Star Trek: Do neznáma (2016)

Konecne som sa dockal dobrodruzstva, ktore nevykrada predosle filmy a ani serialy. Ale to bude najskôr tym, ze zapletka je natolko chatrna az to pôsobi iba ako sled akcnych scen. Abramsove Treky postradali nejaku hlbsiu myslienku ale aspon mali poriadnu zapletku. Linov Trek postrada nielen myslienku ale aj poriadnu zapletku. Na zaciatku sa zruti polorozpadnuta Enterprise na nejaku neznamu planetu. Väcsinu filmu sa porozhadzovana posadka dava dokopy a popritom hlavny zaporak hlada nejeky bazmek, aby si zlozil hrôzostrasnu zbran s ktorou znici celu federaciu lebo je proste zly zaporak. No a cele to vyvrcholi vo velkolepom vybusnom finale. Keby sa sceny medzi uvodnou a zaverecnou mega vesmirnou bitkou poprehadzovali, tak si to nikto nevsimne pretoze aj tak nedavaju ziadny zmysel. Proste sa rozdeleni clenovia posadky prechadzaju po planete a kecaju nudne dialogy ktore asi mali byt vtipne, ale prilis sa to nedari. Aby to nebola uplna nuda, tak su casto prerusene nejakou rychlou a zbesilou akciou. Technicka stranka je spickova, akcia je aj celkom prehladna ale pre mna to bol po väcsinu stopaze len taky ten sucasny sterilny digimaglajz bez emocii alebo nejakeho napätia. Rozdelit posadku nepovazujem za dobry napad. Prave chemia medzi nimi patri k tomu najlepsiemu v minulych dieloch. No a Kirk sa tentoraz nezmyselne tvari cely cas vazne. Dalsie hlupe rozhodnutie. Chemia sem tam funguje len medzi Spockom a Kostrou. Zaporak je uplny luzer a jednoznacne najslabsi z celej novej serie. Nastastie sa tohto filmu uz nedozil pôvodny Spock. Aspon sa s nim pekne rozlucili. Najlepsia scena v celom filme bola ta, ked si Spock prezera fotku pôvodnej posadky, co je smutna vizitka pre tento film. Abramsove filmy boli mizerne Star Treky, ale aspon to boli solidne tupe vyplachy. Toto je nielen mizerny Trek ale aj otrasny tupy vyplach. Dufam, ze dalsi diel v tomto style nevznikne a parazitovanie na znacke sa skonci dokial znova nepridu so skutocnym Trekom, ktory nebude zalozeny len na akcnych scenach ale aj na nejakej hlbsej myslienke. Dalsieho restartu by sa mohol ujat napriklad Nolan, ktory sa v Interstellare priblizil k poetike Star Treku ovela blizsie ako cela nova trilogia. P.S: Vycitat prave Star Treku, ktory sa vzdy snazil presadzovat rôznorodost posadky ci uz ohladom rasy alebo druhu to, ze je jeden z jej clenov gay, môze len absolutny blbec. 4/10.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Tak strasne by som sa chcel stat fanusikom novych Star Trekov, pretoze nova posadka mi uz od minula dokonale sadla, ale J.J. a jeho banda scenaristov mi to proste nechcu dovolit. Minuly diel najviac trpel tym, ze sa prilis dlho venoval predstaveniu posadky a na poriadny pribeh neostal cas. Tento diel ma sudrznejsi pribeh, ale ma prilis prehnanu stopaz. Keby sa skratil o polhodinu, tak by to mohlo perfektne fungovat. Napriklad cela ta bitka Spocka s Khanom na konci je uplne zbytocna a film neunosne natahuje. Khan mohol vybuchut na lodi vo vesmire a Kirka mohli zachranit z krvi zvysnych vylepsenych ludi, ktorych mali na palube neurekom. To nie je jediny logicky nezmysel, ktory mi pil krv. Uz hned na zaciatku ma nasrali s tym jak vsetci riesia porusenie hviezdnej smernice tym, ze zaostali mimozemstania uvidia Enterprise a preto Kirk vaha nad zachranou Spocka, ale uz nikoho vratane Spocka netrapi, ze k ovela zavaznejsiemu poruseniu primarnej smernice doslo tym, ze vôbec tych mimozemstanov zachranili. Tym padom Kirk vyzera ako hlupak a Spock sa zachoval nelogicky. Na chvilu ma napadlo, ze toto je alternativna linia Star Treku v ktorej plati ina zakladna smernica, ale hned na to ju samotny Pike ocituje, takze plati ta ista a Pike je tiez za vola, kedze je viac nasraty prave z toho, ze mimozemstania videli Enterprise. Môze