Vyvolený (2000)

M. Night Shyamalan prežíval na prelome tisícročí svoje životné obdobie, ťažko by sa vtedy hľadal schopnejší režisér a síce mám pocit, že Šiesty zmysel a Znamenia sú trochu slávnejšie, mňa si dokonalo získal práve Vyvolený. Zápletka na prvý pohľad síce znie trochu podivne, ale nakoniec je z toho vlastne úplne originálny film s realistickejším pohľadom na komiksovú tématiku. A tak aj napriek tomu, že bežné komiksovky neznášam, toto je niečo úplne iné a hlavne neporovnateľne lepšie. O nejakej výraznejšej dynamike sa tu síce hovoriť nedá, ale v tomto prípade je to len k prospechu veci, film funguje perfektne aj ako taká rodinná dráma o rozpadávajúcej sa rodine, kde všetky postavy majú svoj priestor a hlavne scény medzi otcom a synom sa mi veľmi páčili a postupne vzniká aj zvláštne priateľstvo medzi hlavným hrdinom a odborníkom na komiksy. Obe hlavné postavy sú tu zvládnuté vynikajúco. Film síce vlastne ani na prvý pohľad neobsahuje až tak moc výnimočných scén, ale celé je to tak mimoriadne perfektne zvládnuté a pohlcujúce, tá atmosféra je tu skutočne dokonalá, rovnako spôsob sledovania jednotlivých sekvencií, že som to sledoval prakticky až so zatajeným dychom a pocitom, že mi nesmie uniknúť žiadny moment a dokonca z mnohých scén ma až mrazilo. A tak som tu už ani nepotreboval nejakú pointu, film je úžasný aj bez toho, ale ani to nechýba a film ponúkne ešte aj nečakaný a zaujímavý záver. Obsadeniu sa tu nedá nič vytknúť, Bruce Willis bol v tej dobe vynikajúci aj v týchto civilnejších úlohách, rodinu mu predstavujú Robin Wright a Spencer Treat Clark a k tomu ešte skvelý Samuel L. Jackson. Okrem nich už vlastne nikto nemá viac priestoru. O nejakú akciu tu samozrejme vôbec nejde, ale tá jedna záchranná akcia je neskutočne pôsobivá, celá táto fáza od objavenia náznaku na stanici metra až po jej ukončenie je tak dokonalo prevedená, že z nej až mrazí. Takže režijne to už nemohlo byť zvládnuté lepšie, nielen tá atmosféra, ale ešte aj práca s kamerou sú úžasné, v tomto filme je skutočne radosť sledovať detaily. A k tomu tá krásna hudba. Vyvolený je najlepší Shyamalanov film a jeden z mojich veľmi obľúbených celkovo, často sa k nemu vraciam a vždy ma pohltí, tie niektoré výnimočné scény fungujú rovnako intenzívne aj po mnohých pozretiach. 92%

Žena ve vodě (2006)

Je to celkom dobrá mierne fantasy ladená mysteriózna dráma od M. Night Shyamalana. Má pomerne dobrý príbeh o domovníkovi jedného bytového komplexu, ktorý kvôli svojej nepríjemnej minulosti žije skôr utiahnutým životom a chýba mu zmysel života, ale všetko sa zmení, keď v bazéne objaví tajomnú mladú ženu. Údajne by mala byť nadprirodzená bytosť, ktorá prišla kvôli revolučnej knihe, ktorú by mal napísať jeden z obyvateľov, pričom všetko nasvedčuje tomu, že je tomu skutočne tak a keďže domovník na to sám stačiť nemôže, spojí sily s ostatnými obyvateľmi a spoločne urobia všetko preto, aby ju ochránili a pomohli s jej dôležitou úlohou. Spracovanie je celkom slušné, už od začiatku som mal z tejto pomerne netradičnej tématiky dobrý pocit, chválim zasadenie deja do prakticky až uzavretej komunity bytového komplexu, čo mi prišlo ako zaujímavý nápad, nesie sa to v takej príjemnej, ale skôr trochu temne ladenej rozprávkovej atmosfére a rovnako sa tu už po chvíli začne objavovať viacero zaujímavých prvkov, ktoré ponúkajú slušnú potenciál do budúcna, či už hľadanie spisovateľa alebo zisťovanie jednotlivých úloh obyvateľov. Len škoda, že práve toto mi neprišlo moc dobre zvládnuté a tak po dobre rozbehnutej prvej polovici to trochu upadne, dokonca ma už aj prestalo zaujímať, ako sa to skončí, ale aspoň si to stále zachová aj plno kladov z predchádzajúcej časti a pár scén mi aj tu prišlo dosť zaujímavých a tak predsa len som stále dostatočne spokojný. Herecké obsadenie je veľmi dobré, Paul Giamatti je tu ten správny sympaťák, k tomu skvelá Bryce Dallas Howard, no celkovo mi to zloženie obyvateľov bytového komlexu sadlo veľmi dobre a to vrátane samotného režiséra, ktorý tu má až prekvapivo výraznú úlohu. Čo sa týka réžie a technickej stránky, M. Night Shyamalan už viditeľne trochu upadol, väčšinu času som mal pocit, že svoj potenciál známy z predchádzajúcich filmov využíva len tak z polovice, ale aj tak je to stále slušná žánrová kvalita. A chválim aj hudbu. Takže režisér má za sebou aj podstatne lepšie filmy, ale aj tak nemôžem hovoriť o výraznejšom sklamaní, páčilo sa mi to. 72%

