Hanebný pancharti (2009)

Quentin Tarantino přepsal dějiny! Ty filmové už dávno, ale teď i ty o druhé světové válce. A přepsal je po svém, originálně, tarantinovsky, napříč žánry a skvěle. :-) Hanební pancharti mají úžasné dialogy, Tarantino začal scénář psát už v 90. let a dopsal ho až nyní a je to znát, ty dialogy jsou precizně vybroušené, ostatně jak je Tarantinovým dobrým zvykem. :-) Scénář je sám o sobě nabitý vtipem, absurditou a opravdu hodně moc hláškami a já neváhám a svého soukromého Oscara za scénář pro tento rok udílím již nyní, Quentine je tvůj :-) Pro mě, věrnou fanynku Quentina Tarantina a jeho filmů a dialogů jsou Hanební pancharti bomba roku. Oproti jiným Tarantinovým filmům trochu ubylo akce, ale za to zhoustnul děj a přibylo dialogů. A některé scény, jako tu ve francouzské hospodě a řadu dalších, budu na svém videu pouštět asi donekonečna (tedy až vyjde DVD). Teď jsem přišla z kina, ale mám chuť jít zítra na Hanebný pancharty znovu. Ale můj komentář berte s nadhledem ti co Tarantinovy filmy nemusíte, já jsem prostě do jeho filmů stoprocentní nadšenec a Hanební pancharti nejsou výjimkou. A troufám si tvrdit, že co do počtu hlášek se jedná o nejvtipnější film od Tarantina, je to taková hodně černá drastická komedie. :-) Vynikající je i výběr hudby, který si se scénami bezvadně sedí.P.S. Poprvé v kině se mi stalo, že by lidé po skončení filmu tleskali a navíc tak dlouho. 100%

Rozum a cit (2008) (seriál)

Tak nevím pořád váhám tři nebo čtyři hvězdičky? Ale ne, tři hvězdičky jsou více objektivní, hlavně z toho důvodu, že film nemá pražádnou atmosféru, postrádá atmosféru nejen 19. století, ale jakoukoliv atmosféru, proto působí poněkud nuceně a nevěrohodně. Mám ráda knihy od Austenové a 19. století a anglickou společnost a z tohoto důvodu jsem na všechny filmové adaptace hodně zvědavá, jenže tady se to příliš nevyvedlo. Ono už herecké obsazení nepůsobí příliš "austenovsky", nejhůř je na tom asi Wiloughby v podání Dominica Coopera, jeho velmi malá výška a hubeňoučká postava v kontrastu s větou "zvedl mě jako pírko" působí spíš legračně než věrohodně. Navíc jeho emoce jdou tak nějak mimo... Kromě toho společné scény Mariany a Wilougbyho nějak nefungují a zejména představitelka Mariany hraje v samostatných scénách velmi dobře (ale přes to, "nehoří" jako Kate Winslet), zatímco ve scénách s Wiloughbym by jim hlubokou lásku věřil málokdo. Představitelka Elinor je taková nemastná neslaná i když ne vyloženě špatná, ale kam se hrabe na Emmu Thompsonovou. Naopak výborná je představitelka paní Dashwoodové a představitel plukovníka Brandona, jehož celkový výkon je ještě umocněn výborným dabingem Marka Vašuta, je takřka stejně přesvědčivý jako Alan Rickman. Výborný je ovšem představitel Edwarda Ferrarse, o kterém si troufám tvrdit, že svoji postavu vystihl lépe než Hugh Grant v adaptaci z roku 1995. Četla jsem knihu, něco do této série bylo přidáno něco ubráno, něco vykradeno z Angeeho verze a celkově je to takové slabé, nepřesvědčivé, mdlé, nemastné, neslané. Nemluvě o polibcích, které sem opravdu nepatří. Scénář podle knihy Jane Austen se přespříliš taky nevyvedl. Prostě ne, mám ráda knihu a Leeho adaptaci, ale tato série se prostě nepodařila, malý rozpočet, lhostejně nepřesvědčivé scény. 65%

Anglické jahody (2008)

