Speed Racer (2008)

No, tak bezpochyby to je po vizuální stránce naprosto dokanalé a trikově převratné, Barevně a graficky kýčovité s plejádou barev natolik rozličných druhů a odstínů, že jste možná nikdy ani nevěděli, kolik vlastně existuje barevných odstínů. Trikové akční scény lahodí oku a jsou o úroveň ne-li o dvě výš než jakýkoliv jiný film před tím mohl nabídnout. Až pocaď je to vážně pecka, vcelku i ta kýčovitost města a barev mi nevadí, naopak je vcelku příjemná. Jenže, tady začíná to jenže, jsem s hodnocením dost na rozpacích, film je prezentován jako rodinný a některé scény a postavy tomu vážně nahrávají - opice a ten malý kluk Spritl nebo jak se jmenoval (ten mi lezl až neskutečně na nervy, strašně nesympaticky až spratkovitě zahraný), neustálý důraz kladený na rodinnou soudržnost (čili věty alá klišé). A sportovní drama o kterém víte od začátku jak dopadne. A to je právě to co mi na tomhle filmu vadí, není v podstatě pro nikoho - děti ho nepochopí a dospělým či mladistvým přijde v mnoha ohledech neskutečně dětský. Je pravda, že v řadě scén a v řadě detailů se vyskytuje velice příjemná svěží ironie, která celý film osvěží. Jenže takovýhle scén je tam příliš málo, uváží-li se, že film trvá přes dvě hodiny, což je taky taková menší závada, film se v líbívých akčních scénách dost opakuje, tedy asi neopakuje, ale vy jste na konci posledního závodu Grand Prix natolik nasyceni akčními trikovými scénami, že vám to nakonec tak nějak splyne - v jeden pořádně nadupaný akční videoklip, co neměl hlavu ani patu. Kdyby to, ale byla jen ta akční jízda, tak bych si řekla, stálo to za to, dvě hodiny zábavné jízdy, bez děje, která mě pobavila. Jenže mě to zase až tak moc nepobavilo, akčních scén jsem měla po první hodině a půl vcelku dost, ale čím jsem byla až příliš přesycena, byly blbý kecy a těch je tu bohužel taky dostatek, stejně jako akčních scén. Ale vcelku nejsem zklamaná, věděla jsem, že když už něco bratři Wachovští natočí bude to přinejmenším bomba, která vyvolá odlišné reakce a tohle bomba je, aspoň po té vizuální stránce. 50%

Koloseum - římská aréna smrti (2003) (TV film)

Mám ráda dokumenty BBC jsou totiž na mnohem vyšší úrovni než drtivá většina jiných dokumentů. Koloseum -římská aréna smrti je hraný dokument doplněný komentářem, což je snad nejlepší forma dokumentu, která může být. Příběh se stoprocentně věrohodnými kulisami doplněný komentářem o dobových zvyklostech, historických faktech, mýtech a dochovaných záznamech. Plus doba, která mě zajímá, není co řešit naprosto čistých 80%.

Zelený svět (1996)

Zasloužené čtyři hvězdičky, říkala jsem si, že to bude takové to klasické poamericku udělané lehce komediální drama o vzestupu outsidera, přesně ve stylu, který mají Američané rádi, ale trochu jsem se přepočítala. Má to sice takový ten poloskrytý smysl o americkém snu, ale s tím rozdílem, že je to vtipné, lehce životně uvěřitelné, s režisérem, který přesně vědel co chce natočit a s Kevinem Costnerem, který přesně věděl jak to zahrát. Výsledkem je velice příjemné vtipné drama s romantickým podtextem, které potěší, můžete ho vidět vícetkrát a neomrzí vás. A navíc na té poslední jamce budete Costnerovi držet palce, aby to zatraceně už trefil. 80%

Eliška a její rod (1966) (seriál)

Na to, že je Eliška a její rod průkopnický český (československý) seriál je opravdu dobrý. Je točený opravdu stylem "ze života", většina scén proto působí opravdu jako kdyby se skutečně staly, je to takový děj, který byste v té době mohli vidět asi v každé desáté hospodě s "babkou", která se do všeho plete, skoro jako by v nějáké hospodě zmačkli tlačítko zapnout na kameře, večer se vrátili a pak to jenom prostříhali a vybrali nejvtipnější momenty. Takové náměty ze života snadno můžou sklouznout kamsi do smetiště seriálové tvorby, ale tady to s přehledem nehrozí - relativně vtipný scénář, vynikající herci v čele s opravdu výbornou herečkou Olgou Scheinpflugovou. Na tu dobu opravdu dobré a i dnes po tolika letech se na to dá s přehledem dívat a pobavíte se, s nadhledem to strčí do kapsy kdejaké současné rádoby seriály. 80%

