Krutý sever (2006)

„Robíme niečo zlé? Prevážame drogy? Kurvíme deti? Len ďalšiu generáciu Číňanov, ktorá bude umývať riad v reštaurácii.“ Toto ma po psychologickej stránke uspokojilo a som rád, že som KRUTÝ SEVER zháňal dva roky (nemecko-britsko-írske filmy sa zháňajú ťažko). Dobre napísané postavy a tomu odpovedajúce herecké výkony, silná seversko-morská atmosféra, množstvo myšlienok a názorov a miestami až hororovo vystupňovaná atmosféra – nebolo mi všetko jedno pri otváraní dvier do skladu, keď bolo jasné, že tam dole nájdu ešte niečo horšie, ako včera (a už včera to bolo desivé). Občas je to nedopracované (čo jedli?) a od niektorých postáv čakáte viac, ale drastický koniec to maskuje.

Kouzelná chůva Nanny McPhee (2005)

„Ak ma nebudete chcieť, ale budete ma potrebovať, budem tu. Ak ma budete chcieť, ale už ma nebudete potrebovať, odídem.“ Chvíľku som chcel dať 60%, ale uvedomil som si, ako som sa strašne nudil. Decká boli otravné (až príliš), dospelí na tom neboli lepšie, vizuálna stránka preafektovaná (niečo ako keď si do kávy namiesto dvoch lyžičiek cukru kydnete štyri - proste sa to nedá piť). Svojrázne výchovné scény mi pripadali ako-tak originálne na jedno pozretie, scény s poučením nezáživné a ťažkopádne. Najhorší bol ale negatívny pocit, asi ako keby sme sfilmovali „Išlo vajce na vandrovku“, pustili ho Britom a nevysvetlili im, ako môže ísť vajce na vandrovku. Prečo potrebovala mať nedele poobede voľno? Odkiaľ prišla? Čo má stále s tou palicou? Prečo opeknieva? Ale Emma Thompson (napísala aj scenár a v roku 2010 pridala dvojku, ktorú už rovno aj produkovala) skvelá (aspoň do odmaskovania).

Oko (2008)

Videl som väčšinu ázijských ducharin po roku 1998 (kedy úspešnú vlnu odpálil Nakata v RINGU). Máloktorému som dal pod 80%. OKO bratov Pangovcov ma ale nebavilo, nebolo na ňom nič originálne, zápletka o slepom dievčati, ktoré po operácii začne vidieť (duchov) fajn, ale na celovečerný film to nestačilo, všetko som už videl v TEMNEJ VODE, ZMEŠKANOM HOVORE, JU-ONE atď. Na americký remake som sa napriek tomu tešil, tak troška zvrhlo, ale tešil – mátožná Jessica Albaová v titulnej úlohe, matný dej... niekedy si potrebujete oddýchnuť pri mizernom horore. Musím povedať, že výsledok naplnil moje očakávania – nie je to zlé, len to skrátka nemá ani štipku niečoho originálne a od začiatku som mal pred hrdinkou náskok, keďže som vedel, čo vidí, prečo a ako to vidieť prestane. Napriek tomu dej (i vďaka dobrým hercom – Alessandro Nivola) prekvapivo svižne ubiehal, Albaová sa mi snáď prvý raz páčila a scéna vo výťahu nemôže nebyť dobrá, nech by ju režíroval akýkoľvek babrák. Bavilo ma to viac, ako podobný remake podobnej ázijskej duchariny, CLONA (20%).

Vánoční koleda (2009)

„Myslíte to vážne?“ – „Každú penny.“ Snáď každý rok vznikne aspoň jedna adaptácia (film, TV snímka, kreslený kraťas) Dickensovej novely o lakomcovi, ktorého až návšteva „troch duchov Vianoc“ prerobí na ľudomila. Pritom príbeh je tak notoricky známy, že žiadna z nich (ak má byť vernou) logicky nemôže byť lepšia/horšia, ako tá pred ňou. Tie postavy všetci poznáme. Tie zvraty všetci poznáme. To poučenie všetci poznáme. Duo Zemeckis/Carrey sa rozhodlo urobiť to ale predsa len troška inak – náročnou trikovou metódou performance capture. Vznikol ňou Glum v PÁNOVI PRSTEŇOV, ale i Zemeckisove predchádzajúce snímky POLÁRNY EXPRES, ktorý ma bavil a BEOWULF, ktorý ma nebavil. VIANOČNÁ KOLEDA bola bohužiaľ pre mňa rovnako nezáživná, ako on. Nezaujala ma ani vizuálna stránka (ktorá mala byť asi najvýraznejšou zložkou filmu), nieto ešte niečo ostatné, v čele s už až otravne blbnúcim Carreym. Niektoré momenty ale boli celkom fajn (miestami bola atmosféra mierne hororová, čo beriem ako mierne ale nezaujímavé plus) a mám slabosť pre vianočnú atmosféru. Každopádne sa to celé Zemeckisovi nejako rozpadlo v rukách.

