Divočina (2014)

Mlada kravka sa vydá na nebezpecnú túru pri ktorej spava v hoteloch a kazdu chvilu si niekde kupi zradlo, aby si nieco dokazala a my sa postupne dozvieme z flashbackov jej dôvody. Zboznujem Reese Witherspoon vdaka ktorej som si tento film pozrel, ale tento typ filmu by pre mna akceptovatelne neutiahla ziadna herecka. Naviac je Reese uz prilis stara na tuto postavu. Mozno to bude pre nejaku mladu kravku s podobnymi problemami inspirativny film, ktory jej zmeni zivot, ale pre mna ako chlapa je to trapny film.

Diagnóza žárlivost (2014)

Tuctova romantika, ktoru akotak do priemeru vytiahli herci. Matt LeBlanc tu hra prakticky znova Joeyho. Akurat je v ulohe riaditela skoly trochu serioznejsi, (co som mu ani na sekundu neveril) ale postupe ako zacne ziarlit, tak sa stava znovu starym blaznivym Joeym. Ali Larter mi nie je nejak extra sympaticka, ale tentokrat bola prakvapivo roztomila. A zvysok nestoji za rec. Je to taka jednohubka, ktoru ma zmysel vidiet len ak mate radi hercov v hlavnych ulohach.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Prva hodina s minimom nabozenskych prvkov bola velmi dobra. Vadila mi len absencia brutality v uvodnej velkolepej bitke. PG-13 historicke bitky su proste nefunkcne. V tejto casti mi nevadila ani skratkovitost deja, vdaka comu dost divne vyznie, ze niektore zbytocne postavy, ktore sa mihnu skoro len na par sekund su hviezdne obsadene. Zachranuje to ustredne herecke duo, ktore hra bezchybne a svojimi vykonmi filmu dodavaju napätie. Lenze po hodine sa ich cesty na dlho rozdelia a do popredia sa dostanu biblicke prvky. To nie je moja salka kavy, ale vyslovene mi nevadia pokial su zakomponovane nejak zmysluplne do pribehu ako napriklad v nedavnom Noemovi. Lenze Scott chcel byt asi originalny a tak sa snazi vsetky biblicke prvky nejak racionalne vysvetlit. Vdaka tomu na mna pôsobili neprirodzene až neskutocne otravne. Ked tento pribeh chcel natocit bez nadprirodzenich prvkov, tak sa mal rovno vysrat na vsetky tie prvky a dopadlo by to ovela lepsie. Proste ako klasicky historicky velkofilm. Takto vysledok nefunguje ani v jednom smere. Maximalne ako ruhanie, ktore ma nasrat veriacich. Kedze nie som veriaci, tak mi to bolo jedno. Pritom je mi luto, ze film dopadol tak nemastne, neslane lebo vyprava je velkolepa a nadherna a vsetky digitalne triky su bezchybne. Nejaky poriadny klasicky historicky velkofilm z prostredia Egypta by som si pozrel s chutou. Kludne aj od Scotta. Stale na to ma. 4/10.

Divoké historky (2014)

Je to skvely poviedkovy film na temu nespravedlnosti a vystupnovanej agresie. Hned uvodna poviedka mi pripomenula svojou pointou zabavne finale filmu Traitor. :-). Luto mi je snad len toho, ze jednotlive poviedky su samostatne a vôbec so sebou nesuvisia. Takisto pravidelne striedanie negativneho a pozitivneho vyvrcholenia trochu ublizilo nepredvidatelnosti jednotlivych poviedok. Ale inak nemam tomu, co vytknut. Scenar je vynaliezavy s mnozstvom ozvlastnujucich zvratov. Herci su presvedcivi a rezia je po technickej stranke bezchybna. Celkovo mi tento film pripomenul filmy z devätdesiatych rokov, ktore boli zalozene na skvelom scenary v ktorom sa vrsili zabavne absurdity. 8/10.