Země kůlů (2010)

Je to vydarený akčný dobrodružný horor. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v dobe, keď ľudstvo zasiahla mimoriadne nebezpečná epidémia, ktorá nakazených premenila na divokých upírov a tak veľkomestá a väčšina ľudstva padli a preživší žijú v malých opevnených mestečkách alebo sú na cestách. Jednými z nich sú aj starší skúsený lovec a jeho mladý účeň, ktorého zachránil hneď na začiatku epidémie, pričom spolu putujú smerom na sever, kde by malo byť bezpečnejšie a postupne spoznávajú nových ľudí, ale cestou im robia problémy nielen upíri, ale aj nebezpeční ľudia, obzvlášť členovia mocnej sekty. So spracovaním som nadmieru spokojný, tento typ filmu mám veľmi rád a síce po dejovej stránke sa tu o nejakej originalite vôbec hovoriť nedá, ale aj tak je to mimoriadne dobre zvládnuté. Už po úvodnej surovej sekvencii som vedel, že ma to bude baviť, hlavné duo si ma získalo prakticky okamžite, pričom výborne fungujú nielen spolu, ale bavili ma aj samostatne. A následne už začne prakticky klasická žánrová road-movie, ktorá je až prekvapivo výpravná, keďže hrdinovia prejdú pomerne veľkú vzdialenosť, navštívia viacero menších alebo väčších usadlostí a zažijú toho viac než dosť. Našťastie som ani raz nemal pocit, že by to upadlo do stereotypu, všade sa odohrá niečo zaujímavé, problémy s divokými upírmi sú výborné, ešte zaujímavejšie sú problémy so samotnou sektou, no veľmi dobre sa pozerá aj na tú ukážku pomerne bežného života slušných ľudí v tejto dobe, pričom všetko má aj dostatok priestoru a je to ideálne striedané. K tomu poteší aj vydarená atmosféra a našťastie nesklame ani záver, takže až na jeden trochu hlúpy nápad v druhej polovici s osobitým záporákom sa mi to veľmi páčilo od začiatku až do konca. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Síce o nejakej výraznejšej nápaditosti sa tu moc hovoriť nedá, ale nájde sa tu viacero menších, ale aj trochu väčších akcií, ktoré pôsobia v rámci možností uveriteľne, sú ideálne natočené a aj slušne drsné, takže v akcii sa je vždy na čo pozerať. S hereckým obsadením som dosť spokojný, skvelé hlavné duo, plno zaujímavých skôr epizódnych vedľajších postáv a dobrí záporáci, toto mi prišlo úplne ideálne. Réžia a technická stránka sú výborné, Jim Mickle je viditeľne veľký talent, aj s takýmto malým rozpočtom, ktorý je pritom dobre zamaskovaný dokázal vytvoriť vydarené dielo, má to slušnú vizuálnu stránku, zaujímavé lokácie, výborné masky a krvavé efekty a k tomu tá atmosféra, tu som veľmi spokojný. Takže keby to bolo aj trochu originálnejšie, možno by som rozmýšľal aj nad plným hodnotením, ale aj tak sa Stake land až prekvapivo vydaril, zo všetkých nízkorozpočtových žánroviek sa jedná o absolútnu špičku, no podľa mňa prekonáva aj väčšinu najslávnejších žánrových diel. 80%

