Lukys

Lukys

Lukáš Novák

okres Pardubice
Redaktor na Fandimeserialum a muzikálový nadšenec

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 19.1.2020  15:18
    Shrek the Musical (2013)

Rakovina

• 27.4.2019  21:42

Podobně ambiciózních a odvážných filmů dnes vzniká tak málo, že si toto poslední dobrodružství našich superhrdinů naplno zaslouží ekvivalent "výjimečný". Vyvážený mix zábavy se splněnými fandovskými sny, doplněný o epickou stránku, která z toho všeho vytváří plnohodnotný divácký zážitek.

• 10.3.2019  14:19

Marvelovská šablona nebo směs vzájemně nefungujících prvků? Výsledek je tak trochu obojí. Na jedné straně tento film funguje díky zajeté šabloně, která zajišťuje správný chod příběhu. Na straně druhé je ale tento příběh okořeněn o různé žánrové výchylky, které rozbíjejí jeho uchopení a vyznění. Z dramatu skáčeme do buddy komedie, která se nakonec přežene do opulentní sci-fi. Tím pádem tu jsou části, které nesmírně pobaví, ale nepřirozeně z nich skáčeme do zcela odlišného pojetí. Naštěstí, dobré části převažují nad špatnými. Postavy tu jsou skvělé. Především musím vyzdvihnout nejlepší roli Sam motherfucking Jacksona za posledních několik let a jeho schopnost nehorázně hláškovat i v úsporném mládeži přístupném módu. Hlavní hrdinka je sice menší sympaťanda, ale její ledové hraní z trailerů se naštěstí na velké plátno nepřeneslo. Zároveň ale k diváku nepřiroste k srdci jako jiné postavy z tohoto universa, což má především na vině její finální přerod v superhrdinku, který postrádal potřebnou gradaci. Vynechat nesmím ani záporáka, jehož motivace byla originálně pojatá, stejně jako vývoj a celkové pojetí napříč příběhem. Už jen kvůli této dokonalé trojce si příběh užijete. Ostatní stránky filmu už ale neohromí. Hudba je klasicky nevýrazná jak se na Marvelovku patří, a budete si ji pamatovat jenom díky 90-kovým vypalovačkám, které potěší hlavně nostalgiky. A samotné prostředí devadesátek potěší, ale nehraje zde příliš velkou roli a ne moc dlouhou dobu. Ironicky nejvíce očekávaná stránka filmu ale nepřesvědčila vůbec - akce. Fyzická akce se "pyšní" standartní choreografií, která je ještě navíc nepřehledně natočená a naprosto zapomenutelná. A když dojde na velkolepou akci ve vesmíru, postrádá zase napětí. Sečteno podtrženo, jedná se o hloupoučkou blbinu, která má slabší i velmi silná místa, ale bavit nepřestane díky neustávající dávce humoru.

• 19.2.2019  14:06

Obsahem i vyprávěním nejchudší střípek trilogie, ovšem pokud přestaneme porovnávat, jedná se o bezchybné dobrodružství s vlastním poselstvím a myšlenkou, že bez ztráty není láska. Tím pádem dojemné završení nenechá jedno oko suché, ani jedno srdce nezlomené.

• 17.1.2019  22:40
    Skleněný (2019)

Vyvolený přinesl ve své době originální pohled do kdysi ještě neprozkoumaného subžánru komiksových filmů. Skleněný se stal jeho následovníkem a rozvíjí jeho myšlenky, ovšem o skoro dvě dekády později. Tedy v době, kdy komiksový filmový koutek nabízí přesně to samé a naopak diváci začínají hledat alternativy a výrazné výkyvy tohoto současného trendu. Tím pádem jsou všechny na oko revoluční myšlenky zamrzlé v letech minulých a nepřináší nic obohacujícího ani originálního. A bohužel si musím postěžovat, že i jejich zpracování napříč příběhem není dokonalé. Nejenom že kdysi chválený režisér už nedokáže diváka podchytit nebo-li zaujmout svým vyprávěcím umem, tak jako kdysi. On dokonce dělá fatální chyby, které postrádají logiku. Tím pádem po sobě nezanechává zrovna nejlepší dojem člověka, který je buďto tak zahleděný do své úžasné mysli nebo se zkrátka už zcela vyčerpal. Rozvleklé tempo střídá jedna hloupost za druhou, která nakonec vede ke špatně uchopenému zvratu. Proto se také finále celé trilogie stalo jejím konečným zabijákem, což je myšleno doslova.

