• Fantasy

První člověk (2018)

Už od oznámení snímku, jsem měl od first mana veliká o očekávání, které ale bohužel po několika, pro mě ne moc přesvědčivých trailerech vymizela a tak je pro mě první člověk příjemným potěšením. To co se očekávalo a také dostalo ve velkém měřítku, byl rozhodně vyšperkovaný audiovizuál. Dlouhé táhlé scénky s minimem střihů a k tomu opravdu specifická kamera, která díky své velké roztřesenosti, až možná nepřehlednosti, dodává filmu skvělou, až tajemnou, atmosféru a paradoxně přehlednost a reálnost. Dle mého by měl být first man hlavní favorit, hlavně v technických oscarových kategorií, ale kvůli finančnímu neúspěchu filmu se bojím, že akademici sáhnou po nějakých finančně úspěšnějších filmech. Další velké plus, zde shledávám ve výtečných hereckých výkonech, převážně pak výkonu Ryana Goslinga, kterému bych s klidným srdcem přidal přízvisko fenomenální a kdyby letošní rok nebyla tak ohromná konkurence (a kdyby jak už jsem psal snímek v kinech uspěl) neváhal bych napsat i oscarový. Ale není z hereckého ansámblu jediný jehož výkon bych vyzdvihl, protože neméně přirozený a precizní výkon předvedla i Claire Foy a vlastně téměř všechny účinkující. No a ještě tu musím samozřejmě vyzdvihnout bravurní režii Damiana Chazella, který po dvou skvělých hudebních filmech přidal další tentokrát takový temnější a vážnější snímek a rozhodně nezklamal, ani výběrem výborného soundtracku a ani skvěle natočenými scénami. Jediným velkým mínusem pro mě je uspěchaný a nevyužití samotného letu Apolla 11, kde vidíme akorát start, přistání na měsíci a pak hned hlavní účastníky chodící znovu po planetě zemi a mezi letem ani žádné vsuvky na zem, což mě docela vadilo a srazilo mé celkové hodnocení. Ale jelikož klady výrazně předčili zápory, tak na závěr řeknu, že ani zde Damian nezklamal a už se nemůžu dočkat jeho dalších filmů. 85%

Domek z karet - 66. kapitola (2018) (epizoda)

Po skvělé páté sérii mého možná i nejoblíbenějšího seriálu, jsem se na šestou sérii ohromě těšil. Už trailer vzbuzoval dojem že i bez Franka Underwooda by to mohlo fungovat a že Claire by mohla převzít roli nové tahounky seriálu, no ale bohužel to nedopadlo. Děj je působí zdlouhavě a utahaně, nové postavy jsou nezajímavé a největší problém je rozhodně scénář. Co seriál nejvíce zdobilo společně s hereckými výkony, byl právě scénář, který překypoval zajímavými dialogy, které byly srozumitelné a měli hlavu a patu. Ovšem zde jsou dialogy suché bez nějakého většího zvratu, plné nudného blábolení a ten konec vážně? No takže první díl nedopadl rozhodně podle mých představ a nedávám šesté sérii moc velké naděje, ale uvidíme třeba se stane zázrak a uvidíme znovu ten fantastictický politický seriál, díky kterému se Netflix stal tak velkým hráčem na trhu jakým je. 40%

Zrodila se hvězda (2018)

Myslím že Bradley rozhodně nikoho nezklamal a pro mě to dopadlo zhruba tak jak jsem očekával. Už jen obsazení hlavní postavy vzbuzovalo nejen velká očekávání, ale i to jestli Lady Gaga, coby neherečka zvládne tak velkou roli. No a odpověď zní že zvládla a dokonce na výbornou. Dle mého je zatím její jméno napsáno v oscarové obálce a myslím že nejsem jediný kdo má stejný názor. No a pak je tu Bradley Cooper. Nejenže skvěle zrežíroval celý film (další oscarové jméno na seznamu), ale hlavně bravurně ztvárnil svou roli Jacksona Maina, kterého sice zastínila Lady Gaga hlavně díky tomu že je neherečka, ale i tak jsem si téměř jistý že tento snímek bude mít své zastoupení i v hlavní mužské herecké kategorii. No a do toho samozřejmě nechybí famózní kamera a výborná hudba (což je samozřejmě předpoklad každého muzikálu). Jediná větší výtka je asi na velkou utahanost děje, zvláště ke konci, kdy byly pasáže dlouho bez výraznější události a příběh se zadrhával. Ale jinak jsem si film velice užil a budu mu držet palce v oscarovém klání. 90%

