progression

progression

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 22.5.2019  19:29

Nejnovější zpracování "klasické pohádky" o cestě Popelky na hudební výsluní se Bradley Cooperovi setsakramentsky moc povedlo. Že bude excelovat herecky to až tak velké překvapení není, ale že bude takhle skvělý i při svém režisérském debutu a k tomu si "přihodí" i moc povedenou roli interpretační i autorskou, to tedy klobouk dolů. U Lady Gaga zase samozřejmě není vůbec žádné překvápko jak se zhostila obtížných pěveckých partů, ale asi překvapila všechny svým výborným hereckým projevem, který zaujal od začátku až do konce a divák ji opravdu věří úplně všechno. Celé je to geniálně sestavené od té fascinující "cesty nahoru" až po psychické drama, ve které se to v druhé půi nenápadně "překlopí". Zajímavý scénář, krásná kamera, ale především vynikající hudba, která významnou měrou zesiluje celé vyznění tohoto mimořádného filmu. Není divu je to film především o hudbě a klíčové hudební skladby se mimořádně povedly, takže je divák/posluchač jen tak lehce z hlavy nevymaže a budou mu tam rezonovat ještě patřičně dlouho. A vzhledem k tomu, že stejně pefektně funguje i vykreslení ústředních postav, emocí i vypjatých scén, tak není divu, že celý film divákovi uteče jak voda, ale ta nakonec neodteče, ale naopak těch dojmů a pocitů "nechá" v dvákovi zatraceně mnoho. Málem bych zapomněl pochválit Sama Elliotta, ten snad slaběji zahrát ani neumí. Bradley Cooper si ale svým režisérským debutem nasadil laťku setsakramentsky vysoko, takže jsem zvědavý na jeho "režisérská příště". Robertu Redfordovi se jich po skvělém debutu urodilo také dost, takže uvidíme ...

• 22.5.2019  18:38
    Klec (TV film) (2019)

Hodně nadstandardní TV psychologický thriller, který se Jiřímu Strachovi opravdu hodně povedl. Na rozdíl od Andělů, kde se divák poučil i pobavil, tady je to (samozřejmě díky skvělé ústřední dvojici) skutečne síla a "přituhuje" od začátku až do konce. Že se úlohy zhostí skvěle Jiřina Bohdalová i ve svém požehnaném věku až tak moc nepřekvapuje, ale co předváděl mladý Kryštof Hádek v v roli odpudivého záporáka v mnoha polohách (od andělského úsměvu, vykalkulovaných emocí, důmyslné přetvářky i náznacích sebereflexe) se jen tak nevidí. Jsem zvědav, co všechno nám ještě předvede v budoucnosti ze svého (na mladý věk) velice bohatého, různorodého a velice přesvědčivého hereckého rejstříku a talentu.

• 22.5.2019  01:13

Vynikající životopisný dokument o zpěvákovi se srdcem a nezaměnitelným hlasem. O Johnnym Cashovi vyprávějí jak jeho nejbližší (dcera Rosanne, syn John), tak i "kolegové od fochu" (Kris Kristofersson, Willie Nelson a další) a opravdu mají co říci. Klíčové písně Cashovy kariéry jsou samozřejmě uváděny jen ve zkratkách (vyjímkou je "Folsom Prison Blues", která zní opakovaně a vlastně "provází" celým filmem), ale o to více je ve filmu zajímavých informací z Johnnyho bohatého života a některé (včetně dobových záběrů) jsou i dost unikátní. Velkým zážitkem pro diváka je záznam duetu "Girl From the North Country" s tehdy mladičkým Robertem Zimmermanem. Kdyby vám to jméno nic neříkalo, je to vlastní jméno "jakéhosi" Boba Dylana. Dokument zajímavým způsobem mapuje celou životní i pěveckou kariéru Johnnyho Cashe (cesta na vrchol, "prášková extempore", původní rodinu, jeho osudovou June Carter a samozřejmě i "cestu dolů" když ho hudební společnosti, které se na něm pěkně napakovaly a posléze ho hodily přes palubu). Čtyři měsíce po smrti June "odešel" za ní. Asi se mu moc stýskalo. Příznivcům se zase stýská po jeho nezapomenutelném hlasu a neskutečnému charismatu. Ale mnoho jeho písní se stalo opravdu nesmrtelnými (I Walk The Line, Folsom Prison Blues, Jackson, Boy Named Sue a mnoho dalších), což je jeho odkaz pro další generace a to není vůbec málo.

