Poslední samuraj (2003)

Poslední samuraj mi silně připomínal velkofilmy Davida Leana, které jsem měl možnost vidět na LFŠ. Možná právě proto mě ten film dojal. A Zimmera nemám rád (Zdeněk Liška ftv!), ale tady byla jeho hudba výtečná a do jednotlivých scén sedla naprosto dokonale. Vedle Jízdy s ďáblem Anga Leeho je Poslední samuraj to nejlepší z moderních eposů.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Určitě nadprůměr, ale nakonec Expendables zůstávají poprázdninovou jednohubkou. Akce na začátku výtečná, ale potom přijde strašně vážně se tvářící "zápletka", kterou zachraňuje na konci přilepené akční inferno. Největším sympaťákem je tu překvapivě Liam Hemsworth, jehož charisma je neuvěřitelné.

Troja (2004)

Hodnocení režisérské verze: Bohužel ani přidané scény (40 minut!) nevyvrátí fakt, že Petersenův film má hrozný scénář. Mohl bych Davidu Benioffovi (Hra o trůny) odpustit, že je to jeho první počin, ale některé sekvence kvůli americkému publiku mu odpustit nelze. Celá linie mezi Achilleem a Bríseovnou je tu navíc, Achilleus a Patroklos jsou bratranci, aby nikdo nebyl pohoršen, trójská válka trvá snad měsíc namísto deseti let a Achilleus neměl umírat na trójské půdě. Jinak je to hodně výpravné, hodně dlouhé (195 min), přičemž to dost rychle odsýpá a jediný velký klad oproti kinoverzi je ten, že DC má mnohem lepší hudební doprovod, který mnohým scénám přidává na atmosféře a v závěru není tak patetický jako v původním filmu. 7/10

Konec přehlídky (2012) (seriál)

První díl: BBC tentokrát přichází s čtyřdílnou minisérií s tématem hnutí sufražetek v období před první světovou válkou. Už první díl naznačuje ambicióznost seriálu. Jasně, zatím se víceméně seznamujeme s postavami, ale i tak to stojí za to. V příštím díle bychom se měli podívat mj. do zákopů. Dramatik a scénárista Tom Stoppard napsal výborný scénář a herci opět předvádějí skvělé výkony, především Benedict Cumberbatch v hlavní roli (jeho práce s mimickým svalstvem v obličeji vám utkví v paměti docela dlouho), Rebecca Hall (jeho manželka) a na malém prostoru zaujme Rufus Sewell.

Oko (2002)

Sice jsem se nebál, jak bych očekával (ale těch pár lekaček bylo excelentních), ale rozhodně jde o velmi napínavou záležitost. Představitelka hlavní role byla absolutně věrohodná. Takhle si představuji skvělou duchařinu. Asijci to zkrátka umí.

Showgirls (1995)

Čas tomuto Verhoevenovu snímku rozhodně pomohl. Nedoceněná záležitost. Hlavně od Showgirls neočekávejte nějaké erotické pnutí. Je to drama s prvky erotiky (velmi chladné a odtažité erotiky) o naivní holce, která se vydala hledat štěstí, a poznala jeho odvrácenou stranu. Z herců exceluje hlavně Gina Gershon ve vedlejší roli.

Waterloo (1970)

Sergej Bondarčuk překonal sám sebe. Jeho Waterloo je dechberoucí zážitek. Maximální autenticita, nádherná výprava a úžasné herecké výkony v čele s Rodem Steigerem, Christopherem Plummerem a Orsonem Wellesem. A ten rozpočet: Producent Dino De Laurentiis na celou tuhle srandu sehnal na tehdejší dobu závratných 38 milionů dolarů. Pro srovnání - Leanův Lawrence z Arábie stál "jenom" 15 milionů dolarů.

Vojna a mír IV: Pierre Bezuchov (1967)

Závěrečný díl Vojny a míru je poněkud zklamáním. Jasně, celá sekvence s hořící Moskvou je dokonalá ukázka apokalypsy, kamerové jízdy jsou opět špičkové, no zkrátka měl jsem pusu otevřenou a nedýchal jsem napětím. Jenže tu chybí bitva u říčky Bereziny a tady se mohl Sergej Bondarčuk, jak to umí jen on, vyřádit. Místo toho mi naservíroval pateticky blábolícího Kutuzova a celý konec této epopeje tak trochu míří do ztracena.

Vojna a mír III: Rok 1812 (1967)

Třetí díl Bondarčukovy Vojny a míru je nádhera. Bitva u Borodina s živým komparsem, výborné kamerové jízdy, letecké záběry, jednoduše boží. Peter Jackson promine, ale jeho pixely u Helmova žlebu a na Pelennorských polích jsou proti tomu slabý čajíček.

Vojna a mír II: Nataša Rostovová (1966)

Tak druhý díl Vojny a míru opět výborný. Na bojiště se tentokrát vůbec nepodíváme, ale i tady Sergej Bondarčuk a kameraman Anatolij Petrickij kouzlí s kamerou. Kamerové jízdy na plese a na lovu jsou naprosto boží.