• 17.1.2019  00:50

S přehledem a krásně zpracovaná výpověď o době plné nevyrovnaných hodnot ve společnosti, která se nebojí dotýkat důležitých témat. Přesto si dokáže udržet lehké až povznášející tempo spojené s pohodovou náladou. Poučné a zároveň nesmírně obohacující.

• 28.12.2018  18:42

Hezký prostředníček generickému Marvelu. Odvážný kus světové kinematografie, který posouvá hranice vizuálu zase okus dál a prokazuje komiksům velkou úctu, kdy z jejich stránek vytváří umělecká díla. Všechno ostatní dělá snímek ve všech směrech dobře, ať už to jsou skvěle a s citem napsané postavy nebo chytlavá zápletka. Komiksárna všech komiksáren.

• 8.12.2018  16:27

Andy možná není žádný mistr filmař s ikonickým stylem vyprávění, ale jeho dobře napsané postavy a několik hodně silných momentů dokazují, že se na parametry snímku jedná o nadmíru slušný debut.

• 14.11.2018  20:38

Film od jedné velké vražedné dvojce. Rowlingová je možná skvělá spisovatelka, ovšem jako scenáristka zřejmě zapomněla, že nepíše tisíci stránkový román, ale scénář pro dvou hodinový film. Tím pádem příběh trpí nadbytkem zápletek a nezajímavých postav, které tam....prostě jsou. A tím se přesouvám k druhému kamenu úrazu. David Yates možná kdysi býval minimálně úctyhodným filmařem, ovšem tímto výsledkem dokázal, že jako filmař se už totálně vyčerpal a stal se z něho pouhopouhý rutinér, ne-li největší na celém světě. Spojením těchto dvou velice nevhodných osob nakonec vzniká nepřehledný mišmaš, který vykouzlil z jednoho nejvíce nadějných a zajímavých fantasy světů nudnou vyprávěčku s nevyužitým potenciálem.

• 10.11.2018  19:01

Znáte ten pocit, když řeknete vtip a nikdo se nesměje? No, tenhle špatný vtip trvá hodinu a půl.

• 4.11.2018  15:26

Je hezké vidět, že tvůrci také myslí na budoucnost, tedy časy, až tu nebude šéfovat Rick Grimes. Tvůrci kdysi prozradili, že jeho nástupcem se stane jeho přítelkyně Michonne a tato epizoda jejich prohlášení jenom potvrzuje. A ukazuje se, že rozhodně nebude špatnou náhradnicí, protože jak prozradil neblahý konec, bude ji potřeba dřív, než řekneme švec. Vidíme ji zastávat Ricka jak v práci, tak v rodičovských povinnostech, a dokonce se mezi ní a Neganem začne rozvíjet výraznější pouto. Toho pochopitelně bude mít na starosti právě ona, takže si tvůrci chytře připravují půdu pro nějaké to budování vztahu mezi těmito dvěma rozdílnými osobnostmi. Z pohledu vyprávění se zkrátka jedná o zatím ne nejlepší díl, ale dokonce nejlepší řadu, která kdy byla natočena. A to si dovoluji napsat i přes fakt, že zatím nejsme ani zdaleka v polovině. Čím více se totiž ponořujete do příběhu, tím více zjišťujete, jaké péče se postavám dostává. A vy si je prostě musíte oblíbit, i když vám v minulosti nebyly zrovna sympatické. Zvlášť v této epizodě se tento fakt nejvíce projevuje, protože na poli pouhých 45 minut stopáže se dokážete v oblasti rozvíjení vztahů a celkového vyprávění posunout natolik, že minulé řady vyloženě zaostávají. Nejen vyprávěním, ale i formou. Pokud jste fanouškem už nějaký ten rok, jistě jste si toho už všimli. Doslova všechny předešlé řady se „pyšnily“ dost nevyváženou strukturou vyprávění. Na začátku každé řady jste byli vhozeni do příběhu, potom vyprávění výrazně polevilo a rozjelo se znovu až na samotném konci, který vás přiměl, abyste byli zvědaví, co se v další řadě stane. Zde je to vůbec poprvé naopak. Nová řada začala pomalým, leč namlsávajícím rozjezdem a s každou další epizodou šlape do pedálů s pomocnou gradací jako nikdy předtím.