Doupě (2014)

Je to slabý akčný film, ktorý je remakom skvelého originálu. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy je v Detroite kvôli nadmernej zločinnosti vytvorené špeciálne, zákonmi takmer nekontrolované geto oddelené od zvyšku mesta, v ktorom žije množstvo zločincov, ale stále aj dosť slušných ľudí. A tak keď sa skupine miestnych zločincov podarí ukradnúť bombu, schopný policajt dostane za úlohu sem preniknúť a spriateliť sa s miestnym bojovníkom proti zločinu, aby ju zneškodnili skôr, než bude neskoro, pričom policajt má k tomu aj osobné dôvody, no stojí im v tom mnoho prekážok. Spracovanie ale nestojí takmer za nič, síce sa na jednu stranu dá celkom pochváliť, že sa tu takmer stále niečo deje a tak aj vďaka krátkej dĺžke až na pár častí film ani tak moc nenudí, lenže je to vlastne len väčšinu času doslovne prekopírovaný originál so všetkými zásadnými scénami, pričom pozmenených je len pár maličkostí a tých pár scén navyše tvoriacich hlavne menšia línia s policajtom a jeho starým otcom mi prišli skôr len zbytočné. Takže v porovnaní s originálom to nielen neprinesie vlastne žiadny klad, ale nefunguje ani väčšina z toho, čo predtým výborne, napríklad chémia medzi hlavnými hrdinami, a tak vlastne všetko je na neporovnateľne nižšej úrovni a navyše mi to prišlo aj o dosť hlúpejšie. Aj preto ma to už po chvíli prestalo baviť a už som to pozeral len zo zvedavosti, ako verne sa budú držať originálu a či sa aspoň jedna z tých zásadných scén vydarí, ale dopadlo to veľmi zle. Akcie je tu plno, ale moc ma nezaujala. Opäť je väčšina z nej takmer totožná s originálom, nájdu sa tu súboje, prestrelky, samozrejme parkourové naháňačky a navyše pribudlo niekoľko automobilových naháňačiek, lenže je to slabo natočené, toho strihu je tu zbytočne moc, takže o lahodne prevedenom parkoure z originálu tu nemôže byť ani reči, pričom mi ani tie uhly kamery moc nesedeli a tiež tomu úplne chýba ten správny náboj. Síce pár zaujímavejších momentov sa tu nájde, ale všetky kazí práve ten vizuál a tak ani jedna akčná scéna ma moc nebavila. Herecké obsadenie nie je zlé, David Belle je opäť ten správny sympaťák, ktorý je na tom fyzicky stále dosť dobre, ale tvorcovia mu to kazia, Paul Walker sám o sebe nie je zlý, ale tu sa jednoducho vôbec nehodí, svojmu predchodcovi nemôže konkurovať a ako som spomínal, ani tá chémia medzi nimi nefunguje. plusom je sympatická Catalina Denis ako bývalá priateľka hlavného hrdinu a ani hlavný záporák RZA ma nesklamal, jeho postava je aj celkom zaujímavá. Inak už nie je o koho stáť. Réžia a technická stránka sú rozhodne sklamaním, aspoň tie kulisy sú pre potreby filmu ideálne a ani vizuál mimo akcie nie je najhorší, ale inak je to bieda. Originál mám veľmi rád, je to nielen doteraz najlepšia filmová prezentácia parkouru, ale aj celkovo jeden z najzábavnejších akčných filmov nového tisícročia, ale tento remake je úplne zbytočnosť, nielen tým radikálnym prekopírovaním, ale ani sám o sebe nestojí takmer za nič. Takže aj keby nebol originál, moje hodnotenie by nebolo lepšie. 40%

Donnie Darko (2001)

