• Krátkometrážní

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Film opisuje Forresta Gumpa. Staříka, postavu univerzální v její osamělosti i nezdolnosti, představí úvod rychle, prostě a čistě, včetně opatrných šouravých pohybů jeho rozhodného "útěku". Následné vyprávění se drží běžné metody, od groteskních milníků současné road movie odbíhá k neméně groteskním vzpomínkám a zase zpět. Že obsah má vskutku vtip, čtenář už ví, ovšem na plátně se lineární popis blíží spíše seriálu a více než ze stránek knihy ční z filmu jistá nepůvodnost. Tupí gangsteři či venkovští policajti jsou výbavou každé druhé krimikomedie, poradenské služby velikánům století podávali Forrest Gump i Jára Cimrman, doteky s absurditou dějin mají hrabalovský nádech typu Obsluhoval jsem anglického krále. Ani rozvážná, vyrovnaná, smířlivá rozšafnost hrdinových glosátorských postojů, z nichž promlouvá moudrost předků - Tak to bývá, tak to je - se neline z filmové pouti poprvé, stačí zmínit Příběh Alvina Straighta s vdovcem brázdícím Ameriku na traktůrku. Hlavně však na rozdíl od svých průraznějších kolegů Alvina Straighta i Forresta Gumpa nemá stařík cíl, za nímž by se vydal, k němuž by se upínal; jedno pozdní poznání mu film oproti knize upře, takže milé putování se stává poněkud monotónní. Nicméně na uvolněný večer nabitý usměvavou pozitivní náladou Stoletý stařík stačí bohatě i v kině. Předloze ovšem zůstává něco dlužen a momentky se Stalinem, Reaganem či slabomyslným Einsteinovým bratrem už taky nepřevrátí kinematografii naruby.

Vzhůru do oblak (2009)

Citlivost. Fantazie. Vzrušení. Smích. Dojetí. Něha. Úžas. Moudrost. Čistota. To všechno v sobě nese film roku Vzhůru do oblak. Vyprávěné přirozeně a čistě, jakoby na jediný nádech, si diváka omotá kolem prstu. V záplavě žertů člověk málem neocení, že Vzhůru do oblak nabízí i výtvarnou podívanou. V půvabných měkkých barvách, jakoby zevnitř prozářených světýlkem pohádkové neskutečnosti. Submarino Dánsko 2010 110 minut Submarino se sice původního desatera nedrží doslova, nicméně hlásí se k němu úsporností slov, hudby i stylizace. Vládne tu syrová věcnost včetně sexu; po pravdě, odcizenější obraz světa už být nemůže. Tíživá sociální nálada – vedle bratrů žijících zjevně na podpoře do děje zasáhnou ještě úchylný kamarád, lehčí dáma a uliční narkomafie – téměř nemá skulinku; Submarino vypadá jako jedna velká lidská špeluňka plná ztracenců. Paradoxně z přespříliš vyhrocené všeobjímající deprese už se klube manýra a tvůrčí schválnost, byť jí nelze upřít působivost a výtečný Jakob Cedergren v hlavní roli má takřka westernový sex-appeal. Vinterberg svou mužskou ságu drsně dramatizuje a zejména ve druhé části i zbytečně nastavuje. Jednak stavbou, neboť obdobné časové úseky líčí nejprve pohledem jednoho a poté druhého sourozence, než se jejich cesty znovu protnou, jednak stále mnohomluvnějším pointováním. Včetně závěrečného okamžiku, kdy divák v duchu hrdinu žádá – Prosím, neříkej to naplno, všichni to už víme, zkazíš to! Neposlechne. Za trest šlo deset procent z hodnocení dolů.

Exkurze aneb Historie současnosti (2015)

V Auroře i v Koloseu a na všech místech v dokumentu jsem byl, nejzajímavější se mi zdála interpretace historických událostí pamětníky. V Norimberku jsem byl loni v červnu na velkém hudebním festivalu Rock im park přímo v areálu sněmů NSDAP a navštívil jsem i muzeum v areálu což doporučuji. Na prohlídce muzea Berlínské zdi v Berlíne jsem byl také minulý rok.

Pochod k vítězství: Cesta do Tokia (2006) (seriál)

Zdá se, že jde o nejobtížnější dobývání ostrova v 2. světové války . Ostrov Surivači. Japonci s vymytými mozky propagandou.

Svět gangů (2010) (seriál)

Shlédl jsem první díl o MS-13. Ve zdegenerovaných Spojených státech pestrých ulice přes den patří rodinám s dětmi a večer gangů. Nevěděl jsem když někde projdu v modrém tričku tak mi zmlátí nebo zabijí.

Bažanti jdou do boje (1974)

Bláznivá crazy komedie. Komické scény vznikají jak se seržant snaží naučit disciplíně čtyři kamarády blby.

Hradní tajnosti (2014) (seriál)

To si na sebe tedy vzali břemeno na desetiletí. Třeba u nás je zřícenina hradu Lukov nedaleko Zlína Hnutím Brontosaurus opravován od devadesátých let. A vlastně cílem je hlavně setkávání lidí. Jsou to hodně podrobné práce. Shlédl jsem první díl.

Uvnitř NSA (2012) (TV film)

Je to nezajímavé a ještě jim nějaký hacker vykradl informace, takže to vypadá , že přijmou každého, kdo ví co je to Windows a umí pracovat ve Wordu a Excelu a počítače opravuje restartováním. V dokumentu zazní že na první místo práce této organizace se dostal boj proto terorismu, jenže třeba podle FBI domácí teroristická hrozba číslo 1 jsou aktivisté za práva zvířat a aktivisté za životní prostředí.Spojené státy pestré jsou fašistický policejní stát, kde 60% procent obyvatel trpí megaobezitou. Ve dne patří ulice rodinám s dětmi a v noci gangům.

Básník války (2007)

Film o milostném trojúhelníku ve válečných kulisách uráží divákovu inteligenci.