• 4.11.2018  15:23

Znovu tu potěší důraz na vyprávění, který je přímočarý a udržuje diváckou pozornost, i když příběh ubíhá rychleji než obvykle. Nějakého přešlapování na místě se zde nedočkáte ani na minutu. Místo toho dostáváte velmi solidně odvyprávěný kus většího celku, který uhání kupředu. Stejné péče se dočkají i postavy. Každá, více či méně důležitá, dostává dostatek prostoru, aby se dokázala vyvíjet. To potěší především v závěrečném momentě, kdy se výše jmenovaná dvojce postav přidá na „temnou stranu síly“. Díky tomu tento zásadní převrat osobností nevyzní nijak přihlouple a díky dostatečnému věnování jednotlivým charakterům chápete jejich činy. Na rozdíl od předchozích minimálně dvou serií začínám dostávat stále větší pocit, že tvůrci vědí, co chtějí vyprávět. Zkrátka tu není cítit žádná nejistota. To ostatně můžete pozorovat i na nenápadných detailech, které si užije především nefalšovaný fanoušek, který má nakoukáno. Poukazování na dávné události v dialozích navozuje nejen nostalgii, ale i pocit větší kontinuity a návaznosti příběhu. Dobrým příkladem může být například rozhovor mezi Rickem a Darylem. V tom se obě postavy baví o povinnosti dělat správná rozhodnutí. A dokonale je ukončen Rickovým poznatkem o tom, že kdysi jeho přičiněním zemřel Darylův bratr. A kdyby tenkrát Daryl učinil špatné rozhodnutí a pomstil se, nic z toho, co Rick vybudoval, by se nikdy nestalo. Když zkrátka tvůrci takto pracují s minulostí a místo pouhého vzpomínání ji využijí jako příklad k promluvě do duše, vykouzlí to více než dobrý dojem.

• 19.10.2018  22:24

Shane Black a Bruce Willis, oba v nejlepší formě. Co více si přát?

• 18.10.2018  21:42

Pro boj proti dnešním nevkusným pohádkám zvedám své hodnocení, protože vedle těch je tato naprosto nahláškovaná pecka doslova uměním, které v těchto končinách bohužel ovládá málokdo.

• 17.10.2018  22:09
    Halloween (2018)

Výsledek, jaký jsem si přál! Skvěle se daří skládat poctu originálu, což hodně stojí na budování napětí, retro feelingu a pomalému tempu. To si užije hlavně nefalšovaný fanoušek, avšak klasický konzumní divák bude znuděn. Co si ovšem užije každý, je práce s postavami, která se vymyká největším hororovým klišé. Postavy nepředstavují pouhou kořist, ale osobu s vlastním charakterem. Bojíte se o každého, i když tušíte, že skončí na jatkách. Nejvíce však vyčnívá postava Laurie, které se "nečekaně" dostává největší péče. Oproti originálu se jedná o třikrát působivější postavu, skvěle se s ní pracuje v příběhu a jako zasloužený bonus jsme se dočkali také výborného hereckého talentu Jamie Lee Curtis. Ta by navíc v klidu utáhla i nějakou tu oscarovku. Ale co hlavní bubák? Už první moment vás přesvědčí, že ani u této nejhlavnější položky filmu tvůrci znovu nezklamali. Vlastně ani nevím, co bych na tomto měl vůbec kritizovat, protože jsem dostal přesně to, v co jsem doufal. Důstojné pokračování, které dokáže pořádně zapůsobit. Avšak stále platí následující...čím větší fanoušek, tím větší nadšení.

