý, za čo sú tie 2 hviezdičky, ale tam to skončilo. Veľmi slabá apokalyptická polozombie zlepenina. Nezmyselné konanie postáv a ničnehovoriace dialógy vôbec nepomohli už aj tak slabej a nedomyslenej zápletke. Slabý podpriemer.

Obléhání města (2019)

Zúčastnil som sa premiéry filmu na Febiofeste aj následnej diskusie s autormi a ďalšími aktivistami, a musím skonštatovať, že film ma ako zastáncu iného názoru mierne urazil. Najväčší problém som videl v neobjektívnom pohľade na argumenty druhej strany. Veľmi sa mi nepáčilo, že ťažiari a ľudia s iným názorom boli priam až "parodizovaní". Takisto, keď sa uviedol argument proti ťažbe, vznikol prestrih na banícky cech s baníkmi, vďaka čomu vyzneli skôr ako alkoholici tešiaci sa z drancovania vlastnej prírody, nie ako ťažko pracujúci ľudia, ktorí riskovali každý deň svoje životy. Dôraz sa dával hlavne na aktivistov so svojím skálopevným presvedčením, aké je všetko zlé, akí sú klamaní a ako ľuďom ťažba iba škodí. Ak boli prezentované pozitíva, tak iba okrajovo. Taktiež by som dal väčší dôraz pri prechode z témy do témy (ložisko bentonitu - ložisko zlata), človek sa v tom nachvíľu stratí. Po technickej stránke niet čo vytknúť, zaujímavo spracovaná kamera, zvuk aj strih, ako sa na investigatívny dokument patrí.

Ticho před bouří (2019)

Počul som už od známych, že film nie je bohviečo, avšak až takým sklamaním, na ktoré som bol pripravovaný to nebolo. Matthew McConaughey bol skvelý, veril som mu každý pohyb svalu na tvári avšak na slabo navodenú atmosféru to jednoducho nestačilo. Myslím, že najväčšou chybou je neschopnosť vyvolať pocit mysticizmu. Nepomohlo ani, keď hlavný problém bol prezradený skôr, ako bolo vhodné. Skazilo to už dosť utrápenú náladu. Osobne mi dosť vadilo, že po prezradení celej simulácie sa stratili všetky morálne zábrany tak zásadového človeka, ako bol Matt. K jeho dlho budovanému imidžu to nesedelo. Pokus o hlbší zmysel jednoducho nevyšiel...

Prospektor (2018)

Pre mňa, ako fanúšika sci-fi, a hlavne filmov odohrávajúcich sa okolo budúcnosti života človeka vo vesmíre, bol film celkom prekvapením. Kedže som od filmu nečakal veľa, akčnejší záver pridal ťahavému tempu na hodnote. Škoda tých slabších scén, ktoré sa snažia vyplniť metráž nezmyselným blúdením v lesoch či nikam smerujúcim dialógom. Hereckým pozitívom však je uveriteľné zobrazenie základných ľudských pudov, ktoré zabezpečujú prežitie človeka. Dalo sa ešte veľa vylepšovať, pretože zatiaľ to bolo iba priemerným splácaním nápadov bez hlbšieho zmyslu, ideálnych na bezmyšlienkovitý oddych.

Na konci cesty (2017)

Bohužiaľ, tento film zo zákopu je dosť nezaujímavý. Hrá síce na cítenie divákov cez psychické trápenie hlavných postáv, ale pripadá mi, ako keby vojna ani nebola. Každý hovorí, aké je to zlé, ale v skutočnosti nám filmári skoro celý film nič zlé neukázali. Dokonca aj keď atmosféra smerovala k najdôležitejšiemu záverečnému boju, veľmi za to čakanie nestála. Dejová línia sa posunula nikde do diery, takže sme ani nič z toho dlhoočakávaného boja poriadne nevideli. Škoda, film mal potenciál, aby sa aspoň koncom zachránil.

Živí mrtví - Co přijde pak (2018) (epizoda)

Vrchol kinematografie, ktorý dokáže Walking Dead ponúknuť. Suverénne najlepšia časť za posledných minimálne niekoľko sérií, možno najlepší diel celého seriálu! Presne takto to má vyzerať! Neskutočne dokonalá zmena!