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

„A zabil ťa?“ – „Bohužiaľ áno. Ale prežil som.“ Keď som bol na prvej DOBE ĽADOVEJ v kine, dobre som sa bavil (80%). Vtedy to ale bol iný príbeh. Mal city, o niečo mu išlo. Avšak už v dvojke (40%) to po peniazoch lační tvorcovia nasmerovali úplne iným smerom a z neobjavných, ale úprimných emócií sa stali patetické srandy, z pôvabných postáv karikatúry a humor stratil akúkoľvek úroveň. Už ani legendárny Scratt nebol taký pôvabný, ako v jednotke. Navyše do partie pribudli nové postavy, ktoré boli EŠTE nudnejšie, ako ústredné trio. Bohužiaľ, dinosauria trojka sa už absolútne dištancovala od akejkoľvek logiky (nebo hlboko pod zemou) a je rovnako (pod)priemerná, ako druhý diel. Len raz za 30 minút som sa fenomenálne bavil („rekonštrukcia brokolice“). Inak som iba rozpačito nadvihoval obočie.

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

„Nenarastie mi chvost alebo tretia noha?“ – „Nie, to nie. Možno ego.“ Ulepená patetická hollywoodska kravina o nesympatickom chalanovi, ktorého sa všetci pýtajú na blesk. Hnusné efekty, otravné decká a pozoruhodne sprostý scenár; ak je knižka aspoň spolovice taká, nikdy ju nechcem čítať. V tomto filme sú, okrem nezaujímavých postáv, hlúpych dialógov a smiešnych akčných scén, tucty nelogických kravín. Je toho neuveriteľne veľa, od malých, no o to zákernejších (Zeus efektne rozbije dvere namiesto toho, aby ich proste otvoril), až po gigantické (rozmaznaný chlapec sa behom minúty stane špičkovým šermiarom a na jeho ochranu je najatý pacifistický satyr, ktorý by ani ďateline neublížil). A to vôbec neriešim vykrádanie SÚBOJA TITANOV, akurát s tým rozdielom, že teraz hrá Medúzu protivná striga Uma Thurman, jej odraz nevidí hrdina v štíte, ale v mobile (wow, dajte scenáristovi niekto prosím vás Oscara za geniálnu aktualizáciu) a namiesto Pegasa má tenisky s krídelkami ach bože. Trpezlivosť som s týmto filmom stratil v podstate od prvej minúty, preto ma rozhodne nenadchlo, že táto nudná kravina mala dve hodiny. Zarazilo ma asi 10 viacmenej známych hercov; nechápem, čo ich na tejto fraške zaujalo, že podpísali (ale predpokladám, že si mysleli, že to má šancu stať sa počiatkom novej fantasy série a oni by mohli hrať v šiestich sequeloch a poriadne na tom zarobiť). Je to až neuveriteľné, že niečo tak nie úplne zle vymyslené (deti olympských bohov proti sebe bojujú v 21. storočí za výdatnej pomoci svojich mýtických rodičov), drahé a pomerne áčkarsky obsadené, nestojí ani za lopatu hnoja. Už ten je lepší, lebo ním aspoň kvalitne pohnojíte svoj milovaný záhon muškátov.

Jak vycvičit draka (2010)

„Tvojmu otcovi neprekáža, ako vyzeráš, ale to, aký si.“ – „Aha. To mi pomohlo.“ Páčilo sa mi záverečné posolstvo o tom, že vždy sa dá spolu žiť, ak obe strany urobia pár ústupkov. Páčilo sa mi, ako to vo finále deti natreli svojim zastaraným tatkom. Páčila sa mi záverečná noha, čo je na rodinný animovaný film nečakaný ťah, ukazujúci detskému divákovi, že dobrodružstvá so sebou prinášajú aj riziko. Páčil sa mi záverečný let v ústrety novým dobrodružstvám (čím nechcem povedať, že chcem dvojku). Bohužiaľ, dovtedy to ale bolo „len“ adekvátne – parádny dizajn jednotlivých drakov, miestami veľmi pekná prevažne lesná výprava a milý humor, nenáročný ale ani nie vyložene hlúpy. Scenár je síce plný klišé, ale povedal by som, že toto je druh filmu, kde s ním inteligentní tvorcovia vedia dobre pracovať vo svoj (a divákov) prospech. Ale proste ako celok ma to nijako extra, mimoriadne nezaujalo.