• 16.10.2018  14:39

Vyprávění příběhu zde lehce polevilo, což naštěstí ubližuje jen dějové lince kolem Maggie. Snadno se tu nachází nudnější pasáže, které nijak nehýbají dějem ani výrazně neprohlubují jednotlivé postavy. Ovšem netrvá převratně dlouho a rychle se znovu přesouváme na stavbu, kde je to mnohem zajímavější. Rozjeté drama kolem starých křivd posílá jednotlivé členy kdysi nepřátelských skupin proti sobě a postupnou gradací nastávají závažnější problémy. Tím pádem tu příběh, na rozdíl od předešlé linky, neustále ubíhá kupředu a na nějaké to přešlapování není čas. Díky tomu se navíc dočkáme celkem adrenalinové akční scény, která sice krom slušně natočených soubojů nic moc nenabízí, ale díky finálnímu nápadu kosení zombíků ve stylu Donkey Konga musím zvednout plec nahoru. Zároveň tu musím pochválit i způsob vyprávění, který je samozřejmě stále klasicky pojatý, ovšem v této epizodě začínáme i končíme Rickovým proslovem, což jenom prohlubuje už tak dobrý dojem. Začíná a končí optimisticky, dokud nedostane slovo Negan, který ho celý obrátí naruby. Ano! Negan se konečně ukázal, a i když s místními událostmi nemá nic společného, představuje tento Rickův proslov skvělý prostředek, jak Negana s patřičnou elegencí konečně ukázat. V momentě, kdy si vezme slovo, se totiž začne celý optimisticky pojatý konec měnit na předzvěst něčeho hrozného. A tím krom skvělého ukončení navíc nalákal na příští epizody.

• 16.10.2018  14:38

V minulé řadě jsem si hodně stěžoval na nevyváženost prostoru pro dějové linky. Tento problém však první epizoda nové řady napravila. Přestože se zde nachází velké množství linek na necelou hodinku stopáže, přeskakujeme mezi nimi s přehledem. Navíc každá postava dostane tolik prostoru, kolik si zaslouží. Nikdo tedy po čase nezačne vyloženě nudit a máte neustálý přehled o tom, kde se kdo nachází. Což je velká pochvala, protože se zde hodně cestuje z místa na místo. A tím se dostávám k druhému plusu. O zábavu je také postaráno díky neustále plynoucímu příběhu. Pořád je na co se dívat. Minimálně v první půlce, která je dějem opravdu nabitá. I proto tato epizoda slouží jako perfektní návrat zpátky do příběhu, protože vám prodává tolik věcí najednou, že znovu chcete být součástí toho všeho. Tomu navíc nahrává účast nové krve v podobě showrunnerky Angely Kang, ze které mám zatím pocit, že dokázala nakopnou jednotlivé příběhy kupředu tak, aby mě zajímal jejich postupný vývoj. Zastaralá unavenost z minulé řady, zdá se, vymizela. Ovšem nechci nijak předbíhat. Pokud bych měl své hodnocení nějak shrnout, tak si rozhodně myslím, že jako úvodní epizoda to funguje na jedničku. Být za škarohlída a vyhledávat zápory, to se mi zde upřímně moc nechce. Jediné, co této epizodě totiž vyloženě podkopává nohy k dosažení vyššího hodnocení, je nepřítomnost nějaké památné či více emočně založené scény. Co se týče gradace, tak tu nic takového nenajdete. I když konec k tomu má jistě nakročeno.