sa to zdat ako prkotina, ale toto hlupe a nezmyselne Kirkovo rozhodnutie zo zaciatku sa taha celym filmom, cim ma znova a znova len zbytocne nasierali. Aspon, ze sa v tej chatrnej zapletke, ktora je väcsinu stopaze zaplnena vybuchmi na x spôsobov konecne nezabudlo aj na nejaku moralnu myslienku. Sice je primitivna a s Kirkom sa naucime, ze za ciny treba niest zodpovednost, ale aspon daco. Hlavny zaporak je znova len vykradacka minulych filmovych Trekov, takze sa na scenu znova vrati legendarny Khan. No a tento Khan je dost velky uboziak. Je pravda, ze Cumberbatch je pre mna najneznesitelnejsi herec sucasnosti, ale aj ten jeho herecky prejav, ked robi v dramatickych scenach divne grimasy za vela nestoji a pôvodny Khan ho zatieni jednym pohladom. Nastastie posadka je perfektne zohrata a mnozstvo vtipnych hlasok film do velkej miery zachranuje. Najviac ma tentoraz bavil Scotty. Konecne sa v novom Treku objavila aj pekna baba Alice Eve ako Carol Marcusova. Uvidime, ci v dalsich dieloch naplni svoj osud z pôvodnej serie. Potesi aj posledny vystup pôvodneho Spocka v celej serii. Akcne sceny su po technickej stranke dokonale, ale ku koncu sa mi uz prejedli a nejaky zmysluplnejsi dej bez logickych dier na ukor vybuchov by som prijal viac. Normalne sa tesim, ze toto je posledny Abramsov Trek a dufam, ze nabuduce sa uz konecne dockam noveho dobrodruzstva, ktore nebude vykradat starsie filmy a bude mat adekvatnu stopaz. 6/10.

Star Trek: Enterprise (2001) (seriál)

Pre mna najslabsi Star Trek serial. Uz ta ustredna melodia je neznesitelna a vzdy som uvodnu znelku preskakoval. Napad situovat dej do doby pred vznikom Federacie a pred predosle serialy nebol dobry napad. Tvorcovia boli prilis obmedzeni tym, co bolo povedane v predoslych serialoch a aj tak nakoniec len vršili jednu nezrovnalost za druhou. Este prva seria a zapletka ohladom Vulkancov vyzerala celkom nadejna. Ale potom ju zahodili. V druhej serii preslapovali na mieste a s nicim novym neprisli. V tretej to skusili s jednym súvislym pribehom na pokracovanie plnom bezduchej akcie a v poslednej serii zase s dvoj az trojepizodami. Nakoniec ma z celeho serialu najviac bavil kontroverzny posledny diel, ktory je natoceny ako simulacia, ktoru si na palube Enterprise z TNG prehrava Riker a Troi. Posadka sa celkom vydarila, ale nakoniec postavy doplatili na mizerne zapletky v ktorych nemali prilezitost poriadne zaziarit. Kapitan Archer je charizmaticky a rozhodoval sa logicky. T'Pol bola neskutocne sexy, ale akonahle som serial od druhej serie zacal sledovat v originali, tak som zistil, ze je mizerna herecka. Prve dve serie ma najviac bavil Trip, ale od tretej serie ma zacal stale viac srat az som ho uplne znenavidel. U trojice Archer, T'Pol, Trip bola evidentna snaha napodobnit vztah Kirk, Spock, Kostra. Hlavne jak si Trip neustale doberal Vulkanku T'Pol. Ale ani zdaleka neboli tak vtipny a zabavny ako Kirk, Spock, Kostra. V prvych dvoch seriach ma dost sral Malcolm Reed tym jak bol strasne uzavrety a nic sme sa o nom nedozvedeli, ale postupne sa stal mojou najoblubenejsou postavou. Hoshi Sato bola nieco ako Uhura. Neustale v pozadi bez poriadnej zapletky. No a nakoniec tu je cierny sofer slecny Daisy Travis Mayweather. Este v prvych seriach sa mu trochu venovali a potom uz prakticky vôbec, aby si na neho spomenuli az vo finale a venovali mu nejaku podpapletku. Divne. Skoro som zabudol na doktora Phlox. Proste novy divny mimozemstan a doktor. Za cely serial mal jednu zaujimavu epizodu. Z epizodnych postav bol zaujimavy modry mimozemstan Shran. Asi najviac ma tento nevydareny Trek mrzi kvôli famoznym trikom, ktore boli rozhodne lepsie ako v dobovej konkurencii. Vysledkom je bezduchy Trek so skvelou akciou a spickovymi trikmi. Proste nieco ako film Star Trek Beyond. 4/10.

