• Romantický

Mysterious Lotus Casebook (2023) (seriál)

Pokud se čínská tvorba po zpřísnění cenzury rozhodne jít zrovna tímto směrem, tak budu jen a jen rád. Ústřední trojice byla prostě skvělá. Kluci mezi sebou měli tu správnou chemii a dynamiku. Přímo se tak nabízí srovnání s Blood of Youth, ze kterého oba seriály vychází jako vítězové.*****  Mysterious Lotus Casebook skvěle balancuje detektivní linku s množstvím dobře zvládnutých soubojů, ze kterých jsem měl po zhlédnutí prvního dílu trochu strach, ale obavy se nakonec ukázaly jako liché. Bohužel ne vždy měl příběh ten správný spád.  Za nejotravnější jsem považoval linku s Qiao Wan Mian. Naštěstí další ženské postavy byly snesitelnější, některé docela dobře válely. Ať už to byla lehce psychopatická Jiao Li Qiao nebo ženská část rodiny He.***** I hudební doprovod je dobře zvládnutý. I když opening ani ending nejsou mými TOP, tak instrumentální doprovod je skvělý.***** Jak šel příběh do finále, tak jsem měl obavy z toho, jak to vlastně všechno dopadne, protože podle předlohy to prý bylo docela srdcervoucí, ale seriál nám ponechal jistou naději. Hlavně jeho epilog.*****  Na Mysterious Lotus Casebook jsem se těšil od chvíle, kdy jsem viděl první trailer. A těšení (i čekání) se vyplatilo, v blízké době si dám repete – 5* (9/10)

Enigma (2023) (seriál)

Člověk až lituje, že má Enigma jen 4 díly. Naštěstí zde není nic uspěchané a nedotažené, ale ani zbytečně natahované. Děj rychle odsýpá a divák jen smutně kouká, že je za chvíli konec a nezbývá doufat v druhou řadu. Na malém prostoru s minimem herců zde vznikl zajímavý kousek, který překvapivě vystrkuje růžky z obvyklých škatulek a ukazuje, že thajská produkce má co nabídnout – slabší 4* (7,8/10)

Cheongchunwoldam (2023) (seriál)

Pokud člověk hledá příběh s láskou až za hrob a osudové milence, kteří pro svůj cit položí život, tak ho pravděpodobně Our Blooming Youth neosloví. V tomhle seriálu si postavy mezi sebou nejdříve musí vybudovat důvěru a pochopení, které jsou nosným pilířem dalšího vztahu. A díky tomu tenhle příběh jasně předčil nejeden romantický příběh s tragickým koncem. Konečně jsem totiž měl tu čest se silnými ženskými postavami, které svým mužským protějškům byly rovnocennými partnerkami. Nejen hlavní, ale i vedlejší postavy zde mají velkou výpovědní hodnotu a my jako diváci můžeme sledovat velice zdařilou politickou detektivku s lehkým podtónem romantiky – silné 4* (8,5/10)

A League of Nobleman (2023) (seriál)

