West Side Story (2021)

West Side Story som videla v kine. Nikdy nehodnotím len kvalitu filmu, mám na mysli jeho technickú stránku, herecké výkony, ale vždy aj to, ako sa počas pozerania filmu cítim a aké pocity a dojmy film vo mne zanechá. Spielberg je jeden z mojich najobľúbenejších režisérov, muzikály milujem, ale stále je tam to moje ale. Chcem pochváliť úžasnú choreografiu, výpravu, kostýmy a herecké výkony, najviac na mňa zapôsobila mladučká Maria a teda Rachel Zegler. S herečkami Ariana deBose a Rita Moreno som už mala možnosť sa zoznámiť, nechce sa mi veriť, že pani Moreno má 90 rokov! Film som videla v pôvodnom znení, prekvapilo ma, že keď sa hovorilo po španielsky a to dosť často, neboli titulky, ešteže rozumiem celkom dobre, ale verím, že niektorí mohli byť sklamaní. Väčšinou ma muzikály dokážu povzniesť na duchu, West Side Story žiaľ nie. Z kina som vyšla úplne skleslá. SPOILER: Je to príliš smutné, až depresívne, je tam toľko nenávisti a nezmyselného zabíjania. Chápem, že je to remake, ale jednoducho som tie gengy nevedela pochopiť! Veď NYC nie je jediné miesto na svete, nemuseli tam ostať! Áno, chápem, že keby bolo po mojom, bol by to iný film. Tu končí SPOILER. Dodatok: Možno to len nebol vhodný film na Adventné obdobie, možno som mohla chvíľu počkať, neviem. Niektoré časti filmu som si užila a páčili sa mi, najmä pesničky, celkovo mám však zmiešané dojmy. Keď som dala muzikálom LA LA LAND a IN THE HEIGHTS 4*, tým pádom, aby som bola fér, dávam Spielbergovmu muzikálu 3*. Originál z roku 1961 som zatiaľ nevidela. UPDATE 07/2023: Už videla. Originál je originál, páčil sa mi viac.

Vánoce a spol. (2017)

Veľmi príjemná francúzska vianočná komédia aj na viac ako jedno pozretie. Aspoň 70% by si to zaslúžilo. Vtipné, originálne a podarené hlášky, určené dospelým a starším deťom. Vizuálne tiež veľmi pekné, najmä ak máte radi Paríž. A čím sa líši tento francúzsky Père Noël od amerického? Tento Santa má zelený kabát a netuší, že by mal mať červený. Netuší, že v lekárni treba platiť a vlastne nemá poňatia o svete a preto je tak neskutočne vtipný a sympatický. Jediné mínus pre mňa je trochu slabý scénar, cieľom Santovho výletu na Zem je zohnať obrovské množstvo vitamínu C pre škriatkov, lebo ochoreli a neboli schopní pokračovať ďalej vo výrobe hračiek. Humor, dialógy, sympatické postavy, vizuálna stránka zase film ťahajú hore. Videné v originálnom znení, takže to celé malo ten správny francúzsky šmrnc.

Vánoce naruby (2004)

Vtipná, celkom originálna, síce trošku nereálna a prehnaná, ale zábavná vianočná podívaná. Páčilo sa mi to. SPOILER: Len som bola sklamaná, že na tú plavbu nakoniec nešli, ale aspoň urobili zopár dobrých skutkov. Ten záhadný pán Neznámy, čo doniesol na párty šunku, ten ma prekvapil, nikdy by ma nenapadlo, že to bol ten Santa s dáždnikmi. Čakala som, že čo susedia na tie rozbité vianočné dekorácie, ale film skončil a oni sa nestihli vrátiť. KONIEC SPOILERU. Sranda, že tí Američania si vešajú vlajky ešte aj na stromček. Typický americký vianočný film☃️ a nechýba ani Christmas soundtrack s pesničkami White Christmas a iné.  3 a pol*.