• 15.5.2019  19:32

Výborný retro film Petera Bogdanoviche, který ani po letech vůbec nestárne. Sice černobíle ale zato moc krásně a výstižně je zobrazena atmosféra v jednom malém "zapadákově", zajímavě napsané postavy, takže herci mají opravdu co hrát a je opravdu na co koukat. Tehdy mladičký Jeff Bridges (tehdy se ještě netušilo, kam až to dotáhne), Timothy Bottoms, moc půvabná Cybill Shepherd ve své první filmové roli, hodně zajímavé postavy pro Ellen Burstyn i Eileen Brennan. Film plyne zdánlivě pomalu a ospale, ale přesto se stále něco děje a nápaditá kamera a skvělé herecké výkony povětšinou debutujících herců jen umocňují neopakovatelný dojem z tohoto půvabného snímku, kterým si režisér Bogdanovich nasadil laťku zatraceně vysoko ...

• 15.5.2019  19:09

Spolu s "Posledním filmovým představením" můj nejoblíbenější film Petera Bogdanoviche. Půvabná road movie v podání skvěle sehrané dvojice (aby ne když si ji zahráli táta s dcerou) plná laskavého humoru i dojemných scén (ale bez jakéhokoliv laciného sentimentu). Divák při tomto snímku opravdu pookřeje a mladičká Tatum je nezapomenutelná, toho "zlatého plešouna" dostala oprávněně. Neopakovatelným způsobem zobrazená atmosféra třicátých let minulého století, perfektně "pasující" hudba, výborná kamera - prostě moc povedené retro a lahůdka k pokoukání.

• 14.5.2019  23:37

Vyjímečný hudební dokument, který mapuje skvělý projekt Akademie Václava Hudečka, ve kterém v rámci hudebních kurzů podporuje mladé talentované houslisty. Akademie už úspěšně funguje více než 20 let. Tento dokument ukazuje vyjímečný koncert z roku 2006, kam v rámci kurzu sezval jednotlivé vítěze soutěže z minulých let. Vesměs vynikající houslisté a houslistky předvedli své umění na společných koncertech. Ohromným kladem dokumentu je především to, že předvedení virtuózních a nesmírně obtížných skladeb je zaznamenáno v nezkrácené formě a hudební zážitek opravdu stojí za to. Bylo by velice zajímavé na dokument z roku 2006 navázat novějším, který by mohl ukázat vítěze z let následujících, ale také zmapovat hudební kariéry těch původních, protože většina z nich to dotáhla hodně vysoko i v celosvětovém měřítku (namátkou Jana Vonášková, Jiří Vodička, Petr a Lenka Matějákovi, Josef Špaček či Jan Mráček). Po letech od prvního shlédnutí tohoto vyjímečného dokumentu jsem teď po novém shlédnutí oprávněnně přihodil ještě pátou hvězdičku i když si to (zatím ?) hodnotím dost překvapivě jen sám pro sebe ... Málem bych zapomněl - lví podíl na zřízení Akademie včetně dalších aktivit má Václavova manželka Eva (Trejtnarová).

• 14.5.2019  22:38

Vynikající film z čínské občanské války, ve kterém hraje hlavní roli americký dělový strážní člun Sand Pebbles, ale především nezapomenutelný šéfstrojník v podání Steva Mc Queena, kterému věříte naprosto všecko od vyučování strojařině přes koučování boxu až po "hašení" válečného konflktu. Působivá postava kapitána pro Richarda Crennu, neméně zajímavá postava pro Richarda Attenborougha i krásná Candice Bergen tentokrát netradičně v roli misionářky, skvělá kamera i scénář podle knižní předlohy jen umocňují parádní zážitek. Přesto, že film se odehrává povětšinou na lodi, při vycházkách ve městě a v klášteře, divák se ani na chvli nenudí a i prostřednictvím výstižné filmové hudby si může naplno vychutnávat vyjímečný filmový zážitek a hlavně opravdu nezapomenutelného Steve McQueena. Je jen ohromná škoda, že jeho filmová i životní pouť skončila hodně předčasně a podobných majstrštyků jako tento jsme nemohli vidět daleko více.

