Život po životě (2010)

70% - Mysteriózní filmy se zajímavým nápadem mám rád a tohle je jeden z těch povedenějších. Děj je patřičně poutavý, "záhrobní scény" jsou příslušně nezřetelné a atmosféra je pomalu ale jistě budována a graduje. Matt Damon se své role zhostil po svém, a to vcelku dobře. Některé scény, kdy emociálně odmítá číst, místo aby trpělivě vysvětlil, proč to nechce dělat, vypadají příliš přitažené za vlasy, ale kdo ví, jak se může cítit člověk s takovouto zvláštní schopností. Velmi oceňuji jemně poeticky naznačený happy end a hned vzápětí přicházející konec bez zbytečný fanfár a čvachtání se v emocích.

Ulovit miliardáře (2009)

50% - Na to, že je tento film natočený Vorlem, tak je slabý. Ale myslím si, že hodnotit ho jako odpad, je hodně nespravedlivé a svědčí spíše o světonázoru recenzenta než o kvalitě filmu. Ano, film je doveden do absurdna, ale troufám si odhadovat, že se jedná o autorský záměr. Příjemně mě překvapil Matonoha, o kterém jinak nemám příliš vysoké mínění. Mádl si svoji roli chlapečka-sviňáčka evidentně užil a je dobrý. Až dráždivě hloupá je televizní rosnička Kateřina Sedláková a nejsem si jistý, že to byl úplně záměr. Spíše bych to přičítal i nevelkému hereckému talentu. Takže shrnutí zní: je to přitažené za vlasy, je tam sposuta absurdit a nepovedeností, ale v zásadě se na to dá koukat.

Malý princ (2015)

90% - Před shlédnutím filmu jsem nečetl knihu, takže si netroufám říct, jestli je to zásluha předlohy nebo samotného filmu, ale podařilo se v něm zachytit přenádhernou poetiku dětského světa. Ta je dána jednak vystylováním animace, ale i atmosférou, květnatou mluvou a dokonce musím pochválit i český dabing, který tentokráte odvedl skvělou práci. Jedná se o příběh spíše lyrického rázu a ta lyrika je tak dobře představena, že ani mě, zarytému příznivci epických příběhů, tentokrát vůbec nevadila. Film dokonale rezonoval s chlapcem ve mně, který má svůj fantazijní svět, který mu přináší archetypální blaho.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

40% - S dcerou se často po očku koukám na druhý díl Kozího příběhu, který mi přijde vtipný a plný často ne úplně hloupých slovních hříček. Vzhledem k tomu, že "jednička" má globálně lepší hodnocení, tak jsem se na ni hodně těšil. Ale byl jsem zklamán. Je mnohem těžkopádnější, vtípky nejsou tak dobré, historické reference nejsou využité k plnému potenciálu. Zkrátka to vypadá, že pan Tománek byl u dvojky více dozrálým tvůrcem.

Tři bratři (2014)

60% - Tato pohádka je natočena neústrojně a podivně. Postava vypravěče a hlásících se dětí v publiku mi připadala spíše rušivá. Vypravěč také postupně z filmu mizel a v závěru už se nevyskytoval vůbec. Jako by film ani nenatočil Jan Svěrák. Divná je maska vlka a jeho vystupování. Co je však obrovským plusem, je hudba Jaroslava Uhlíře, která je chytlavá, působivá a neodolatelná. Beru tento film spíše jako poctu divadelnímu představení, které pro děti připravili Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř a na kterém jsem měl tu čest se svou dcerou být. S herců mě zaujal bezchybný Oldřich Kaiser.

Slova (2012)

80% - Výborně natočené drama o osobní integritě se skvělým Bradleym Cooperem. Je těžké napsat o ději filmu něco, co by nebylo aspoň trochu spoilerem. Osudem seslaná příležitost se stane pokušením, a to zda mu hlavní hrdina odolá, ovlivní celý zbytek jeho života. Podáno velice poutavým způsobem, klidným tempem, ale bez zbytečných hluchých míst. Krásná psychologická studie.

Rivalové (2013)

50% - Ze všech stran jsem na tento film slyšel jen samou chválu. Když jsem se tedy po letech konečně dostal k tomu podívat se na něj, byl ve své startovní pozici trochu znevýhodněn, neboť jsem člověk od přírody pochybující a zpochybňující. Mé pochybnosti se subjektivně potvrdily. Film je určitě zajímavý, pro fanoušky rychlých kol a Formule 1 může být dokonce velezajímavý. To ale já nejsem a tudíž se nadšení nedostavilo. Po psychologické stránce poměrně povrchně vykreslené postavy, zápletka předvídatelná a ničím neozvláštněná. Paralely mezi oběma hlavními hrdiny naznačené, ale určitě ne naplno využité. Škoda.

48 hodin v Paříži (1988)

60% - Na tomto filmu se mi líbilo, jak nedělal z hlavního hrdiny hrdinu akčního. Jediná scéna, kde si Harrison Ford hraje na hrdinu a začne vyhrožovat tajným agentům a potom dostane jednoduše na budku mě dostala do kolen. Scénaristicky není film úplně dotažen a místy to trochu skřípe, ale v rámci žánru se to dá jakžtakž tolerovat. Emmanuelle Seigner je okouzlující, dokonce docela dobře hraje. Happy-end se nekoná a nejen proto se mi konec filmu líbil.

Vybíjená (2015)

40% - Po režijní stránce docela zajímavý film. Je zde asi znát rukopis zkušeného režiséra Petra Nikolaeva. Bohužel, scénář je takový pel-mel, ve kterém se střídá pár zajímavějších momentů se spoustou omáčky, skoro-trapnosti a místy i nudy. Opět jsem si potvrdil, že Ondřej Sokol je špatný herec. Vlastně téměř všichni hrají špatně, ať už kvůli špatnému scénáři nebo kvůli vlastním pohnutkám :-). Čestnou výjimkou je možná překvapivě Michal Suchánek, který ukazuje, že kromě komediálního pivoření dokáže výborně i jiné herecké polohy. Samozřejmě se musela prodat prsa Simony Krainové. Asi na čtvrt vteřiny.

Spectre (2015)

70% - Pro mě trochu zklamání, protože Skyfall u mě plně zabodoval a stal se jedním z mých nejoblíbenějších filmů, tudíž byla moje očekávání nastvená hodně vysoko. Těžko tu napsat co konkrétně mě zklamalo a zároveň nespoilerovat, takže řeknu jen, že od zloducha takovéhoto formátu by člověk čekal trochu větší inteligenci a odpor. Jinak je film ale dobrý, obsahuje spoustu zajímavé akce, pomrkávající humor a další nutné přísady dobrých Bondovek. Po závěrečných titulcích se vkrádá jedna hlavní myšlenka: Co bude dál?