Hop (2011)

Mám strašně rád svátky. A toto byla taková velikonoční poloanimovaná pohádka, polofilm. A proto mě celkem urazilo, že byla strašně laciná a udělaná zřejmě jen proto, aby prostě vzniklo něco velikonočního. Zde se dostáváme k tomu, co je to americké klišé. Je to zřejmě tento film, který se snaží vydělat na jednom z nejkrásnějších svátků roku - a to za každou cenu. Myslím si, že trocha úcty k tomuto svátku by vůbec nebyla na škodu. Zajíček byl sice roztomilý, ale celkový dojem z tohoto nicneříkajícího kýče už tak pěkný nebyl.

Nájemní zabijáci (2011)

Jakou kvalitu mají filmy s JCVD posledních let, ví asi každý. Tohle je ale naprostá pecka. Jean Claude hraje nájemného zabijáka a své paže moc nepoužívá. Druhého zabijáka hraje Scott Adkins, což ve své kombinaci přináší opravdu zajímavou podívanou. Tento ponurý film je natočen velice, velice realisticky - takovým tím francouzským stylem. Až po zhlédnutí jsem zjistil, že film je dílem americké provenience. Čemuž jsem téměř nechtěl uvěřit, za což jsem ale velice rád. Protože tady je cesta a důkaz toho, že i USA umí natočit "francouzský" film. Dvojnásobně jsem rád proto, že mám už po krk všech těch intelektuálů, co upřednostňují francouzskou kinematografii. Ano, film je ve francouzském stylu, ale je v něm něco navíc. A tím něčím jsou hvězda akčních filmů a možná novodobá hvězda akčních filmů. Film je v některých fázích dost brutální. Za povšimnutí stojí poslech angličtiny z úst různých herců. Protože ve filmu hrají herci různých národností, i angličtina je pořád jiná. Doporučuji tedy zhlédnout film v originálním znění. PS: Ubližování milované osobě, když jste přivázán a nucen beznadějně jen přihlížet, je tou nejstrašnější a nejkrutější věcí na světě. Odmítli byste nabídku zabít takového hajzla?

Blesk (2011)

Film o neskutečných mukách policisty, jenž dopadne sériového vraha policistů, o kterém nejenže je přesvědčen, o kterém jistě ví, že tyto vraždy spáchal. Ale kterého musí pro nedostatek důkazů pustit na svobodu. Policisté ví, o čem mluvím, ostatní si pocit beznadějného zmaru snad umí alespoň trochu představit. Proto je možná pochopitelné, že se občas najde takový, který jde za hranice a rozhodne se problém vyřešit mimo zákon. Temně udělaný detektivní thriller ochucený Jasonem Stathamem, který mu propůjčil charisma a něco ze svého akčního umění. Filmem nás provází jeho drsné, ale i komické hlášky, z nichž mi v paměti uvízla scéna z hospody: "Jednu Irskou" - "Máme zavřeno, kámo" - "Když po tobě chci Irskou, máš se mě zeptat, jestli do ni chci led", otočí sklenicí dnem vzhůru "Tak ještě jednou, kámo, jednu Irskou" - nalije mu "Chcete do ní led?" - "Děláš si prdel, kdo by chtěl led?" - "Dělá to pět liber" - "Řek jsi, že máš zavřeno", odchází. Takovéhoto "frajerského" humoru ála Clint Eastwood je zde daleko více. PS: Angličtina J. Stathama má takový akcent, že člověk horko těžko přeloží, co vlastně Jason vyslovil. Kvůli jeho angličtiny doporučuji originál zvuk.