• 14.5.2019  22:12

Legendární western s nezapomenutelnou ústřední dvojicí zločinců sympaťáků a rošťáků, kterým obecenstvo "odpustí" cokoliv a fandí jim od začátku až do konce. Tenhle film pro jejich vzájemnou hereckou alchymii nelze jen tak zapomenout a čistě hypoteticky by mne jen zajímalo, jak by ta alchymie dopadla, kdyby ústřední dvojice byla ve složení Paul Newman a Steve McQueen, jak bylo původně plánováno ... Drsnější scény jsou více než bohatě vyváženy humorem, exteriéry, kamera i hudba jsou rovněž nepřehlédnutelné a nezapomenutelné. Skvělých scén je habaděj, pro mne je asi nejpůsobivější ten "kolový námluvový koncert" v podání Paula Newmana (divím se, že ho poté nenominovali na MS v krasojízdě :-) A když se přitom divák dívá na překrásnou Katharine Ross a zní "Raindrops Keep Falling On My Head", není co řešit. Tu chybějící hvězdičku musím oprávněně přihodit.

• 8.5.2019  18:25
    Johnny Cash: For Kenya (koncert) (1991)

Povedený záznam (i když bohužel jen zkrácený) koncertu Johnnyho Cashe, ve kterém kromě největších hitů zazní i písně méně známé a vystoupí rovněž "Carters Sisters" včetně syna Johna Cartera. Koncert je (trošku netradičně) v kostele, ale na atmosféru i vyznění písní nejslavnějších i těch ne až tak známých to nemá vůbec žádný vliv. Jedinou nevýhodou je asi jen to, že dojem z kompletního dvouhodinového koncertu si může divák pouze představovat a nechat zdát. Třeba by pak hodnocení bylo i vyšší.

• 8.5.2019  18:06

Jedna z nejlepších filmových parodií, která ani po letech neztratila nic ze svého půvabu. Divák si připomene spoustu velkých a slavných filmů a i když ne všechny parodické scény zafungovaly na 100 procent, baví se od začátku až do konce. Leslie Nielsen i ostatní si scény náramně užívají zrovna tak a to v záplavě nejnovějších "rychlokvašených" a brzy zapomenutých filmů i "velkofilmů" není zdaleka málo. Jediná drobná nevýhoda tohoto povedeného snímku je to, že břišní svaly, bránice i čelisti dostávají docela dost zabrat, takže jedinci v pokročilejším věku se z tohoto parodického nadělení vzpamatovávají (tělesně i duševně) docela dost dlouho.

• 6.5.2019  19:14

Moc zajímavé westernové drama s trochu netradiční zápletkou, krásné exteriéry kanadské divočiny, skvělé písně Leonarda Cohena a přesvědčivé herecké výkony, kde bezesporu kralují Julie Christie a Warren Beatty. Příběh je budován zdánlivě dost pomalu, ale dokáže diváka zaujmout. Dva životem poznamenaní jedinci se "trošku nešikovně" potkávají i sbližují, protože i přes zdánlivou společenskou i povahovou rozdílnost toho mají dost společného, až se nakonec doopravdy "minou" úplně. Ale tak to dost často v životě i filmových příbězích chodí ...

• 6.5.2019  19:00
    Sestřičky (1983)

Výborné komediální drama z poválečného pohraničí z "dílny" Karla Kachyni. Ten takovéto filmy uměl na jedničku a dost mne překvapuje celkové (a podle mne nezasloužené) nižší hodnocení. Skvělá Jiřina Jirásková v roli "Babi" a velice dobrá Alena Mihulová ve své první filmové roli, kde hodně příjemně překvapila. Karel Kachyňa si uměl vybrat ... Ústřední dvojice se přes dvougenerační rozdíl perfektně doplňuje, spousta dalších rázovitých i zajímavých postav jen doplňuje pestrobarevnou mozaiku lidských osudů, radostí i starostí. A ani po letech tento příjemný film neztratil nic ze své působivosti, spíše právě naopak - zraje jako víno. Hodně moc dobrý ročník.