Je to dosť dobrý mysteriózny thriller od Richarda Kellyho. Má vydarený príbeh o mladom stredoškolákovi, ktorý je veľmi inteligentný, ale aj dosť problémový, keďže je aj psychicky chorý, často námesačný a má vízie o veľkom králikovi, ktorý má na neho veľký vplyv a dokonca sa od neho dozvie, že čoskoro bude koniec sveta. Ale práve mu jeho problémy zachránia život, keďže je námesačný v čase, keď mu do izby spadne motor z lietadla, ale aj tak si žije stále svojim životom, nachádza si priateľku, snaží sa dozvedieť niečo nielen o cestovaní v čase a je samozrejme zvedavý, ako to bude s tým koncom sveta. Spracovanie sa mi páči, film sa síce výrazne zameriava na pomerne štandardnú americkú rodinu, samozrejme s výnimkou hlavnej postavy žijúcej v bežnom prostredí, pričom sa väčšinou riešia skôr také obvyklé záležitosti, čo mi v tomto žánri príde dosť nezvyčajné a navyše na prvý pohľad aj nevhodné, ale nakoniec si po tejto stránke vôbec nemôžem sťažovať, keďže je to zvládnuté výborne. Všetky tie výrazné postavy, vzťahy medzi nimi a vlastne aj tie bežné záležitosti pôsobia až prekvapivo zaujímavo, no hlavnú pozornosť si aj tak samozrejme získa skvelý hlavný hrdina, okolo ktorého je vytvorené originálne tajomno, takže som bol skutočne zvedavý, čo z toho bude a navyše musím pochváliť aj ten jeho prístup, či už po stránke získavania informácií, ale aj to inteligentné rebelstvo. K tomu dej obsahuje plno zaujímavých prvkov, pri ktorých sa v priebehu len ťažko určuje význam pre celkový príbeh, ale je aj výborne prepracovaný a inteligentný, takže sa je nielen stále na čo pozerať, ale pre plnohodnotné pochopenie treba aj trochu dávať pozor. K tomu sa to po celý čas nesie vo výbornej atmosfére a našťastie nesklame ani záver, toto sa mi páčilo. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Jake Gyllenhaal v jednej zo svojich najlepších úloh, sympatická Jena Malone ako jeho priateľka, sadlo mi aj celé zloženie jeho rodiny, no pochváliť musím vlastne všetky výrazné postavy, hlavne učiteľký zbor, kde vynikajú Drew Barrymore a Noah Wyle a poteší aj Patrick Swayze v zaujímavej úlohe. Réžia a technická stránka sú výborné, síce vizuálna stránka pôsobí väčšinu času skôr len tak štandardne, ale aj tak občas poteší nejaký zaujímavý typ záberu, no prednosť má hlavne tá skvelá atmosféra a inteligentné prevedenie. Takže síce plné hodnotenie tomu nedávam, ale aj tak som veľmi spokojný, bavilo ma to aj po opakovanom pozretí a tú svoju kultovosť si Donnie Darko rozhodne zaslúži. 80%

Překonat sám tisíce mil (2005)

Je to celkom dobrá dráma od Yimou Zhanga. Má dobrý príbeh o mužovi z Japonska, ktorý sa pred mnohými rokmi v zlom rozišiel so svojim synom, čo ho veľmi mrzí a nanešťastie sa dozvie, že je práve v nemocnici, keďže má ťažkú chorobu a zostáva mu len pár mesiacov života, no aj tak ho syn stále odmieta vidieť. Keď sa od synovej manželky dozvie, že miluje čínsku operu a túži natočiť spievať jedného uznávaného speváka, rozhodne sa odísť do Číny zoznámiť sa s jeho záľubou a urobiť to za neho, ale na mieste si uvedomuje, že natočiť speváka až tak ľahké nebude. No aj tak urobí všetko preto, aby sa mu to podarilo, no musí to stihnúť čo najskôr. So spracovaním som spokojný, síce na moje prekvapenie o chémiu medzi otcom a synom, čo má v podobných filmoch vždy výrazný priestor tu vôbec nejde, ich minimálny kontakt je len prostredníctvom synovej manželky, ale s tým nemám problém, filmu to aj tak nijak neubližuje. Hlavne, že postava muža a jeho cesta za svojim cieľom si ma získali, až na trochu rozporuplne pôsobiaci útek chlapca, ktorý sa ale v kontexte tiež dá chápať to pôsobí úplne realisticky a prirodzene, oceňujem to zoznamovanie sa s kultúrou a bežnými ľuďmi, pričom sa to nesie v takom príjemne pomalom tempe a veľmi musím pochváliť aj vzťah s tlmočníkmi, toto bolo výborne zvládnuté. Jedine ma mrzí, že hlavný hrdina si cestu k tejto kultúre vlastne nevytvoril, keďže neustále pôsobil dojmom, že ho to vôbec nezaujíma a ide mu len o splnenie svojej úlohy, ale nad to sa dokážem povzniesť. Záver ma síce trochu prekvapil, očakával som niečo klasickejšie, ale aj toto sa mi páčilo a možno ešte viac, než ten očakávaný. Takže ešte sa to mohlo trochu doladiť, ale aj tak mi to dosť sadlo. Herecké obsadenie je na tom dobre, Ken Takakura tu podáva výborný výkon, jeho herectvo je na jednej strane dosť minimalistické, ale aj tak z neho cítiť všetky tie emócie, príjemná postava chlapca, ktorá osvieži svoju časť filmu a ešte dostatok zaujímavých vedľajších postáv, hlavne dvojica tlmočníkov, alebo spevák. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, Yimou Zhang zvláda veľmi dobre veľkolepé, ale aj takého malé filmy a to dokázal aj tu, chválim to prostredie, kultúru, atmosféru a taký až realistický citlivý prístup. Takže Yimou Zhang má samozrejme za sebou aj lepšie filmy, ale aj toto sa mi páčilo, podobný štýl mi sedí. 72%