Plague Town (2008)

Přiznám se, že jsem od tohoto horroru mnoho nečekal. A to se mi dost vyplatilo. Ano, známe dost horrorů, jejichž premisou je vplutí rodinky do lokality hemžící se debilními lidmi. Tento film byl ale zasazen do takové oblasti a vzezření a výjev postav byly tak bolestně odporné, že pokaždé, když se objevily v záběru, byla to čtyřhvězdičková podívaná. I když tak strašně až magicky nepříjemná. Film začíná klasicky nezávazně a civilně - rodinka s problémy si vyrazí na výlet. Atmosféra je vcelku normální až do chvíle, kdy se na jevišti objeví první "nečisté" dítě. Teror a peklo začíná. Když jsem sledoval tu nezaujatost, se kterou děti týraly své oběti, byl jsem vpravdě zhnusen ale i očarován tím, jakou tvůrce uměl vytvořit atmosféru. Všemu také velice napomáhá neoddiskutovatelný fakt, že jste v bezvýchodné situaci vydáni napospas dětem, které byste v jiné situaci a v jiném filmu prostě jen přehnul přes koleno.

Týden bez závazků (2011)

Začátek této komedie byl velice dobrý. Manželské rozhovory o tom, proč se muž dívá na jiné ženy a s tím související výmluvy. Ale i další manželské prohřešky a neoblíbené zvyklosti - to vše bylo příslibem pro dobrou komedii. Už proto, že tyto problémky byly dost reálné a z manželského života je zná prakticky každý. Film si ale bohužel nastavený standard neudržel. A co je horší, ve druhé polovině už to bylo zbytečné plácání s trapným koncem ve smyslu "není špatné si užívat, ale v papučích (a hlavně pod papučem) a se svou milovanou manželkou je to o mnoho lepší". Nechápu totiž, jak může týden manželské svobody vztah utužit. Možná by mi to některý z psychosoxuologů se zaměřením na partnerské vztahy mohl vysvětlit. Mně osobně stačí, když si jdu vyčistit harddisk do hospody.

Jsem číslo čtyři (2011)

Bylo to velmi podobné "Stmívání". To byl také jediný díl, který se mi z té upírsko-vlkodlačí série líbil. A to proto, že byl ze školního prostředí - kluk odnikud nastoupí do nové školy, seznamuje se s novými lidmi - zlými i hodnými. Zamiluje se a ochraňuje tamního outsidera před partou namyšlených prominentů. Zcela jednoduchá šablona, ale když je celkem slušně zpracovaná, mám to prostě rád. Asi se mi pořád stýská po studentských letech. Zde ale onen kluk není upír, nýbrž mimozemšťan, po kterém jde parta jiných mimozemšťanů s cílem zabít jej. Zde dostává film další náboj a širší rozměr. Náš hrdina zjistí, že má také nadpřirozené schopnosti, které mu pomáhají nejen v boji. Finální scéna na hřišti byla efektní, stejně jako Teresa Palmer coby číslo 6. Závěr nám možná napovídá, že by mohla být natočena i "dvojka" - podobně jako ve filmu "Kazatel" s P. Bettanym. Jenže také zde by muselo dojít k monumentální bitvě a to už by byl opravdu odklon od studentského a teenagerského zaměření tohoto filmu. Narozdíl do filmu "Kazatel", kde si případná "dvojka" o monumentálnost přímo říká. Takže shrnuto: film se mi líbil pro své studentské, ale i mystery aroma. Byli zde i sympatičtí herci, takže já jsem spokojen. Podruhé už se na to sice podívat nemusím, ale jako zpříjemnění odpoledne je tento film více než příhodný.

Autopsy (2008)

Klasický nizkorozpočtový torture gore horror s velmi jednoduchým až triviálním dějem o jednom šíleném doktorovi. Jenže horrorový fanoušek tohoto subžánru si přijde na své a vezme tento film jako oddychovku. Je tam i pár lekaček, některé scény jsou fakt chutné. Takže jak říkám, klasická jednoduchá šablona, stokrát ohraná, ale v tom minimálně průměru dobře fungující. PS: Robert LaSardo je pro tyto role stvořený.

