Insidious (2010)

Svoje mouchy má. Začátek je zdlouhavější. Lekačky jsou mnohdy fousaté. Ale dneska v noci neusnu. Tohle je jeden z mála hororů, kdy jsem se u sledování zpotila, a za to těch pět hvězdiček prostě dát musím. Kterému už jinému hororu než tomuhle... Jo a malá rada - nečtěte recenze ani komentáře.

Na vlásku (2010)

Po dlouhé době animovaná pohádka z Disneyovské dílny, která mi zahrála na tu správnou strunu. Postavy jsou výborně vykreslené (v obou slova smyslech :)), pohádka má tempo, které neztrácí, je protkaná vtipem přesně v té dávce, jakou pohádka tohoto formátu má mít. Trochu těžko se mi zvykalo na Maxima - vizáží i ksichtíky Herculův Pegas s chováním Komisaře Rexe (a jak trefně napsal Gemini - s mimikou, za kterou by se nemusel stydět ani Andy Serkis), ale chápu, že na psovi by se jezdit nedalo... Ale kdo se dokáže povznést nad tyhle jemné detaily, Tangled si určitě užije. Doporučuji v originále!

Prokletý ostrov (2010)

Geniální cesta za poznáním, kterou divák dovede pro její složitost dokonale prohlédnout a pochopit až na druhé, třetí shlédnutí. Perfektně napsaný scénář bezezbytku využili herci - zcela všichni, od doktora Cawleyho přes strážného u brány až po nejposlednějšího šílence. Všichni dovedli do svých rolí zasadit několik vrstev, které vyplouvají na povrch podle toho, kolikrát jste už film viděli a přitom funguje dobře i na první shlédnutí, tváří se jako klasická detektivka se sympatickými postavami a zajímavým prostředím uzavřeného ostrova pro nejtěžší psychiatrické případy. Film prakticky nemá slabé místo - kdo dává málo hvězdiček, ten jen nedával pozor. Vyvrcholení a celá pointa filmu zasáhne jako kulka a pokud jste si to do té chvíle ještě neřekli, u poslední věty vám to dojde - tohle musíte vidět co nejdříve ještě jednou!

TRON: Legacy 3D (2010)

Starého psa prý novým kouskům nenaučíš - ale ve filmařině to neplatí. Tron je důkazem, že klasická témata o otcovské lásce, touze po moci a záchraně světa se dají zabalit i do úplně jiného kabátku. Daft Punk ve mně vzbuzovali nejistotu, nevěřila jsem jim, že stvoří plnohodnotný soundtrack - ale zbytečně, předvedli to nejlepší, co v nich je. Je to soundtrack k filmu a přesto samostatné dílo, které si i příznivec tak odlišných stylů jako já dovede po večerech pouštět sólo. Do filmu sedí jako zadnice na hrnec a z dua se tak stalo trio. ________Kromě hudby, která zaměstná vaše uši, je zde celý Grid, digitální svět, který zaměstná vaše oči. A je tu příběh, který se postará, aby vám naskočila husí kůže a je přitom dokonale zasazen do prostředí, s nímž pracuje (Flynn: "In there is our destiny!" - Clu: "Out there is our destiny!"). A vůbec, postava Kevina Flynna je geniálně napsaná... ______Zkrátka, Tron má vše, co správný příběh a dobrý film mít má - napětí, akci, absenci zbytečných zádrhelů. Tron zkrátka jede jako namydlený elektrický impuls a člověku je jedno, že se nedívá na klasickou pohádku. Kdo ji čeká, bude zklamán, příběh a nosnou myšlenku nejspíš vůbec nepochopí a odejde s pocitem "To je ale blbina". Kdo očekává "audio-vizuální žrádlo", ten bude nadmíru spokojen a rád se k Tronovi vrátí. Rozhodně totiž stojí za to - i pro ty, kteří neviděli jeho stařičkého předchůdce.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Rozhodně stojí za vidění. Už jen kvůli efektům, neopakovatelné atmosféře imaginária (celá výprava je úžasná) i kvalitním hereckým výkonům. Příběh je místy předvídatelný, nicméně nemáte pocit, jako byste se koukali "na pohádku stokrát jinak". Imaginárium je osobité, barvité, epické a ráda si ho pustím víckrát.

Little Ashes (2008)

Ne, tohle si prostě víc hvězdiček nezaslouží. Kýč jsem čekala, ale chvílemi toho bylo prostě moc. Snesu vískání ve vlasech na opuštěném břehu, snesu taneček ve vodě, když si vyrazí zaplavat do nočního moře... ale masturbace u souložícího páru, to je opravdu jen pro otrlé. To už je lepší pustit si kvalitní porno než tohle. Děj nikde, celé je to postavené na "kamarádském" trojúhelníku tří umělců, z nichž minimálně jeden je totální magor a celé do dopadne blbě. Děkuji, nechci - vědět to dřív, vůbec bych si to nepustila a stoprocentně to už nechci vidět podruhé.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

Úsměvné, dobře koukatelné, jako oddechovka fajn a pro děti super, celá řada pěkných vtípků (tučnáci bodují), ale naprosto předvídatelná pohádková zápletka s nejnudnějšími možnými pointami, které už jsou omleté v tisíci jiných pohádkách. Ale - po tisící první - vlastně proč ne. 70%

Stmívání (2008)

Kde nic není, ani režisér nebere. Když někdo sebere odvahu zfilmovat knižní škvár, nemůže se divit, že by z něj vyždímal skvost. O tom se přesvědčil už Stefen Fangmeier, když se rozhodl převést na plátno chvilkově oblíbeného (ale rozhodně ne kvalitního) Eragona. Byť film vydělal miliony a v žebříčcích popularity dohnal Harryho Pottera, jeho fanoušky je jen velice úzké spektrum náctiletých dívek poblázněných do emo stylu, Roberta Pattisona a plytkých zamilovaných dialogů. Stejně jako kniha nabízí Stmívání pouze jednu závěrečnou zajímavou scénu s trochou dramatu, nicméně kvůli jedné scéně (a to ještě s rezervou nazývám "celkem dobrá") vícekrát trpět dvě hodiny nebudu. Soundtrack stál za starou Bellu, kameraman působil jako opilý rohlíkem, snad jen některé herecké výkony možno obdařit hvězdičkou.

Denní hlídka (2006)

Ani Noční, ani Denní hlídka neoplývají tím, čím oplývá kniha. Jsem hodně tolerantní divák, co se tohoto aspektu týče, ale tady trestuhodně zametli pod koberec všechno dobré, co na knize je, a pustili se do divokých honiček, pompézních proskoků a výbuchů a patosu, který vypadá dobře na plátnech kin, zvláště pro mírně alternativní diváky, ale zcela si zavřeli brány k pravé podstatě knihy a jejímu sdělení. Hvězdička za to, že samostatně ty filmy jakýš takýs fungují. Svého diváka si najdou.

Paříži, miluji Tě (2006)

Za tu snahu tolika režisérů... dvě hvězdičky, ale víc ne. Jako spousta jiných jsme zapálili svíčky, otevřeli dobrou lahvinku a plni očekávání romantiky pustili tenhle film. Zklamání je slabé slovo. Příběhy asi neurazí alternativně založené diváky. Ti, kdo hledají kvalitní příběhy, se budou nudit. Až na některé výjimky příběhy nemají pointu, jsou to hluché štěky s ajfelovkou na pozadí. P.s. V polovině jsme to vypnuli. Nemá cenu dokoukávat.