Fantastický mazel (2008)

Je to dosť dobrá rodinná sci-fi komédia od Stephena Chowa. Má pomerne dobrý príbeh o chlapcovi, ktorý so svojim otcom žije veľmi chudobným životom, ale aj tak ho má otec nadovšetko rád, učí ho dobrému správaniu a aj napriek podradnej práci pomocného stavebného robotníka mu platí školné na súkromnej škole, aby aspoň syn dopadol lepšie, než on sám. Ale aj chlapec túži po tom, čo ostatné deti, hlavne nových hračkách a rešpekte, keďže spolužiakom a niektorým učiteľom je len nasmiech, no jeho život sa výrazne zmení, keď jedného dňa nájde na smetisku zvláštny predmet a čoskoro zisťuje, že je to vlastne malý mimozemšťan. A pomocou neho chce už konečne zmeniť svoj život. So spracovaním som dosť spokojný, síce komédie s malými deťmi v hlavných úlohách moc nevyhľadávam a hlavne kvôli tomu nevyhnutnému dôrazu na rodinné hodnoty, čo sa síce týka aj tohto filmu, ale tentoraz to dopadlo až prekvapivo dobre. Dej síce až na jednu, dve výnimky vôbec ničím neprekvapí, takmer všetko ide tak, ako sa aj od filmu s týmto príbehom očakáva, ale našťastie všetko funguje presne tak, ako aj má. Takže film si väčšinu času udržuje vysokú úroveň zábavnosti, výborne funguje aj tá rodinná, prípadne dramatická rovina, sympatické hlavné postavy, k tomu výborne zvládnutá postava mimozemšťana, ktorý je v každej svojej scéne perfektný a ešte viacero vydarených doplnkov, ako dvojica nadrozmerných spolužiakov alebo príjemná učiteľka. Výnimkou je jedine tá desaťminútovka v strednej fáze s týraním mimozemšťana, toto sa mi vôbec nepáčilo, ale našťastie to opäť zachraňuje zvyšok filmu. Veľmi spokojný som aj po stránke humoru, pri rodinných komédiách väčšinou moc nefunguje, ale tentoraz sa tu nájde množstvo skvelých vtipných momentov, hlavne vybuchujúce okuliare, klobúk v tvare mimozemskej lode, takmer všetky scény s obrou spolužiačkou, smial som sa často. S hereckým obsadením som spokojný, výborný Stephen Chow, až na tú krutú desaťminútovku mi ideálne sedela aj postava chlapca a veľmi dobré všetky výraznejšie vedľajšie postavy. Réžia a technická stránka sú na tom dosť dobre, slušná vizuálna stránka a to aj všetky efekty, k tomu výborne fungujú všetky emócie, tu nemám či vytknúť. Takže kvôli typu komédie som práve od tohto filmu až tak moc nečakal, ale nakoniec som veľmi spokojný, až na tú desaťminútovku tu v rámci žánru nemôžem nič vytknúť. 77%

Pachuť pomsty (2014)

