Saša (2010)

Predrag Bjelac si ukradl celý film pro sebe.

Zabil jsem svou matku (2009)

Ještě se z toho vzpamatovávám. Na dnešních Mezipatrech jsem viděl absolutní skvost - tenhle film. Natočil ho teprve tehdy 19letý režisér Xavier Dolan jako svůj debut, ale úplně mě až šokovalo, jak je ten snímek naprosto vyzrálý. Neuvěřitelně silnej scénář a perfektní dialogy způsobily, že všechno ostatní, co jsem na Mezipatrech viděl, je zadupáno do země. Ten vztah mezi synem (hrál ho právě Dolan) a jeho filmvou matkou je něco geniálního. Tohle prostě musel napsat sám život. tohle si jen tak někdo vymyslet nemohl. Jestli budou takové i jeho Imaginární lásky, tak tenhle člověk poputuje do mé topky. Zabil jem svou matku - to musí vidět každý z vás.

Slečna Kicki (2009)

Dva lidé v cizím, naprosto odlišném kulturním prostředí... Ano, Slečna Kicki evokuje Lost in Translation. Liu naštěstí Sofii Coppolu nijak nevykrádá, film je úplně jiný, má hodně vtipné momenty a vůbec bylo velmi fajn na to koukat - nebýt naprosto zbytečného únosu, vydírání a akčního závěru. Jinak je Slečna Kicki příjemnou podívanou pro dva. Poctivý film, ale jak říkám, "pouze" příjemná podívaná.

Smrt v Benátkách (1971)

Naprosto výjimečný film. Na velkém filmovém plátně ještě více vynikne.________EDIT 2020: Málokteré filmové dílo je stále aktuální jako Vicontiho Smrt v Benátkách. Film o životě, mládí, kráse, smrti a s nádhernou hudbou Gustava Mahlera mě nepřestává fascinovat svou životností od mých studentských let, kdy jsem jej viděl poprvé, nemluvě o nezapomenutelném diváckém zážitku na velkém plátně na LFŠ. Stále to má co říct a v souvislosti s prožitou pandemií nemoci covid-19 získává snímek nový rozměr, který mě dříve vůbec nenapadl.________A co si budeme nalhávat, vždycky jsem byl platonicky zamilovaný do představitele mladičkého Tadzia Björna Andrésena. Prostě mám ke Smrti v Benátkách určitý životní vztah.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Pár věcí by se určitě dalo vytknout (polopatický scénář), ale jinak si nelze na nic stěžovat. Harry Potter a relikvie smrti je nejdospělejší díl z celé ságy. Atmosféra je velmi komorní a tísnivá. Herci velmi dobří a civilní, včetně Radcliffea. Akční scény taktéž povedené a Desplatova hudba velmi dobrá, ale na Hoopera nemá ani náhodou. 8/10 s tím, že taková musí být i druhá část.________EDIT 2021: První část Relikvií smrti se nese v duchu útěkových snímků a je to velmi solidní. Atmosféra je opět výtečná, kamera je více civilní než minule, Yatesova režie je tady žel dost nenápaditá. Samozřejmě nejstylovějším momentem je pasáž Příběhu tří bratří z Bajek Barda Beedleho. Tempo je více než slušné a nijak se nezadrhává. Pokud jde o rozdělení závěrečného dílu na dvě části, je to podle mě docela dobré rozhodnutí, protože tu nůžky neřádí jako u Ohnivého poháru. Bez druhé části je tento díl samozřejmě k ničemu. A za mě osobně velký palec Danielu Radcliffeovi za svlékací scény, i když není můj typ.

Vykopni (2010)

Kick Off je milá bizarnost o dvou fotbalových týmech. Jeden tým je homo, druhý hetero plný machů. Pár wtf momentů tam sice bylo (holt nejsem cílová skupina), ale nakonec příjemných 6,5/10. A následná debata byla snad ještě zábavnější než celý film.

Kvílení (2010)

Krotký kočkopes s geniálně recitujícím Jamesem Francem a skvělými animovanými sekvencemi. Soudní pasáže absolutně nezajímavé. Kdyby se film skládal pouze z animované části a do toho recitoval Franco a burácel Burwell, bylo by to geniální dílo. Škoda.

Magnolia (1999)

Sledovat filmy Paula Thomase Andersona je jako žabí déšť. Je to očistné. Magnólia není výjimkou. I po letech mě ten film baví. Tom Cruise a jeho šovinistické prase je k nezaplacení. Sveď a smeť!

Skála (1996)

Až teprve letos (2010) se mi poštěstilo, abych konečně mohl záplatovat díru ve vzdělání a vidět film, který Michaela Baye, jak se říká, "udělal".Tady zkrátka není možné nic vytknout. I těch patetických blábolů je tady minimum. Nádherná hudba Hanse Zimmera způsobuje zimomriavky a herci jsou jedním slovem dokonalí. Teď ještě vyhodit dabing s blbým překladem ("mám dokonale vycvičenou britskou inteligenci" -WTF?!) a pak budu Skálu považovat za dokonalý skvost, který se nikdy neomrzí.. Možná se smějete, že jsem ji viděl až teď, ale vy už ono "poprvé" nezažijete.