Úžasňákovi (2004)

Tenhle film nejde jinak hodnotit. Proč? Skvěle dotažený příběh, charaktery i výborná "režie". Film je hodně emotivní, zároveň však k parodii přistupuje citlivěji než Shrek apod. Neparoduje konkrétní scény a osoby, prostě je zanáší do příběhu bez mrknutí oka. Když jsem to viděl podruhé uvědomil jsem si, že tohle je ten nejlepší 3D animák co jsem viděl (a to jsem viděl skoro všechny). Jeho síla není v humorných lehce zapomatovatelných scénách (i když i ty tu jsou), ale v příběhu a skvělé atmosféře a úžasném dabingu. Jestli tenhle film naznačuje směr jakým se Pixar teď bude ubírat (čili nebude upadat jako konkureční Dreamworks, který těží teď jen z Shreka, zbytek za moc nestojí, nebo Fox), pak se máme na co těšit. Taky se těšíte na Cars?

Koma (2004)

Už jste se někdy probudili ve vaně, která je plná ledové tříště a zjistili, že vám chybí ledvina a krvavý nápis na stěně vás nabádá, že jestli chcete přežít musíte zavolat policii? A tohle je jen jedna z pozoruhodných scén tohoto filmu. Film je strhující a jde vlastně o vztah dvou žen, který je velmi proměnlivý a příběh nabývá na zvratovosti. Film se mi moc líbil, ale není pro slabší povahy a pro neznalce asijské kinematografie.

Team America: Světovej policajt (2004)

Já nevím, já se bavil dost, protože stejně jako SP:Peklo na zemi, je tenhle film nabitej hlavně úžasnýma songama a hláškama, ale příběh taky stojí za to. A že uráží každého a člověk nepozná, co si vlastně o válce v Iráku Matt a Trey myslí? Jo, to se nedá nic dělat, protože o tom jim jde především. Dělat si srandu ze všeho. A jinak gratuluju českému distributorovi k dalšímu zářezu na poli stupidních českých názvů filmů.

Saw: Hra o přežití (2004)

Hutný příběh, hutná atmosféra, perfektní režie a scénář a dovolím si říct perfektní načasování. Už od prvního teaseru jsem věděl, že to bude bomba, sledoval jsem trailery, klípky na netu a z těch střípků (saw mimochodem neznamená jen pilu a "viděno", ale i přeříznou nebo úsloví - co takhle "Make your choice" ;-) jsem si skládal, jak bude vypadat výsledná podoba filmu. Ano, čekal jsem víc akce, ale upřímně i když jí je tam míň a prakticky všechny předešlé "oběti" jsem mohl vidět v traileru a klipech, nebyl jsem zklamán. Myslím, že to že se Wan s Whanellem zaměřili na jednu "hru" je dobře, protože se tím šikovně vyhli přeplácanosti a zmatkovitosti. Naopak využilo skvělého načasování a tak se jednotlivý linie - Oni v koupelně, vyšetřování, doktorův dům, chytře prolínají a to je vzácnost. V tom vidím podobnost se SEDM, které bylo sice spíše o vyšetřování, ale i tam bylo vše pečlivě načasáváno. Zato kdo viděl třeba pokus o druhé SEDM - Sběratel Kostí, dá mi za pravdu, že stupidní děj, konec, vrah i špatné načasování zničí celý film. A co se týče názoru Civala. Já si myslím, že za teenagerovský film se dá označit třeba Vřískot, nebo Nezvratný osud. Druhý zmiňovaný má vcelku stupidní děj, ale originální vraždy a to je opravdu jedinej důvod, proč se na něj kouknout. Ale teenageři to žerou. A když je Saw pro teenagery, tak jaký horor je potom pro dospělé? Hmmm... a neříkej Civale, že filmy Shayamalana, Hitchcocka?... nic proti nim... jsou skvělé... Saw je překvapení roku a jsem zvědaný jak na pokračování, tak na to, jak se mu u nás na konci března bude dařit.

Český sen (2004)

Výborně natočený dokument o brainwashingu. Nedá se nic dělat, ale lidi si to zasloužili. Jak na konci vidíte, ne každý se tomu uměl zasmát. Ve verzi kterou mám já se po titulcích objeví trailer, kde je předvedeno lynčování obou dvou. Ano český národe, jsi jen chamtivý a násilný. Je mi líto, ale je to tak.

Kulka v hlavě (1990)

Miluju asijské filmy a tenhle se opravdu povedl. Nemá hluchá místa, i když je poměrně dlouhý a hlavně má velmi nosný a gradující příběh (ve kterém John Woo ukáže, jak mu jdou výbuchy ;-). Ale hlavně je to o emocích, přátelství a životních hodnotách a válce.

Scary Movie 3 (2003)

O dost lepší než dvojka, ale první dvě třetiny jsou většinou trapná záležitost. Teprv poslední třetiny stojí za to, což je trochu málo. Díky konci průměr, ale doufám, že čtyřka bude lepší, na to že to natočil Zucker, tak nic moc.

Leon (1994)

Nevím jak hodnotit tak skvěle vyvážený film než pěti hvězdičkami. Skvělý příběh, skvělá režie a skvělé herecké výkony. Nejenže Jean Reno zde hraje tak, jak bych to od něj nečekal. Nejenom, že Natalie není žádná hloupá žába a je dost přesvědčivá a když Leonovi sděluje své pocity, tak jí to věříte, je to prostě čirá filmová magie. Jejich vztah funguje, ona je však ještě malá holka, a tak způsobí Leonovi nemálo problémů. Prostě děj nemá slabé místo a těžko by se hledal lepší záporák než je Gary Oldman. Bessonův nejlepší film. Škoda, že dneska točí samý béčka, protože tohle dílo natočil mistr.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Tenhle film je vážně náročná podívaná a zkouška trpělivosti. Jako by Kubrick naschvál provokoval. Ale odměna je bohatá. Po vizuální stránce je to úžasné, vcelku prostý příběh dostává závěrečnou pointou říz a jestli někoho nudil úžasný začátek, tak to žasnu. Není to nejlepší Kubrickův film, ale je to film, který vyžaduje plnou soustředěnost, abyste se mohli kochat. A je skutečně kochat se ším.

Já, robot (2004)

Jak už řekl POMO, tenhle film je sice plný klišé, ale kupodivu baví. Will se zdá už dospěl a tak po trapných rolích jako v Dnu Nezávislosti ukazuje, že není žádný hloupý herec. Vizuální stylizace je slušná, hudba též, akčních scén je celkem dost a určitě si je všichni vychutnají. Dávám 4*, přesto mám pocit, že bych chtěl příště nějakou trochu jinačí sci-fi.