Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Scénář dělá film! V tomhle případě dokonalej scénář dělá skvělej fim. Snímek založený na hereckých výkonech a dialozích tak intenzivních, že vás ani na vteřinu nenapadne podívat se na hodinky. Trefný soundtrack tomu dodává ještě další atmosféru a celé to funguje na jedničku. Divná obec takovej Ebbing, policajt, zubař,lepič plakátů i místní skrček jsou charaktery natolik unikátními, že budete kroutit hlavou ze strany na stranu :-).Kdoví proč mi Tři billboardy svojí náladou a hodně specifickým černým humorem připoměly Divoké historky nebo Pulp Fiction. Z billboardů bude kultovní snímek, to je jasná věc! Plnej počet na plné čáře. Už jen ten Mildredin proslov k panu faráři by si zasloužiil pět hvězd jako samostatné dílo a já to plně podepisuju. BTW každý jsme tak trochu členem toho, či onoho gangu a zodpovědnost máme všichni, víme? Pět hvězd pro Tři billboardy a dala bych i víc, kdyby se to smělo :-)

Výkupné (1996)

Krimi thriller, který ač není vyloženě geniální, je velmi solidní. Melovi otcovské zoufalství sedí, Gary působí jako řádně slizký záporák. Hlavní zápletka ohledně zbourání obvyklých zavedených pravidel únosu je odvážná a napětí se (nejen) tím udrží až do samotného finále. Tohle není žádný zapomenutelný kousek, pokud jste jej viděli, určitě si ho i po letech vybavíte. S přehledem za čtyři hvězdy.

Órbita 9 (2017)

Španělská scifárna. Zajímavé. Ale ano, snímek má překvapivě slušnou atmosféru a zápletka nebýt tak naivní, by rovněž stála za hřích. Jen ten scénař by to chtělo dotáhnout, no. Hlavní hrdinka se nečekaně snadno nechá přesvědčit o tom, že věci nejsou, čím se zdají být. Jeden by myslel, že se bude cukat drobet víc. Ale hlavně ten konec byl nesmírně přitažen za vlasy, tak moc přitažen, až téměr skalpován :-) Dala bych asi dvě hvězdy, ale pár hezkých míst se našlo, beru to spíš jako experiment a ta vlčí psychoterapie se mi líbila moc. Tak za tři a dnešní dobrej skutek mám za sebou :-)

Černé zrcadlo - Muži pod palbou (2016) (epizoda)

Trošku slabší, ale pořád velmi slušné Zrcadlo. Nosná myšlenka je působivá a rozhodně má cosi do sebe. Kdo si troufne dát ruku do ohně za to, že to tak dost možná ve skutečnosti nakonec nebude. Nebo už je? Já jsem celkem spokojená, technologie, manipulace, lidskost a nelidskost. Ačkoli tahle military tématika není můj oblíbený žánr, celkem mi to sedlo. Proč ne?

Lesní rituál (2017)

Ach, škoda těch posledních dvaceti minut. Vidět totiž tady neznamená jen vědět, ale taky zazdít strach, napětí a tajemno. Ale soudě dle komentářů to možná pravé hororové fanoušky nepohoršuje. Za sebe, coby nehororku můžu říct, že jsem si o mnoho víc užila tu nezobrazující část, praskání větví, funění, dupání a lámání stromů. Takže závěr pro mě byl docela zklamáním. Už už bych skoro dávala dvě hvězdy. Ale protože většina snímku měla slušnou atmosféru, protože supermarketová scéna byla silná a protože ten lesní survival je dostatečně intenzivní, nechávám za tři.

Circle: Uzavřený kruh (2017)

"Buď taky transparentní!" Hmmm, střihnout to na padesátdva minut a více intenzivněji vypointovat závěr, byla by z toho Black Mirror epizoda, jako víno. Takhle pro mě trochu nesplněná očekávání. Tomovi toho záporáka asi jen tak někdo neuvěří, to by musel o fous přitlačit na pilu. Všichni chválí výkon Emmy Watson, a já zkrátka nevím proč. Ano, zaznamenala jsem u ní jakýsi charakterový posun, ale ten dávám na vrub spíš scénáři, než že by mě její podání oslnilo. Jinak ano, tomu pokusu o vizionářský počin rozumím. Jenže varování před informačně sdílenou společností, jsou už dost za zenitem. A tahle představa skrznaskrz veřejné veřejnosti je spíš trošek naivní a nedotažená, než aby byla strašidelná.