• 24.4.2019  19:20

Fascinující příběh o setkání dvou lidí diametrálně odlišných a také o tom jak se toto setkání "podepíše" na jejich životě. Jak Gerard Depardieu (i když čím dál tím víc objemnější, ale hrát nezapomněl), tak i Gisele Casadesus podávají hodně nadstandardní výkony a nenápadně plynoucí příběh dává divákovi mnoho podnětů k zamyšlení a možná i k "sebeobohacení", což u většiny jiných filmů nebývá až tak častým zvykem. Samozřejmě to není film pro milovníky "akčňáků", hororů či komedií bez humoru, kde divák (pokud vydrží do konce) už za chvíli neví o čem to bylo.

• 24.4.2019  19:03

Velmi dobré westernové drama, u něhož mne překvapuje docela nízké hodnocení. Vynikající Spencer Tracy i když tentokrát netradičně v dost záporné roli. Stejně jako v "Norimberském procesu" se tentokrát (nikoliv pouze v soudní síni) na plátně setkává s Richardem Widmarkem, a i když si Tracy film svým výkonem dost "krade" pro sebe, ostatní postavy i filmové ztvárnění rodinných vztahů i sporu o právo diváka dokonale zaujme. Pevně věřím, že (možná už v blízké budoucnosti) se na naší planetě potenciální spory o vodu nebudou řešit podobnými způsoby ...

• 24.4.2019  18:36

Poslední a nejlepší díl Leoneho dolarové trilogie. Výborné herecké obsazení, scénář, kamera, režie a především geniální Morriconeho hudba. Tu ústřední stejnojmennou melodii (stejně jako tu z "Tenkrát na západě") určitě nikdy nezapomenu. Tento western je opravdu geniální a nezapomenutelný, ale ten příští, který byl v době natáčení ještě "na houbách", ho podle mne ještě překonal. Ne o moc, ale minimálně o faktor CC určitě .

• 23.4.2019  01:38

Geniální zpracování Haškova Švejka s vynikajícím Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Mnoho dalších nezapomenutelných Haškových postav v podání výborných herců tehdejší doby, kteří si své postavy patřičně užívají. Výborný je obzvláště Miloš Kopecký v roli feldkuráta Katze. Tu scénu s replikou "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou" člověk jen tak z mysli nevymaže. V současné době z ní (také) docela dost mrazí ...

• 21.4.2019  13:01
    Jan Hrubý 70 (koncert) (2019)

Skvělá přehlídka mnoha Osobností, které stárnou jako víno, své (hudební) poslání si náramně užívají a svoji náladu i nesporný hudební um velice úspěšně přenášejí na diváky/posluchače všech generací. "Variace na renesační téma", "Špejchar blues" a spousta dalších pecek, ale hlavně báječné pohlazení po duši pro všechny jejich příznivce, ale zdaleka nejenom pro ně. Jen houšť a větší kapky, ve společnosti neustále "masírované" negativními zprávami je tohle jeden z nejlepších letkvarů optimismu.

• 10.4.2019  18:25
    Winston Churchill (TV film) (2014)

Výborný dokument o jedné z největších historických osobností minulého století. Skvěle sestavený mix dobových záběrů (i dost originálních a kolorovaných), komentářů i ohlasů, které důstojně "zrcadlí" jeho velice bohatou životní a hlavně politickou kariéru. Uvažoval jsem i o hodnocení nejvyšším, ale ta jedna ztracená hvězdička je asi obsažena v tom doplňku do celé délky dokumentu, protože televize bohužel opět uvedla jen tu verzi zkrácenou ... Ta pointa "s odcházením v daný den" mne docela dostala.

