Anna Karenina (2012)

Anna Karenina je jedno parádní divadlo. Wrightova múza Keira Knightley podává svůj obvyklý - výborný - výkon. Jude Law je v roli Karenina taktéž skvělý. Ale veškerou pozornost - zcela právem - na sebe strhává Aaron Johnson v roli důstojníka Alexeje Vronského. On Vronským žije. Marianelliho hudba možná trochu těžkopádná, ale určitě do filmu sedla. Na scénáři je dost znát, že jej psal dramatik - Tom Stoppard. A v neposlední řadě Wrightova režie dává snímku parádní opulentní nádech. Bravo!

Zdivočelá země (1997) (seriál)

Zdivočelá země definitivně skončila. Když to celé před patnácti začalo, byl to výborný dobrodružný seriál jako jistý protiklad k Řezáčově Nástupu. Po patnácti letech byla z toho silná depresivní záležitost. Říká se, že normalizace byla o něco mírnější než padesátá léta. Ne. Normalizace byla mnohem zákeřnější než padesátá léta. Kéž se ta doba nikdy nevrátí.

Atlas mraků (2012)

A Oscara za nejlepší masky získává... Cloud Atlas! Teď vážně: co je pro televizi Angels in America, to je pro kinematografii Cloud Atlas. Výjimečné dílo s nádhernou hudbou, kde je všechno nenásilně propojeno, přitom vše je přehledně nasnímáno. Fascinovalo mě, jak je to všechno propojené a po celou dobu se to nerozpadne. Jednotlivé příběhy by vůbec nefungovaly samostatně, asi jako by nefungovaly samostatné Příběhy Černé lodě bez Strážců. Obsazení "jeden herec v různých rolích" funguje na výbornou a mnohem lépe než v Andělích v Americe (čímž vůbec nemám v úmyslu tuto minisérii hanit, naopak), především dvojice Du-na Bae a Jim Sturgess. I ostatní herci jsou ve svých rolích neuvěřitelně přesní včetně Halle Berry, kterou příliš nemusím. Střihové montáže úchvatné, hudba nádherná. Nedokázal bych si vůbec vybrat, který příběh mě zaujal nejvíce. Když bych vybral jeden, tak by ztratil kouzlo, nebylo by to ono. Konec skvělý, Pan Nikdo č. 2 se naštěstí nekoná. 10/10

Souboj na slunci (1946)

Další dokonalý skvost z produkce Davida O. Selznicka. Western, který se vymyká ostatním žánrovým příspěvkům té doby.

Na dřeň (2012)

Hodně příjemná záležitost, výborné drama. Bohužel závěr příliš tlačí na pilu, ale naštěstí konec nepřebije předchozí hodinu a čtyřicet, která byla bez debat parádní. Hodně mě potěšil casting. Marion byla skvělá, ale hlavně mě dostal perfektní Matthiasův herecký výkon, měl svoje kouzlo.

Rozdvojená duše (1945)

Dokonalost. Čirá genialita. Černobílá léčba. To je Rozdvojená duše Alfreda Hitchcocka. Intenzivní zážitek, ze kterého se budu vzpamatovávat hodně dlouho. :O

Láska a jiné závislosti (2010)

Humor tu nefunguje, rádobykomický bratr je tu stejně sympatický jako Jar Jar Binks. Ale jinak to byl malý milý film, který vůbec neurazil. Jake je ve své roli výborný (ty jeho tradiční psí oči mu tentokrát odpustím), Anne je velká sympaťačka a chemie mezi nimi je něco úžasného. Těžko říct, co vedlo režiséra epických velkofilmů (Legenda o vášni, Poslední samuraj, Krvavý diamant) k natočení této látky, ale musím uznat, že s tím popral víc než statečně a ostudu si rozhodně neudělal. K dokonalosti chyběla už jen účast Michaela J. Foxe.

Jurský park (1993)

Po letech jsem si tenhle film pustil znovu a mile mě překvapilo, jak ten film málo zestárnul. Obzvlášť potěšující je to, že se Steven Spielberg a Stan Winston ve spoustě záběrů rozhodli použít klasické animatronické loutky a nespoléhali jenom na CGI.________Dodatek: Konverze do 3D je více než podařená a to i v tmavých scénách.

Star Trek X: Nemesis (2002)

Tom Hardy jako obvykle vynikající (i se svými ikonikckými rty). Škoda jen, že posádka kapitána Picarda mě vůbec nezaujala. Z úcty k Hardymu ale tu čtvrtou hvězdičku klidně přihodím.