Titanic (1997)

Jeden z prvních opravdových Velkofilmů (jo, s velkým V), které jsem měla možnost vidět v kině. Trochu jsem se tehdy jako teenager ošívala, jaká to bude dlouhatánská lovestory a že mne to nebude bavit. Ale bavilo. A dostala mně každá minuta z těch více než tří hodin snímku. Líbila se mi jak ta zmiňovaná romance, tak spousty a spousty akce v druhé části filmu. Vizuálně dokonalé, technicky perfektní a herecky výtečné. A slzela jsem. Tak to má být. Jak by řekl Sigmud Freud: "Kdo tvrdí, že nikdy neplakal u Titanicu, pláče u něj dosud." :-). Jako má kamarádka, která nám tehdy trochu okořenila projekci tím, že neplakala, nene, ona doslova vyla, štkala, hořekovala a kvílela hned od nárazu do ledovce. Od chvíle, kdy tam začalo zatékat už zoufale úpěla a když Leo marně šlapal vodu už bědovala tak mocně, že to skorem vypadalo na příjezd rychlé záchranné služby s patřičnou dávkou sedativ. Ano. Je to velmi silný snímek.

Matrix (1999)

Nejpřelomovější akční scifi vůbec a naprostý kult. Alespoň pro mě. Pokud si správně vzpomínám, právě Matrix ze mě udělal fanouška tohoto žánru. Triky a akční scény naprosto fenomenální a legendární, však jsou také inspirací pro spoustu dalších jiných snímků. Všechny postavy fantastické, pro mě nejvíce Vědma. Scéna "tou vázou se netrap.... a teď přemýšlíš, jestli bys ji rozbil, kdybych ti o ní neřekla..." je přesně moje gusto. Neo byl kapku suchar, ale nakonec tím správným způsobem. A proto jsem pak ještě hodně dlouho nosila ty krásné Neovy brýle, jen to bohužel nebyly Ray-Ban, ale tuším Ray-Man z asijské tržnice :-).

Trainspotting (1996)

Tak konečně už budu moci alespoň na jednu z těchto otázek "Tys neviděla Trainspotting? " a "Cože, životě jsi nekouřila trávu? Faaaaakt?" odpovědět kladně. Trainspotting jsem viděla! Včera: ) Byla to jízda, Ewan skvělej, soundtrack výtečnej, surrealistické akcenty a super střih v některých momentech taky. Ale nejspíš jsem čekala větší pecku. U určitých scén jsem doslova trnula, jiné šly trošku do ztracena.

Obr lidožrout (2008) (TV film)

Ach, to bylo hrozné! Zoufale zahrané, dialogy jako z kurzu "konverzujme jako mameluci - lekce pro pokročilé ", obr vypadal jako kříženec Shreka a Spongeboba na krátkých nožkách. A vesměs všechny hlavní postavy nesnesitelné, fakt jsem se nemohla dočkat, až je obřisko dožene. Výraz "on je k sežrání " tu dostal zpět svůj původní, doslovný význam. Naštěstí jsem si u toho četla, jinak by to bylo naprosto prošustrovaných 90minut života.

Evoluce (2001)

Evoluce mě prostě moc baví. Ano, je to sice lehce pitomoučké či místy přittroublé však je to taky sci-fi komedie. Ale ten námět je víc než zdařilý, průřez evolučním vývojem je zábavný a působivý a sem tam se i dobrý vtip najde. Roztomile zmatkující Julianne Moore je moc sympatická a David Duchovny v komediální poloze překvapivě věrný. Není to žádná velká věda nebo světobornost, ale s miskou oříšků po ruce a kopcem zmrzliny poskytne Evoluce docela slušnou zábavu na víkendové odpoledne. Záležitost, která se mi pořád líbí a to i na vícero shlédnutí.

Číslovánky (2007) (seriál) odpad!