Bereavement (2010)

Vynikající John Savage ve velice brutálním filmu, který ale rozhodně není jen o jatečním zabíjení. Protože jestliže má divák zájem a hledá ve filmu i něco víc, než jen bezduchá jatka, při sledování tohoto filmu má možnost tak učinit. V jedné pasáži se mluví o dvou teoriích, které vysvětlují sociální chování člověka. Jedna říká, že sociální charaktery jsou důsledkem genové dědičnosti, ta druhá, že důsledkem je výchova a sociální prostředí, ve kterém člověk vyrůstá a žije. Je na divákovi, aby se přiklonil k jedné z nich. Film nám dá sice jasnou odpověď. Také můj názor je ten, že sociální charakter osobnosti je tvořen především výchovou. Proto se i ve filmu dočkáme zajímavého, avšak vcelku logického vyústění. Mrtvol je celkem dost a beznaděj, která třímá nejen v obětech je umně přenášena i na diváka. Ač nám vrah své motivy nesdělí, není to na škodu. Je prostě nemocný a takový člověk mít důvod nemusí. Alespoň ne ten, který bychom jakž takž chápali. Atmosféra a kamera člověka dokážou velmi dobře vtáhnout a pohltit. Třebaže film je, dá se říct, jednoduchý. Ale jak říkám, pokud někdo chce uvažovat, zde prostor je. Výhodou horrorů je většinou jejich na první pohled jednoduchost, a proto jsou chápány většinou divácké obce. Skrývají se v nich však časté otázky různých charakterů. Každý není akademik, a proto věřím, že horror je žánr, který umí i nevysoce vzdělaného člověka vtáhnout do akademických otázek - a to jednoduchou formou. A v tom je jeho velká přednost a výhoda.

Pařba v zapadákově (2011)

Velmi příjemná komedie vymykající se běžným klišé. Hrají většinou neatraktivní postavy (podobnost s anglickými filmy), jedná se o neromantiku a nemladé lidi. Co se týče děje nebo zápletky, tak ta taky není úplně obvyklá. Tento film se dle mého názoru bude více líbit dospělým než mladým (většinou těm bez závratných životních zkušeností a bez zkušeností s pracovním poměrem). Dospělí, zaměstnaní lidé, pochopí více mezilidské vztahy, snad trochu specifický humor. Já jsem se bavil opravdu velmi. Poslední třetina sice trochu upadla do průměru, ale to mě od mého hodnocení neodradilo. Já si snad ani nemůžu představit vyšší hodnocení, když vidím, jak je zde hodnocena bezduchá komedie "Pařba ve Vegas" a například (a to už jsem jednou psal) velice vydařená nejen komedie "Šest pohřbů a jedna svatba" byla ohodnocena podstatně hůř. Asi jsem já ten špatný, nechápající nebo tápající, ale mě velmi bavila přeměna naivního outsidera v pařícího (chlastajícího, fetujícího) jedince, který na základě víkendových zkušeností uměl dát svému životu ten správný směr. Ve filmu je tolik pasáží, tolik scén, tolik dobrodružství, že se skutečně ptám, kde jsou ti, co to chápou stejně jako já.

Vražedná terapie (2001)

Film typu "Kurva, někomu začalo kurevsky jebat". Atmosféru, kterou tady pan režisér dokázal navodit, tu opravdu chválím. Fakt mi bylo chvílemi úzko. Zpočátku pohodička, pak to ale začíná houstnout a to i díky výborným hereckým výkonům. Herci hráli jakoby ani nenatáčeli film a o to to bylo kvalitnější. Vymyslel bych ještě spoustu dalších superlativů. Ale proč? Ať se každý na toto téměř mistrovské dílo podívá sám. Myslím, že zasazení děje do komplexu bývalého blázince je dost dobrou pozvánkou. Fakt velice kvalitní film převážně o práci s atmosférou. Takových snímků není zase tak moc.