Trumbo (2015)

Výborný životopisný film o jednom z největších filmových scénáristů minulého století, který ale dost možná je pro velké procento filmových fanoušků víceméně neznámý. Jeho kvality byly nesporné, malým háčkem bylo jen to, že v období "mccarthismu" se ocitnul na "černé listině" (podobně jako u nás zakázaní autoři psali pod pseudonymy resp. jejich díla tajně "pokrývali" ti, kteří byli režimem "připuštěni"). Vynikající Bryan Cranston v ústřední roli "vanového scénáristy", ale hodně zapamatovatelní jsou i další členové jeho filmové rodiny. Strhující drama bezútěšného boje proti bezpráví, s pár jedinci (Kirk Douglas, Otto Preminger), kteří se "odvážili mu pomáhat", i když až ke sklonku jeho kariéry. Scénárista takových filmů jako Prázdniny v Římě, Motýlek, Johny si vzal pušku, Spartakus a mnoho dalších si to určitě zasloužil. A je jen hypotetická otázka kolik dalších skvostů by možná přibylo, kdyby místo té černé listiny patřil na to "filmové výsluní", což mu bohužel bylo většinu života upřeno.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Jeden z největších klenotů československé kinematografie, ale nesmírně krutý a depresivní snímek s nadčasovou působností. Je až s podivem, že se podařilo takovýto film v roce 1969 natočit (dost pravděpodobně rozhodnutí o natočení padlo ještě v době Pražského jara), a že neputoval ihned po natočení do trezoru (což se stalo až později). Strhující příběh o čarodějnických procesech na Šumpersku nejenom o tom, že i malý (revoluční) plamínek (když jde o jmění či moc a o to jde vždy až v první řadě ...) může přerůst ve zničující "požár" s mnoha obětmi i nespravedlnostmi. Nezapomenutelný Vladimír Šmeral v "záporné roli par excellence" Bobliga z Edelstadtu, Josef Kemr jako "našeptávač - poradce", Elo Romančík jako "protivník bezpráví", ale spousta dalších nezapomenutelných hereckých výkonů, které zůstanou navždycky v mé paměti (Soňa Valentová se ve filmu také patřičně zviditelnila). Hodně výrazná výstraha pro diváky, k čemu až může vést "vůle mocných", když se neohlíží na spravedlivost a zachování (demokratických) pravidel hry pro "ty bezmocné" a platilo to v historii neustále bez ohledu na třídní, společenské, náboženské i státní režimy a bude tomu tak i nadále. Takže by si to "ti bezmocní" měli moc dobře pamatovat, neustále připomínat, ale v neposlední řadě "hlídat i ovlivňovat".

Doktor Živago (1965)

Nezapomenutelný Leanův epos podle Pasternakovy knižní předlohy. Už více než 50 let starý film, ale nadčasový a nezapomenutelný a neustále má co říci. Výstižně mapuje revoluční vývoj z minulého století té země neomezených možností (kde zítra znamená včera) . Hvězdné herecké obsazení, nádherná hudba, exteriéry i kamera a neopakovatelná režie Davida Leana až do strhujícího závěru. Drama básníka a lékaře mezi dvěma ženami v soukolí ruské revoluce, i když víceméně hodně trpké, je opravdu nezapomenutelné a na divákovi samozřejmě zanechá následky. Relativně "optimistický" závěr u přehrady sice ty "hrůzné mraky revolučních nespravedlivostí" malinko rozptýlí, ale historie ukázala, že mocní i jejich metody se bohužel nemění, důsledky si nakonec stejně "vyžere" ten mnohačetný kompars a jede se zase dál (i s eventuálním "přepřaháním"). A zdaleka to neplatí jen pro tu zem neomezených možností :-(

Room (2015)

Vynikající komorní psychologické drama matky a jejího pětiletého syna znázorněné strhující formou. Vynikající herecké výkony (Brie Larson si sošku opravdu zasloužila), ale Jacob Tremblay si ji dost možná zasloužil také. I když věkově neodpovídal postavě Jacka, jeho projev byl naprosto přesvědčivý a přitom přirozený. Dechberoucí příběh matky, která se snaží v nesnadných podmínkách svého syna vychovat co nejlépe a s ohledem na momentální situaci. Překrásně vylíčený pohled "pětiletého kluka" na svůj "okolní" svět, který si vysvětluje svým způsobem a díky matčině výchově i dětskému pohledu se v druhé polovině filmu dokáže na "nové prostředí" adaptovat daleko rychleji než jeho matka a dokonce matce originálním způsobem pomoci a jí vynaloženou lásku ze svého pětiletého pohledu vrátit. Velice působivý film, na který po shlédnutí jen tak nezapomenete.

