Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Western
  • Krimi

Vichry pustiny (1936)

Tvůrcům se v šestatřicátém roce podařilo natočit film jak z němé éry. Tristní po všech stránkách. V rámci žánru za 1,5.

Pomáda (1978)

Děj: žádný. Choreografie: 3 Hudba: 4 Film: v rámci žánru za 2,5.

Boží mlýny (1938)

Takový kostrbatý podívání. V rámci žánru za 2,5.

Pevnost Petticoat (1957)

Bylo to klasické béčko za 3 body, dokud nepřišla poslední scéna u soudu, která to všechno poslala do kopru. Takhle tedy ne, Murphy. V rámci žánru za 2.

Pittsburgh (1942)

Takže, psychologické drama z hornického prostředí? Ani náhodou. Po otřesném začátku se film mění ve frašku a takto dojde až do konce. Takhle to dopadne, když si tvůrci pomýlí natáčení filmu s propagandou. Jo, propaganda, to je děsná děvka. Oje*e každého. A je jedno jestli přichází zprava, zleva či s vesmíru. Aneb, jak se soudruh Wayne a soudruh Scott snažili vybudovat ve městě komunizmus. A vidět soudružku Dietrichovou s výkresama v náručí, jak plánuje bytovky pro dělníky, to se povede jen raz za život. Ani právě probíhající válečné běsnění nemůže ospravedlnit vznik takovéhle pitomosti. Co si z filmu odnesete, je poznání, že pokud jde o propagandu, okořeněnou štipkou nacionalizmu, Západ a Východ si mohou podat ruce. Na tom se shodnou. Naprostý scenáristický blábol. To už ani Hollywood nic negarantuje? Nevadí mi, když má film slabý scénář, špatné herce, technickou nedokonalost, pokud mě zaujme. Co ale neprominu, když je pitomý. Snad poprvé jsem u filmu uvažoval, že ho nedodívám do konce. A poprvé uděluji filmu za 1.

Balerína (2016)

Film s očekáváním, které se nenaplnilo. Co se stalo. Když opomenu, že příběh je hodně přitažený za vlasy (jemně řečeno), je tak průhledný a plný klišé. Tvůrci se během celého filmu nedokázali rozhodnout, zda točí klasický příběh z konce 19. století, nebo ze současnosti. Tato schizofrenie se táhne celým dějem a mě dosti iritovala. Použití písniček je nevhodné a kazí celkový dojem. Tvůrci pokládali za vhodné sem tam vložit něco hodně legrační, něco ve stylu Dreamworks (častý to nešvar evropských animáků). Závěr již přechází až do grotesky. Dokážu si představit omnoho lepší převedení. Zdá se, že tvůrci až takové vysoké ambice neměli. Škoda. Takto, je to jen umně vyrobený prefabrikát průměrné jakosti, který nezachrání ani opravdu pěkná animace. V rámci žánru za 3 (kvalita animace nehodnocena).

Prokristapána (1966)

George Axelrod - všeuměl. Napsal, kromě jiného, divadelní hru Slaměný vdovec (1952), scénáře k filmům Bus Stop (1956), Snídaně u Tiffanyho (1961), Mandžuský kandidát (1962), Paris - When It Sizzles (1964) a How to Murder Your Wife (1965). Komedii Lord Love a Duck napsal a sám režíroval. To jen, abychom věděli, o koho jde. Pokud předchozí film How to Murder Your Wife (1965) můžeme považovat za satiru, ve které vražedné choutky jsou prezentovány v rovině snažení, v tomto filmu se scenárista Axelrod takřka "utrhl z řetězu". Satira přechází až do absurdnosti a nezůstává jenom u toho snažení. Černý humor, bizarnost, pitoreskní postavy, no i satira na školní systém (úžasná hodina náboženství), mezilidské vztahy a konzumní způsob života. Maturant Roddy McDowall (v době natáčení, 38 let!), je tak trochu skrytý člen Monty Pythona, nevlastní bratr knížete Myškina z Dostojevského Idiota, nepřiznaný syn Dona Quijota. Ochotný každému pomoci a nic za to nechtít, se stává tím příslovečným Idiotem (jediným normálním) ve světe normálných (bláznů)... Několikrát jsem se podíval na zemi původu, zda to opravdu natočili v Americe. Pro mě příjemné překvapení... Upozornění: ačkoliv je film označen jako komedie, není vhodný pro příznivce Adama Sandlera, Kevina Jamesa a jim podobným... V rámci žánru za 4.

Pronásledovaná (1977)

Příběh mi moc smyslu nedával, zato to má atmosféru a je to dobře natočené. Takže to ani nevadí. Dobrá režie. Colin Towns - velmi pěkná hudba. V rámci žánru za 3,5.

Roztržka (1970)

Hodně vykonstruovaný a nevěrohodný příběh. Už jen ten penzion, ve kterém se to odehrává, by nezboural žádný památkový úřad ve Francii. Většina postav si hraje na něco, co nejsou a nelze jim věřit. Na druhou stranu, dovedu si představit, co by z námětem udělal takový Balzac. Těžký průměr. V rámci žánru za 2,5.