Je to dosť dobrý krimi thriller od Jima Mickleho. Má vydarený príbeh o mužovi, ktorý len chce žiť svoj úplne obyčajný život s milovanou rodinou, ale všetko sa pokazí, keď v dome narazí na zlodeja a toho omylom zabije. Aj keď kvôli tomu nemá problémy so zákonom, stále si to vyčíta, lenže zlodejov otec je nebezpečný kriminálnik a začne mu robiť problémy. Preto muž musí urobiť všetko preto, aby ochránil seba aj svoju rodinu, ale postupne si uvedomuje, že nie je všetko tak, ako vyzerá a dozvedá sa nečakané skutočnosti. So spracovaním som spokojný, ale aj tak sa nezbavím čiastočných rozporuplných pocitov. Od začiatku to síce po príbehovej stránke pôsobí ako štandardná žánrovka, ale s tým nemám ani najmenší problém, keďže nielen, že táto tématika mi dlhodobo vyhovuje, ale navyše tu je to podané až prekvapivo dobre. Dej ma okamžite vtiahol, postavy si ma získali, pôsobí to tak správne temne a prakticky aj z tej najmenej dôležitej scény sa darí získať maximum, takže v rámci žánru som tu ani nemal čo vytknúť. Ale následne už začne prichádzať séria zvratov, z ktorých niektoré sú lepšie a iné zase horšie, už to síce začne byť nepredvídateľnejšie, ale vážna atmosféra úplne zmizne, miesto toho sa to výrazne odľahčí a radikálne sa zmení pohľad na hlavné postavy. Aj táto časť je sama o sebe stále dosť dobrá, lenže tieto dve kvalitné polovice sú tak odlišné, že som mal pocit, ako by som sledoval dva rôzne filmy, pričom ten prvý mi aj tak sadol o trochu viac a preto by som bol radšej, keby sa v jeho štýle pokračovalo až do konca. Inak celkom poteší aj akcia, síce jej nie je moc, ale hlavne vo finále sa už niečo nájde a bavilo ma to. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Michael C. Hall sa do úlohy ustarosteného slušného muža hodil až prekvapivo dobre, charizmatický Sam Shepard ako otec obete, k tomu zábavný Don Johnson a poteší aj Vinessa Shaw, ako manželka hlavného hrdinu a Nick Damic v úlohe šérifa, ktorý nechýba v žiadnom režisérovom filme. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, Jim Mickle mi po svojich dvoch predchádzajúcich vydarených projektoch znovu dokázal, že je talent, s ktorým treba počítať, kvalitná vizuálna stránka s viacerými veľmi zaujímavo natočenými sekvenciami a pôsobivá atmosféra, teda aspoň tej prvej polovice, jeho štýl mi sedí. A chválim aj hudbu, pri ktorej som si spomenul na Carpenterovho Vládcu temnôt. Takže síce ma trochu mrzí, že sa celý film neniesol v štýle prvej polovice, ale aj tak sa mi to dosť páčilo a som zvedavý, s čím príde Jim Mickle nabudúce. 76%

Loutky (2002)

Je to celkom dobrá poetická dráma od Takeshiho Kitana. Má dosť dobrý príbeh o mužovi, ktorý nadovšetko miloval svoju priateľku a plánovali svadbu, lenže nakoniec bol nútený uprednostniť dcéru majiteľa úspešnej spoločnosti, čo jeho priateľka nezvládla a pokúsila sa o samovraždu, čo sa jej síce nepodarilo, ale mentálne ju to aj tak veľmi ovplyvnilo. Muž si uvedomí svoju chybu, vezme svoju lásku z nemocnice a vydajú sa na cestu. Behom toho si úspešný šéf yakuzy uvedomí, že vo vnútri cíti prázdnotu a spomenie si na svoju lásku z mladosti a fanúšikovi posadnutým úspešnou speváčkou, ktorý najviac túži byť s ňou, ale keďže sa speváčka kvôli svojmu znetvoreniu po nedávnej nehode ukrýva pred svetom, sám sa oslepí. Spracovanie sa mi páči, už od samotného začiatku som vedel, že ma to bude baviť minimálne kvôli zaujímavému prepojeniu divadla s bábkami s reálnym životom skutočných ľudí, čo tu síce má nakoniec vlastne len minimálny priestor, ale aj tak to príjemne osvieži a bol som zvedavý, čo z toho bude. Film tvoria tri príbehy, ale ich rozloženie mi neprišlo práve najideálnejšie, keďže ich prepojenie je zanedbateľné a navyše ten hlavný je až tak výrazný a navyše má hlavný priestor veľkú časť už od začiatku filmu, že som sa do tých vedľajších nedokázal naplno dostať, lebo som bol zvedavý hlavne na to, ako bude pokračovať ten hlavný. Takže by som skôr ocenil, keby sa buď jednalo o tri samostatné poviedky nasledujúce po sebe, alebo boli rovnomerne rozložené v priebehu celého filmu. Ale keď sa nad to povznesiem, všetky tri mi prišli dosť zaujímavé, ich spoločný motív, nenaplnená, prípadne nešťastná láska je v každej podaná trochu inak a postavy síce nemajú toľko priestoru, aby sa k nim dal vytvoriť plnohodnotný vzťah, ale v tomto type mi to vyhovuje. Navyše celý čas sa to nesie v takom príjemne pomalom tempe, aké mám v tomto žánri veľmi rád a určite musím pochváliť aj tú výbornú atmosféru. Len ten záver mi prišiel taký nevýrazný, aj keď niečo podobné som aj čakal. S hereckým obsadením som spokojný, viac priestoru tu má len pár postáv, ale všetky mi prišli úplne ideálne, výborné hlavné duo, kde vyniká hlavne charizmatický Hidetoshi Nishijima, k tomu šéf yakuzy, speváčka a pár ďalších, tu som úplne spokojný. Réžia a technická stránka sú výborné, Takeshi Kitano tu opäť odviedol veľmi dobrú prácu, pekná vizuálna stránka, k čomu napomáha aj dobrý výber prostredí, pôsobivá atmosféra a ten tradičný Kitanovský prakticky až poetický prístup, toto mi sedí. Takže jedine to rozloženie poviedok ma trochu rušilo, ale aj tak sa mi to dosť páčilo, príjemný film, ktorý sa oplatí pozrieť aj viackrát. 74%