Den Šakala (1973)

Jeden z nejlepších kriminálních politických thrillerů (možná úplně nejlepší !), který ani po letech neztrácí nic ze své působivosti a opravdu zraje jak víno. Vynikající knižní předlohu (Frederick Forsyth) se podařilo natočit nezapomenutelným způsobem, což už u pozdějších verzí zdaleka neplatí. Životní role pro Edwarda Foxe v roli objednaného zabijáka plánujícího atentát důmyslným způsobem až do nejmenších detailů a přitom schopného okamžitých improvizací vynucených aktuálními okolnostmi. Na druhé straně zrovna tak životní role pro Michaela Lonsdaleho v roli komisaře Lebela, vynikajícího praktika i psychologa s mnoha životními i odbornými zkušenostmi. Pátrat po pachateli bez identity, činu, který se teprve má stát (neznámo kde ani kdy) vyžaduje opravdu neskutečné dispozice. Psychologický souboj mezi pachatelem i vyšetřovatelem může začít. Jeho filmový popis je opravdu strhující a nenapodobitelný, přesvědčete se sami, stojí to za to.

Vzpomeň si (2015)

Strhující drama o pomstě i boji s pamětí. Díky výbornému scénáři se divák ani na chvíli nenudí a výkon Christophera Plummera je nezapomenutelný (tohle natočit v 88 letech ! ). Jen tak mimochodem si klavírní party (Mendelssohn, Wagner) díky své hudební zálibě pěstované od mládí, zahrál vlastnoručně. Dost mne překvapuje, že za tenhle výkon si na něj akademici (alespoň s nominací) nevzpomněli. Důmyslný mix scén dramatických, tragikomických i "dost trpkých" provázený mnoha zvraty dospěje až k důstojnému rozuzlení, které je tou "třešničkou na hodně dobrém dortu". Po opakovaném shlédnutí tu chybějící hvězdičku bez rozpaků přihodím. V technické hodnotě je sice trošku nadhodnocená (menší nedostatky se tam samozřejmě najdou), ale za umělecký dojem je více než zasloužená.

Marie-Octobre (1959)

Neprávem pozapomenutý, ale vynikající film ze staré francouzské školy. Přesto, že se celý děj odehrává v jedné místnosti, díky výborné kameře, dokonalým dialogům, ale především díky perfektním hereckým výkonům všech zúčastněných (sešel se tu opravdu francouzský herecký výkvět z té doby - někteří z nich byli ještě na vzestupu (Ventura, Reggiani) vzniklo dechberoucí drama lásky, dávné viny i trestu. A jako "třešnička na dortu" nezapomenutelná Danielle Darrieux jako Marie Octobre, dost možná v jeji herecké roli životní. Ani ne moc překvapivě, ale vybavil se mi jak film "Deset malých černoušků", tak i "Dvanáct rozhněvaných mužů" - možná díky té stále "houstnoucí" atmosféře, i překvapivým zvratům. Poklona pane Duvivier, při druhém shlédnutí jsem docenil i ty nenápadné detaily, které mi při prvním shlédnutí (loni) unikly.

Lino Ventura (1997)

Výborný a velice obsažný dokument nejenom o tom, jak se z drsného zápasníka stala jedna z největších francouzských hereckých ikon minulého století. Vzpomínají na něj další herecké legendy i jeho přátelé, mnoho o sobě "prozradí" i on sám. Jak o svých hereckých začátcích, přátelství s Jeanem Gabinem i o příhodách z natáčení. Z celého dokumentu přímo vyzařují jeho obdivuhodné lidské vlastnosti, cílevědomý, ale současně obětavý, zásadový, ale přitom skromný a citlivý, prostě pan Herec s velkým Srdcem. Mimochodem, vybavila se mi " pamětnická asociace", že postava Rolanda z filmu Dobrodruzi ho dost možná "charakterizovala" nejlépe a nejvýstižněji.

Země v nouzi, aneb jak teď a kudy dál (2020) (pořad)

Myslím, že to byl v poslední době absolutně nejlepší pořad o současné situaci s vhodně vybranými odborníky, kteří i přes vážnost situace mluvili nesmírně pozitivně. Pořad výborně moderoval Daniel Stach (jeden z našich nejlepších TV moderátorů - v oblasti "odbornějších" pořadů, ale přitom pro širokou veřejnost je myslím současná a zasloužená "jednička"). A platí to přes jeho relativní mládí už docela dost dlouho. Pořad byl vysílán 19. března (ČT1) a reprízován 21. března (ČT1 a ČT24) https://www.ceskatelevize.cz/porady/10997918455-mimoradne-porady-ct24/220411034000033-zeme-v-nouzi-aneb-jak-ted-a-kudy-dal/ Jaký kontrast mezi "mediálními exhibicemi" AB a ministra zdravotnictví , kteří navíc o půl hodiny později v jedné z dalších "mediálních exhibic dost z paralelně vysílaného pořadu zase (slušně řečeno) postavili na hlavu ...

13. komnata - 13. komnata Marka Výborného (2020) (epizoda)

Působivý a lidský dokument o osobních vlastnostech, rodinných vazbách i prožívané tragedii, Zajímavé je, že se mi hned vybavil skoro 20 let starý dokument o Josefu Luxovi. Oba dokumenty mají mnoho společného.