Islám v ČR (2015) (pořad)

Strašně špatně vedený "dokument" na pokračování, kde pan Daněk nemá vůbec schopnosti rozvést názory nebo otázky tázaných a naopak lpí na nějaké stupidní odpovědi na nepodstatné a celkově se chová jak fracek. Snaží se provokovat, bohužel pouze v tom smyslu, že se snaží z Čechů dělat paranoidní xenofoby. Vůbec mu nedochází, že jako Češi nejsme povinní vše tolerovat. Pokud volím pravici, chci jezdit v BMW, mám rád brunety a rád jím italskou kuchyni (a nikomu tím neubližuji) mám i právo mít názor na to, že tu nechci islám, protože jsem ateista a neshledávám jej ničím přínosným pro naši společnost. Je jedno jestli po italské kuchyni budu tlustý, v BMW se vybourám a nebo, že někdo jiný má radši blondýny. Obrácenou diskriminaci nestrpím, a pan Daněk k této dosti inklinuje a to ve státě, kde je jedno z největších množství ateistů, což je jedna z mála dobrých věcí na Češích (protože stále 55 procent lidí volí Zemana a řada z nich by ráda vrátila komunisty k moci) a přijde mi škoda, když nějaké přerostlé dítě si snaží vytvořit kariéru kontroverzním pořadem, který z nás dělá něco, čím nejsme. Proč nedávám odpad jsou rozhovory se zajímavými lidmi a co opravdu říkají zajímavé věci.

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief (2015)

Alex Gibney podává svůj dokument velice stravitelně, jednoduše s výbornou dramaturgií a pozvolnou gradací. Je fascinující sledovat vyprávění Haggise nebo Begheho (ten super týpek z Californication), jaké to je být scientologem. . Scientologie je dle mého jeden z nejlepších byznysů a osobně mám velký obdiv k jeho zakladateli. Steve Jobs vymyslel iPod. Hubbard celou víru, přikázání a vybírání příspěvků na chod organizace. 1:0 pro Hubbarda. Scientologie má prý majetek v hodnotě 3 miliard dolarů a výdaje stlačené na úroveň hrstí rýže pro svoje ovečky a peníze stále tečou. Na druhou stranu, všechny víry a církve jsou bullshit a nástroj jak ovládat ty méně vyvinuté a submisivní, Scientologie ale dokázala za třicet let to co jiné víry za staletí. Miscavige opravdu dosáhl stratosféry a Amerika je opravdu zemí otroků vlastní stupidity a určitě ne zemí statečných a svobodných :-D

The Workshop (2007)

Britský dokument o partě starých a mladých ezopíčských jogínů a jogínek, kteří na nějaké chatce s duchovním guru objevují a nechávají promlouvat vlastní sexualitu. V podstatě zjistili jen to, že občas prostě chceme zkoumat těla někoho jiného a že je dobré mít se s kým intimně sblížit. K tomu však vede cesta přes worskhop nějakého guru, který neustále zahrnuje moudry tuto citově i fyzicky obnaženou komunitu desítek bláznů, hledajících sama sebe. Dokument točil Jamie Morgan, který hned v úvodu se pochlubí existenční krizí a také tím, že nikdy nic nedokázal a nedotáhl do konce. Postavy na této cestě za uvědoměním si sebe sama občas pohrají se zábavnými partiemi jiných případně se s nimi rovnou fyzicky spojí. To asi aby na konci dokumentu mohli popsat svoji cestu za sebeuvědoměním a udělat další (ale určitě ne poslední) tlustou čáru za svým nacházením sebe sama. Dokument je velice banálně natočen, s špatnou hudbou a opravdu hloupými protagonisty. Což omlouvá nejspíše to, že dokument je asi opravdu autenticky natočen v nějakém ezoterickém hippie nudi kempu, kam si jezdí čistit hlavu a trubky nejspíše spousta britů.

Derren Brown: Magie a manipulace mysli (2004) (pořad)

Pochybuju, že je to tak sofistikovaný jako tady píše řada hodnotících. Dle mého je to jen další trapná show stříhaná a domluvená dopředu jako desítky jiných, akorát tahle je made in UK. Dál samozřejmě semtam slavná tvář jen podpoří zdání důvěryhodnosti (až na to, že slavní lidé z TV vydělávají protože jsou v TV, to je ale náhoda!). Derren Brown je další stroj na peníze pro lidi bez talentu, krom jednoho a ten talent je mít tu drzost lhát do kamery a nečervenat se. Kouzelníci neexistují, kouzla neexistují, psychologie může jako kouzlo vypadat, ale určitě se tady nejedná o ten případ.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Trailer mne naprosto minul, zklamání z přeplácané vábničky, kde bude to nejlepší jsem zažil mnohokrát (obojí Avengers, Man of steel, Titáni, Transformers apod).. Byl jsem evidentně hodně mimo. Nový Mad Max je nejlepší post-apokalyptický film v tom nejsurovějším ražení a nejčistší akční fyzické formě co lze vidět. Tohle je ta pořádná letní akční pecka, o které Marvel může klidně dál jen snít. První hodina tohoto filmu je naprosto vyčerpávající útěk v šíleném prostřední a až s hororově děsivou atmosférou. Moře skvělé akce, nádherná stylovost. Nic takového se jen tak nevidí. George Miller si splnil svůj sen a taky i ten můj, že post-apo může být vlastně docela dost cool. Skvěle promyšlený svět, kde se "bohužel" věnujeme jen akci a není tedy prostor, kde bychom se dozvěděli jak došlo k vytvoření kultu Nadsmrťáka Joea, jak funguje stříbrný sprej, obchod s mateřským mlékem nebo něco o struktuře citadely. Prostě skvěle promyšlený svět se svými pravidly a neuvěřitelná šílená honička co trvá dvě hodiny a uteče jak voda. V8 !!!