• 11.10.2018  15:16

Mladý mistr filmař se vydal do hvězdných výšin, ovšem jestli se toto přirovnání týká místních kvalit, tím si stále nejsem jist. Audiovizuálně se jedná o nadprůměrný výsledek, který je nápaditý v ruční kameře a hlavně v Hurwitzově přenádherné hudbě s další ikonickou znělkou, se kterou se v průběhu filmu pracuje. Ovšem při sledování jsem se nedokázal zbavit pocitu, že se jeden z nejnadanějších tvůrců dneška drží zbytečně zpátky a nevytváří natolik výjimečné dílo, jako doposud. Příběh tu balancuje mezi dvěma hlavními linkami, které obě jedou pouze na půl plynu. Proto tu také dostatečně nefungují emoce ani návaznost s postavami, kvůli čemuž nakonec trpí gradující finále. Závěrem prohlašuji, že se sice jedná o mnohem rozporuplnější zážitek, než v jaký jsem doufal, ovšem i tak se jednou rád přesvědčím o opaku.

• 5.10.2018  00:26

Velmi slušně, na herce, natočená romanťárna, která nikdy nepřekročí svůj vlastní stín. Vše se točí okolo páru, jehož dvě hlavní hvězdy dokážou utáhnout svým hereckým talentem a charismatem celou délku filmu. Ovšem nic moc dalšího tu příběh nenabízí, čímž po čase začne spadávat do konvenčně pojatého vyprávění. Jsou tu například nevyužitá témata, která jsou nakousnuta, ale nikam nevedou nebo se s nimi dále nepracuje. Co tomuto nadějnému snímku však nejvíce podráží nohy, je důraz na vyprávění. Ten je postačující, pokud se nechce nudit. Ale pokud se chcete cítit vtaženi, či být pohlceni dějem, vyzní tento fakt do prázdna nejvíce na samotném konci, kdy po přímočarém vyprávění nastane zvrat, který vás bohužel nechá naprosto chladnými a nezachrání to ani skvěle zahrané emoce. Dobré, ale ne dost.

• 3.10.2018  23:22

Scenáristická hořko sladká lahůdka, která sice ke konci začne zpomalovat, vše to ovšem vynahrazuje nepřekonatelný herecký talent Al Pacina.

• 19.9.2018  23:03
    Mary Poppins (1964)

Film který mě svou nakažlivou radostnou náladou vtáhl do svých spárů...nebo spíše...do náruče Mary Poppins, protože ta je tu opravdu kouzelná. Jak na venek, tak uvnitř.

• 12.9.2018  23:25

Naprosto generický, rutinní a hlavně nadbytečný pokus o návrat největšího lovce vesmíru, po kterém ho pěknou řádku let zase na velkém plátně neuvidíme. Řeknu vám proč. Black se tu snaží napodobit stylovost prvního filmu, což mu ani trochu nevychází, díky neustálému tlačení na pilu a neprofesionálnímu přístupu, jak k režírování, tak k samotné látce. Nebudu se tu zbytečně vypisovat o všech průměrnostech jako - nezajímavá parta hlavních postav, nepřehledná akce, zběsilý až neprofesionální střih, televizní vizuál, rutinně napsané dialogy, snaha vytvořit novou ikonickou hlášku každou další minutu nebo dokonce odkazování na perfektní jedničku, což jenom kazí dojem. To co tento kus dělá podprůměrným je práce se samotným predátorem a jak zachází s jeho odkazem a jaký po sobě zanechává. Rozvíjení mytologie je tu totálně mimo mísu, a třešničku na dortu tomu přidala poslední minutovka, po které jsem si před odchodem z kina dovolil lehké odplivnutí před velkým plátnem. A stálo to za to.

• 9.9.2018  12:15
    Upgrade (2018)

Geniální béčková scifárna, která krásně pracuje se svým tématem a skvěle ho postupně rozvíjí až do gradujícího finále. Jediné co tomu, pro mě, podkopává trochu nohy je uchopení, které mi přišlo někdy až příliš chladné a necháváte se spíše unášet tunou nápadů a technickou stránkou, než hrou na city. I přes to se jedná o výjimečné dílo.

