Naušika z Větrného údolí (1984)

Z tohoto anime mám dost rozporuplné pocity. Vysoká hodnocení, vysoká očekávání, která se zcela nenaplnila. Za mě to vystihl ve svém komentáři Renton: ,,Nehostinné, divácky odtažité prostředí vybafne hned v úvodu a ta odtažitost mě neopustila po téměř celou stopáž, kdy jsem měl problém ke snímku přilnout a přesvědčivě se oddat vyprávění." Právě přímý skok, do jinak skvěle vymyšleného a vyobrazeného světa, ve mně vyvolával spoustu otázek, které film vůbec neřeší a nevysvětluje. Přesto se věnuje hodně detailům a některé věci nakonec přeci jen poodhalí, ale vše v rámci děje, který se nese v duchu eko agitky. Naušika je jinak velká sympaťanda a celkově jsem neměl problém s animací. Jak jsme již zmínil vykreslení post-apo světa je skvělé a například oceán zkázy s jeho obyvateli je přesně podle mého gusta. Určitě můžu Naušika z Větrného údolí doporučit. Slabší čtyři.

Pod kůží (2008)

Zoufalý pokus o horor, který troskotá na hloupých nápadech a vůbec na hloupém chování hlavních protagonistů. Nemusíte čekat ani příliš dlouho, protože hned jedna z úvodních scének se stavěním stanu, vám nelítostně naznačí, jak to s hlavními aktéry bude dál. Nakonec vám ty zběsilé střihy snažící se zakrýt nedokonalost efektů budou vadit nejméně. Tedy alespoň s přihlédnutím na nízký rozpočet není vyobrazení dikobrazí plísně až zase tak špatné. Co je opravdu špatné je již zmíněné chování postav, které jsou navíc celkem nesympatické. Doktorand biologie, který neumí řídit auto, za to umí amputovat ruku řezákem a tvárnicí tak dokonale, že stačí jedna prolínačka a už si v klidu dotyčný dopřává pivko. Filmu by prospěl vtip a kdyby se nebral vážně, mohla by z toho být bezva hororová komedie. Takhle je to jen komedie a nemyslím si, že to bylo záměrem. Slabá dvojka.

Maska (1994)

Docela dobrá sranda, která by v dnešní době CGI mohla být o několik levelů dál. Pokud si Masku pustíte dneska, nejspíš už vás tolik nenadchne, ale je potřeba si uvědomit, že se koukáte na film z roku devadesát čtyři. Co na kráse určitě nepozbylo, je krása sladké a debutující Cameron Diaz a gestikulační komedie Jima Carreyho. Trojka.

Černá smrt (2010)

Černá smrt je film, který má co nabídnout, ale nejspíš bude hodně diváku, kteří budou mít problém ho dokoukat. Především jde o to, že děj, který film předkládá je sám o sobě nijaký a je hodně na divákovi, aby si utvářel dojmy z toho, co vidí před sebou. Hlavně dojmy z doby, ve které se děj odehrává. Její zachycení a ztvárnění je největším kladem tohoto snímku. Kostýmy, syrovost a dialogy. Všechno tohle spolu utváří jedinečnou atmosféru a kulisu pro odehrávající se psychologickou proměnu dítěte v dospělého, dobra ve zlo, někde v pozadí. Právě až se závěrečnými titulky na mě dolehl ten pocit a proudil některé myšlenky. Myslím, že to byl i záměr tvůrců, proto lepší trojka.

