Dunkerk (2017)

Dunkirk sa mi páčil, lebo to nebolo také to preplácané americké klišé. Prepletené dejové línie boli tiež zaujímavé a kritika, že sme sa nevedeli vcítiť do žiadnej postavy, je podľa mňa neoprávnená. Celkový dojem: intenzívny a solídny vojnový film o hrdinstve a patriotizme bez toho, aby mi z toho bolo nevoľno :-)

Timeless (2016) (seriál)

Time travel a história - keby nič iné, tak aj tak to pozerám. Ale je tu aj zlovestná konšpirácia a zaujímavé postavy, čiže jednoznačný úspech.

Avengers: Infinity War (2018)

Bála som sa, že narvatím všetkým hrdinov do jedného filmu vznikne jeden veľký galimatiáš, ale nakoniec to dopadlo skvele. Dej sa zameral na záporáka a hrdinovia sa rozdelili do nových tímov. Ani jedno hluché miesto. Humor tradične parádny, efekty krásne a ten koniec!

Liga spravedlnosti (2017)

Nebola to žiadna sláva, ale zase sa nedá povedať, že by to bolo také zlé, ako niektorí DC predchodcovia. Zásadná chyba bola, že Justice League mala dosť trápneho zloducha - celý bol CGI, namiesto aby ho obsadili nejakým známym a charismatickým menom a navyše boli len veľmi povrchne pokryté jeho plány na zničenie sveta, osobné ambície atď. Táto jeho nerealistickosť spôsobila, že motivácia pre hrdinov, aby sa spojili do Ligy spravodlivých, bola len veľmi slabá. Samozrejme, celkovo bol film prepchatý CGI, čo zase spôsobilo, že sme necítili, akoby to bola skutočná mimozemská invázia. Čo sa týka vykreslenia hrdinov samotných, boli tvorcovia len spolovice úspešní. Wonder Woman, Flash a Aquaman boli super. Zato Batman bol prekvapivo nudný a fádny, Cyborg bol len nástrojom pre posunutie deja bez akýchkoľvek osobných vlastností (okrem toho Booyah nakonci) a nie som si istá, či sa ešte dá urobiť zaujímavý Superman, ale tento definitely sucked (len titulkové preteky s Flashom ho zachránili z úplnej zabudnoteľnosti). Možno to bol len pomalý rozbeh a Justoce League sa pomaly pozviecha, ale problém je, že to, čo v DC robia nie je originálne. Všetko to už urobili v Marveli a navyše lepšie. Prečo sa teda v DC nesnažia o niečo iné? To ich baví, stáť vždy vedľa nejakého Marveláku a vždy skončiť v porovnaní ako ten slabší?

Spider-Man: Homecoming (2017)

Plusy: Tom Holland je uveriteľný ako stredoškolák. Vo filme nebola už okukaná smrť strýka Bena ani Mare Jane ako hlavný love interest, ale zato obsahoval menšie epizodické scény zo Spider-Manovho života tak, ako v komiksoch. Spider-Man in the suburbs = awesome. Výborná scéna s Vulturom v aute. Mínusy: oblek s mini-Jarvisom - na jednej strane sa mi páčilo, že Spider-Man bol ukecaný ako je preňho typické vďaka jeho konverzáciám s Karen, na druhej strane to len prispelo k pocitu, že vo filme je príliš veľa Iron-Mana. Akože ešte aj Pepper? Hrozne veľa nelogickostí a neuveriteľných zhod náhod. Total: ešte sa mi to musí uležať, aby som sa mohla rozhodnúť, či t bol jeden z lepších, alebo jeden zo slabších Marvelákov.

Thor: Ragnarok (2017)

Niekedy, keď chcú tvorcovia urobiť film, ktorý by bol cool, tak to dopadne len trápne. Tentokrát sa im to však jednoznačne podarilo. Tretí Thor mal veľa spoločného s druhými Guardians. Okrem celkového 80s nádychu to bola aj záporáčka ako výsledok nedostatku rodinnej terapie, ale Thor (a Cate Blanchett) to podľa mňa zvládol oveľa elegantnejšie. Veľmi sa mi páčilo, že z až príliš dokonalého hrdinu sa im najmä vďaka humoru podarilo urobiť oveľa prístupnejšieho a ľudskejšieho Thora a navyše sa zbavili povinnej jazdy, t.j. romantickej zápletky s Ball & Chain (=Jane).

Stranger Things (2016) (seriál)

Žiaden z elementov série nie je originálny a predsa celok tak pôsobí. Asi ani autori sa nesnažili tak o originalitu, ako o návrat k starým dobrým časom tradične vystavaných príbehov. Parádne zahrané, výtvarne aj hudobne stvárnené a ešte aj s cliffhangerom na konci... neni o čom.

Wonder Woman (2017)

Koniec nebol dokonalý, ale inak nadpriemer vo svojom žánre a navyše so ženskou hrdinkou! Plus: úžasná hudba.

Válka ve Vietnamu (2017) (seriál)

Veľmi detailné a prekvapivo mutiperspektívne. Rozhovory s účastníkmi vojny zo všetkých strán sprostredkujú divákovi ich rôzne pohľady na vec. Ako historička naozaj oceňujem túto snahu o objektivitu podľa motta: Sine ira et studio. Navyše zaujímavé a prudko pozerateľné.