Zmenšování (2017)

Tak já to řeknu, jak to je. Zmenšování jsem chtěla vidět, protože mám sama sotva metr padesát a přála jsem si film o dalších malých lidech :-). A je to venku! Snímky o mrňousích se mi vždycky líbily - Což takhle dát si špenát, Křeček v noční košili, Ať žijí duchové, Gulliverovy cesty, ba i Sněhurka a sedm trpaslíků jsou moc fajn. Ve Zmenšování je malých lidí celkem dost, celá města. Ale ukázalo se, že i malincí človíčci mají stejné problémy, jako velcí, opuští je partneři, nezapadají, potkají novou lásku a než se jim rozsvítí, že je to ta pravá, trvá to půlku filmu :-). Ale ne, nakonec to bylo příjemné pokoukání, Matt Damon je za sympaťáka, proces zmenšování je divácky atraktivní a i pár lehkých pousmání tu najdete. Tedy, toho vtipu bylo pomálu, z daného tématu by se dalo vytěžit mnohem víc. Vlastně to dopadlo přesně dle očekávání - čistokrevný průměr.

Černé zrcadlo - Sklapni a tancuj (2016) (epizoda)

Technologicky nejblíže dnešku. Mám ale malé výhrady ke scénáři, zdál se mi to ve finále docela nepoměr v těch úkolech vůči míře provinění. Vážně by se sebou nechali ti hlavní hrdinové vláčet až tolik? To se mi nechce věřit. Navíc jsem věděla, na co že se Kenny na svém notebooku s takovým potěšením dívá už od scény se zapomenutou hračkou v restauraci. Až mě docela mrzí, že tohle pokaždé záhy prohlédnu předem, asi už mám příliš nakoukáno :-). Jinak velký palec nahoru pro Alexe Lawthera, ten kluk je f***ing genius :-). Nooo, a možná by mě tento díl vyděsil, kdybych měla taky nějaké to kompromitující tajemství. Ale nemám. Zato mám ale už od nepaměti přelepenou kameru beruškovou nálepkou :-)

Anihilace (2018)

Popravdě téměř průměrná a veskrze zapomenutelná sci-fi s nepříliš sympatickými postavami. Celé mi to tak trochu připomělo Astronautovu ženu, ale s krásnějším vizuálem. Tak nějak to vypadalo na tři hvězdy. Ale ukázalo se, že pár momentů mi nejde z hlavy a až tolik tuctové nebudou. Musím vyzdvihnout nápaditost s jakou byl svět uvnitř zobrazen. Závěrečný "zrcadlový" souboj v majáku působil elegantním, děsivě tanečním dojmem a u těch vrat jsem stejně jako Lena ani nedýchala. Ale i tak by to byl sumasumárum docela průměr. Čtvrtá hvězda ode mne jde možná skoro dětinsky za mluvícím medvědem.Přísahám, že se mi o té potvoře v noci zdálo a mám obavy, že když ji náležitě neohvězdičkuju, vplíží se mi dneska do snu zase.

The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Nenechte se nachytat, celá série nebude taková jak se tváří pilotní díl. Bude to maličko jiné, postupem času se přidá dramatická linka, komické situace zůstanou, ale nabydou dospělejších rozměrů a možná jich nebude tolik. Hlavní hrdiny jsem si zamilovala. Nebyla to úplně láska na první pohled, ale sílila postupně :-). Vývoj postavy Jamese byl fantastický, scénaristicky a hlavně herecky. Alyssa, jakkoli rozmachaná a nesnesitelná se může zdát zpočátku, nakonec i ji si určitě musíte oblíbit. Vedleší postavy famózní! Vnitřní monology hlavních hrdinů mě bavilo poslouchat a nemůžu jinak než uznat, že jsem si těch osm dílů fakt užila :-). Je to divné, příjemně krátké, neotřelé, nekonvenční, odrzlé a ... britské :-)