Velmi nebezpečné známosti (1999)

Psal se rok 1999 a filmů pro teenagery krom hororů a různých prciček do kin asi nechodilo tolik. Přesto hodnocení tady po patnácti letech vypovídá samo za sebe. Herecké vcelku neokoukané tvářičky se na obalu DVD jeví jako otrávení a životem unavení padesátníci libující si v charakterové velmi pokřivených a mnohdy až dekadentních sexuálních praktikách, O to větší překvapení je, že jsou to jen rozmazlení spratkové pár let po překonání puberty. Kathryn a Sebastian jsou nejlepší filmový sourozenecký pár, jejichž zábavou jsou psychologické manipulace mladých lidí z dobře situovaných poměrů, které chtějí nejen sexuálně zneužít a zahodit, ale ještě obdařit pořádnou ostudou s co největší napáchanou škodou v podobě ztrápených rodičů apod. Prostě nářez ! . Tenhle námět historie již několikrát přepracovala před Kumblem i po něm, ale tahle verze je asi onou verzí pro mou generaci. Jeden z nejlepších písnickových soundtracků, a paradoxně (vzhledem k technické jednoduchosti) si i Shearmurovo score občas pustím. Ačkoliv Ottmanova původní hudba nepoužitá ve filmu má taky něco do sebe, ve filmu by nefungovala ani z poloviny tak dobře. Ryana Phillipeho jsem už pak nikdy neviděl tak dobře hrát a to vlastně platí i pro Reese Witherspoon toho času manželku Ryana. Scéna "You were just a conquest" je jedna z nejlepších "romantických" scén co jsem kdy viděl :-))) btw uvítal bych, kdyby ten komu jsem půjčil origo DVD s tímhle filmem mi ho vrátil :((

Znamení (2002)

Unbreakable je podle mne nejlepší Shyamalanův film, ale Signs je můj nejoblíbenější. A vlastně je to asi i můj nejoblíbenější film s mimozemšťany vůbec (obecně komiksy a scifi u mne neobstojí před solidní kriminálkou či tarantinovkou). Shy umí natočit a hlavně napsat super hridnský film nebo scifi aniž by upozadil rodinu v hlavní roli a přesto je vyprávění příběhu pořád poutavé. Tady Shy překonává i Spielbergovo Válku světů s mnoha digitálními efekty a stejně skvělým ansáblem herců Shyova tvorba s neotřelými postupy ho uvedla na výslunní mezi největší velikány a lehce hitchcocovské Signs bylo po Sixth sense asi jeho největším komerčně úspěšným projektem, kde divácí v sále vytvořili jednu z nejlepších atmosfér co jsem za léta v kině zažil. Opravdu poctivý horor s úžasnými čtyřmi postavami, kde i řada scén jakoby odlehčí atmosféru a přitom je film tak silný jak ve scénách, kde se snaží disfunkční pár bratrů semknout, tak v šokujícímu vpádu mimozemšťanů. A jako vždy Howardova úžasná a Herrmannem inspirovaná hudba dělá z Signs jeden z nejpoctivějších 100 procent filmů všech dob.

Vyvolený (2000)

Tenhle film dokonale prezentuje schopnosti Shyamalana. Fantastická práce s kamerou, promyšlená kompozice, kde s nadšením si divák užívá každý záběr. "Nejpomalejší" a přesto nejlepší super hrdinský film všech dob, při kterém mrazí. I před tímhle dílem se v mých očích musí Watchmen (coby komiksová dokonalost) sklonit. Také po Matrixu pro mne osobně jedno z nejzásadnějších filmových děl, co mne dodnes drží u toho hltat nové filmy a psát to sem. Tady mne Shyamalan totálně zarazil do křesla. Dlouho rozdýchávaná záležitost s fantastickým koncem. Howardowa hudba opět naprosto geniální.Film o kterém bylo možné hovořit s chutí i roky po kinopremiéře.

Vesnice (2004)

Vesnice je pro mne jedním z nejlepších filmů s mysteriozním námětem. Ono hlavně, kde jinde se mísí lehce prvky hororu a krásného příběhu o lásce? Výborná kamera, režie a jednoduchý avšak skvěle fungující scénář, který mi přišel poměrně věrohodný s propracovaností organizace této "osady". Další "majstrštyk" dnes už zatracovaného Inda. Howardova hudba opět za maximální počet.

Jana Eyrová (2011)

Těžký a láskou zmýtaný osud Jane je strhující sledovat. Výtečně vedené a překvapivě dynamické vyprávění podpořené dokonale napsanými a komplikovanými postavami tvoří drama vskutku dechberoucí. Divákem pak snadno cloumají emoce. Asi zcela nepochopím, coby chlap, motiv útěku avšak na celkový dojem a neustálé drnkáni na mou emoční strunu to vliv nikterak nemělo.

Marilyn Manson - Coma White (1999) (hudební videoklip)

Možná kdyby každý slyšel tuhle písničku pochopí proč je Manson tak uznávaný svými fanoušky. Hlas i hudba prostě pecka. Přece jenom takováhle skladba by se rozhodně mohla vyjímat i vedle NIrvany či Metallicy. Podle mne je snad i lepší než obé. Faktem ale je, že v tvorbě po albu Holy-wood se moc neorientuju a už jsem si k ní cestu moc nenacházel 90´s mi od Mansona sedli nejvíc a tohle je skvělý vzorek.

Marilyn Manson - The Nobodies (2001) (hudební videoklip)

Jedna z mých oblíbenějších věcí, dle mého taková pohodovější ale typicky kytarová Mansonova záležitost.Skvělé album, klip bohužel přece jen slabší, hudba ale ne.

Marilyn Manson - This Is The New Shit (2003) (hudební videoklip)

Skvělá Mansonova divočina a podle mne jedna z nej věcí od něho. Skvělej rap, skvělej řev, prostě Manson umí pracovat s hlasem jako málokdo, jednoduše agresivní a úderná hudba. Pro mne plný počet.

The Letter (2009)

Pěkně natočený krátký film od Laurence Dunmorea s krásnou Thandie Newton fantasticky doplňuje hudba Roba Dougana (Matrix trilogie). Videoklipová jednohubka s příjemně nahořklou atmosférou.

Sin City - město hříchu (2005)

Kvalitní námět a již vymyšlený vesmír Sin city včetně vizuálu toho už moc nepotřebuje aby jako film nezklamal. Na druhou stranu lepší než comics to není a uvedení černobílých okýnek do pohybu se sakra povedlo. Film navíc už tak sexy postavy ještě více našťavil (King, Alba, Dawson, Gugino) a fantasticky došperkoval hudbou. Atmosféra je skvělá, jen občas se na pár minut dostaneme do hluchých míst. Skvělé řemeslo, pro fandy je zajímavá prodloužená verze, která trošku postavi dokreslí ale určitě nepomůže celkové dynamice a zásadní věci se z kinoverze nevystříhali.