• Hudební

Můj rok se Salingerem (2020)

Já vím, že si tento film čtyři hvězdičky nezaslouží. Ale protože miluju knihy a Salinger je moje velká láska, musím filmu trochu nadržovat. Asistentka Joanna je milá dívka, šéfová nesnesitelná megera (až ke konci se ukáže, že umí být lidská), nic nového, to se dalo očekávat. Ale ty stohy dopisů od Salingerových fanoušků, které má hlavní hrdinka na starosti, mě fakt bavily. Psali mu mladí lidé, kteří se ztotožňovali s Holdenem Caulfieldem. A já se jim nedivím. I mně tehdy před mnoha lety, kdy jsem knihu četla poprvé, připadalo, že Holdenovi dokonale rozumím a můžu se s ním ztotožnit. Knihu jsem za ty roky přečetla už tolikrát, že znám některé pasáže téměř nazpaměť. Myslím, že žádná jiná kniha pro mě neměla takový význam jako Kdo chytá v žitě. Slavný spisovatel téměř není ve filmu přítomen, protože už řadu let skoro nevychází z domu a s nikým nekomunikuje. Ale to vůbec nevadí. Jde hlavně o to, jak dopisy jeho obdivovatelů ovlivnily život hlavní hrdinky.

Zpěvačka (1971) (TV film)

Dokument byl sice pouze průměrný, ale cokoliv  o Evě Olmerové potěší. Navíc Ivan Vyskočil, citát Škvoreckého a hlavně Černá kára, kterou můžu poslouchat pořád dokola a vždycky mě hluboce zasáhne.

Dobré ráno, Brno! - Epizoda 1 (2024) (epizoda)

Pan Prušinovský v rozhovoru řekl, že nechápe slovo korektní. A já říkám, že humor je něco, co mu sedí. Potěšil i Marhoul na chalupě (uvnitř chalupy plakát Nabarvené ptáče) i ve studiu. Všechny postavy (bohužel až na tu jednu, která moc chybí) jsou zpět a můj oblíbený Šmarda  v režijní židli se překonává. Nebo se o to aspoň snaží. Díky za Dobré ráno, pane Prušinovský.

Smysl pro tumor - Epizoda 1 (2024) (epizoda)

V záplavě detektivních seriálů konečně změna. Těžké téma podané humornou formou je přesně to, co mi sedí. Kdo by se nebál rakoviny? A ještě když přijde v tak mladém věku.  Spojení Kopáčové s Podzimkem je slibné. Možná trochu nadsazuji v hodnocení, ale první epizoda mě bavila. Ztvárnění hlavního hrdiny je velká příležitost pro Filipa Březinu, líbili se mi i Brodská s Řezníčkem a Robert Nebřenský v roli šéfa neurochirurgie. Příliš mnoho postelových scén chápu jako protiklad k tomu, co nás čeká v dalších epizodách. Rozhodně mi vadily míň než ve filmu o Myslivečkovi.

Chlapectví (2014)

Příliš dlouhé, výjimečné pro mě pouze dlouhou dobou natáčení. Zaujal mě jen Ethan Hawke. Možná jsem netrpělivá, ale dívat se na film ještě proložený na Nova Cinema reklamami (moje chyba), to bylo téměř neúnosné. Ale i kdybych zvolila i vysílání , nebyla bych asi moc spokojená. Možná to ještě zkusím. Navíc jen taková maličkost, která mi vadila. Nebo spíš pro někoho maličkost, pro mě důležitá věc. Když kamarádka hlavního hrdiny řekne, že čte Jak zabít ptáčka. Toho si nikdo při dabování nevšiml? Ta slavná kniha autorky Harper Lee se jmenuje JAKO zabít ptáčka. Je to přirovnání. Jestliže tohle někdo zkomolí, nemá o knize ani ponětí.

Africká Královna (1951)

Tak starý film, tolikrát jsem ho viděla a pořád se u něj bavím. Úžasný Bogart a snad  ještě lepší  Hepburnová (toho Oscara by si zasloužila samozřejmě taky) pod režijním vedením Johna Hustona. Skvělá trojka.

Velká premiéra (2022)

Nechala jsem si na hodnocení časový odstup. I když mám ráda Krobota (jeho Díra u Hanušovic se mi líbila) i Šimčíka, také  Janžurovou, Melíškovou a Pazderkovou, stejně nemůžu říct, že by mě film nějak zvlášť bavil. Hlavnímu hrdinovi jsem moc nerozuměla, Pazderková měla málo prostoru, abych těm dvěma uvěřila silný vztah. Krach manželství se Šnajdra nijak nedotkl, takže byl v manželství nespokojený asi už delší dobu, ale nijak to neřešil. Babičku, která má ráda improvizaci, bych brala, ale tu  improvizaci jsem si ve filmu moc neužila. Příběh mi připadal takový roztříštěný a já jsem z těch kousků nemohla poskládat postavy, kterým bych fandila a které bych si oblíbila.

Oběť (2022)

Příběh podle skutečné události natočený výborným režisérem. Přesto zdaleka nedosahuje kvalit Podezření. Tam excelovala Melíšková, v tomto filmu mě ale zaujal nejvíc Igor Chmela. Role mu sedla. Tentokrát to vidím na tři až čtyři hvězdičky. I tak je Michal Blaško výrazná osobnost, na jeho další filmy se těším. Navíc je to velmi příjemný a skromný člověk. Fandím mu.

Il Boemo (2022)

Podruhé jsem se pokusila zhlédnout tento film, ale opět jsem dlouho nevydržela. Oceňuji snahu připomenout našeho hudebního skladatele a krásnou hudbu. Slabý scénář, dlouhá stopáž a prkenné herectví Vojty Dyka  byly hlavní slabiny filmu. Co z toho, že se Dyk naučil italsky. To ho sice šlechtí, ale filmu to nepomohlo. Pokud u mě příběh nevyvolá žádné emoce, je něco špatně. Příliš mnoho zbytečných postelových scén. Proč? Aby to nebyla taková nuda? Jak by si s životopisem Myslivečka poradil jiný režisér, to nevím. Možná by to bývalo chtělo někoho přizvat ke spolupráci na scénáři. Mě Petr Václav o svých kvalitách nepřesvědčil. Navzdory Českým lvům.

Vánoční příběh (2022)

Působí na mě asi ještě ta povánoční atmosféra, proto dvě hvězdičky. Příliš mnoho postav, takže jsem se v tom zezačátku ztrácela. Zbytečných postav, nutno dodat. Špatný scénář dobří herci nezachrání, ani k nějaké záchraně neměli prostor. Mnohé postavy se chovají úplně hloupě, jeden blbec větší než druhý. Postrádalo to pro mě logiku. Vůbec se mi nelíbili Kaiser  s Lábusem, bohužel. Ale oni za to nemohli. Podobně chudák Jitka Sedláčková. Takoví lidé snad existují? Že by takové babě už někdo dávno nezavřel ústa? Scéna u lékaře byla vyčerpávající. Bohdalová s Rodenem? No nevím. Tak aspoň hezký pohled na Nedbala, Plesla a Málkovou.