Co jsme komu udělali? (2014)

Je to slusna ukecana francúzska komedia na jedno pozretie. Je zalozena hlavne na vtipoch o predsudkoch a netolerancii, co je nieco, co sa ma netýka pretoze je mi uplne jedno kto je akej farby, narodnosti alebo vierovyznania, takze som sa zasmial len obcas. Najviac na interakcii postav otca zenicha a otca dcéry. Skoda, ze tie postavy scenaristi nedali dokopy skôr. 5/10.

Aux yeux des vivants (2014) odpad!

No tak toto je teda neskutocna sracka. Klasicky horor v ktorom vrazdia totalne dementni vidlaci, pretoze asi nemaju co ine na praci. Zo zaciatku som sa celkom tesil, lebo kladnymi postavami su tu detske postavy, ktorym ide po krku vidlacky magor, ale detski herci su strasne nesympaticky a hlavny vidlacky zabijak je neskutocne trapny. Napinave sceny tu tiez vôbec nefunguju, takze posledna nadej v aspon nejaku zabavu spocivala v stavnatych gore scenach. Ale ani tie tu prekvapivo ziadne nie su a vsetky vrazdy sa odohraju mimo kameru. Genialny napad. Ha, ha. Vysledkom je preto nestutocna sracka, ktora nestoji ani za jedno pozretie. 0/10.

Miseu Cheinji (2013)

Je to taka blazniva komedia o zamene tiel medzi muzom a zenou. Ozvlastnene to je tym, ze zena je cely cas v bezvedomi a iba chlap sa rozhoduje, ci bude vo svojom tele alebo si pozicia jej telo. Zaciatok je este celkom svizny, ale postupne to vyzera, ze scenaristom dosli zabavne napady ako tento koncept poriadne rozviest a aj niektore dejove linie nakoniec vysumia do stratena. Takze vysledok je nakoniec tuctovy priemer, ktoremu davam tretiu hviezdivku len vdaka vzrusujucej a prekvapivo dost otvorenej erotickej scene. 5/10.

Bouřlivé dny (1990)

Klasicka ranná Cruiseovka, kde hra toho svojho tradicneho nesympatickeho fracka, ktory je v nejakej oblasti nadaný (tentokrat v zavodeni) a dosiahne velke veci a popritom ziska dievca svojich snov. Proste to, co Cruise toci celu svoju karieru a zaraba to obrovske prachy. Pokial ho zeriete, tak si vychutnate vsetky tie kliše do sytosti. Mne Cruise nikdy prilis nesedel a tak som sa tesil aspon na nejake napinave a spickovo natocene sceny zavodov. Ale v tomto smere to je tiez len tuctovy nevyrazny priemer. Tony Scott si evidentne vybral slabsiu chvilku. Dejova omacka isla uplne mimo mna, takze vysledok je pre mna podpriemerny. 4/10.

Bojovníci severu: Sága Vikingů (2014)

Je to taka sympaticka rozpravka o skupinke nebojacnych vikingov, ktory stroskotaju na ostrove, kde unesu princeznu kvôli vykupnemu. Ale zly kral namiesto vykupneho na nich posle ultradrsnych zoldnierov, aby ich aj s princeznou zabili. A tak nasleduje nekompromisny hon s mnozstvom subojov. Najviac sa mi na filme pacilo, ze si boli tvorcovia vedomí svojich financnych moznosti a tak sa nesnazili natocit megalomanske bitky, ktore by vdaka nedostatku penazi vyzneli k smiechu. Ale skôr naopak. Väcsinu stopaze mala skupinka zlych zoldnierov nahana skupinku dobrych vikingov. A cele sa to odohrava v nadhernych lokaciach, ci uz na skalnatych utesoch, alebo v lesoch. Zaroven to je natocene pôsobivo v neustalych nadhernych kamerovych najazdoch skoro jak z Hobita. A tych par velkolepych trikovych scen, ktore boli nezbytné, dopadli tiez dobre. Za nedostatky by som oznacil zbytocny bleskovy strih pri bitkach, vdaka comu si ich nevychutnate do sytosti. Bitkam skodi aj absencia nejakej poriadnej brutality. Par zaberov na nejaku tu krv a odseknutu hlavu tam je, ale väcsina subojov konci finanalnym dorazenim supera nepochopitelne mimo zaber. Co je fakt velka skoda. Poslednym sklamanim je predstavitel hlavneho hrdinu, ktory je tak nevyrazny, ze ho poriadne nerespektuje nielen jeho druzina ale aj unesena princezna sa mu smeje. Aspon ze zaporaci prehravaju zabavne jak o zivot. Vysledok je slusny priemer na jedno pozretie, ktory pôsobi rozhodne lepsie ako vsetky tie videopokracovania Scorpion Kinga. 5/10.