Star Trek: Film (1979)

Da sa povedat, ze som trekkie, kedze som doteraz videl vsetky serialy a filmy. Pôvodny serial ma stale bavi aj napriek tomu, ze uz po technickej stranke davno zastaral. No a po uspechu Star Wars sa konecne producenti rozhodli natocit aj filmovy Star Trek. No a vysledok je taky nemastne neslany. Aspon ze, to nenatocili rozvernym Star Wars stylom ale inspiorovali sa u Kubrickovej Vesmirnej Odysey. Hlavnym problemom je, ze zapletka by len tak tak vystacila na klasicku serialovu epizodu. Nevadi mi, ze tu nie su ziadne akcne sceny, hlavna zapletka je tiez zaujimava, ale okrem nej tu nie su ziadne podzapletky. Celu prvu polovicu sa dava posadka dokopy stylom, ze najprv sa nalodi jeden, potum druhy a tak dookola. Namiesto deja tu su nekonecne pomale sekvencie v ktorych si mame naplno vychutnavat zabery na Enterprise zo vsetkych moznych uhlov na ktore v serialy nemali peniaze. No a po trikovej stranke to uz dnes tiez nie je ziadne terno. Sice dokazem prihliadat u trikov na ich vek, ale nekonecne samoucelne sceny z vesmiru zacnu velmi rychlo nudit. V druhej polovici sa rozbehne linia s VGerom a konecne sa zacne nieco diat. Ale aj v tejto casti je tempo neustale spomalovane pomalymi scenami z vesmiru. Proste tempo je po cely zas dost pomale a film pôsobi nezazivne. Na druhej strane velkym kladom je stale posadka. Trojica Kirk, Spock, Kostra stale funguju prerfektne aj ked tu nemaju tolko vtipnych dialogov ako v serialy. Trochu priestoru dostane este Scotty, ktoyry uz zacal naberat vahu, ale este vyzeral solidne. Chekov, Sulu, Uhura su tu len za kompars, pritom by si kazdy z nich zasluzil nejaku scenu v ktorej by vynikli. Casu na to bolo dost. Z novych postav dostane priestor len Kapitan Decker, ktory musi neochotne predat velenie Enterprise Kirkovi a dost mi pripominal Rikera z TNG. Jak charakterom tak aj vztahom s Iliou, dalsou clenkou posadky. Zapletka je klasicky filozoficky Star Trekovska, takze žiadni zli mimozemstania sa nekonaju. Fantasticky sa vydaril soundtrack, vdaka ktoremu sa tie nekonecne natahovane zabery z vesmiru daju vydrzat. Takze vysledok je dost pomaly film s riedkym dejom ale pre trekkies to je povinnost. Netrekkies a ludia, ktori maju radi akcne sci-fi u toho zdochnu od nudy. 5/10.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Môj druhý najobľúbenejší Star Trek. Zatiaľčo TNG bolo epizódne, tak DS9 obsahoval veľký príbeh, ktorý sa ťahal naprieč celým seriálom. Ešte prvé dve série sa celkom podobali TNG. Mali epizódny charakter a riešili sa podobné záhady, ale od tretej sa naplno rozbehla línia s Domíniom, ktorá bola neskutočne napínavá a na Trekovské pomery temná. Ukázalo sa, že aj vo Federácii sú zloduchovia a organizácia, ktorá slúži na kontrolu občanov. Nečudujem sa, že to niektorí pravoverní trekkies nerozdýchali a tomuto seriálu neprišli na chuť. DS9 je veľmi podobný seriálu Babylon 5, ktorý vznikal v rovnaký čas a dodnes sa fanúšikovia obidvoch seriálov hádajú kto od koho viac odpisoval. Mne to je jedno a vychutnal som si obidva seriály. Babylon bol k postavám nekompromisnejší a aj keď tam postava nezomrela, tak ju nejaká veľká trauma, ktorú zažila, nadobro zmenila do konca seriálu. To je síce prirodzenejšie, ale práve to, že sa postavy v DS9 radikálne nemenili aj keď zažili krušné časy mi bolo milšie. Tento viacmenej reset vývoja postáv mi vadil len v jednej epizóde s Milesom, v ktorej prežil virtuálne roky vo väzení, čo by človeka poznačilo navždy. Ale