Silmido (2003)

Zacne sa to ako Korejska verzia Tuctu spinavcov. Partu väznov poveria samovrazednou misiou na ktoru ich najprv treba vycvicit. Prvu tretinu filmu sledujeme ich vycvik, ktory je ovela tvrdsi ako to, co sme vo filme Full Metal Jacket. Behom tohto vycviku sa dostatocne zoznamime s hlavnymi postavami natolko, aby si ziskali nase sympatie. Na strane väznov maju väcsi priestor traja. Byvaly sef gangu, chlapik ktory sa vyrovnava s otcovym prebehnutim do Severnej Kóreya klasicky namachrovanec. Na strane vojakov, ktori ich trenuju su tiez tri vyrazne postavy. Charizmaticky velitel, jeho tvrdy ale spravodlivy podriadeny a zakerny mladik. Zvysok postav uz tak vyrazny nie je, ale to vôbec nevadi. Po tvrdom vycviku ma konecne dôjst k misii a keby bola tak dobra ako samotny vycvik, tak by vysledny film bol kvalitnym predstavitelom svojho zanru. Lenze misia je zrusena a nasleduje pre mna najlepsia cast filmu v ktorej sledujeme nasich hrdinov ako sa najpv nudia, rastie v nich frustracia a hnev, az ich to pomaly ale isto privadza k sialenstvu. Tato cast je svojim spôsobom ovela brutalnejsia ako samotny vycvik. No a v poslednej tretine sa dockame aj nejakej tej akcie, ktora aj ked je prevedena bezchybne, tak nepôsobi cool a samoucelne, ale podtrhuje zufalstvo a absurdnost celej tej udalosti. Prave ta zmena vyvoju filmu po vycviku povysila tento film nad klasicku kvalitnu zanrovku o uroven vyssie. Znova sa ukazuje, ze najlepsie pribehy pise sam zivot. Kto sa tesi na nonstop akciu, tak bude frustrovany rovnako ako postavy filmu. Namiesto toho sa docka chlapskeho patosu, ktory sa vyrovna filmom Johna Woo. Zmienku si este zasluzi vyrazny famozny soundtrack, ktory sice dost pripomina Bayovu Skalu, ale funguje dokonale. 9/10.

Hodný, zlý a divný (2008)

Adrian to v komentari vystihol erudovanejsie. Tak to zhrniem za seba tochu jednoduchsie. Pred rokmi ma film uplne uchvatil a k stastiu mi stacili prvotriedne akcne sceny a trojica charizmatickych a naviac mojich oblubenych hercov v hlavnych ulohach. Dnes uz vyraznejsie vidim slabiny filmu. Fakt to vyzera jak keby najprv vymysleli akcne sceny a potom sa ich snazili nejak pospajat, ale prilis sa uz pri tom nenadreli. Takze sa cely cas vsetci honia za nejakou mapou k blbemu pokladu a film vyzera ako nonstop cesta z bodu a do bodu b. Dokopy tu mame 5 skupin, ktore o nu neustale superia. Nic zlozite a kto nema problem s azijskymi xichtami, tak by mal vsetky vztahy pochopit na prvy pokus. Postavy su sice len jednoduche figurky, takze linia s pomstou nema velke grady, ale vdaka charizmatickym hercom su dostatocne zaujimave a hlavne zabavne. O humor tu rozhodne nie je nudza. Najmä u Divneho v podani famozneho Kang-ho Songa. Byeong-heon Lee si zase skvele strihol odporneho zaporaka, ktoremu rozhodne nespominajte, ze je niekto lepsi ako on. Najmenej zaujimavy je Woo-seong Jeong ako ten klasicky dobrak. Ale s tou velkou puskou vyzera cely cas cool. Zvysok postav tvoria viac ci menej zabavne komicke figurky. Chatrny dej okrem humoru zachranuju este akcne sceny, ktore tvoria prestrelky na x spôsobov. Najlepsia je uvodna vo vlaku a potom ta v strede filmu v mestecku. Zaverecna je nielen trochu mimo tym, ze par ludi vystriela celu armadu, ale hlavne pôsobi uz natahovane. Kludne by sa film bez nej zaobisiel. Predsalen stopaz je prilis stedra a tak sa hluchym miestam nevyhne. Takze dnes uz sice z filmu nie som absolutne nadseny, ale stale to povazujem za kvalitny kusov vo svojom zanri. To ze je film inspirovany klasikou The Good, the Bad and the Ugly snad ani netreba spominat. Mna bavia obidva filmy rovnako. 7/10.