Hrozná slátanina, upřímně první film prezentovaný jako - první český film o roku 1968 - jsem si orpavdu představovala jinak. Na mnohem vyšší úrovni. Kulisy jak vystřižené z ochotnických představení, nízký "televizní" rozpočet, díky němuž film působí poněkud komicky, atmosféra nepřítomna, scénář bídný a režie Vladimíra Drhy? Ten měl zůstat u svého "skvostu" nekonečných Velmi křehkých vztahů či jak se te slátanina jmenuje a neplést se do regulerní režie. Herecké výkony jsou hodně slaboučké, za zmínku stojí akorát Viktor Preiss a Nina divíšková - ti jsou jediní jež předvádí herecký výkon, zbytek a zejména mladá ústřední trojice, to je jedna velká hrůza. Děj, který tvůrci nestaví do kontrastu s událostmi ´68, ale spíše je staví paralelně vedle sebe. Toto řešení nepovažuji za šťastné, protože děj sám o sobě stojí za houby, ale kdyby fungovala aspoň atmosféra bylo by to výborné, ale ta nefunguje, takže vám zbyde zase děj, který hlavně v případě mladé dvojice nestojí ani za zlámanou grešli. Poněkud podivné mi přišlo, že mladou ústřední dvojici nepřekvapí vůbec nic ani to, že na chatu je přes most pouští ruští vojáci, mám za to, že tohle by vyvedlo z míry každého... A tak jediný co vám z tohoto snímku zbyde jsou dokumentární záběry (to je to nejlepší na filmu), vtíravá odrhovačka, neustále omýlání, že ruští vojáci byli taky jen lidi (na to bychom opravdu nepřišli, ale občani, které ruští vojáci v ´68 zabili byli taky jen lidi, ale to snímek nějak vehementně nezdůrazňuje - postřelený chlapec, byl přece postřelen "omylem") a pocit, že rok ´68 by si zasloužil daleko, ale daleko lepší film. 15% P.S. Lepší atmosféra byla i ve filmech Rebelové a Pelíšky, tam to sice fungovalo jako kulisa, ale mnohem přesvědčivější než v Anglických jahodách.

Mluv s ní (2002)

Neobyčejně působící snímek, psychologie postav je znát v každém gestě a v každé větě - zoufalství, krása, doufání, nenaplněné sny, přátelství.... Pedro Almodóvar dokazuje, že je absolutním králem v dramatech zachycující lidskou psychiku a zejména pak tu ženskou. Jeho filmy jsou úžasné, o psychice, o obyčejných lidských příbězích, jež ale dokáže přenést na plátno neobyčejně poutavě, přesvědčivě, s jistou dávkou lehkosti, přirozenosti a nádherně. Mluv s ní má vynikající herecké výkony v ústředních rolích, poetiku i myšlenky, o kterých v příštích chvílích po skončení filmu budete stoprocentně přemýšlet, vyvolá ve vás všemožné pocity a přesně to od dobrého filmového dramatu očekáváte. Jeden z nejlepších Almodóvarových snímků. 100%

Utrpení mladého Boháčka (1969)

Český komediální skvost, který jasně dokládá fakt, že česká (československá) kinematografie byla v 60. let na svém dosud nepřekonaném a těžko překonatelném vrcholu a to jak v komediích, tak v dramatech. Utrpení mladého Boháčka je vtipná komedie s výborným scénářem a výborným Pavlem Landovským v ústřední roli, skvělá byla i Zázvorková, která podobné role prostě uměla. Originální komedie, která stojí za víc než jedno zhlédnutí. 90%

Parfém: Příběh vraha (2006)

Pamatuji si to přesně, ve chvíli kdy se na videu při přehrávání DVD objevil čas jedna hodina 57 minut, začal tento předtím tak výborný snímek upadat v něco, co se mi ani za mák nelíbilo. Ale od začátku, film je v dobových kulisách (úžasné vykreslení tržnice té doby) a po vizuální stránce naprosto dokonalý, režisér přesně ví, jak jednotlivé scény natočit, aby vás vtáhli do děje a každý detail byl dokonalý. Tak jsem se nechala unášet dějem, který svižně utíká i přes poměrně dosti dlouhou stopáž, no a pak to přišlo - čas 1 hodina 57 minut a mě málem omyli - film spěje do závěru, který Vás překvapí, možná až moc, ale mě tohle překvapení nepřipadalo vůbec dobré - nahé souložící náměstí, muž, který má nad světem neomezenou moc, díky, parfému z mladých dívek, tuto moc nevyužije, naopak přejde z Provance do Paříže, aby se v Paříži na tržnici, kde se narodil mohl polít touto voňavkou a..... světe div se - vypařit. Konec mě naprosto dorazil, přišlo mi to jako markantní změna žánru, přes historickou detektivku s podmanivým vizuálem k něčemu co lze nazvat až biblickým zpodobením, ještě z něho mohli udělat Boha a já bych padla. Nic proti biblickým zpodobením, ale já osobně se jim radši vyhýbám. Přesně do času, který jsem tady jmenovala, to byl snímek na 80%, poslední půlhodina bylo něco otřesného 30%, ale hodnotí se celý film celkově takže pak, bohužel 60%.