Avengers: Age of Ultron (2015)

Klasický "PG rated" digifest od Marvelu co zabaví ale nenadchne. Humor a to zejména ten točící se kolem Thorova kladiva opravdu baví. Každý herec si svým způsobem postavu svého Avengera užívá, bohužel na žádnou není dostatek času. Tedy každá vtipná hláška udělá radost už proto, že si postava může trochu postěžovat na absurditu nebo si dělá srandu sama ze sebe. Příběh je vcelku OK, bohužel akce je průměrná, s absencí pocitu jakékoliv fyžičnosti a ohrožení a tedy docela nudná. Řada scén evidentně potřebovala víc peněz na efekty a zejména animace hrdinů při letu nebo skocích prostě vypadá jak hra na konzole. Těším se na Infinity War, ale mnohem více na nové filmy z DC univerza, kde přece jenom se divák dočká napětí. Nějak si nedovedu představit, že bych se na třetí Avengers těšil do kina.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Kinoverze ztrácí tempo a jednoznačně je nejslabším dílem. Naopak Režisérská verze je nejlepším dílem z Hobití série a Bitva pěti armád má nejlepší akční složku ze všech šesti filmů. Kinoverze *** Ditector ‘s cut *****

Bez kalhot (2012)

Dovedu si představit, že tohle bude takový nový Hříšný tanec. Ve všech směrech lepší a únosnější lehká romantická záležitost (komedie ani ne). Naprosto skvělý McConaughey a Tatum (jejich vypracovaná těla a pohyby lze jen závidět), kteří na pódiu fakt září a zákulisní nepravosti dějící se hrdinům jsou jen další klišé. Lépe natočené, obsazené a ve výsledku mnohem zábavnější dílo, které nijak nehanobí Soderberghovu tvorbu. Naopak si myslím, že Soderbergh natočí fakt cokoliv a dobře. Přesto je to primárně film pro holky a to mi nikdo nevymluví.

Americké psycho (2000)

American Psycho se ani po tak dlouhé době neokouká (a natož Christian Bale ve svém asi nejlepším obsazení). Fantastický vhled do psychiky naprosto příkladového psychopata a jeho světa povrchnosti pánské smetánky parazitů z Wall street, kde symbolem úspěchu je luxusní asistentka a vycizelované vizitky (a kde enormní nadbytek peněz a volného času je standardem). Dokonalý Bale ve své postavě podává "oskarový" výkon. Umírněná režie dokáže prodat výborné monology a myšlenky hlavní postavy a také působivé scény některých vražd vtipně a stylově. Soundtrack je skvělý a převážně poskládaný z hudby o minimálně deset let starší, jak samotný film a podtrhuje zcela originální feeling. Jestli se k některým filmům Balea vracím hlavně kvůli němu je to po Prestige právě tento. Spolu s Fight Clubem jeden z nejlepších filmů zabývající se psychikou moderního a nezvykle situovaného chlapa. Miluji povrchní charaktery v hlavní roli :)

Interstellar (2014)

Interstellar, jak se dalo očekávat, není typickou vesmírnou jízdou za záchranou světa ve stylu Armageddonu. Díky skvěle napsanému scénáři je Interstellar neskutečně adrenalinový a strhující film a kamera spolu s asi nejlepším soundtrackem od Zimmera vytváří během 160ti minut několik infarktových scén. 70mm projekce je opravdu požitek a to v podání IMAXu s výborným zvukem roztřásá sedačky i s diváky. Osobně jsem si žádný film v kině nikdy tak neužil jako Interstellar (nejblíže tomu všemu možná Inception). Nolan je geniální a nebojí se přijít s ne zrovna prvoplánově atraktivní látkou a přesto narve kina. Interstellar je nejlepší scifi, co jsem zatím viděl, a pro mne asi dost možná i nejlepší "Nolan". Divák neví co se bude dít za pět minut a je stále v očekávání. Proplouvání vesmírem nebylo nikdy tak atraktivní a strach ze ztráty kontaktu s realitou v cizím čase a prostoru je neuvěřitelné dobrodružství. Dialogy jsou skvělé, kamera taktéž a když dojde na akci, Nolan nemá srovnání. Ať jedeme kukuřicí v trucku nebo se řítíme s hvězdnou lodí do moře, tak vždy mysl zachvátí adrenalin a co tomu všemu ještě neuvěřitelně dodává na údernosti a dramatičnosti je hlučný a naléhavý Zimmerův soundtrack. Zimmer mnohokrát změnil v posledních letech styl i paletu melodií a nástrojů, aby po Inception udělal zcela nový zvuk své hudbě lehce připomínající tvorbu Philipa Glasse. Lehce negativní reakce mne neodradily a film jsem si užil v kině jako žádný předtím. Po shlédnutí třech tisíc filmů jsem žasnul ! Nic takového se nestává často, nejlepší režisér poslední dekády, co dost možná bude jednou vnímán jako absolutní klasika a ikona filmové tvorby. ## Po druhém shlédnutí opět silný zážitek co neskutečně a nově fascinuje touhou poznat vesmír (který mne zas tak moc dříve nezajímal).