• Pohádka

Bowling for Columbine (2002)

Mnozí tvrdí, že je to zjednodušující a manipulativní. Není, je to jen osobité a s názorem jako všechny Moorovy filmy. A je to skvělá kombinace černýho humoru, absurdity a krušné reality, občas ždíme emoce víc než by mi bylo milé, ale to je holt ta americká potřeba a Michael Moore přes všechny hejty na Ameriku ve všech svých filmech je právě naprosto typickej Američan. Miluje tu zemi tak, že mu nezbývá, než o ní točit takový filmy. Odhaluje pokrytectví mocných a hloupost všech věřících, že rozhodují jen oni sami o sobě a že jistotu svobody jim dává bouchačka. Btw. Manson za odpověď - "nic bych jim neříkal, poslouchal bych,co chtějí říct oni, to je to, co nikdo neudělal" by zasloužil šestou hvězdu.

Stíny horkého léta (1977)

Vláčil byl prostě mistr a ač jeho tvorba konce 60.let byla nejúchvatnější, i pozdější filmy mají nesmírnou sílu. A když se povede skloubit s Křižanovým scénářem dokáže zahrát výborně i takový Kukura. Silný film s nesmírně silnou atmosférou letních hor, v nichž se ještě toulají poslední zbytky zoufalých banderovců, neokázalá statečnost a silný závěr, ke kterému to všechno směřuje. Bravo.

Leviatan (2014)

Jeden paličatej tvrdej chlap a realita Ruska. Film o bezmoci tváří v tvář odpornému režimu, odporným mafiánům, odporným flanďákům. Ve světě, kde jsou přátelství a láska příliš křehké, než aby vše zvrátily jako v pohádce. Odehrává se dnes, ale mohlo by se odehrávat i v předchozích režimech. Zvjagincev začíná zvolna a postupně čím dál neúprosněji nakládá. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř, což je snad jediná slabina filmu, že v tom trochu nemá míru. Tvrdé, demaskující, silné. Skoro až překvapí, že takový film mohl v Rusku do kin. Ale asi to zachránil fakt, že se odehrává daleko od "cara".

L. A. - Přísně tajné (1997)

Může být. Snad jen trochu moc mrtvol na to, aby to jednoho víc napínalo. Spacey tam byl tak nějak trochu navíc a twist se mi zdál evidentní už asi po 20 minutách. Nicméně jinak je to opravdu vymazlená noirová žánrovka, s atmosférou, napětím, a opravdu skvělými výkony zvláště Spaceyho a Crowea. Dlouho jsem tak nikomu nedržel palce. A za tu scénu s návladním dávám i pátou hvězdu.

Velký flám (1966)

Trochu úsměvné, ale ne moc, trochu zábavné, ale ne moc, trochu vtahuje do děje, ale ne moc, trochu bláznivé - docela dost.

Mission: Impossible (1996)

Jedním slovem úsměvné. Taková naivní akční detektivka, kde za něco snad stojí jen scéna na provaze. Reno ve vrtulníku pak tomu nasadil korunu. Film tak akorát pro Marka Vašuta.

Memento (2000)

Originální a nápadité, ale přesto mi na tom něco chybělo, aby mě to opravdu sebralo.

Smrtonosná past (1988)

Osmdesátkovej akčňák s cool hláškama, zápornym záporákem a sympa pochůzkářem na drátě? Inu v kategorii béčkovejch filmů top, ale i hezký béčko je furt béčko, že jo...

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

MI vždycky pokulhávalo za Bondem, ale teď poprvé suverénně vyhrává na celé čáře. Skvělý mix nápadité zápletky a působivých scén, akce a zvratů, exkluzivně děsivý záporák, sexy Huntgirl a naprosto, ale skutečně naprosto dokonalé minimalistické finále. Být tam místo toho prkennýho panáka s upravenym ksichtem herec s pořádnym charismatem, byla by to možná nejlepší žánrovka ever.

Matrix Revolutions (2003)

Druhá část pokračování, které oproti původnímu Matrixu ztrácí na všech frontách, především co do promyšlenosti a uvěřitelnosti světa fikce. Jak valem ubývají Wachovským originální nápady, tím houšť sází na akci a efekty a tím víc se nudím. Z nudy otravné stroboskopí přestřelky vytrhne člověka až neuvěřitelně směšná scéna, kdy ve 23. nebo kolikátém století lifrují náboje do humanoidních robotů na trakaři. Scénáristická bezzubost,která není schopná vymyslet lepší způsob jak dostat ňoumu do středu dění, aby mohl zcela očekávatelně vyslechnout moudrá slova umírajícího a nakonec sám otevřít vrata, tak nějak vystihují upadající úroveň celé série. Stejně jako nemastný neslaný závěr.