Milionář z chatrče (2008)

Tak jako jo, je to hodně povedený film, ale bohužel jsem ho viděl v době, kdy už ho předcházela hrozně velká chvála a tak nějak jsem čekal malinko víc. Ale zdůrazňuji, že je to opravdu moc pěkný. Jiné prostředí s sebou nese závan neokoukanosti a svěžesti, i když v tomhle případě je třeba to brát opravdu hodně s nadsázkou, protože většinu filmu se nepohybujeme ve vůbec hezkém prostředí a mezi hezkými lidmi, ale o to víc vás to nutí Jamalovi fandit a přát mu to, takže v ten happyend stejně doufáte :-) Po technické stránce nelze filmu vytknout vůbec nic, protože střih, kamera a hudba jsou absolutně top. Co mě opravdu zarazilo, tak to byly otázky - ale třeba je Dumas v Indii skoro tabu, nevim.. Silnější 4*, po dalším shlédnutí mě to třeba k těm pěti taky ztrhne, uvidíme..

Valkýra (2008)

Je to rozhodně strhující podívaná. Od začátku do konce je to napínavé, i když je vlastně všeobecně profláknuté, jak to skončí. Hudební doprovod pomáhá dokreslovat hutnou atmosféru, výborné dobové zpracování. Jak jsem se dočetl jinde, tak tam jsou malé historické nesrovnalosti, což je možná trošku škoda, pokud chtěl být film 100% pravdivý - to ať to pak o sobě netvrdí.. Také byly postavy až příliš zjednodušeny na dobré a zlé, my jsme ti dobří, Hitler je špatný, no nevim - co dělali do roku '44, že?! A ač mi není němčina běžně taky moc po chuti, tak tady bych se za ní přimlouval (leč to by musel hrát hlavní roli někdo jako Daniel Day Lewis a ne Tom Cruise, kterej byl jinak docela ok). Pokud to shrnu, tak oproti očekáváním mě Valkyrie mile překvapila, dokonce mi dodala impuls zanořit se do starého sešitu dějepisu a něco si o skutečnostech dohledat..

Medvídek (2007)

Na takové obsazení se bohužel žádný herecký koncert nekonal a to i přesto, že námět není špatný. Moc mě to neoslovilo. Slabších 50%

Mocná Afrodíté (1995)

Pohodová komedie. Zajímavá zápletka a také užití trošku jiných motivů (především co se 'vypravěče' a úskoku k myšlenkám hrdiny týče) než je běžné, což rozhodně na zážitku přidá. Hezkých 75%.

Želvy mohou létat (2004)

Opravdu těžko mohu posoudit autentičnost, ale vypadá to opravdu děsivě. Sbírání min dětmi za účelem zisku jídla, to je opravdu silná káva. Teď teprve docenim to, jak krásně se mám. Takhle tragicky jsem si to asi nepředstavoval ani v těch nejpesimističtějších úvahách (přiznám se, že jsem nad tím dřív asi ani tolik neuvažoval). Jen pro silnější povahy a asi ne pro diváky, na které nemají city ždímající scény pražádný účinek.

Muž, který nebyl (2001)

Zvláštní (provedení, hudební doprovod), mdlý (hudební doprovod, dějová akčnost), ale ne špatný film. Pochvalu si rozhodně zaslouží Billy Bob Thornton, ačkoliv toho zase tolik nepředvede, ale to přesně zapadá do stylu filmu. Docela zajímavě se ty události, které potkaly hlavního hrdinu Eda Crana (Thornton) sešly, a o tom, jakým směrem se to bude ve finále vydávat, jsem hrozně dlouho neměl ani páru a byl jsem občas stejně překvapen jako již zmiňovaný Ed, ale nebudu raději nic prozrazovat...

Společnost mrtvých básníků (1989)

To jsem si zase jednou dobře naložil 2 skvosty za sebou.. Jít proti proudu se ne vždy vyplácí a vždy hrozí, že vás proud strhne a semele. Film o profesorovi Keatingovi (R.Williams), který chce po svých studentech, aby nebyli pouze krávami ve stádu, ale aby měli své názory a vyjadřovali je, aby se nebáli přemýšlet a přemýšleli. Rychle si dokáže studenty získat na svou stranu, bohužel pro všechny zúčastněné pro to nemá společnost pochopení. Film je ověnčen jakýmsi oparem výjimečností, sálá z něj pozitivní energie a to i v okamžicích, kdy je pramálo důvodů ke smíchu nebo veselí. Rád se podívám znovu.

Kult hákového kříže (1998)

Wov. Opravdu syrově realistický film o tom, kde Ameriku tlačí bota nejvíc - přímo doma a sice v otázce rasismu. Hodně drsná výpověď o tom, jak sami Američané ctí demokracii a to, že jsou si všichni rovni, aneb nic není černobílé. Když už jsem vyzdvihoval jak je film uvěřitelný, tak musim čpět chválou na Edwarda Nortona, který je naprosto famózní a přitom tak realistický, já jsem mu tu postavu nevěřil, já jsem ho bral jako Dereka. Musim říct, že mi film zůstal ležet v žaludku a hodně dlouho jsem se nad ním zamýšlel a rozjímal, proč na světě rasismus vlastně je, když to není nic hezkýho a hlavně to nic dobrého nepřináší. 100% stojí za shlédnutí!

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Prvních 20 minut by zasloužilo určitě o hvězdičku víc, protože tam jde o totální nářez a'la Žhavé výstřely! Sandler tam hláškuje a hlavně mě překvapil přízvukem. Od chvíle, kdy se ale ústřední hrdina vydá do Ameriky se na gagy musí čekat (i tak ale mají svou kvalitu) a jak do toho přijde myšlenka, že v Americe jsme si všichni rovni, tak mám sto chutí vypínat, ale naštěstí to jsou kecy, které pronáší nádherná Emmanuelle Chriqui, takže stačí jen vypnout zvuk! Každopádně prvních 20-30 minut doporučuju všem, kterým se líbily Žhavé výstřely!!!

Street Kings (2008)

Nevim, zda to bylo špatnou (dobrou) konstelací hvězd nebo tím, že mám v poslední době štěstí na takto vystavěný příběh (zkorumpovanost) či něčím jiným, ale max. od půlky filmu mi bylo jasné, kdo tahá za nitky, a že zkorumpovanost sahá ve škále policejních hodností tak vysoko, jak to jen jde. Zajímavě hraje Forest Whitaker, z jehož výkonu mám rozporuplné pocity - hrál jinak než obvykle, takže nepůsobil vůbec okoukaně, ale možná trošku přehrával, a měl jsem pocit, že se do té role moc nehodí. Jiná kapitola je sám Keanu, pro kterého jde určitě o jednu z lepších rolí. Navíc potěšilo obsazení známých tváří a'la Dr.House nebo Fernando Sucre (Prison Break). Pochválil bych taky potemnělou atmosféru. Celkově slabší ****