A League of Nobleman patřil s Immortality mezi mnou dlouho vyhlížené seriály, u kterých jsem si ale nedělal moc velkou naději na to, že je čínská cenzura (obzvláště teď) pustí z drápů a dá jim zelenou. A hle co se nestalo, bez jakýchkoliv fanfár a během chvíle byl celý seriál venku. Zaplatil za to sice daň v podobě vystříhaných scén a zkrácení tak každé epizody minimálně o 10 minut, ale víte co? Ono to za to stálo. Je mi jasné, že mnohým budou zásahy střihačských nůžek vadit, ale za sebe musím říct, že to nebyla taková katastrofa. Jsem sice zaujatý, ale většina dílů to ustála na dobrou.**** Za největší klad celého seriálu považuji chemii mezi jednotlivými postavami. Dýchalo to na mě atmosférou Nirvany of Fire nebo The Sleuth of the Ming Dynasty. Vztahy mezi jednotlivými postavami se v průběhu seriálu vyvíjí a díky různým charakterům zde máme i různé typy přátelství a opravdu mě bavilo se na ty čtyři (vlastně pět) koukat.**** Celková vizuální stránka seriálu je velice povedená. Na diváka atmosféra úplně dýchá.  Je zde sice o poznání méně soubojů, než je divák zvyklý, i Lan Yue a Zhang Ping nejsou žádní velcí bojovníci, ale je příjemné vidět, že hlavní hrdinové nejsou žádní všestranní supermani, byť jim po dost pálí.**** Samotné vyšetřování hodnotím jako lehce nadprůměrné, nebyl jsem z něj sice nijak u vytržení, ale nijak mě to ani neuráželo. Postavy zde nejsou černobílé, mají své chyby a tím dostávají další rozměr, nejsou nijak ploché a přistihl jsem se, že fandím všem stranám najednou.**** Pokud tedy nemáte chuť na romantiku, ale na lidský příběh se spoustou krásných scén a velice povedenou bromanci, tak dejte A League of Nobleman šanci – silné 4* (9/10)

Sinsawa Agassi (2021) (seriál)

Young Lady and Gentleman je pro mne velice rozporuplný seriál, který jsem si sice užil, ale musel jsem jeho sledování - místy trochu místy více - urychlovat. Už samotný počet 52 dílů je i na romantický seriál s rodinnou tématikou opravdu hodně. I samotná minutáž na jeden díl je velké sousto. Též mi trvalo si zvyknout na dosti otravné postavy, jejichž zastoupení zrovna v tomhle seriálu je opravdu velké. Nemluvě o tom, že se mi zpočátku pletly rodinné vazby a nevěděl jsem, čí která matka vlastně je. Nebýt ústřední dvojice a tří dětí, tak sledování upřímně po pár dílech vzdám. Když se ale příběh trochu rozjede a dějové linky se rozeběhnou na více stran, tak je sledování (i posunování) příběhu jednodušší. Nebavila mě rovina s rodiči hlavní hrdinky (ať už vlastními nebo nevlastními), též mě neoslovila tahanice o dítě (ať už narozené nebo nenarozené) nebo amnézie hlavního hrdiny. Naopak jsem rád sledoval ústřední dvojici a trojici dětí a kupodivu mě zaujala dějová linka se sestrou hlavního hrdiny. Tolik vnitřní síly a odhodlání bojovat za svoji věc jsem nečekal. *** Seriál má spoustu much, ale na druhou stranu má i své světlé stránky a sympatický hudební doprovod, proto nevidím důvod dát pěkné 3* (6,5/10)

Romance with Blind Master (2023) (seriál)

OK, nebudeme si zde nic nalhávat, tahle mini série opravdu neaspiruje na seriál sezony a ani se o to nesnaží. Je to klasická béčková (možná i céčková) podívaná, která disponuje klasickými klišé – zlé dvojče; vynucený svazek pod pohrůžkou ublížení blízkému člověku; slepá hlavní postava, které se ale zrak vrátí; sourozenecká rivalita atd. Když ale divák od příběhu nic nečeká, jen nenáročnou podívanou, tak si myslím, že Romance with a Blind Master není tak špatnou volbou. Vždyť jeden díl trvá cca 10 minut, tudíž celý příběh vyjde jako jeden celovečerní film – silnější 2* (4/10)

Chinese Pilot (2019)

Filmy tohoto žánru se většinou neobejdou bez jistého deklamování hrdinství a určitých póz. Z čehož jsem měl jistou obavu, zvláště když se jednalo o čínskou produkci. A víte co, nebylo to nikterak hrozné. Sympatické postavy, více rovin příběhu, uvěřitelné triky. Vyjma pár pasáží zde máme zdařile podaný film, který mě u obrazovky spolehlivě udržel až do konce – hodně silné 3* (7,9/10)

