Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Komedie
  • Akční

Bydlet proti všem (2021)

Doležitá a aktuálna téma, ktorá je spracovaná spôsobom ktorý sa k nej hodí. Od vyššieho hodnotenia ma odraďuje predovšetkým to, že tákyto typ dokumentov s reportážnym základom nie je zrovna mojím obľúbeným žánrom. Napriek tomu oceňujem prítomné remeselo a aj odvahu pustiť sa do tejto neľahkej témy, ktorej súčasná spoločnosť v našich končinách príliš nenahráva. Takisto sa mi páči, že film sa nebojí ukázať prstom - a hoci nesúdi - jeho cieľom nie je ani objektivita. 3,5*.

plakát

The Circle – USA (2020) (TV pořad)

Nech sa na to pozerám z akejkoľvek stránky, nemôžem sa zbaviť toho pocitu, že som riadny dement že svoj čas venujem takémuto nezmyslu. Je to však zároveň fascinujúci príklad toho ako sa v súčasnosti realita formuje už len tak banálnou vecou, ako vynechaním jej drobných častí. Ale aj tak som retardovaný.

plakát

Čuma v aule Karatas (2016)

Divoký film, z ktorého mám rozpačité pocity. Máme tu silnú vizuálnu stránku, skvelú prácu s mizanscénou, vynikajúcu atmosféru podporenú decentnou zvukovou zložkou.To všetko je prepletené amatérizmom, ktorý však pôsobí úmyselne začlenený do filmu. Herci nie sú príliš dobrý, a film občas zbúra stenu smerom k divákovi obzvlášť bizarným spôsobom. Do toho tu máme nedopečený scenár a celkovú poddimenzovanosť postáv, i dialógov. Miestami som mal dojem že sa pozerám na niečo čo by s lepším rozpočtom a organizáciou mohlo byť absolútne fantastické, inokedy som si vravel, že celá tá amatérskosť filmu je vlastne skôr zaujímavá ako na škodu. Celkový dojem ostal tak niekde na pol cesty. Bizarnosti však rád docením, a film vo mne rozhodne vzbudil zvedavosť voči režisérovej ďalšej tvorbe, rovnako ako k tvorbe skupiny Partizan.3.5*. Po dopísaní komentáru som našiel toto - A guerrilla filmmaking movement called Partisan Cinema (Partizanskoe kino) was initiated in the 2010s. Participating directors aim to work without any interference from the Kazakh government. The movement's manifesto has three pillars: no budget, social realism and finding new ways. - zrazu celý film dáva trochu väčší význam. Ok, prečo nie.

plakát

A Yangtze Landscape (2017)

Vyprahnutá temnota industriálnej krajiny, krása a majestátnosť rieky a prírody okolo, magická atmosféra nočných i denných miest - to všetko proti prúdu rieky lemovanej smrťou a utrpením. A do toho človek. Jeho začlenenie do filmu považujem za najproblematickejší element, ktorý narúša jeho dokumentárnu podstatu - ľudia boli vraj minimálne v určitej miere režírovaní. Nevadí, pretože ten film robí tak strašne veľa dobre, a je tak špecificky zacielený na moje chute, že mu s radosťou odpustím. Naviac, keby o tomto drobnom prehrešku neviem, dojem z filmu by bol neuveriteľne silný. Majstrovský landscape film. 4.5*.

plakát

Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu (2021)

Škoda, že je tak dôležitá a zaujímavá téma tak nešťastne spracovaná. Napriek tomu si človek z toho môže niečo odniesť, a Netflix marketing je pre túto tému skvelá správa. Určite sa oplatí pozrieť, aj keď po filmárskej stránke to nie nič úžasné. Nie všetko ale musí byť aj dobrý film, občas je informačná hodnota takýchto diel omnoho zásadnejšia ako kvalita ich filmového spracovania.

plakát

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Niekto natočí dobrý superhrdinský komiksový film, ktorý sa nemusí hanbiť ani v porovnaní s filmami ktoré nevznikli v komerčnej štúdiovej mašinérií - stane sa to raz za dekádu, a treba si to vážiť. Aj keď je to stále viac style over substance, z hľadiska predlohy to funguje vlastne úplne skvele. Díky. 4.5*.

Sebevražedný oddíl (2016)

Film s absolútne nulovou priestorovou kontinuitou a neskutočnými logickými dierami v scenári. Nie že by som si na takéto veci u hollywoodskeho popcornu potrpel - jednu hviezdičku dávam proste preto, lebo to je sračka. A to súčasnú hollywoodsku tvorbu hodnotím iba v kontexte nej samej, inak by z nej len málo filmov dosiahlo na tri hviezdičky. Takže jednoduchým matematickým spočítaním, a takisto aj pocitom, ktorý vo mne pretrváva sa dostávame k tomu, že Suicide Squad bola tak neuveriteľná sračka, že mám problém si spomenúť kedy som niečo tak stupídne videl naposledy - ale viete ako to chodí - máte radi filmy, a je ten víkend ktorý preležíte s donáškou jedla v posteli, a toto je presne to čo potrebujete. Takže som sa zabavil dostatočne na to, aby som dal šancu aj pokračovaniu :D

plakát

Electric Dragon 80.000 V (2001)

Vypalovačku zo záverečných titulkov si rád pustím aj takmer dekádu po zhliadnutí. Skvelý film.

Swallow (2019)

Dobre spracovaná atmosféra podpovrchového teroru pomaly bublajúceho z jednotlivých scén, v konečnom dôsledku však na môj vkus až príliš uväznené v štylistických klišé amerických nezávislých filmov. Čím chcem vlastne povedať, že Cronenberg by to spravil asi lepšie. Napriek tomu ma to bavilo.3.5*.