inak mi to nevadilo. Z postáv sa vydarili skoro všetky. Benjamin Sisko ako spravodlivý veliteľ s pekným vzťahom k synovi. Len ma u neho trochu sralo ako vydával rozkazy, ktoré neboli úplne v rámci predpisov. Picard v takých prípadoch povedal naplno, že nariadenie poruší, lebo je nespravodlivé. Sisko to vždy podal tak dvojzmyselne, že rozkazy treba plniť za každú cenu. Ale možno, že ten posledný sa niekdy stratil. Najzábavnejšia bola dvojka meňavec Odo a podvodník Quark, ktorá sa neustále špičkovala. Diely s Ferengami patria k mojím obľúbeným. Podobne sa naťahovali zo začiatku nemastný neslaný doktor Bashir a tajomný Garak. Zo žien som totálne žral drsniačku Kiru Nerys. Z TNG tu máme sympatických prebehlíkov O'Briena a Worfa. Ale Worf mi paradoxne do DS9 príliš nepasoval. Pôsobil ako piate koleso u voza, keďže dupľoval Odovu pozíciu. Asi najmenej zaujímavá bola Jadzia Dax kvôli jej predstaviteľke, ktorá mi nesadla a jej náhradníčka z poslednej sérii Ezri Dax, ma nadchla oveľa viac. Výnimočne sa v Treku vydarila aj detská postava, keďže Jake Sisko nebol žiadny génius, ktorý na počkanie opraví Enterprise, ale obyčajný chlapec. Keďže zápletky na seba dosť nadväzovali, tak tu bolo veľké množstvo pravidelných vedľajších postáv. Spomeniem aspoň skvelého záporáka Gul Dukata, najväčšiu mrchu seriálu Kai Winn, zábavných Ferengov Noga, Roma, nagus Zeka, Weyouna a samozrejme nesmiem zabudnúť na najukecanejšiu postavu seriálu štamgasta Quarkovho baru Morna, ktorý sa zakaždým mihol v pozadí a nakoniec sa dočkal aj vlastnej epizódy. Okrem hlavnej línie ma bavila ešte temná alternatívna realita, ktorej venovali jednu epizódu skoro v každej sérii a naše obľúbené postavy tam hrali poriadnych parchantov. Finále, ktorému venovali celých 10 dielov, je dojímavé a strhujúce zároveň. CZ dabing tentoraz príliš nepoznám. Z obidvoch verzií som videl len pár dielov a nepáčil sa mi ani jeden. DS9 má skvelý SK dabing, ale bohužiaľ len prvých troch sérií. Najskôr je ale tak nadobro stratený v archíve Markízy. Dúfam, že sa niekedy dočkáme nádherného remasteru aký má TNG a TOSka. Hneď by som si potom pustil celý seriál znova. Takéto Space opery sa už netočia. 10/10.

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Dodatok k minulemu dielu a vlastne prostredna cast v ramci zovretej trilogie. Podla mna diel s najhorsim scenarom v ktorom sa cely cas na planete zotavuje Spock, medzitým mu ide s Enterprise na pomoc hlavna posadka a popritom tam otravuje nejaky tuctovy Klingon, ktory chce ziskat Genesis. Najsmutnejsie je, ze oziveniu Spocka je venovany cely diel, ale smrt pre Kirka dôlezitej osoby je odbavena za par sekund a dlhsie ako nad nou smuti este aj nad znicenou Enterprise. To prilis nevychytali. Miernym plusom je, ze ked uz väcsinu filmu absentuje Spock, tak konecne dostali par scen sa predviest aj ostatni clenovia posadky Scotty, Chekov, Uhura a najviac Sulu. Na druhej strane si tentoraz vôbec neuzijeme vtipneho trojuholniku Kirk, Spock, Kostra. Bez ich vtipov to nie je ono. Dost ma stvalo preobsadenie Saavik. Hlavny klingonsky zaporak tu je nejak naviac, aby sa vo filme aspon nieco dialo. Christopher Lloyd pôsobi skôr zmätene a nenahana strach. Uplne mi tu chyba nejaka typicka Star Trekovska moralno filozoficka myslienka. Vesmirne suboje su priemerne a zaujme len znicenie Enterprise. Hudba je tentoraz slabsia. Film najviac zachranuje svizne tempo. Takze vysledok je taky divny zlepenec, ktory je po kazdej stranke priemerny. 5/10.