Lao jiu men zhi qing shan hai tang (2022)

Tenhle film je vlastně jen jedním ze střípků z univerza  Grave Robbers’ Chronicles. Přibližuje nám něco z mládí Zhang Qi Shana, jeho příjezd do města Čchang-ša a začátek jeho přátelství s Er Yue Hongem. Jako úvod do příběhu devíti rodin bych tenhle počin nedoporučoval, protože z toho neznalý divák nebude moc mít a pravděpodobně se mu to ani nebude líbit. Diváka znalého dané tématiky to minimálně neurazí. Osobně bych z filmu spíše udělal minisérii o pár dílech, aby měl příběh možnost rozvinout svůj potenciál, ale i tak odcházím od sledování celkem spokojen – 3* (6,5/10)

The Blood of Youth (2022) (seriál)

Upřímně nejsem fanouškem Xianxia a pokud v takovémto seriálu či filmu nehraje nějaký můj oblíbený herec nebo herečka, tak jej nevyhledávám. Když jsem byl ale ujištěn, že The Blood of Youth je jakýmsi hybridem mezi Wu Xia a právě Xianxia a že seriál stojí za zhlédnutí, tak jsem si řekl, proč ne. I vysoký rating na MDL (se kterým sice ne vždy souhlasím) sliboval zajímavou podívanou.***** A že to byla podívaná. Takhle si přestavuji dobře udělaný seriál se vším všudy. I když premisa příběhu je hodně jednoduchá – jedná se vlastně o skupinu mladých lidí, která se na svých cestách potkává s nejrůznějšími překážkami, které jim pomáhají zesílit a poznat sami sebe i druhé. Soubojů je v seriálu nespočet a je proto jen dobře, že se zrovna na tomto aspektu nešetřilo financemi, takže jednotlivá klání nevypadají nijak lacině. Též se mi líbilo i to, že nastupující mladá generace hrdinů nebyla ihned tou nejsilnější sestavou. Starší generace totiž s nimi pěkně vymetala. Za nejsilnější byl považován ten, kdo se bojovým technikám učil nejdéle a basta! S tím je spojen další bod a tím je plynutí času. Na postavách to samozřejmě vidět povětšinou není, ale různé učení ale i léčení zranění zde probíhá v řádech let, nic se nestane přes noc.***** Divák je na druhou stranu zasypán množstvím postav, že si až říká, že není v jeho silách si je všechny zapamatovat. Ale světe div se, ono to jde. Seznámíme se s nimi postupně během příběhu. Když se pak ve finále utahují šrouby a jména lítají vzduchem, tak se v tom nikdo neutopí.  Přesto i tak je vývoj umožněn jen některým z nich, ale mně upřímně to nevadilo, spousta z nich byla skvělá i tak.***** S tím souvisí dobře vykreslené vztahy mezi jednotlivými postavami, které jsou též velkým tahákem celého příběhu. K mé spokojenosti je zde romance patrná jen velmi okrajově, byť osudová či tragická láska je sice patrná více postavám, ale nehraje zde prim, což je dobře. K příběhu by to nesedlo.***** Celé to dokresluje dobře zvolená hudba, která sice není tím nejlepším, co jsem měl zatím možnost slyšet, ale povedená je dost.***** Shrnuto kolem a kolem je The Blood of the Youth pro mě velkým překvapením začátku tohoto roku a upřímně nevím, zda jej letos něco trumfne – 5* (9,5/10)

Wednesday (2022) (seriál)

Bavilo mě to víc, než jsem sám čekal. Charakter hlavní hrdinky bránil sérii sklouznout do klasického young adult citového veletoče. A bylo pěkné vidět, že přátelství není bezednou studní, ze které lze jen brát, že má své hranice, přes které vlak nejede. Jo, nevidím důvod, proč si v budoucnu nepustit druhou sérii - 4* (8/10)