Přání (2011)

Po piatom Koreedovom filme uz mam celkom slusnu predstavu, co od neho ocakavat. Civilny pristup s pomalym tempom rozoberajuci nejaku vaznu temu, ktora sa ale odkrýva velmi pozvolne. Dôlezite je, ci je tema silna sama o seba natolko, aby ma zaujala, lebo ak nie, tak vdaka reziserovmu pristupu môze film dost nudit. Tentokrat ma obsah trochu zmiatol a cakal som skôr taky klasicky detsky film v ktorom sledujeme prihody malych deti a na konci to bude mat nejaky ten dramatickejsi presah. Ale prilis roztomilo detsky to nepôsobi. Cela prva hodina, v ktorej sa mame zoznamit s rodinnym zazemim deti, sa strasne vlecie a nic zaujimave sa v nej nestane. Potom sa deti konecne vydaju na cestu s urcitym cielom a bohuzial pre mna sa zabavnost filmu nezvysila. Asi to bude tym, ze ma prilis nezaujali postavy a tym padom aj ten dramaticky presah vo mne nevyvolal ziadne emocie a behom celeho filmu som sa nudil. Skoda. Nabuduce si snad Koreeda vynerie nejaku zaujimavejsiu temu. 5/10.

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Dodnes som nepochopil vysoke hodnotenie tohto filmu. Je to film o mafii ale uplne postrada mafiansku atmosferu. Hlavny hrdina je polis, ktory cely cas predstiera, ze je mafian az mu z toho drbe, takze Depp tu mal po dlhsej dobe moznost zahrat normalnu postavu, ale znova ma nepresvedcil, ze je dobry herec. Pokial sa nepitvori, tak je uplne marny. Ale uplne najhorsie dopadol vztah medzi Deppom a Pacinom na ktorom mal cely film stat ale bol podany rovnako nemastne neslane ako vo filme The Devil's Own, takze zlomove sceny vo mne nevzbudili ziadne emocie. Jedine, co za nieco stalo, bol Madsen v jednej z mála kvalitnejsich roli v ktorych sa objavil. Depp by nemal tocit mafianske filmy. Zakazdym to dopadlo mizerne. 4/10.

Po bouři (2016)

Civilna studia jedneho zkrachovanca. Je prijemne vidiet, ze aj v Japonsku ziju taki ludia. Prilis casto ich vo filmoch neukazuju. Hlavny hrdina je zahrany perfektne. Na jednej strane sympatak a zaroven chlapik, ktoreho by ste najradsej preplieskali, aby sa spamätal aj ked viete, ze to je bez sance. Zvlastne je, ze sa pribeh prilis nevyvinie, ale iba nam predstaví jedneho luzra a jeho zivotnu situaciu a to je vsetko. Na druhej strane je prijemne, ze tu chybaju akekolvek vyhrotene situacie. Nikto nezomiera ani nic podobne. Aj ked ta beznadej situacie hlavneho hrdinu je snad este horsia ako keby tam niekto chcipal. Vysledkom je zvlastny citlivy film s pomalym tempom, na ktory ked sa naladite, tak sa oplati vidiet. P.S: Obsah co tu je uvedeny, prakticky zhrnul dej celeho filmu. 7/10.

Operace Mekong (2016)

Klasicky Dante Lam. Spickova akcia doplnena nezazivnou dejovou omackou. Spracovanie drogovej situacie v Zlatom trojuholniku by si zasluzilo serial typu Narcos. Lam sa to pokusil nahustit do jedneho filmu. A paradoxne to je ovela väcsia nuda ako by to mohlo pôsobit v serialovej podobe. Pretoze tam je strasne vela postav, z ktorych sa kopa doslova len na chvilu mihne a tak som si nestihol k ziadnej vytvorit vztah. Nakoniec ma najviac mrzela smrt roztomileho psa. Dokonca viac ako postavam sa Lam venuje pôsobivym zaberom na exoticku krajinu, ktorych tu je habadej, az som mal pocit, ze sledujem nejaky cestopis. Zapletka je proste podana dost odtazito. Jak nejaky politicky film s mnozstvom postav, z ktorych kazda sleduje svoje vlastne zaujmy. No a akcie tu nie je tak vela, aby to nezacalo casto nudit. Ale aspon je natocena kvalitne a prehladne. Snazi sa pôsobit co najrealistickejsie, takze nejakych prehnanych scen sa nedockame. Aj CGI je väcsinou v akceptovatelnej kvalite. Trochu ma stvali len spomalovaky pri nahanackych, ktore im uberali na dynamike. Bitky su len kratucke, ale neskutocne drsne a bez ocividnych dratov. Najviac ma bavila prestrelka a nahanacka v obchodnom stredisku. Zaujme aj prestrelka v lese jak z Ramba. Takze aj ked sa Lam pokusil o ambiciozny film so serioznou tematikou, tak mu nakoniec z toho vysiel klasicky plochy akcny film. 6/10.