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Pre netrekkies asi najpristupnejsi zo starych Star Trekov, kedze pribeh obsahuje standardneho zloducha, ktory sa chce pomstit Kirkovi. Nastastie sa nezabudlo aj na nejaku tu myslienku, takze tentoraz a pojednava o tom ako je clovek schopny vysporiadat s ulohou pri ktorej musi celit smrti najprv nanecisto pri teste Kobayashi Maru a na konci v dojimavom finale aj natvrdo. Takze trekkie sa filozoficky nazral a aj fanusik tupej akcie zostal cely. Tento diel ma konecne dynamicke tempo. Skvele akcne sceny, ktore aj po rokoch posôbia trikovo perfektne. Finalna bitka dvoch vesmirnych lodi mi pripomenula bitky ponoriek, co mi dokonale sedi. Ricardo Montalba je pôsobivy zaporak, ktory vyvola strach aj respekt. Akurat trekkie, ktori videli serial sa pousmeju nad jeho schopnostou dokonale si pamätat aj ludi, ktorych nikdy nevideli, kedze Chekov v dobe, ked sa v serialy objavil Khan este nehral. Ale som rad, ze mal tentoraz dost velky priestor. Na rozdiel od Sulu a Uhury, ktori su zase do poctu. Schotty ma niekolko vydarenych hlasok a v centre deja je znova hlavna trojka Kirk, Spock, Kostra a tentoraz si uzijeme dostatok ich vzajomneho popichovania. Z novych postav zaujme Kirstie Alley ako Saavik. Skoda, ze ju v dalsich dieloch preobsadili. Dozvieme sa aj nieco o sukromi Kirka. Pacilo sa mi, ze posadka ma konecne poriadne uniformy. Hudba je znova fantasticka. Takze vysledkom je spickove akcne sci-fi, ktore nezabuda aj na myslienku a to cele v Star Trekovom prostredi s postavami, ktore mam rad. 8/10.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Zakoncenie volnej trilogie tentoraz pojali v komedialnom style. Hlavna zapletka je blazniva asi ako väcsina zapletiek o cestovani v case, ale aspon sa nezabudlo aj na nejaku myslienku. Aj Greenpeace by mala radost. Ziadny zaporak sa tentoraz nekona rovnako ako suboj hviezdnych korabov. Zasadenie nasich oblubenych postav do roku 1986 je zdrojom mnozstva vtipnych scen. Nielen neustale spickovanie medzi Kirkom, Spockom a Kostrom, ale konecne dostanu poriadny priestor aj ostatni clenovia posadky a kazdy z nich tu zaziari jak v komickej scene, tak zaroven maju vyznam aj pre pribeh. Na môj vkus je to malo sci-fi a vo vesmire sa to odohrava minimalne. Dokonca sa to snazili vykompenzovat opakovanim sceny vybuchu Enterprise z minulej casti. Takisto hudba je tentoraz dost odlisna. Menej typicky Star Trekovska. Trikova stranka je stale slusna. Tazke vysledkom je skôr komedia so Star Trekovskou posadkou, ktora ani na chvilu nenudi, ale ja mam radsej tie viac sci-fi diely s poriadnym dramatickym nadychom. 7/10.

