Show! (2013)

Bláhovec se dostal někam, kam pan Mertl dovolil a možná ani netušil jak to dopadne. Kvalitně odvedená práce filmařů, kteří prozkoumali hloubku dětského showbusinessu a ukázali nám ji z druhé strany. Teď která je ta správná.

Velký Gatsby (2013)

Baz Luhrmann to opět dokázal a spojil velikost a pompéznost s krasným zamilovaným příběhem. Stejně jako v Moulin Rouge mu všechno hraje do karet a díky velikosti prostředí New Yorku dokáže manipulovat s krásnými obrazy a city obou protagonistů. Vyprávěč Maguire nám sepisuje příběh postupně a sympatickým dojmem objasňuje, která postava je jaká uvnitř. Pokud tedy prominete nebo akceptujete Bazovu navoněnou a přehnanou vypravěčskou kouzelnou hůlku, kterou čaruje jeden spletitý obraz za druhým, tak Vás čeká velké představení za které by se nestyděl ani Redford.

Očista (2013)

Ethan Hawke se snaží chránit svou rodinu před nezvanými hosty z ulice, protože Amerika je teď poklidným místem k žití, až na jeden jedniný den. A v ten den se pozabíjí tisíce lidí, aby byl klid. Good idea. V tento den se mění i ti nejběžnější sousedi na naprosté magory, aby mohli zabít člověka, který jim prodal bezpečnostní zařízení. Proč si jej teda kupovali, když pak jdou stejně ven zabíjet. Nedává to smysl a hrdinové mění své názory běhěm filmu tolikrát, že by si měli sami prostřelit hlavu kulkou.

Pozdravy ze spermabanky (2013)

Velká pohoda. Vaughn je ve své roli perfektní a nepotřebuje vedle sebe další velká jména. Originální téma navíc flirtuje se spousty vtípků a všechny postavy jsou zde vykresleny až v příliš rodinném podání. O to je pak zážitek ještě příjemnější.

Kapitán Phillips (2013)

Nejlepsi Hanks, zraje s vekem jako vino. Emocionalne vypjaty film z klasickeho pera Greengrasse je naprosto dokonale zvladnuty a na 134 minut i celkem svizny. Nicmene o nasi hlavni postavu se tady neni jak bat, protoze je prilis neohrozena a dulezita. Presto napeti stoupa a vynikajici hudba i kamera nam umocnuji skvely zazitek.

Saw (2003)

Wan už tady ukazuje svoje nápady s kamerou a šíleností svých postav. Navíc naschvál nechává obraz nedokonalý tak, aby všechno bylo špinavé a sirové. To pak provází i celovečerní snímek. Na kraťas super.

2 zbraně (2013)

Občas to mezi nimi zaskřípe, občas to nedává smysl, ale když se tahle sranda rozjede, tak se i Washington změní z bručouna na docela týpka do nepohody. Mnohem zábavnější je tu ovšem Mark, který je se zbraní jak malý děcko. Jako oddechovka super

Insidious 2 (2013)

Wan to dokázal a natočil perfektní hroror dnešní doby. Tam kde byl The Omen nebo Rosemary, teď Wan nasazuje Conjuring, Insidious a snad budou i další. Poté co opustil krvavé hody v Saw, mohl se začít James s Leightem zabývat hutnou atmosférou a pracování s charakterem (nebo spíš Patrickem Wilsonem). Tam pokračuje i Insidious, který nás znovu spojí s rodinou Lambertů, kteří jsou opět napadeni nadpřirozenými silami. Vše co bylo v prvním díle vytvořeno, se Whannellovi a Wanovi hodilo i do dvojky. Výborně totiž dokázali proplést oba příběhy natolik, jako by šlo o jeden celek. To se totiž nedaří v dnešních sériích jiných filmů. Všechno je na pokračování a tvořeno s velkým halo do dalšího dílu. Jinak tomu je u Insidious. Klasicky sice nechává otevřený konec, ale nijak to nesnižuje hodnoty samotného díla. Příběh je uzavřen a těžko bude někdo nadávat na tvůrce, že se nic nevyřešilo. To platí pro oba díly. Tak či onak napínavý děj nenechá nikoho během stopáže vydechnout a díky zkušenostem pánů ze Saw, se všechno tak krásně do sebe propojí, že zbývá jenom se těšit na třetí kapitolu.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Velke zklamani bohuzel, film celou dobu navozuje atmosferu a dramatizuje prostredi, ale vsechno v konecnem dusledku zpeje nikam. Kamera se uklidnila a rozhodne cely pribeh dostava grady, ale oproti jednicce mam pocit, ze tahle spojnice mezi dvou a trojkou mohla dopadnout lepe. Misto staleho vysvetlovani si mohli tvurci lepe vyhrat s jednotlivymi distrikty a vyhecovat situaci okolo dvanactky. Jenny dospela konecne a skvele vede i sve kamose k vaznejsim emocim. Snad trojka zuroci vsechno, co tento dil navodil. Ps: woody je fakt bozi.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Vyborny a skvely a uzasny Cillian, dobove prostredi a kamera. Sirovost prostredi vas vtahne a nepusti.

Časové pásmo bylo změněno