• 10.4.2019  18:09

Trochu netradiční válečné drama o dvanácti zločincích, kteří dostali druhou šanci. Skvělý Lee Marvin v roli svérázného majora, hereckými hvězdami se to ve filmu jen hemží a jejich výkony Marvinovi zdatně sekundují. Přiznám se, že se mi daleko více líbila ta část "výcviková" , která obsahovala důmyslný mix situací absurdních, fiktivních, akčních i humorných, metody jak z party vyvrhelů "vychovat" vlastence na mimořádnou válečnou misi byly opravdu skvělé, místy balancovaly i na hraně, což podle mne filmu ještě přidalo na zajímavosti. Divák se výtečně bavil a celá výcviková část (podstatná část filmu) utekla jak voda. Závěrečná akce už byla tak trochu předvídatelná stejně jako u "Sedmi statečných", ale působivost i vyznění celého snímku jen důstojně završila.

• 5.4.2019  19:31

Velmi dobrý dokument, který po mnoha letech "osvětluje" i doplňuje životní příběh manželů Adamsonových, příběh Elsy i dalších lvů. Joy i George Adamsonovi nesporně udělali pro "přežití" lvů v přírodě strašně moc a i když samozřejmě nebylo všechno tak růžové a dojemné jako v legendárním filmu, dokument odhaluje i opravuje legendární mýty jak z života manželů, tak samozřejmě i ze života lvů (i dalších šelem). Přesto, že manželé v Africe a její drsné přírodě s mnoha predátory i díky jejich "poslání" a lásce ke zvířatům žili neustále v nebezpečí života, paradoxně zahynuli oba rukou "horšího a nebezpečnějšího predátora" - Homo Sapiens.

• 3.4.2019  18:02

Přiznám se bez mučení, že tenhle typ dramat není zrovna mým šálkem čaje, ale čas od času je nezbytné zásady měnit a speciálně v tomto případě (podobně jako v "Kluci nepláčou") jsem opravdu nelitoval a snímek (samozřejmě hlavně kvůli "neskutečnému" Cillianu Murphym, kterému divák věří každé gesto i slovo) utekl jako voda. Souhrn mnoha krátkých epizod, zajímavým způsobem poskládaných, výborný soundtrack a s každou epizodou se silný dojem z filmu jen umocňoval. Jedna hvězdička navíc je za Cilliana.

• 3.4.2019  17:20

Vynikající drama podle skutečné události. Zpočátku nenápadně se vyvíjející film, důraz na psychologii postav, které mají co hrát. Výborná (možná životní) role pro Joshe Brolina po Whiplash opět výborný Miles Teller, dokonalá Jennifer Connelly a příběh o elitním hasičském "komandu" se specializací na lesní požáry. Zajímavé scény z výcviku, emocionální scény ať už osobní či rodinné a v neposlední řadě ono historické heslo "Jeden za všechny, všichni za jednoho" dostává v tomto filmu další rozměr. Nádherné přírodní scenérie, i když někdy ohněm notně poznamenané, výborný soundtrack a i když malinko předvídatelný závěr, cesta k němu je strhující, akční i emocionálně bohatá a epilog pod Žulovou horou u prastarého stromu je už jen třešničkou na hodně podařeném zážitku, který vás strhne (a možná i "sejme") na dost dlouhou dobu. Bravo pane režisére.

• 27.3.2019  18:14
    Silnější (2017)

Překvapuje mne poměrně nízké hodnocení tohoto snímku. Silné a působivé životopisné drama o obětech tragedie během Bostonského maratonu 2013 s jako obvykle vynikajícím Jake Gyllenhaalem (ten snad ani slaběji zahrát neumí) dokáže opravdu plně zaujmout. Jeffovy traumatické zážitky nelze jen tak lehce vytěsnit a bez pomoci "okolí" se neobejde. Tatiana Maslany je mu (příběhově i herecky) důstojnou "parťačkou", obyvláště když "pomoc" maminky a rodiny je spíše kontraproduktivní. Výborný a dobře se hodící soundtrack, hodně (ale ne bezúčelných) emocí a rovněž i dostatečně námětů k zamyšlení. Tak mne ještě napadlo, jaká síla by to byla, kdyby na režisérské židli místo Davida Greena seděl Clint Eastwood ...

