Vracenky (1990)

Vracenky jsou neprávem zapomenutý klenot, který by si zasloužil velkou pozornost. 50. léta viděna dětskýma očima možná lépe odhalují veškerou absurditu té doby než "dospělé" filmy na téma komunismus. Všechny současné pokusy k tomuto tématu Vracenkám nesahají ani po kotníky. Dvojčata Morávkovi jsou super stejně jako Leoš Suchařípa a Oldřich Návratil v jedné ze svých životních rolí. K tomu si přidejte nádhernou černobílou kameru a citlivé vložení filmových týdeníků o stavbě Stalinova pomníku na Letné. Vracenky jsou naprosto výjimečný skvost, který sice žaluje komunistickou dobu, ale nijak není sentimentální a v žádném případě netlačí na pilu. Pro mě jedinečný zážitek. Mohu jenom doporučit.

Sama v Africe (2009)

Moje první setkání s touto režisérkou. Poctivá práce, dokumentární look (s tím souvisí výtečná kamera) a výborní herci, to je hlavní devízou White Material. Ústřední dvojice předvedla výborné výkony. Další skvělý zážitek z Karlových Varů.

Gepard (1963)

Zcela výjimečné dílo z doby, ve které se filmoví tvůrci zaměřovali na zcela jiné tematické okruhy. A projekce Geparda v zrestaurované verzi s úvodním projevem Martina Scorseseho patří k výjimečným diváckým zážitkům. Není moc co hovořit, je to zkrátka film s velkým F.

Crazy Heart (2009)

K čemu jsou dobří herci, když scénář je stokrát převařený pytlík čaje? Máme tu další HLP (hluboce lidský příběh) o napraveném alkoholikovi, který si uvědomí, co dělal špatně... a dál už to známe. Nebýt výborného soundtracku, jdu s hodnocením ještě níž.

Red Hill: Krvavý zapadákov (2010)

Patrick Hughues je talent. Natočil nekompromisní western z prostředí městečka, kde lišky dávají dobrou noc a kde se kvůli pomstě nejde pro ránu daleko. Sem nastupuje nový mladý policista, který brzy pozná, že i v takovém zapadákově, jako je Red Hill, zase tak bezpečno moc není, obzvlášť, když se zničehonic za doprovodu drsných kytarových riffů objeví pistolník, kterého potkat potmě, tak máte mokré spodní prádlo. Naprosto úžasná, téměř až hororová atmosféra a geniální zvuk, to jsou největší zbraně tohoto malého westernového zázraku. Za něco takového by se nestyděl ani Sam Peckinpah.___________Na podruhé je to brutální černá komedie, kde hlavní hrdina pořád nosí mrtvoly na zádech a černý panter si pochutnává na lidech. Výborný úlet.

Pan Nikdo (2009)

Někdo si ze mě udělal dobrý den. Tohle že má být ten originální Mr. Nobody? Vždyť většinu jsem viděl už předtím. Od Forresta Gumpa přes Šestý smysl, Osudový dotek, Fontánu po Benjamina Buttona. A navíc to vůbec nedávalo smysl. Jen hudba a soundtrack je výborný. Zklamání na celé čáře.

Čtyřikrát (2010)

Velmi extrémní záležitost, kde nikdo nepromluví, pár kůzlat mečí, jsou nádherné záběry Kalábrijských hor a celé je to tak trochu o ničem... Tomuhle se říká nuda k pos*ání...

Manažeři (2010)

Bohužel, snímek na aktuální téma se proměnil v obyčejnou televizní inscenaci.

Hitler v Hollywoodu (2010)

Perfektní mystifikační dokument o jednom zmizelém režisérovi a pátrání po jeho filmech. Je tu všechno: spiknutí, honičky, špionáž, nečekané zvraty. Možná že se až příliš hraje na notu "zlý Hollywood utlačuje evropskou kinematografii", ale o to zase až tak nejde. Zatím jasně nejlepší belgický snímek z těch, co jsem viděl na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Syn Babylonu (2009)

Film sleduje putování dvanáctiletého Mohameda a jeho babičky, kteří hledají svého otce Ibrahíma těsně po pádu Saddáma Hussajna. Velmi bolestný zážitek.