Obchod za rohem (1940)

Táto vianočná klasika, The Shop Around the Corner, je tak ospevovaným filmom, vraj jeden z najlepších vianočných filmov všetkých čias(!!!), takže moje očakávania boli relatívne vysoké. Z mojej strany menšie sklamanie, stačí jedno pozretie. Čiernobiely snímok z roku 1940 v hlavnej úlohe so šarmantným Jamesom Stewartom odohrávajúci sa kdesi v Budapešti. Práve to Maďarsko som na tom nepochopila, nič nevyzeralo maďarské, nikto nevyzeral ako Maďar, ani mená typu Kralik, Novak nedodali tomu niečo skutočne maďarské, ale aj tak stopercentne americké. Vadilo mi aj to, že to bolo málo filmové, prakticky všetko sa odohráva v malom obchodíku, pripadalo mi to skôr ako divadelná hra. Romantika tiež nie je až ktovie aká a celý film je veľmi predvídateľný. Najlepšie boli všetky tie sofistikované dialógy, napríklad: "It's difficult to explain a man like him to a man like you". Nedá sa ani povedať, o koľko viac sa mi páčil film It's a Wonderful Life (1946) v hlavnej úlohe takisto James Stewart. Alebo keď už tak predsa len radšej remake s Meg Ryan a Tomom Hanksom.

Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993)

Mrs. Doubtfire som už videla najmenej 3x a zakaždým ma to náramne bavilo. Je to asi najlepšia rola Robina Williamsa. Perfektný rodinný film na nedeľné popoludnie, je to aj veselé a vtipné, ale aj smutné a dojemné. Pre mňa najlepšie scénky boli "oslava v reštaurácii" a " príprava čaju", nahlas a schuti som sa zasmiala. SPOILER: Len som stále dúfala, že rodičia ostanú spolu, keďže ja osobne som tam žiaden dôvod na rozvod nevidela. KONIEC SPOILERU. Vrelo odporúčam.

Život je krásný (1946)

Ach, prečo som tento prekrásny a hodnotný film doteraz nevidela? It's a Wonderful Life ma upútal od samého začiatku a keď sa pristihnem, že sa počas celého filmu usmievam, vtedy ho musím oceniť piatimi hviezdičkami. Ak hľadáte vynikajúci film, starú klasiku, vianočný film, ktorý pohladí po duši, má hlboké myšlienky, originálny príbeh, pozrite si práve tento, ak smiem poradiť. Ja môžem smelo povedať, že toto je JEDEN Z NAJLEPŠÍCH FILMOV všetkých čias a určite aj v prvej desiatke medzi vianočnými. Čakala som čierno-biely snímok, dostala som farebný, tak ma to milo prekvapilo. Som rada, že tento film (z roku 1946!!!) nezostal niekde zaprášený a zabudnutý, ale že ešte po toľkých rokoch dokáže človeka potešiť, povzbudiť, zabaviť. It's a Wonderful Life je wonderful movie a dôvod, prečo milujem filmy. Herecký výkon Jamesa Stewarta je obdivuhodný, všetci boli veľmi dobrí. Je škoda, že dnes už zdá sa, prevyšuje kvantita nad kvalitou. Na záver hláška, ktorá nemala chyby: "I've been saving all this money for a divorce If I ever get married!" Dodatok: George Bailey mi je ako človek veľmi sympatický a úplne som s ním dokázala súcitiť. Nádherný film💙 95%.

Duch Vánoc (1984) (TV film)

Veľmi pekné spracovanie známej knižnej predlohy Charlesa Dickensa. Veď kto by Vianočnú koledu nepoznal? Minulého roku som videla animovanú verziu (2009), ale tento TV film sa mi páči viac. Práve tento Scrooge (George C. Scott) mi je veľmi sympatický a jeho herecký výkon je chvályhodný. Je obdivuhodné, akú mal Charles Dickens fantáziu. A Christmas Carol je stále aktuálny príbeh, má čo povedať aj dnešnému čitateľovi a divákovi a asi preto je taký obľúbený a vznikajú stále nové verzie. Kiežby každý dostal šancu na nový začiatok ako Ebenezer. A ako povedal TinyTim, God bless us, everyone. Zvažujem 5*.