Lásky mezi kapkami deště (1979)

Tak tenhle snímek je hořkosladce nádherný. O životě, o přicházející válce, o nadějích, o první lásce, vystřízlivění z naivity, trpké životní reálii, krachujícím obchodu, o Žižkově 30. let. Zfilmováno svěže posmutněým stylem s vynikajícími hereckými výkony a atmosférou, která vás pohltí. Jeden z nejlepších snímků české (československé) kinematografie. 100%

Deuce Bigalow: Dobrej striptér (1999)

Překvapivě vtipné, s mnoha hláškami a řadou situačních legrácek. Mně tenhle film přišel vtipný a to opravdu dost, skvěle jsem se u téhle komedie pobavila. Rob Schneider se tady zase jednou vyžil a je to znát v tom dobrém slova smyslu, jeho čistič akvárií alias gigolo je jedna z nejlepších komediálních postav 90. let. 80%

Grindhouse: Machete (2007)

Tak tenhle trailer tomu se říká akce, akce a zase akce, bez děje, bez dialogů, ale s akcí a to ve velkém. Ono jestli podle toho natočí nakonec Rodriguez opravdu film (grindhouse jak dělaný), tak už to možná zratí to kouzlo, poněvadž když je celý film odvyprávěn v kostce, tak dokonale jako v tomto traileru, co zatraceně pak dáte do filmu? No nevím, počkám si na film a uvidíme, mně tenhle trailer dost pobavil, teda hlavně jsem se u něj dost nasmála, mně totiž grindhousey přijdou k smíchu skoro vždycky, i když to režiséři obvykle mysleli zcela vážně, obvykle jsou jejich výsledné grindhousey dosti legrační. Ale co se týče natočení tohoto traileru, tak to klobouk dolů, Rodriguez prostě akční scény umí. "Mějte slitování, otče. Bůh má slitování, já ne." 80%

Speed Racer (2008)

No, tak bezpochyby to je po vizuální stránce naprosto dokanalé a trikově převratné, Barevně a graficky kýčovité s plejádou barev natolik rozličných druhů a odstínů, že jste možná nikdy ani nevěděli, kolik vlastně existuje barevných odstínů. Trikové akční scény lahodí oku a jsou o úroveň ne-li o dvě výš než jakýkoliv jiný film před tím mohl nabídnout. Až pocaď je to vážně pecka, vcelku i ta kýčovitost města a barev mi nevadí, naopak je vcelku příjemná. Jenže, tady začíná to jenže, jsem s hodnocením dost na rozpacích, film je prezentován jako rodinný a některé scény a postavy tomu vážně nahrávají - opice a ten malý kluk Spritl nebo jak se jmenoval (ten mi lezl až neskutečně na nervy, strašně nesympaticky až spratkovitě zahraný), neustálý důraz kladený na rodinnou soudržnost (čili věty alá klišé). A sportovní drama o kterém víte od začátku jak dopadne. A to je právě to co mi na tomhle filmu vadí, není v podstatě pro nikoho - děti ho nepochopí a dospělým či mladistvým přijde v mnoha ohledech neskutečně dětský. Je pravda, že v řadě scén a v řadě detailů se vyskytuje velice příjemná svěží ironie, která celý film osvěží. Jenže takovýhle scén je tam příliš málo, uváží-li se, že film trvá přes dvě hodiny, což je taky taková menší závada, film se v líbívých akčních scénách dost opakuje, tedy asi neopakuje, ale vy jste na konci posledního závodu Grand Prix natolik nasyceni akčními trikovými scénami, že vám to nakonec tak nějak splyne - v jeden pořádně nadupaný akční videoklip, co neměl hlavu ani patu. Kdyby to, ale byla jen ta akční jízda, tak bych si řekla, stálo to za to, dvě hodiny zábavné jízdy, bez děje, která mě pobavila. Jenže mě to zase až tak moc nepobavilo, akčních scén jsem měla po první hodině a půl vcelku dost, ale čím jsem byla až příliš přesycena, byly blbý kecy a těch je tu bohužel taky dostatek, stejně jako akčních scén. Ale vcelku nejsem zklamaná, věděla jsem, že když už něco bratři Wachovští natočí bude to přinejmenším bomba, která vyvolá odlišné reakce a tohle bomba je, aspoň po té vizuální stránce. 50%