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Slusny diel ale nikdy ma uplne nenadchol. Hlavna zapletka je taka klasicka Star Trekovska s moralnym ponaucenim. Ale prilis strhujuco alebo nejak osudovo nepôsobi. Vlastne na tom, co chcel urobit zaporak ani nebolo nic extra zle. No a okrem toho tu ma väcsi priestor uz len Datova linia, kde s malym chlapcom znova rozobera svoju snahu stat sa clovekom. A to mi dost vadilo, kedze Datovi odstanili emocny cip a znova sa spraval ako v serialy. Tomu hovorim krom spät. Na druhej strane sa mi pacilo, ze sa Riker a Troi dali znova dokopy alebo La Forgeova linia s očami. Bohuzial Worf tu bol len za komicku figurku a doktorka len liecila ludi. Na to jak je hlavna zapletka jednoducha, tak film dost akutne postrada dostatok vedlajsich linii. Siedmy diel mal podobne priemernu hlavnu zapletku, ale vynahradili to vedlajsie linie. Akcne sceny mi nepripadali tak napadite ako v minulom diely. Najviac prachov sa evidentne vrazilo do vystavby tej dedinky a interieru lodi. Par prestreliek v skalach a dve vesmirne bitky pôsobia dost tuctovo. Takze vysledok je za takych 6 s prihliadnutim k tomu, ze to je Star Trek s mojimi oblubenymi postavami, tak 7/10. Proste najslabsie filmove dobrodruzstvo s Picardovou posadkou. Ale napriek skôr negativnemu komentaru si to urcite este niekolkokrat pozriem. Videl som to v kine, mam 2 diskovu SE ediciu DVD a ked sa stane zazrak a vyjde to u nas na blu-ray, tak si kupim aj ten.

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Milujem Space opery jak vo filmovom prevedení, tak aj v televíznom. Svojím spôsobom sú zápletky na jedno kopyto ako u krimi seriáloch, takže koho to nechytí behom ktorejkoľvek jednej epizódy, tak ho to nechytí nikdy. Mňa ale na rozdiel od nudných krimi, v ktorých sa pátra po vrahovi, baví pátranie po rôznych vesmírnych a vedeckých záhadách. No a v Star Treku naviac dostaneme aj nejaké morálne podnety na zamyslenie, ktoré v detskom veku pôsobia nenásilne a ani v dospelosti neobťažujú. Posádku TNG mám zo všetkých Trekových posádok najradšej. Picard je najcharizmatickejší kapitán. Trochu introvert, ale postupne si svoju posádku pusti k telu. Riker spoľahlivý zástupca kapitána, android Data je zdrojom vtipných situácií a zároveň neustále analyzuje ľudské správanie. La Forge je klasický nerd bez úspechu u žien, čo je podľa zlých jazykov typický divák Star Treku. Drsniak Worf, ktorého epizódy boli vždy plné akcie a Klingonská mytológia bola fascinujúca. Starostlivá doktorka Crusherová a jej iskrenie s Picardom. Konzultantka Troi bola síce absolútne zbytočná postava telepatky/psychologičky (zakaždým keď sa na obrazovke objaví nasratý hrôzostrašný mimozemšťan, tak zahlási, že cíti, že ten hrôzostrašný mimozemšťan je určite nasratý), ale zato zo všetkých Trekovských bimbo postáv je rozhodne najviac sexy, takže som jej dialógy aj tak nikdy nevnímal a užíval si pohľad na jej postavu. Wesley Crusher mi za detských čias nevadil. Keď som seriál videl pred par rokmi znova, tak už som trochu chápal tú nenávisť voči nemu u časti fanúšikov Treku. Pán geniálny, ktorý na počkanie opraví Enterprise bolo miestami prehnané. Ktovie ako by sa vyvinula postava Tashy Yarovej, keby sa jej po prvej sérii nezbavili, ale jej epizódne hosťovanie ako úplne novej postavy bolo oveľa zaujímavejšie ako v jej pôvodnej úlohe. Nová doktorka, ktorá na jednu sériu nahradila pôvodnú ma vždy srala. Z epizódnych postáv ma bavila inteligentná Guinan ku ktorej aj Picard chodil po radu, sympaťák Miles O'Brien, ktorý sa neskôr presunul do DS9, nezbedný parchant Q, rebelka Ro Laren, roztržitý Barclay alebo akože otravná Lwaxana Troi. Po technickej stránke seriál už zastaral, ale našťastie sa všetko točilo na filmový pás a triky boli väčšinou praktické modely, takže nič nebránilo nádhernému remasteringu vo vysokom rozlíšení v ktorom seriál aj po rokoch vyzerá bohovsky a triky cool. Čo sa týka dabingu, tak prvých 5 sérii uprednostňujem v SK dabingu, keďže sa v tom českom ešte menili dabéri a všetci mi k postavám nesedeli. Našťastie od šiestej série je CZ dabing perfektný, takže ma až tak veľmi nemrzí, že SK dabing k posledným dvom sériám neexistuje. Ale samozrejme som videl komplet seriál aj v origináli. 10/10.