Schůzka naslepo (1987)

Ulítlé, šílené, ale vcelku zábavné. Bruce Willis a Kim Basinger jsou hodně dobrou ústřední dvojicí a společné komické scény jim jdou opravdu dobře. Schůzka naslepo těží především ze situačního humoru, ale příliš vtipných dialogů či hlášek ve filmu zrovna moc nenajdete (až na výjimky dvě hlášky mě opravdu pobavily), což je škoda, protože situační komedie nabírají na obrátkách jsou-li podbarveny i dobrým slovním humorem. Situační humor pak je vcelku jednostranný, takže buď vám sedne anebo ne. Pokud sedne pobavíte se, nesedne-li máte smůlu. Já se vcelku pobavila, za jedno zhlédnutí to určitě stojí, jestli za druhé to už si nedovolím tvrdit. 65% "Proč je tak šťastný? Těžko říct, naposledy si takhle broukal, když přejel kočku." (před svatebním oltářem) "Můžete mi říct, co se děje? "Nemiluji vašeho syna. Já také ne. O co jde?"

Chci se líbit (2005)

Velice příjemný pohodový snímek od francouzsko-belgických tvůrců. Osudy tří kamarádek jež by se skutečně mohly stát, natočené v pohodově věrohodném duchu. Hlavní představitelky půosbí příjemně jako opravdové tři kamarádky. Tomuhle říkám opravdu dobrý snímek. 70% "S tebou? Vždyť si měl beďary, brejle jak dva popelníky, vypadal si jak omyl přírody."

Jarní prázdniny (2009)

Několikrát ohrané téma při kterém by se ale s trochou snahy dalo vytěžit mnohem více, kdyby scénář byl aspoň v něčem nápaditý a vtipný. Jenže není, klasicky šablonovitá "komedie", předvídatelná což nevadí pokud je zábávná, jenže Jarní prázdniny zábavné příliš nejsou. Z hereckého ansáblu stojí za zmínku akorát Rachel Dratch, která ve své roli nepůsobí jako jediná nuceně či šablonovitě a po většinu filmu je ryze svá, což je velké plus. Role hodných a zlých jsou rozdány už na začátku, takže celému filmu vydíte do karet zpropadeně brzo. Nemuselo to být originální, ale mohlo to být aspoň sem tam vtipné, správně ulítlé nebo prostě zábavné, ale není to ani jedno z toho. 30% Protože existují i větší hrůzy daného žánru a stejného nápadu.

Můj nejlepší přítel (2006)

Mám ráda dobře natočené evropské filmy oplývající nápady a výborným zpracováním a tohle je jeden z těch kvalitních snímků. Příběh o přátelství zpracovaný milým, pohodovým a příjemným způsobem s vynikajícími hereckými protagonisty. Důkaz toho, že evropský film má co nabídnout, jen škoda že české televizní stanice nabízí více slátanin povětšinou z americké či německé produkce a na dobré evropské filmy se dosti neprávem zapomíná. A mimochodem, i když je film prezentován převážně jako komedie, má i dosti smutně pravdivých realistických chvílí. "Vždyť ten stůl má hodnotu! To určitě, je to leda tak pozdní Ikea." 80%

Ohnivý oceán (2004)

Velmi příjemná dobrodružná podívaná, svižný děj, výborný Viggo Mortensen, hezcí koně, pěkné záběry přírody. Perfektní oddechový film. 75%

Americká dívka (2000) (TV film)

Zpracování pokulhává, ale děj (navíc podle skutečné události) je více než zajímavý. Hlavní představitelé jsou přesvědčivý. Je to snímek, který donutí člověka zamyslet se. Stojí taková vášeň za to? Lze tuto ženu vůbec pochopit? Uvědomovala si opravdu do důsledku co dělá? Lze toho mladého chlapce pochopit? Je v pořádku americké soudnictví? Proč někdo určil věkovou hranici zrovna 18 let? 60%