Muž z Vysokého zámku - Fallout (2016) (epizoda)

Tak tohle byla síla. Naprosto bravurní zakončení druhé řady která o několik levelů překonala už tak kvalitní první řadu. Už se nemůžu dočkat třetí série. 100%

Fotbalový talent - Pilot (2018) (epizoda)

Tak první díl tohoto nenápadného seriálu dopadl dobře. Po rozpačitém začátku se příběh rozběhl a začal chrlit spoustu zajímavých momentů a postav, které se mi už od prvního dílu zalíbily, no a rozhodně mně nalákaly na další díly, které dle mého názoru ještě mají hodně co nabídnout. 70%

Star Trek: Discovery - Návrat Klingonů (2017) (epizoda)

Bohužel, první díl rozhodně neuspokojil má očekávání. Postavy mě moc neoslovily, herci toho taky moc nepředvedly a příběh se mi zdál dosti předvídatelný. No ale byl to pouze první díl tak doufám že se hodnocení u příštích dílů vyšplhá alespoň o dvě hvězdičky víš. 35%

Jan Palach (2018)

Ale jo. Těšil jsem se na tenhle film a dostal jsem to v co jsem doufal a co jsem očekával. Velká část snímku se nese především v klidnějším rytmu a snaží se nám dostat pod kůži okupační atmosférou, která změnila české dějiny. Co se týče představitele hlavní role Viktora Zavadila, tak pár slabších chvilek tam určitě bylo, ale jinak se s těžkou rolí zhostil poměrně dobře a rozhodně nic nezkazil. Dále pak nezklamala ani režie ani kamera a vznikl tedy povedený český snímek (to spojení jsem neslyšel docela dlouho) na který můžeme a měly bychom být náležitě hrdí. 75%

Mission: Impossible - Fallout (2018)

A zase je tu nejlepší Mission Impossible... Je skoro k neuvěření, že se tato série neustále posunuje každým dílem o krok dál a nejenže si udržuje stále stejnou laťku kvality, ale každým dílem (vyjma dvojky) jí dokonce i převyšuje, tak jsem zvědavý jestli to takto půjde dál jak bude vypadat desátý díl. Ale když se zdržím u tohoto dílu tak jak už jsem psal je tento díl nejlepší film s Eathanem Huntem. Jako vždy výborné herecké obsazení, kterému samozřejmě vévodí skvělý Tom Cruise, ale Henry Cavil podle mně předčil všechna očekávání a minimálně se Tomovi vyrovnal. Dále samozřejmě fantastická kamera, která diváka rozhodně nenudí a když se přidá velkolepé finále při vrtulníkové honičce je o jeden z nejlepších filmů tohoto roku postaráno. 95%

Tísňové volání (2018)

Skvělý příklad jak se z ničeho dá udělat všechno. Tísňové volání totiž nepotřebuje vysoký rozpočet, ani změny prostředí stačí pár herců, pronajmout jeden byt, trochu ho naaranžovat no a voalá je tu adept na Oscara v cizojazyčných filmech. 90%

Hoří, má panenko (1967)

Skvělý snímek od filmového génia Miloše Formana, který svou jedinečností udivuje i po dlouhých letech a i když jsem se ve zdejším humoru moc nenašel a některé scény byly opravdu dlouhatánské tak těch 70 minut nelituji. Další zajímavost, která mne udivila je že se ve filmu objevili až na vyjímky naprostí neherci a jak to oni a hlavně Miloš Forman zvládli je další věcí díky, které je Hoří má panenko naprosto jedinečný film. 75%