• 21.8.2018  16:14
    Setkání (amatérský film) (2018)

Řemeslně i herecky na amatérský snímek zvládnuté, leč uvnitř jednoduché až banální. Kdybych byl člověk se zlomeným srdcem a miskou čokoládové zmrzliny, litující se v posteli, bylo by to povzbuzující, ale takhle vážně ne.

• 6.8.2018  23:26

Hrozně jsem chtěl, aby se mi časem film zalíbil, ale on ten název je skutečně trefný. Chladný přístup k látce připravuje jinak nadějný materiál o jakékoliv hlubší a výraznější emoce, jak na straně postav, tak diváků. Celkovému zážitku sice vizuál nezanedbatelně přidává, ale jestli tu mrazivou, až nepříjemnou atmosféru pomáhalo vytvářet vybrané časové prostředí nebo to sledování filmu v letňáku v deset večer, to si nejsem jistý.

• 2.8.2018  22:10

Nezastavující akční jízda jak z 90-tek. Sázka na akci tu vychází na jedničku s hvězdičkou, protože ta je tu, jak se říká, opravdu top. Ať už mluvíme o dynamické syrové bitce jeden na jednoho nebo tempo zvyšující honičce či pompézním a hlavně gradujícím finále. To vše navíc dovádí k dokonalosti pro někoho nenápadný, leč nepřehlédnutelný detail - realističnost. Díky té vypadá vše naprosto uvěřitelně, což pomáhá také hezkému vizuálu. A právě díky tomu všemu je nová cruiseovka téměř dokonalým filmem. Ovšem ne výjimečným. Na to až moc jako celek působí příliš chladně, než aby dokázal z diváka vyždímat silnější emoci, než napětí. Některé scény si přímo říkají o to, být dojemné až smutné, ale to zkrátka není hlavní prioritou filmu. Ale komu to vadí, když za pár minut Cruise nasedne do vrtulníku, že jo?

• 29.7.2018  15:16

Jsem zklamán. A to dost. Po dlooohých 14 letech tvůrci hlásí zlepšení pouze v akci, která je opravdu skvěle natočená i nápaditá a ve vizuálu, což je díky neustálému vývoji techniky předvídatelné. I tak se tu ale nachází spousta vymazlených záběrů laděných do pestrých tónů barev. Mám říct ještě nějaké pozitivum? Giacchinova hudba je tu zase skvělá. Ne tak skvělá jako minule, ale je zase tak super nápaditá a retro, tak jak jsem doufal. Bohužel tím chvála končí. Tím největším kamenem úrazu je tu bezprostředně příběh plný nepříliš chytlavých dialogů, politických keců, nechápavě dementního chování hrdinů a také překombinované, roztáhlé a málo ucelené zápletky. Ta se navíc točí okolo nevýrazného a velmi slabého záporáka, jehož motivace a přednes zkrátka nebyly využité naplno. Děj je rozdělen na dvě linky, z nichž mě nebavila ani jedna. Nebavily mě dějové linky hlavních hrdinů, protože mě ubíjeli jejich neslané nemastné dialogy. Zkrátka mě ke konci nebavil celý příběh, protože měl mnohem větší délku, než dokázala jeho nevábně zpracovaná a hlavně průhledná zápletka unést.

• 20.7.2018  22:09
    Drive (2011)

Vizuálně promyšlené, akce skvělá, mlčící Gosling je super, leč scenáristicky lehce nedomrlé a bez nápadu.

• 17.7.2018  23:12
    matka! (2017)

Pošahaný! To je to správné slovo, kterým nejlépe popsat tento zhýralý, chaotický a za mě špatně uchopený pokus o výjimečné dílo s přesahem obsahující převratný zvrat. Ona by ta samotná myšlenka filmu i šla dobře zpracovat, ovšem způsob jakým ji tu zpracovává Aronofsky a jaké příběhové pochody kolem ní vystavuje, to je opravdu totální mindfuck.

• 17.7.2018  20:28

Dříve přesahový snímek, dnes už spíše pohádka, i když s obrovským významem pro světovou kinematografii.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6