Druhá nebo první (1998)

Stepmom je jeden z mojich obľúbenych filmov s Juliou Roberts a Susan Sarandon. Videla som ho najmenej dvakrát. Vlastne vôbec nechápem, prečo je na čsfd v modrej a nie červenej farbe. Príbeh je vcelku jednoduchý, ale myslím si, že zo života. Herecké výkony Julie a Susan sú skvelé. Za zmienku stojí krásna hudba Johna Williamsa, ktorého som si práve pridala k obľúbeným skladateľom. Film vrelo odporúčam. Jediné, čo sa mi nepáčilo bol výber partnera pre Juliu Roberts, akosi mi to nešlo dokopy, ona a plešatý chlap, ale pre dej filmu je to nepodstatné a nie každý chlap vyzerá ako Hugh Grant či Richard Geere. SPOILER: Vzťah matky a nevlastnej matky, ono je to tu naozaj zaujímavo podané, človek sa vie vžiť ako do jednej tak aj do druhej a sympatizovať s obidvoma ženskými charaktermi. Rieši sa vzťah oni a deti, Stepmom a deti, nové okolnosti a deti. Nechcela by som byť v koži ani jednej z nich. 78%.

Vánoční hrad (2021)

Poviem to takto. A Castle for Christmas vôbec nie je až taký hrozný film. Som rada, že som sa nenechala odradiť nízkym hodnotením. Jasné, vianočná klasika z toho nebude, film upadne do zabudnutia ako stovky podobných filmov, ale viete čo? Je to taký pohodový feel-good-movie alebo povedzme chick flick pre romantické duše. Mňa to potešilo a aspoň chvíľu som nemyslela na to, kedy ten vírus odo mňa odíde. Prekvapili ma negatívne komentáre k Brooke Shields, ja však podotýkam, ja som tento film práve kvôli Brooke pozerala. Kedysi som ju veľmi obdivovala a stále je to pekná žena. Teším sa, že dostala rolu. Potešila aj Drew Barrymore, aj keď tá sa tu len mihla. Čakala som klasický zimný príbeh, ale ostala som prekvapená, že nie celý film je o Vianociach. SPOILER: Úspešná spisovateľka si kúpi zámok v Škótsku, presťahuje sa tam, aby mohla písať v krásnej knižnici s krbom. No a čo? Veď ak na to má. Je obdivuhodné ísť za svojim snom. A stretne tam lásku. No a? O čom by mal byť potom romantický film? Čo sa mne videlo ešte najmenej reálne a málo pravdepodobné, bolo to množstvo voľného času, ktorý všetci tí ľudkovia mali, keď si tak vysedávali v tom pube a venovali sa ručným prácam, akoby nikdy nemali nejaké povinnosti. Na Imdb má A Castle for Christmas aktuálne hodnotenie 5,6.

Dobrosrdečné Vánoce (2021) (TV film)

A Kindhearted Christmas má svoje čaro a to nielen vďaka priateľskému mestečku. Pre mňa to bola Jennie Garth. Ruku na srdce, ak by nešlo o ňu, asi by som si dnes zapla niečo iné. Televízne filmy z Hallmark, či už vianočné alebo nie, pozerám len zriedkakedy a na tento som naďabila náhodne a hneď ma zaujala známa tvár obľúbenej Kelly z BH 90210. Čo viac k tomu povedať? Klasický romantický a od začiatku predvídateľný vianočný príbeh, ktorý ničím neprekvapí. Dá sa to v pohode pozerať. Nakrúcané vo Vancouveri (zaujímalo by ma kde presne). Myslím si, že Jennie Garth by si zaslúžila lepšiu kariéru, vždy som ju mala veľmi rada, vidieť ju v hlavnej úlohe aj keď "len" v televízii potešilo. Myslím si, že na svoje si prídu hlavne osamelé ženské srdcia.