Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Western
  • Krimi

plakát

Měla žlutou stužku (1949)

Western starého myšlení. Na to, že šlo o drama, jsem se dost nasmál. U Fordových "dramat", nic neobvyklého. "Byl to dobrý voják, za 5 až 6 let mohl se stát desátníkem". V rámci žánru slabé 3.

plakát

7 donne per i MacGregor (1967)

Rozhodně lepší, než první díl. Snad, po všech stránkách. Hlavní hrdina byl přeobsazen, sice též hereckým dřevem, no alespoň byl sympatičtější. Film se už nesnaží tvářit vážně, jako jednička. Je to čistá komedie a možná proto je lepší. Zloduch Leon Anchóriz se nedal snadno a bojoval až do konce. Všimli jste si, že ani jednou neměl na hlavě sombrero, po celý film. Mexický generál bez sombrera, toť věc vskutku revoluční. Poznámka na závěr... Dočkám se někdy filmu, kde nevymlátí Riccarda Pizzutiho jako řešeto? Je mi ho skutečně líto, měl na víc. V rámci žánru (komedie) za 3.5.

plakát

Sette pistole per i MacGregor (1966)

Tak, tomuhle druhu filmů se říká ptákovina (bez ohledu na žánr). Hodnocení bývá podle vaši nálady, či vašich nároků. Kdo se denně modlí k Sergiovi Leone, toho musí tenhle film urazit, pobouřit. Kdo se chce jen nezávazně pobavit, má možnost. Děj by se dal shrnout asi jako "Skotové na Divokém západě". Ve filmu hrají dvě španělské westernové ikony Leo Anchóriz a Fernando Sancho. Málokdo hraje mexické zloduchy tak dobře, jako tyto dva. A to během celé jejich kariéry. V rámci podžánru (ptákovina) za 3.

Shane (1953)

Western s otřepaným dějem, no nadprůměrným zpracováním. Možná proto, že jde o knižní adaptaci, možná proto, že to vlastně není western, ale dost drsné drama o přežití. Westernové jsou jenom kulisy. Alan Ladd v roli hrdiny je správný, spravedlivý klaďas. Navíc to podporuje svým zjevem a vystupováním, už jen mu dát nad hlavu svatozář. A přece je jeho postava uvěřitelná. Závěr skýtal několik možností konce. A i když si vybrali ten nejvíc předvídající, nebyl jsem ošizen či zklamán. Musím pochválit hudbu Victora Younga. Jean Arthur tímto filmem předčasně ukončila svou kariéru. V epizodních dětských rolích hráli též děti hlavního představitele - Alana Ladd (též herečka) a David Ladd (herec, producent, viceprezident MGM). V rámci žánru za 4.

Moucha (1958)

"Já tu mouchu najdu. Nemůže být daleko."... Ale teď vážně. Nemohu si pomoci, ale pokračování (1959) se mi líbilo více. Myslím, že Mouše více přistane černobílá barva. A tak klidnou až apatickou manželku by chtěl mít nejeden manžel. V rámci žánru za 3.

plakát

Vzali nohy na ramena (1971)

Takový mladší bratříček filmu Srdcový král (1966) od stejného režiséra. O něco méně smutku, o něco více humoru (jemného). Obojí, pěkně vyvážené. Ústřední herecké trio si vystačilo samo. V rámci žánru za 4.

plakát

Walk the Proud Land (1956)

Film je to zajímavý z historického hlediska. John Clum musel mít hodně kuráže, možná byl jen blázen, těžko říct. Je to zajímavé a hodně pozeratelné. O to víc mrzí, jak je film natočený. Až příliš líbivé, romantické a některé scény, hraničící až z hloupostí. John Clum by si zasloužil mnohem lepší zpracování svého života. Též víme, že Hollywood si z fakty velkou hlavu nedělá. Takto je to jen krásně natočená blbůstka.

Srdcový král (1966)

Pohlazení na duši. Krásně bizarní film. Svou atmosférou mi připomíná filmy Bořivoje Zemana. Tohle jsem od de Broca vážně nečekal. Jsou všichni blázni opravdu za mřížemi? Jsou všichni lidé, pobíhající po svobodě, opravdu normální? ..."To jsou divný lidé"... Bez rozdílu žánrů za 5.

plakát

L'uomo, l'orgoglio, la vendetta (1968)

Film, který klame tělem. Mylné označení žánru jako western, ačkoli na první pohled tak vypadá, láká fanoušky westernu, kteří musí být zaskočeni, či znechuceni. Proto to slabé ohodnocení. V skutečnosti jde o drama, odehrávající se v první polovině 19 století v Andalusii. Natočené podle povídky francouzkého klasika Prospera Mérimée. Ten ji napsal podle skutečné události, kterou se dozvědel za svého pobytu ve Španielsku. Parafrázujíc název filmu: jeden muž, jedna prostitutka, sobectví, žárlivost a pomsta. Výborný scénář (těžko lze zprznit klasiku), výborné ústřední duo, dobrá kamera a hudba. Bez rozdílu žánrů za 5.

Xanadu (1980)

Děj: nepodstatný. Choreografie: 4 Hudba: 5 Film: 3.