• 27.3.2019  17:55
    Kdo tady blbne (TV film) (2019)

Působivý dokument natočený k osmdesátým narozeninám skvělého lékaře, pedagoga, výstižného a moudrého glosátora situací vážných i nevážných MUDr. Radkina Honzáka. Jeho vitalita, životní nadhled i zkušenosti spojené se smyslem pro humorný nadhled by mu mohla závidět většina mladších generací a jeho glosy (jak ty v dokumentu, tak i ty v mnoho let používaném blogu) včetně jeho populárních knížek v sobě obsahují velké množství optimismu, zajímavých námětů k zamyšlení a v současném stavu společnosti založené na většinou záporných zprávách jsou moc osvěžujícím a potřebným protipólem k té všudypřítomné "blbé náladě" . A to je bezesporu činnost nesmírně záslužná a potřebná.

• 27.3.2019  17:40

Výborný vzpomínkový dokument na Jiřího Grossmanna. Zajímavý mix vzpomínek jeho dlouholetého parťáka Slávka Šimka, ukázky z povídek, písniček i scének, které i když jsou vesměs hodně známé, vždycky znovu pobaví a dá se říci, že většina je nesmrtelných. Na rozdíl od autora, jehož kariéra i tvorba byla násilně utnuta v hodně mladém věku. Můžeme pouze spekulovat, kolika "nesmrtelných pokladů" bychom se od něho ještě dočkali, kdyby mu bylo dáno tady s námi pobýt déle. Dokument obsahuje i (méně známý) záznam jeho úplně posledního veřejného vystoupení. Režisérský Roháčův rukopis se nezapře a speciálně u hudebních čísel notně předběhnul dobu. Ta možná nejslavnější Grossmannova autorská píseň (Závidím) je velice silná a působivá, obzvláště když si člověk uvědomí, že její text je napsán z jeho pohledu i nadcházejícího osudu.

• 22.3.2019  18:54

Vzhledem k tomu, že Queen patřili vždy mezi mé nejoblíbenější skupiny, tak jsem se tak trošku obával, že film (o kterém si v posledním roce s nadšením vyprávěl skoro celý svět) mne možná přes všechna očekávání i doporučování poněkud zklame, takže jsem ho viděl s menším odstupem. A musím říci, že alespoň zpočátku jsem i trošku zklamaný byl. Ale jak jsem se postupně naladil na jeho vlnu, pominul dost úprav oproti skutečnosti - vždyť je to jen film toužící po úspěchu, nikoliv vysvětlující dokument nebo hudební dokument mapující převážně tvorbu Queenů, musím uznat, že plány na divácky i kritiky oceňovaný film vyšly na výbornou. Ocenil jsem, že v průběhu filmu zazněla většina nejslavnějších písní (samozřejmě ve zkratkách), hudebně byla zmapována celá éra (z každé úspěšné desky zazněla minimálně jedna píseň), ústřední skladba, podle které je film pojmenován, se ve filmu vyskytovala opakovaně a zajímavě po částech. Přesto, že Queen byli vyhlášenou rockovou skupinou se skvělými vokály (namátkou Somebody To Love, Bohemian Rhapsody) a velké osobnosti byli všichni členové, díky skvělému zpěvu Freddieho a hlavně neuvěřitelnému charismatu se dost často stávalo, že "většinu smetany" slízl on a ostatní byli tak trošku upozaděni. A i o tomto je tento film, i když se zaměřuje v první řadě na osobnost i osud Mercuryho (Bulsary). Přiznám se, že já jsem kromě něj obdivoval hodně i Briana Maye, nejenom kvůli vlasové hřívě, ale i jako skvělého kytaristu, autora písní a v neposlední řadě i "úspěšného akademika". Původně jsem nezamýšlel ani na maximální hodnocení, ale Rami Malek mi (minimálně v druhé polovině filmu) pomohl. To byl opravdu skvělý herecký výkon, přesněji řečeno on to nehrál, on tím Mercurym byl. Gwillym Lee v roli Briana Maye rovněž hodně zaujal a nejenom on, takže vzhledem k strhujícímu finále v rámci Live Aid 1985 (jak bylo určitě úmyslem tvůrců filmu), výbornému střihu i zvuku a v neposlední řadě i "srdíčku" nakonec nemůžu jinak. A ty Oskary byly asi zasloužené. Playbacky byly samozřejmě pochopitelné, pokud to milovníkům kapely nestačí, můžou si po filmu pustit originály stejně jako já a přesto na svém hodnocení měnit nic nebudu, howgh.