Touha zabít (2010)

Je to slusny minimalisticky thriller v ktorom sledujeme dvoch nehybnych pacientov leziacich na posteli ako sa s pribudajucimi silami snazia vzajomne zabit. Postupne sa dozvedame ich dôvody a samozrejme nechyba ani sokujuca pointa, ktora cely predosly dej prevrati hore nohami. V ramci minimalistickej formy je to solidne napinave, stopaz je dostatocne kratka, aby to nenudilo, scenarista vymyslel dostatok viac ale aj menej uveritelnych spôsobov ako sa dvaja kripli chcu zabit, ustredne herecke duo podava kvalitne vykony. Akurat pointa je do velkej miery odhadnutelna a celkovo tento koncept filmu je podla mna len na jedno pozretie, lebo napätie vyplýva hlavne z toho ake dalsie blaznive zvraty si scenarista vymysli. Akonahle ich uz poznate, tak sa zabavnost snimku dost znizi a uz nemate dôvod ho vidiet druhykrat. Ale za jedno pozretie to rozhodne stoji. 6/10.

Pojedeme k moři (2014)

Uz vdaka recenzie na Moviezone som tusil, ze mi to sadne, ale ze az tak velmi som necakal. Je to nejlepsi cesky film za velmi dlhu dobu. Po takmer cely cas pôsobi velmi prirodzene, vtipne, hravo a ked to je potrebne, tak vie aj dojat. Len v dvoch, troch momentoch pôsobi trochu vykonstruovane, ale ani to prilis nezraza jeho kvality. Priemerny herec Mádl je ako reziser je rovnakym prekvapenim ako Ben Affleck. Dokaze bezchybne viest hercov, vdaka comu nepôsobia ani na sekundu trapne ani v tych najohratejsich scenach. Brilantne strieda vazne sceny s komedialnymi ako to dokazu len ti najlepsi reziseri typu foto Matthew Vaughn. Hudobna dramaturgia je uchvatna. Kazda jedna pesnicka sadne do sceny ako riť na šerbeľ. Jednoducho som z toho filmu uplne uchvateny a tesim sa na dalsi Mádlov rezijny počin. Urcite bude stat za to, lebo takto kvalitny film nemôze byt stastna nahoda. 9/10.

Wondeopool radio (2012)

Je to taka priemerna komedia z prostredia rozhlasovej show. Nie je to nicim vynimocne, ale vdaka velmi sympatickej Min-jung Lee sa mi to pacilo a ani na chvilu som sa nenudil. Plusom je, ze sa to nesnazi prilis citovo vydierat, ako to je u korejcov bezne. Jednotlive smutne pribehy, ktore v tej show postavy vyrozpravaju maju nastastie prilis maly priestor, aby prekrocili tuto hranicu citoveho vydierania. Skoda len, ze romanticka linia medzi moderatorkou a producentom show je prilis upozadena. Keby dostala väcsi priestor, tak by som mozno isiel aj na 4 hviezdicky. Takto je to za spokojne 3 hviezdicky.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Je to poctivo natoceny nekompromisny revenge film so severskou atmosferou. Film sa odohrava v zasnezenom chladnom Norsku, ktore dodava filmu unikatnu atmosferu. Bohuzial pre mna bolo chladne v tomto filme nielen pocasie, ale aj postavy. Film o pomste bez emocii u mna nefunguje, takze mi bol osud vsetkych postav ukradnuty. Ale to je môj problem. Film je natoceny kvalitne a komu tato chladna atmosfera sadne, tak bude nadseny.

Inherent Vice (2014)

Este pocas prvej polovice to vyzera celkom nadejne ako taka variacia na genialneho Big Lebowskeho. Znova sledujeme jedneho totalneho zhulenca ako vysetruje nejaky pripad. Lenze to pôsobi ako hruba prvotna verzia skveleho 90 minutoveho filmu. Je to prilis roztahane. Takisto sa postupne zbytocne nabaluju dalsie a dalsie pripady, ktore ma hrdina vyriesit. Citelne tu chyba partak s ktorym by si Phoenix vymienal vtipne hlasky akym bol v Lebovskom skvely John Goodman. Tym partakom mohla byt postava, ktoru hra Josh Brolin, pretoze chemia medzi nim a Phoenixom funguje dokonale. Ale Brolin tu hra len vedlajsiu postavu a väcsinu stopaze vysetruje Phoenix samostatne. Dalej sa tu mihne kopa dalsich znamych hercov v malych divnych ulohach. Obcas su vtipny, väcsinou aspon zaujimavy. Bohuzial v druhej polovici filmu Paul Thomas Anderson rezignoval na nejake forky a rozhodol sa, ze natoci predsa len nieco svojske. Ale o co mu presne islo som nepochopil a ani ma to nebavilo. Len kvôli slusnej prvej polovici s niekolkymi vtipnymi pointami davam nakoniec aj tretiu hviezdicku. 5/10