Adamova jablka (2005)

O tomto filmu je těžké cokoliv napsat. Stejně obtížné je ho i kategorizovat, protože funguje stejně tak dobře jako drama i jako zvláštní druh komedie. Jde o moji startovní čáru k dánským filmům, potažmo k filmům s Madsem Mikkelsenem a vůbec je to záležitost, která stojí ke shlédnutí a zamyšlení. Adamova jablka je přesně ten typ filmu, který budete hodnotit spíš na základě dojmu, který ve vás zanechal. Pro mě je to ponurá, zábavná absurditka, která mě pohladila po duši. Prostě si tady ze mě někdo vystřelil... Pět!

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Jeden z nejlepších naučných animovaných seriálů, který kdy vznikl. Přesně takhle vypadá škola hrou. Jako malého mě to bavilo a hlavně i hodně naučilo. Síla seriálu spočívá ve způsobu předávání informací, někdy i o celkem složitých mechanismech fungování lidského těla, srozumitelnou formou, která baví. Animace možná neuchvátí, ale zachycení struktur lidského těla i přes jistou stylizaci odráží skutečnost až spodivující přesností. Nesmím opomenout ani skvostný soundtrack od Michela Legranda a hlas Sandry Kim (doporučuji La vie (1986) :)). Pětka, o které nemusím pochybovat!

Mama (2013)

Nemastný neslaný, ale koukatelný hororůrek o vlčích dětech a jejich mamá. Bohužel se nedokáže ničím přehoupnout přes laťku průměru. Hlavní dějová linka není sice nezajímavá, ale sama to celé nedokáže utáhnout, zvlášť s blížícím se rozuzlením ztrácí na dechu. Jako plus vnímám celkem vydařeného digitálního bubáka a efekty jeho přítomnosti. Jinak těžkej průměr.

Anakonda (1997)

Mizérie hodná uškrcení, polknutí a vyzvrácení. Film vůbec nefunguje, herci nehrají, anakonda neděsí. Trikově je to také bída, nejzajímavějším jsou tak na filmu samotné zajímavosti. Dvojka z lítosti a že jsem se zasmál.

Oculus (2013)

Not bad, alespoň v okruhu neoriginálních duchařin, které se neustále recyklují. Bát se nejspíš nebudete, ale po technické stránce je to zdařilé a dá se na to koukat. Plus za bezzubou Katee Sackhoff, jinak slabší trojka.

eXistenZ (1999)

Smrt démonické Allegře Gellerové. Cronenbergův rukopis nelze skrýt a když jsem film viděl poprvé, netušíc kdo za ním stojí, měl jsem z něj hodně zvláštní pocity. Jakmile už je člověk alespoň trochu zasvěcený do tvorby tohoto režiséra, dokáže se na eXistenZ dívat ze zcela jiných úhlů. Tj. jinak než jen na podivnou scifi. Nicméně většina bude film hodnotit podle prvního měřítka a z tohoto pohledu jde opravdu jen o prapodivnou scifi o splývání reality a virtuálna. Symbolika a podtext, který odkazuje na nějakou hlubší myšlenku, pak působí jako pouhá prvoplánová rekvizita (např. bioport a bio konzole), která se snaží všechno to nesmyslné dění ozvláštnit. eXistenZ se tak, dle mého názoru, obtížně přiblíží řadovému divákovi a zapadne. Počkat, hrajeme ještě? Rozporuplná trojka.

Kruh (2002)

Kolem Kruhu vznikl kult, který mě zcela minul. Ztotožňuji se s názorem Lima, po dokoukání jsem jen v duchu pokrčil rameny. Nebudu proto snášet slova kritiky. Trojka.

Symptom Pandorum (2009)

Celkem zklamání, které ale bylo zapříčiněno scifi absťákem a očekáváními. Mám prostě pocit, že tomu něco chybí, něco co by to všechno podtrhlo. Symptom Pandorum mi tak silně připomíná Horizont události, který byl první a i víc si mě získal svou myšlenkou. Další věcí k vytknutí je totální zmatek dění na lodi (ta je jinak konstrukčně skvěle zvládnutá a drží si atmosféru opuštěného korábu někde hluboko ve vesmíru). Jenže tyhle zmatky pak rozbijí celou atmosféru a tak i děj, včetně dojmu z něj. Škoda, za tři.

Dotek Medúzy (1978)

Ne nadarmo se vybízí srovnávat Dotek Medusy s mistrovským Přichází Satan!, protože i tento snímek je příkladem ,,zfilmovaného zla" a to jen za pomoci poctivé filmařiny a uhrančivě zlověstného pohledu. Lino Ventura jako hlavní vyšetřovatel je nejen sympaťák, ale jeho postava jedná přirozeně se všemi aspekty, které divák očekává (podezřívá, pochybuje, chová se racionálně s ohledem na dění). Přesto si pro sebe ukrajuje velkou pozornost i Richard Burton nejen svým démonickým pohledem, ale i monology jeho duševních pochodů. Filmu nechybí spád a vybízí k zamyšlení. V podstatě pětka.

Přežijí jen milenci (2013)

Upiří romantika zase z trochu jiného soudku. Ze soudku s krví nejspíš s míchaného s nějakým divokým vínem, dávkou melancholie a trochou toho artu, čímž vzniká zajímavý mix komorního vyprávění. Nikam nespěchající děj obzvláštní jen příchod mladé sestřičky, která se ráda pobaví, ale jinak se vlastně ve filmu ani moc neděje. Tom Hiddleston a Tilda Swinton jsou jako upíři skvělí. Já se nenudil, ale asi to nebude koukání pro každého. Tři.