Věc: Počátek (2011)

Prequel k legendárnímu hororu Věc z osmdesátého druhého. Carpenterovu Věc miluju a považuji jí za jeden z nejlepších filmů ve svém žánru. Takže jsem tento snímek, pojednávající o norské expedici, která Věc objevila pod ledem a probudila k životu, sledoval jako ostříž. Od začátku jsem byl k filmu skeptický, protože už z praxe dobře víme, jak to většinou dopadá. Je vidět, že nová doba si žádá trochu jiné prostředky a proto musí být všechny proměny dostatečné atraktivní a plné digitálních post procesových úprav. Vlastně jsem měl za to, že se koukám na čisté CGI a o to bylo větší překvapení, když jsem shlédnul na youtube pár videí o tvorbě scén, kdy dojde na to, čím se Věc asi nejvíce proslavila. Určitě je bezva, že jsou všechny transformace velmi originální a například Split face proměna je skvělá, ale i tak nemá na můj oblíbený Chest Defibrillation. Chtěl jsem tím hlavně říct, že je obrovská škoda, že to nejzajímavější z práce filmařů totálně zaprasí digitální makeup. Samozřejmě je tu mnohem víc prohřešků, například absence stísněnosti a izolace. Fanoušky určitě potěší drobnosti jako konečná scéna s unikajícím psiskem. Když to shrnu, je Věc: Počátek průměrný horor, který za sebou už zcela zanechává původní napětí a myšlenku a věnuje se čistě jen systematickému vyvražďování. Schválně si po shlédnutí tohoto filmu přečtěte povídku Kdo je tam?, která sloužila jako námět původním filmům. Průměrná trojka.

Zlo nikdy nespí (2016)

Fajn horůrek, který nedokázal vyčerpat potenciál, který nabídl rozjetý děj v první třetině filmu. Jako tomu už bývá pravidlem, nejde o nic převratného a tak tu máme malého sirotka obdařeného nadpřirozenými schopnostmi. Problém je v tom, že si v sobě chlapec nese i jisté bubáky(a) ze svého dětství. Nutno podotknout, že digi bubák je skvěle proveden a má tu správný nádech monstra rodícího se z nočních můr. Nejvíc filmu podráží nohy odbytý konec. Všechno se semele a vyřeší tak strašně rychle a to je škoda, protože by mohlo dojít na zábavnou část odhalování tajemné minulosti a hledání nějakého východiska z nastalé situace. Takhle jen průměrná trojka.

Semestr (2016) (seriál)

První setkání se Semestrem bylo náhodné kliknutí doprostřed snad třetí epizody a následné vypnutí po pár minutách. Na vzdory určitému znechucení a také malému počtu epizod jsem tomu dal druhou šanci a opět jsem byl po pár minutách znechucen obsahem tohoto webové mini seriálu. Trochu se pořád modlím, že je to celé jedna velká nadsázka a takoví lidé doopravdy neexistují. Odmyslím-li si ale ten obsah (ono o ději, ani nemůže být moc řeč), tak je to velmi dobře technicky zpracováno. Nejde o originál, ale nešetří se mnohými detaily a nejspíš to tedy má i vypovídací charakter o podobě dnešní generace mladých lidí. Z tohoto pohledu je to pak něco zajímavého a neokoukaného. Kolísající trojka.

Morgan (2016)

Útrpná nuda! Všechny nápady jsou tatam, když se vlastně nic neděje. Velká škoda a slabší dvě.

Anthropoid (2016)

Anthropoid je velmi slušný film, jehož největší předností je glorifikace českého národa jako národa hrdinského. Jinými slovy je dobře, že se tato část naší historie dostala na filmová plátna v podobě celovečerního filmu promítaného v různých koutech světa. K filmu samotnému. Nikoho asi nepřekvapí, že děj sleduje osudy parašutistů Gabčíka a Kubiše, kteří mají spáchat atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tudíž pokud se řadíte mezi lidi historie znalí, tak vás nic nepřekvapí a dostanete mírně akčnější provedení atentátu, který se uskuteční cca v polovině filmu a následného lapání atentátníků až po závěrečný poslední vzdor v kostele. Nic víc, nic míň. Možná by si toto téma zasloužilo ještě více těch historických reálií, více rodin a jmen všech těch českých hrdinů. Nicméně pak už by to nemuselo být zase zábavné pro méně náročného diváka a navíc tu k tomuto tématu máme dokumentární seriál z dílny ČT - Heydrich - konečné řešení . Proto "jen" za tři, ale lepší tři.