Tohle je opravdu opravdu zlé. Zápletky, kdy se ztratí jedno z čísílek a změní řád světa jsou doslova smrtelné a stěží pochopitelné i dospělým divákům. Děti z toho musejí mít v hlavách bramboračku. A ze všeho nejhorší je postava Krutolžičky a ta píseň o ní je ještě krutější než sama lžička (Myslí, že je skvělá, že je princezna. A přitom je jen plastová ..... neskutečně tuctováááá). Píseň pro nejsilnější nátury! :-)

Metro Manila (2013)

Nekoukalo se mi na Metro Manila zrovna lehce, to je třeba přiznat. Ale na druhou stranu, čekala jsem o mnoho drsnější vyústění, než jaké nakonec bylo. V průběhu snímku jsem několikrát téměř nedýchala strachem o ty děti. Konkrétně onu nabídku "práce pro speciální klienty", která přišla takřka v závěru, jsem tušila o mnoho dříve. Tak moc jsem jim všem přála aby vyvázli, aby dokázali odolat tvrdým podmínkám městské džungle, na které nebyli z pozice čistých venkovanů ani trochu připraveni nebo uměli víc prokouknout všechny ty protřelé fígle těch, co se vyznají. Je to hodně intenzivní počin, zvlášť vzhledem k tomu o jak jednoduché téma se ve své podstatě jedná. Možná je to exotikou toho místa, nebo zvláštní sympatičností hlavních hrdinů, kterým jsem opravdu usilovně přála štěstí.

Teorie velkého třesku - Griffinova ekvivalence (2008) (epizoda)

"Vzduchové osušovače jsou inkubátory a chrliči bakterií a nákazy. Upřímně řečeno, bylo by hygieničtější, kdyby tam stál morem nakažený gibon a okýchal mi ruce do sucha." :) Jeden z mých nejoblíbenějších dílů celého seriálu, je v něm všechno!

Avatar (2009)

Avatar nabízí nádhernou podívanou. Od příletu na Pandoru nelze jinak než vydávat obdivné, pochvalné vzdychání a hned v příští chvíli tajit dech a tak stále dokola. Okouzlující, úchvatný vizuál nočních scén do slova a do písmene vyráží dech. Tak tohle je přesně ten svět, do kterého se lze s důvěrou a dětsky rozzářenýma očima zachumlat jako do huňatého svetru, nasávat jeho světlo, barvy, zvuky a atmosféru a nechat se kolíbat na vlnách fantazie. Samotný příběh je trošku okoukaný, je vlastně tak starý jako samo lidstvo a jeho touha po tom vlastnit víc a víc a pořád nemít dost. Ale nevadí, nikdo přece neříká, že každé vyprávění musí přinést nová, nečekaná slova. Tentokrát to není třeba. Tady jde o spojení toho překrásného světa, jeho nevídaných neznámých obyvatel a naopak nám dobře známých lidských tvorů se všemi jejich kladnými i zápornými vlastnostmi. Avatar je příběhem o poznání, zvídavosti, pokoře ale i o majetnictví, sobectví, krutosti. Ale zejména vypráví o lásce v různých podobách, o lásce k přírodě, rodině, hodnotám, předkům a ke kráse. Tady se zkrátka nedá sáhnout jinam, než pro plný počet hvězdiček.

Noci s nepřítelem (1991)

Tak trochu průměrný thriller s plaše okouzlující Julií. Určitě mu nelze upřít velkou dávku atmosféry a docela slušnou míru napětí, to by se v určitých chvílích dalo krájet. Ale co do scénáře je co vytknout,. Nedokážu pochopit, že hlavní hrdinka se schopností vytvořit tak propracovaný plán útěku, se dopustí série takových školáckých chyb - prsten vyhozený doma.....návštěva matky....? Není to špatný snímek, ale z nějakého důvodu se mu nějak nedaří vtáhnout mě do děje naplno. 3.5 hvězdičky.