Krvavé vykoupení (2008) (TV film)

„Je to nejaký kult alebo sekta. Myslia si, že ich chceme zrušiť.“ – „Tak ich zrušíme.“ Mám rád staré hixploitation klasiky (VYSLOBODENIE, STRAW DOGS). Z tých novších sa mi prekvapivo páčil aj prvý PACH KRVI. Televízny ZAPADÁKOV sa k nemu síce hlási miestami VEĽMI otvorene („lesný šerif“), ale s jeho kvalitou nemá veľa spoločného – a už samotný PACH KRVI nebol zázrak. ZAPADÁKOV ale (ne)kvalitou pripomína skôr jeho dve pokračovania. Pritom výprava je fajn, zo začiatku sa tvorcom podarilo vystihnúť solídnu atmosféru, panoptikum „hviezd nižšej svietivosti“ poteší každého, pre koho „herec“ nezačína Bradom Pittom a nekončí Anthonym Hopkinsom (Ryan Merriman z KRUHU 2 resp. kraťasu KRUHY, Mark Rolston alias Drake z VOTRELCOV, Danny Nucci zo SKALY) a minutáž je rozumná, ani hodina a pol. Bohužiaľ, scenár je riadne, riadne ale fakt riadne neoriginálny. Mal som pocit, že snáď každú scénu som už videl v aspoň desiatich iných hororoch.

Precious (2009)

„Svoje prvé dieťa som porodila na zemi v kuchyni, kým ma mama kopala do hlavy. TOTO ste mali na mysli, keď ste vraveli, aby som povedala prvé, čo mi napadne?“ Videl som votrelca drať sa naprieč hrudníkom, videl som rezanie v KANIBALOCH, znásilnenie v STRAW DOGS. Ale toto bola stokrát tuhšia káva. Bez cukru, len osem polievkových lyžíc Arabici v omlátenej dvojdecovej šálke, ktorú pred vami kde-to chytal, takže máte veľkú šancu okrem hnusnej tekutiny dostať ako bonus ešte aj žltačku. Šokujúcich zvratov v PRECIOUS bolo v určitej chvíli tak veľa, že som si chvíľu seriózne myslel, že to vypnem a nikdy nedopozerám.

Anděl spravedlnosti (2007) (TV film)

„Môžem vás šerifovi dodať živých alebo mŕtvych. Vyberte si.“ – „Koho to máš na koni?“ – „Vášho brata... nevybral si dobre.“ V čím väčších kravinách vidím Kevina Sorba (Sorboa?), tým je mi viac ľúto, že sa ten obrovský dlhovlasý sympaťák nikdy nestal hviezdou, hoci k tomu mal pred KULLOM DOBYVATEĽOM blízko. Potom ale prišiel jeden horší seriál ako druhý, jeden film strašnejší, ako druhý – až bol Kevin rád, že mu sem tam niekto ponúkne hlavnú rolu v béčkarskom video filme, prípadne (v tom lepšom prípade) TELEVÍZNOM westerne. Ako teraz: je to stále sympaťák, ale scenár je totálne príšerný. Ak necháme bokom v podstate už ani neurážajúce klišé, vrcholom sú stupídne nelogickosti. Chlap príde k šerifovi a povie mu, že vonku má troch hľadaných zločincov a žiada odmenu. Šerif vykukne na dve sekundy von, uvidí tri kone, na každom je prehodené niečo v bielej plachte, čo vzdialene pripomína ľudské telo a šerif nie aby vyšiel von a osobne si skontroloval, či sa naozaj jedná o daných hľadaných konkrétnych zločincov (resp. či sú to vôbec telá ľudí a nie napr. zemiaky), ale to lovcovi ľudí (ktorého dovtedy nikdy nevidel) uverí a za tri sekundy načarbe na papier šek s odmenou. Brutálne je tiež obrovské akčné finále: hrdina napochoduje pred krvilačnú svorku po zuby ozbrojených hajzlov, prehovorí im do duše, ústredného zlosyna behom sekundy zastrelí, bodka, žiadny súboj, nič. Bum a je to. Nick Chinlund (kriminálnik, ktorého v podvozku lietadla kvôli plyšákovi zabije Nicolas Cage v CON AIR, lovec ľudí z RIDDICK: KRONIKY TEMNA, jeden z podriadených Brucea Willisa zo SĹZ SLNKA) navyše svojho skorumpovaného zlosyna hrá tak sympaticky, až máme Kevinovi problém držať palce. Pohodová atmosféra a pohodový Sorbo ma však učičíkali.