• Krátkometrážní

Nezávislost Rumunska (1912)

LFŠ 2011 | Samozřejmě, že se jedná o první celovečerní film vůbec a o zástupce rumunské hrdosti, ale hlavně jde o neuvěřitelě prázdnou záležitost, po technické stránce překonanou i celkem rychle po vzniku. Děj filmu vyzní jako výpisky z hodiny dějepisu a většinou stopáže se přes statickou kameru jenom přelévají masy vojáků, prostřižené mezititulkami stylu "psaní dopisu", "doručení dopisu", "nalodění", "plavba lodí", "vylodění", "konec vylodění". 83 minut ničeho jiného nestačí moc ani na to, abych se chechtal celou dobu, ale vlastně se mi to líbilo.

Jmenuji se Oliver Tate (2010)

Na první Ayoadův počin se režijně jedná o velice dobré dílo, množství neokoukaných fórů film táhne, jakož i minimalističtí herci nad kterými úmyslně přehrává Paddy Considine. Horší je to s celkovým vyzněním filmu, který pohřbívá sladký konec a celková neoriginalita kolem linie "chlapec potká dívku". Je to škoda, neboť forma je atraktivní a řekl bych, že se jedná i o dost osobní dílo s odkazy na režisérovo vlastní dětství.

Vojcek (1979)

Měl bych si sehnat a přečíst předlohu, která se na těch pár místech, kde ostře z filmu vystupuje, jeví skvěle poeticky. Obávám se, že tady mi Herzog jako tvůrce nesedl a není to řemeslnou chybou - statická divadelní režie je záměr a nutnost a nemám proti ní výhrad (a btw. hudební scéna u rybníka je úchvatná). Herzog sice měl k dispozici Kinského a Telč, ale myslím, že neměl k dispozici ten správný cit pro předlohu, která má úspěšné adaptace i v opeře. I přese vše, že se mi Woyzeck celkem líbil, nepůjdu výš už z toho důvodu, že téma psychického rozpadu jedince je v mnohých jiných filmech dosti překonáno.

Poslední dům nalevo (1972)

Byť možná někde existuje, je nesestříhaná verze prakticky k nesehnání i (dle netu) na DVD verzích, kteří se chlubí svou kompletnostní, a má obsahovat minimálně nucený lesbismus. Cravenův debutní počin je rozhodně záležitost zajímavou, ale mám pocit, že největším žánrovým "přínosem" bylo naprosto debilní chování všech zúčastněných postav. Ale dá se na to koukat a soundtrack Davida Hesse je plus, tak proto ty 3*.

Sucker Punch (2011)

Nemám rád nic neříkající hlášky stylu "bylo to dobré, ale mohlo to být lepší", však sem se mi to strašně moc hodí. Snyderova režie je opět stylová a nápaditá, ale film jako celek je děravej jak cedník. Audiovizuální bitky se střídají s odpadní komerční nudou a moment očekávání sleduje moment zklamání. Na druhou stranu, Snydere, klobouk dolů, že diváka připraveného na horší, než co ve skutečnosti viděl, budeš dobře bavit. Sucker Punch je vystavěn podobně jako Světová invaze - guilty pleasure a pocit, že koukám spíš na gameplay, akorát Sucker Punch je jinej žánr a má víc misí/questů a tváří se jako reklama na porno. Celkově to baví skutečně dobře i kde nemá (nástupy na scénu, neustálé opakování čehokoli). Nechápu akorát smysl závěrečné pointy s přesahem (já se třeba chechtal). Chci to ještě. 75%

Jízda do Ox-Bow (1942)

70% Nejspíš třeba ještě jedna projekce, napoprvé mi Ox-Bow Incident přišel místy příliš povrchní a na efekt.

Rubber (2010)

Film, kde na smeťáku ožije pneumatika, aby se NĚCO dělo a co začne ničit a zabíjet, aby měli lidi na co koukat. Příjemná minimalistická artová obžaloba diváctva, zamyšlení nad náhodnými jevy a bolestivou eko-stránkou (těch hořících pneumatik mi bylo fakt líto), podpořená hudbou od Mr. Oizo, s dobrou holkou a scénou, kde se pneumatika ráno sprchuje. Akorát se to celkem vleče a je to tak na pomezí *** a ****.

Jonah Hex (2010)

Arcishit, ale chechtal jsem se u toho slušně každý režijní pakárně. Navíc postava Jonah Hexe solí super hlášky o ničem, na koni má dva rotačáky a nechybí ani zápas s hadím chlapem. Reddick potěšil a Megan Fox, kterou nemusim, tu vypadá nejlíp sexy.

Van Diemen's Land (2009)

Pomalé plynutí neděje a přírodní atmosféra evokuje Malickovy filmy, ale ne svou šedivostí a krutostí. Van Diemen's Land je hrubá záležitost pro chlapy a taky jeden z velmi mála filmů, kde na plátně neni jediná ženská, jen spousta seker.

Napola: Hitlerova elita (2004)

Velice dobré, škoda nesnesitelného patosu v některých scénách, který za mě sráží hodnocení.