• 22.3.2019  16:42
    Zámek v Čechách (TV film) (1993)

Skvělý scénář Jiřího Hubače, jedna ze životních rolí Jiřiny Jiráskové i Karla Heřmánka. Nenápadný TV film, který v roce natočení tak trošku předběhl dobu i když do kin se nedostal, ač by si to určitě zasloužil. A ani po tolika letech neztratil nic ze své působivosti. Smutný příběh noblesní dámy a jejího "bývalého" lokaje často nutí k zamyšlení, zda jsme nebyli (ten minulý čas se v něčem promítá bohužel i do současnosti) "lokajové" skoro všichni ... Samozřejmě s výjimkou těch "momentálně rovnějších". Z postavy Josefa Vinkláře (i díky jeho výkonu) až mrazí a bohužel uvedené vlastnosti se dost často vyskytují i vyplácejí i v současnosti a ty lidsky i morálně správnější i slušnější dostávají pořád pěkně na frak ...

• 4.3.2019  17:42
    Superžralok (2011)

No když superžralok, tak superodpad. Todle vidět Spielberg, tak by mu asi docela dost "zaskočilo" :-) Nechápu proč a pro koho se točí takovéto "filmové poklady", ale pro tvůrce mám námět k pokračování : když už použili tu citlivost na radiové vlny, tak by potvora mohla v tom pokračování likvidovat letadla ze vzduchu, ev. i vesmírné koráby z oběžné dráhy. Ale každopádně už to bude bez mé divácké účasti.

• 4.3.2019  17:34

Výborný životopisný film o vyjímečné osobnosti Stephena Hawkinga a jeho neuvěřitelném příběhu vítězství vůle (a lásky) nad nepřízní osudu i nad pesimistickými prognózami. Na rozdíl od předešlých dokumentů, kde převažovala problematika vědecká a odborná tady díky scénáři, který vzniknul na základě autobiografické knihy, kterou napsala Jane Hawkingová společně s dcerou, je tady ta věda "maličko upozaděna" a film se zabývá daleko více osobním životem. Jedna z nejchytřejších hlav světové historie na "nejslabším těle" a jak už to tak docela často bývá, když člověku v něčem přebývá, tak jinde tomu je zase ubráno. A nemyslím tím zdaleka jen "postižení fyzické", ale i to "citové a morální". Jenže se to dost těžko posuzuje "zdálky", určitě se všechna tato hlediska v životě navzájem ovlivňovala a i o tom je tento film. Vynikající herecké výkony Eddieho Redmayna v hlavní roli, ale zrovna tak i Felicity Jones jako jeho milující i obětující se manželky jen umocňují vyznění celého neuvěřitelného příběhu a i když Stephen Hawking loni "odešel" zkoumat časoprostor i černé díry více zblízka, na jeho životní příběh se určitě jen tak brzy nezapomene.

• 4.3.2019  16:55

Strhující, milý i dojemný dokument o partě seniorů, kterým už zdravíčko ani paměť zdaleka neslouží, ale ty "zbytky života" si užívají s maximálním nadhledem, radostí a neuvěřitelným optimismem. Vědí, že život zdaleka není fér, ale žít se musí a proč se tím vším trápit. Daleko lepší je s nadhledem a radostí si v partě společně zazpívat a to tak, že to ty mladší i zdravější s přehledem dostane do kolen. Hodně emocionální snímek, který se musí silně dotknout jak vrstevníků, tak i ostatních o generaci či více generací mladších a v mnoha okamžicích filmu.se mísí úsměv, obdiv, příjemné mrazení i rozčarování z ran osudu. Ale, což je nejpodstatnější, ta optimistická linka silně převažuje.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12