Opojen ženami a malováním (2002)

Je to celkom dobrá životopisná dráma. Má pomerne dobrý príbeh o mužovi, ktorý síce nemá urodzený pôvod, kvôli čomu ním mnohí opovrhujú, ale vie nádherne maľovať, čo si už v jeho detstve všimol aj vplyvný muž a ten mu dal šancu, ktorú aj využil. A tak sa z neho postupne stáva veľmi uznávaný maliar, ale zatiaľ len napodobujúci ostatných, preto ak chce plnohodnotne uspieť, musí si nájsť svoj vlastný štýl. No stojí pred ním veľa prekážok, ktorou je aj jeho agresívna povaha a holdovanie ženám a alkoholu a navyše v krajine je práve zložitá politická situácia, čo sa ho tiež dotýka. Spracovanie je na tom dobre, síce filmy o umelcoch moc nevyhľadávam, ale keď už nejakému dám šancu, väčšinou bývam spokojný a to je našťastie aj tento prípad. Dej síce neponúkne prakticky nič výnimočné a chýbajú mi tu aj nejaké výraznejšie situácie, na ktoré by sa dalo spomínať a pritom priestor tu na to aj celkom bol, stačilo lepšie využiť politickú situáciu, toto mi prišlo zbytočne až moc v úzadí a rovnako som čakal podstatne väčší priestor pre potenciálnu romantickú líniu, ale dokážem sa nad to povzniesť, aj tak mi to prišlo po celý čas dostatočne zaujímavé, nenašiel som tu žiadne hluché miesto a tak mi to ubehlo až prekvapivo rýchlo. A môže za to aj samotná postava maliara, ktorý si ma síce kvôli svojej povahe nedokázal moc získať, ale aj tak ma bavil, páčilo sa mi jeho priateľstvo s majstrom a bol som zvedavý, ako sa jeho umenie bude vyvíjať. A poteší aj úplný záver, niečo takéto by som nečakal. Herecké obsadenie je výborné, Choi Min-Sik v hlavnej úlohe tu tradične predvádza prvotriedny výkon, môj obľúbený Ahn Sung-Kee ako jeho priateľ a k tomu niekoľko zaujímavých, prevažne ženských postáv, medzi ktorými očakávane najviac vyniká Son Ye-Jin, len mohla mať viac priestoru. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, kvalitne odvedená práca po všetkých stránkach, tu nemám čo vytknúť. Takže Painted fire síce nie je film, ktorý by sa mi chcelo pozerať opakovane, ale aj tak nemám dôvod hodnotiť horšie, bavilo ma to, herecky aj vizuálne je to výborne zvládnuté a nie je tu žiadny výraznejší zápor. 72%

Časové pásmo bylo změněno