• Pohádka

Čest a sláva (1968)

Neprávem trochu zapomenutá perla 60. let. Film, který se může směle rovnat i s Vláčilem. Doba realistického vyobrazování historie byla na svém vrcholu a Bočan zařezává až na kost. Perfektní příběh s mrazivým koncem, Höger s Hrušínským koncertují, do toho hudba Zdeňka Lišky. Vrchol Bočanovy tvorby (spolu s Čerty nejsou žerty ;) ) a jeden z našich nejlepších filmů. Když Lipský běží s tou odrbanou slepicí - lépe se ta doba snad nedala vystihnout...

S čerty nejsou žerty (1984)

Ano, nejlepší česká pohádka. Tady sedí úplně všechno, každá scéna funguje a stala se málem ikonickou, některé umí snad každý z nás nazpaměť. Výběr herců snad nemohl být lepší, Heřmánek s Preissem a Nárožným si své role doslova vychutnávají. Vynikající vyvážení občasné temnosti, vtipu a moralitky. Ať už peklo bylo nebo nebylo, vymyšleno bylo dobře...

Nebojsa (1988)

Krásně strašidelná pohádka s výtečnou temnou atmosférou. A ten kočár!

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Nesmrtelný film. Moudrý s jasně formulovanými hodnotami, přesto braný s nadhledem a vtipem, každá scéna promyšlená, každá vypointovaná. Musela to být pěkná práce (ale taky zábava). Takhle to holt vypadá, když se film dělá pořádně. A je to otřepaná fráze, ale pořád tak nesmírně platný film - "ono se dá odpustit leccos pánové, ale jak se nám šáhne na majetek...!... Frič, Werich, Brdečka a spousta skvělých herců. Díky všem za tu radost.

Slíbená princezna (2016) (TV film)

Bylo to tak nesmírně nablbý, až jsem se místy i docela bavil. Dvě hvězdy za úroveň a třetí za odvahu vymyslet takovou ptákovinu a naservírovat jí konzervativním Čechům narvanejm bramborovym salátem, který vyžadujou 197. varianci na Tři oříšky pro popelku..

Hrátky s čertem (1956)

Jeden z klenotů 50. let. Ladovská poetika, nádrherný jazyk, vhodné zakomponování Záhořova lože, nebývalý vtip i originalita, kterou můžou závidět tvůrci i dneska. Skoro každá scéna funguje a je skvělá, stejně jako vynikající herci, od Kabáta a Káči přes otce školastika až po čerty. "V tomhle je celej váš kumšt, zpitomět lidi, udělat z nich ustrašený, zbabělý zvířata!" Top pohádka.

Tři životy (2007) (TV film)

Ale jo. Žádný zázrak, ale na bídnou úroveň moderních českých pohádek je to ještě celkem nadprůměr. Herci, obsah (byť jednoduchý) i scény jsou celkem uvěřitelné a docela to funguje.

Princezna ze mlejna (1994)

Troška, netroška, v týhle pohádce vyšlo skoro všechno. Je v tom vidět láska režiséra k jižním Čechám, je to jednoduchý, přesto chytrý a laskavý, na nic si to nehraje a navíc to má jednu z nejkrásnějších a nejsympatičtějších princezen (pardon, Éeelišek) v dějinách pohádek. Jak pěknou pohádku lze natočit bez zámků, honosných šatů a drahých efektů. Snad jen toho jekotu strašidel by tam mohlo být míň. Na rozdíl od druhého dílu a dalších "pekel" se tu ale Troška nikomu nepodbízel a natočil si to po svém. Povedlo se mu to skvěle.

Sněžný drak (2013) (TV film)

Hodně povedený hlavní motiv, namísto nablblé lásky na první pohled hrají prim naivní husička a racionálně sebestředný princ, kteří se ke skutečné lásce musí teprve dopracovat. Princezna je navíc sympaticky aktivní a nesedává někde v koutku.Takový námět si zaslouží rovnou dvě hvězdy. Problém je ovšem v tom, že tím pozitiva končí, natočené je to klasicky česky amatérsky, herci naprosto tragicky aklamují, zvlášť Rašilov je stále na úrovni Života na zámku. Triky se vůbec vhodně neprolínají s hranými scénami. Je to škoda, protože základní námět byl opravdu dobrý.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Jedna hvězda za snesitelný vizuál, druhá za alespoň pokus o návrat k pohádkám, které mají také nějaké smysluplné sdělení. Jenže jinak bída, obecně chabý Vaculík ještě zvládl tupana obstojně, zbytek ale slabý, zvlášť princezna byla ztělesněním nijakosti. A hlavně ten scénář vedený stylem - teď příjdou sem, teď sem a teď tamhle, udělá se tohle a jedem dál. Žádná scéna není dotažená, vtipná nebo nedejbože dokonce vícevrstevnatá, žádná z několika naznačených zápletek není chytře rozvedená. Když člověk může porovnávat se starýma pohádkama, kde si s každou scénou vyhráli od scénáristy po herce, rozdíl doslova bolí. Škoda, že dneska už málokdo dokáže dělat něco pořádně.