Smrtonosná zbraň - Srdeční záležitost (2017) (epizoda)

Zase jedna z tych lepsich epizod so sice predvidatelnym ale zaujimavym pripadom a sukromnou liniou u obidvoch hlavnych postav, ktora hra na city ale funguje to. Akcne sceny sa tiez vydarili. Solidna nahanacka a jedna prestrelka. A samozrejme nesmie chybat ani porcia humoru. Takze s touto epizodou som spokojny. 8/10.

Smrtonosná zbraň - Muži zákona (2017) (epizoda)

Slabsia epizoda s nudnym pripadom, minimom akcie a prekvapivo aj minimom humoru. Zaujme len tym, ze sa dozvieme nieco z minulosti ich nadriadeneho Averyho. Mna akurat potesila ucast Malcolm-Jamal Warnera. Z toho roztomileho negrika z Cosby Show vyrastol big bad motherfucker neger. 5/10.

Taxi 4 (2007)

Po otrasnej trojke prichadza dalsi diel, ktory sice ani zdaleka nedosahuje kvalit prvych dvoch dielov, ale aspon je bez problemov pozeratelny a obsahuje aj par dobrych scen. Napriklad tie dynamicke futbalove titulky, alebo zaverecna megaprestrelka vo vile. A ani nevadi, ze je inspirovana ved vy viete ktorym filmom. Hlavnym plusom je, ze znova funguje chemia medzi Danielom a Emilienom. Emilien uz väcsinou nepôsobi ako tupec ako v trojke, ale iba ako roztomily nesika. Teda s vynimkou toho, ze nespozna Petru v parochni. Scenarista (ano mam na mysli teba Lucu) sa pri vymyslani vtipov znova nenadrel. Daniel na druhej strane je pre vyriesenie pripadu tentokrat uplne zbytocny a okrem pohodovych rozhovorov s Danielom tu ani nema, co robit. Jeho taxi sa v celom filme prevetra dvakrat a z toho jednu jazdu ani poriadne neukazu. Do popredia sa preto dostal komisar Gibert z ktoreho sa stal uplny dement a jeho cierny poskok. Ich vtipy su sice uplne primitivne, ale vdaka komedialnemu talentu Bernarda Farcyho je tak polovica z nich celkom usmevna. Lilly tu tentoraz vôbec nie je a vzhladom na to, ze bola s kazdym pribudajucim dielom otravnejsia, tak som tomu nakoniec rad. Za zaporakov su tu tentoraz Belgicania a pozor, znova vykradaju banky. Ale tentoraz na tuto liniu Besson navliekol dalsiu absolutne necakanu pointu, ktora potvrdzuje mimoznost celej ten policajnej stanice, ktorej veli Gibert. Akcie tu vlastne ani vela nie je. Jedna tradicna rychla jazda taxikom, par zdemolovanych aut a zaverecna prestrelka. Ale aspon je to lepsie natocene ako v trojke. Takze nakoniec je tento diel pozeratelny priemer a snad nadobro posledny. 5/10.

Taxi 3 (2003)

Uvodnych desat minut natrieskanych akciou a zakoncenych skvelym cameom Sylvestra Stalloneho je skoro tak dobrych ako minule diely. Bohuzial hned po nasledujucich uvodnych titulkoch v style Jamesa Bonda sa film uplne zadrhne. Komicke sceny su v uplne inom a ovela primitivnejsom style. Roztomily nesika Emilien je zrazu uplny imbecil, ktory si 8 mesiacov nevsimne, ze jeho zena je tehotna. A popritom neustale niekam pada a o nieco zakopava. Daniel uz tiez nie je taky frajer a je skôr za chudaka, ale aspon nie je uplny debil. Komisar Gibert to uz prehana natolko, ze je skôr otravny ako zabavny. Zaporaci a pripad, ktory sa riesi nikdy neboli extra strhujuci, ale tentoraz su uplne nevyrazni. Proste pre zmenu nejaki cinania, ktori sa prezliekaju za Santov a vykradaju banky. Vztahy ustrednej dvojky s ich zenami uz tiez dost otravuju. Petra tu skoro vôbec nie je a Lilly to uz s tym buzerovanim Daniela prehana natolko, ze je na zabitie. Ked uz nefunguje humor a vztahy, tak to mohla zachranit aspon akcia. Ale ta tiez za vela nestoji. Klasicke autonahanacky tu prakticky vôbec nie su. Namiesto toho auto s velkymi kolesami zdemoluje par aut alebo sa nahanaju Santovia na korculiach. No a finale na snehu je uz uplne nudne. Mimo solidneho uvodu ma tu nezaujala proste ziadna akcia. Takze vysledkom je najhorsi diel a obrovske sklamanie z neho trochu napravila pozeratelna stvorka. Ale mozno by bolo najlepsie keby ostalo len pri dvoch skvelych dieloch. Na druhej strane to je stale lepsie ako katastrofalny remake jednotky. 4/10.