Strážce zákona (1971)

Cervenak to napisal vystizne. Je to perfektny western s netradicne dynamickym tempom. Postavy su fantasticky napisane. Ziadne ciernobiele stereotypy. Az som si prial, aby film trval aspon o 20 minut viac. Najviac sa mi pacilo, ze svojim spôsobom za zaporaka tu je serif, ktory chce zatknut skupinu muzov, ktory nahodou zabili starca. A pachatelia su vykresleni ako celkom normalni ludia, ktori sa z rôznych pochopitelnych dôvodov odmietaju vydat serifovi. Takze do velkej miery to je skôr drama ako nejaka kovbojka. Prestreliek tu je minimum a su natocene kvalitne ale nie su nejak umelecky stylizovane. Pôsobia dost civilne. Jedina vec, ktora ma trochu iritovala boli divoke zoomy kamery jak v starych kung-fu filmoch. Ale to je malickost. Stale sa jedna o jeden z najlepsich westernov aky som videl. 8/10.

Young Ones (2014)

Je to tak zvlastny postapokalyptický film s westernovou atmosferou. Asi to vela ludom nesadne. Keby som to mal k niecomu prirovnat, tak asi k filmom ako je Bessonov Le Dernier combat alebo Hillcoatova Cesta. Proste filmy so svojskym stylom. Prostredie je vykreslene do najmensich detailov. Napriek nizkemu rozporctu je technicka stranka bezchybna. Postavy su zaujimave. Mne sa najviac pacila bezutesna prva polovica. Akonahle sa postavam zacne darit, tak film strati tu zvlastnu atmosferu a linia o pomste uz nie je tak napinavo podana. A zaver mi pripadal prilis otvoreny. Ale som rad, ze som to videl a film odporucam vyskusat. Mozno vam jeho unikatna atmosfera sadne. Ak nie, tak ho vypnete po desiatich minutach. 6/10.

Ohnivá liška (1982)

Je to taky pomaly neskutocne naivny spionazny film. Zapletka je zaujimava, ale spracovanie je miestami tak naivne az je smiesne. Ani Eastwood mi prilis do tohto zanru nesedel, takze vysledok je len tuctovy priemer. 5/10.

Joseonminyeo samchongsa (2014)

Na mna to pôsobilo ako Charlieho anjeli v historickom prostredi na korejsky spôsob. Trojica sexi bojovniciek pod vedenim streleneho sefa riesi rôzne pripady. Na prvy pohlad to vyzera dobre. Vyprava je solidna, ustredne trio nadherne a humor mi pripadal este celkom zabavny. Ale postupom casu sa zmenil skôr na otravny a do konca som sa pousmial len parkrat. Velkou slabinou su vsetky bitky. Tak ja su herecky nadherne, tak su v bitkach absolutne nepouzitelne. Bitky su predratovane, maju jednoduchu choreografiu a postradaju akukolvek tvrdost. Je to len take poskakovanie a namiesto poriadnych uderov len take jemne packanie. Nakoniec to mohla zachranit aspon hlavna zapletka, ale aj ta mi po par minutach zacala byt ukradnuta a tak som film ledva dopozeral. Potenical na dobry film tu bol velky, ale jeho prevedenie po kazdej stranke je podpriemerne. Vysledok nestoji ani za jedno pozretie. 4/10.

Mon pire cauchemar (2011)

Nadpriemerna komedia ktoru drzi nad vodou hlavne famozny vykon Benoîta Poelvoordera. Po cely cas je tak otravny az je neskutocne zabavny. Jeho fanusikovia ako som aj ja budu s tymto filmom rozhodne spokojny. Komu ale nesedi, tak to po chvilke vypnu. K dokonalosti tu chyba nejaka vyrazna postava do tandemu pretoze Poelvoorde to sam bez odozvy poriadne neutiahne a odtazita Isabelle Huppert je skôr na facku. Celkom dobre ako nahravac fungoval André Dussollier, ale ten tu ma bohuzial maly priestor. 6/10.

Žoldáci (1980)

Necital som kniznu predlohu, ale snad nie je taka hlupa ako samotny film. Mohol to byt seriozny spionazno politicky thriller, ale vysledok je primitivny ako tie horsie bezmyslienkove diely Ramba. Akurat tu az na finale absentuje akakolvek akcia. Az do finale sa len neustale zdlhavo Walken a jeho banda pripravuju na akciu a ked konecne k nej dôjde, tak je natocena tak fadne, ze som si povedal, ze ta nudna priprava bola stokrat zabavnejsia. Ked uz chcete vidiet Walkena v Rambo style, tak si radsej pozrite film McBain. Tento film za to nestoji 3/10.