• Pohádka

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Za boha nepochopím, co mě přimělo ztratit 3 hodiny života touhle ptákovinou, když jsem protrpěl už druhý díl a bylo mi celkem jasný, co bude následovat. Opět pompézní efekty, které nejsou schopné zakrýt zoufalou prázdnotu. Jednotlivé nápady a dějové linky nefungují, neprolínají se, jsou jak náhodné skeče. Objet celý svět, dostat se do Asie, na onen svět, mít ponornou loď - na efekt zkusili opravdu všechno, ale člověk na to zapomene stejně rychle jak na statusy na facebooku. Rychlé, krátké na efekt a zase šup dál. Jeden bod za alespoň trochu obstojný konec.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

První piráti měli šmrnc a nápad s kletbou umožnil hrát si s fantazií, aniž by vše vytrhli z aspoň trochu reálného světa. Druhý díl je nastavená kaše, neuvěřitelná splácanina bez jakéhokoli gruntu, scénáristi si zjevně nedali vůbec práci aspoň trochu vyprecizovat děj. Vše mají zachránit pompézní efekty, které ale jen odhalují zoufalou tvůrčí prázdnotu. Jeden by neřek, jak může být "akce" nudná, když postrádá intelekt i duši. Zoufalá nuda!

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Ale jo. Pěkná atmosféra i výprava i docela povedený děj. I ta kletba do děje zapadala. Je to ptákovina, ale atmosferická a místy vtipná. Zajímalo by mě, jestli ty gay kreace Deppa byly ve scénáři, nebo jsou jeho invencí. Každopádně za originalitu a za tu hudbu ještě zvedám ze 3 na 4 hvězdy.

Rapl (2016) (seriál)

Co k tomu říct? Atmosféra, úvodní píseň i postava Rapla fungují na české poměry opravdu nadstandardně. I třeba Pyško hraje skutečně dobře. Průser je v samotném scénáři - snaží se o provázaný motiv, akorát se to v polovině seriálu ukázkově zbortí, jednak je už všem zhruba jasný, o co jde, jednak zápletky i jejich řešení začínají být čím dál tím víc křečovitý, nepřesvědčivý a postavený na hlavu. Ke všemu ta bezzubá neschopnost vypointovat odhalení skutečně dramaticky. Navíc zdánlivě slibná linka s Majerem a Raplovou ženou zmizí do ztracena. K tomu připočítejme místy opravdu hanebně amatérské "akční" scény. Češi se učí pracovat s atmosférou, ale jinak je to furt bída. I ten Čermák postupem času působí dojmem, že ho to natáčení vyloženě nebaví. Případy 1. oddělení o level výš a severská kriminálka jiná galaxie. 2,5 hvězdy.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Jedna ze dvou životních rolí Michala Dočolomanského, okouzlujícího komisaře Ledvinu nelze nemilovat stejně jako české plzeňské pivo, Kopecký ve své klasické roli padoucha. Do toho vtip, neuvěřitelná kreativita i poetika dua Brdečka-Lipský. Jeden z filmů, na něž se dá dívat pořád znova a člověka to pořád baví.

Tři bratři (2014)

hrůza, neoriginální příběhy se snaží být originální formou, která je veskrze debilní. Vzhledem k autorskému týmu i hercům hluboké zklamání. Příběh s myslivečkem dává fcb stránce "Znásilnil mě Zdeněk Svěrák" nový smysl...

Zázračný nos (2016) (TV film)

Nuda nuda šeď. Ano v principu to nebylo nejhorší ani vysloveně trapné, ale originalita nula, vtip a pointování scén nula a táhlo se to jak těsto od vánočky. Námět nebyl špatný, dokonce i herecky se to dalo snést. Kdyby tomu dokázal dát autorský tým dynamiku, šmrnc a vtip bylo by to dobré, takhle jen věc, po které brzy nezůstane nic.

Za humny je drak (1982)

Skvělá, vtipná pohádka s roztomilým drakem a nezastavitelným Jiřím Císlerem, který hraje svoji vlastní ligu. Jak vůbec nevadí úsměvná animace, když máte co říct a navíc to umíte říct s humorem! Pro mě patří mezi naprosto nejlepší české pohádky.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Přiznám se, že jsem byl poněkud zklamán banalitou snímku. Kdyby Boblig byl kupříkladu fanatik, který skutečně věří, že jde o čarodějnice, bylo by to mnohem zajímavější. Takhle je to vlastně jen naturalistická - byť velmi působivá - antiklerikální agitka. Mnohem zajímavější byl kněz v podobě Miroslava Macháčka ve Vláčilově skvělé Ďáblově pasti.

Ďáblova past (1961)

Vláčil, který se teprve rozjížděl, ale už tak famózní. Zvláště oceňuju perfektního kněze (ve skvělém podání Miroslava Macháčka), který na rozdíl třeba od Kladiva na čarodějnice není banálním ztělesněním zla, ale mnohem fikaněji problematickým. Ta postava je jednou z perel české kinematografie.