Jordan

Adult Surprise

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65
    • 14.5.2020  10:38
    Annihilation (2018)

Ženská (a americká) alternatívna verzia Tarkovského Stalkera. A celkom vydarená.

• 9.5.2020  10:16

Mandy sa hodnotí ťažko a človek nevie, ako k nej pristúpiť a ako ju uchopiť – a táto záhadnosť (ktorou si je ten film sám dobre vedomý) je spolu s o herecký výkon sa snažiacim Nicolasom Cageom asi jediný plus. Tu sa už nejedná ani tak o kinematografiu (hoci po štrukturálnej stránke sa Panos až prekvapivo presne drží trojaktovej štruktúry), ani o autorský experiment (experiment voči čomu? autorstvo čoho?), ani o postmodernu (v dobe po Tarantinovi, Korinem, Gasparovi Noem). Je to ako keby niekto natiahol youtubové videjko na dve hodiny. Je to prvoplánová oslava farieb, defilé neopodstatnených a prekvapivo dosť neinvenčných postprodukčných trikov. Tá kultovosť okolo toho je midkult. Dokonca ani ako guilty pleasure to nemôže fungovať, lebo je to aj málo guilty aj málo pleasure. / Mandy je geniálne dielo. Jeho genialita je ukrytá a veľmi hlboko pochovaná v pomalom tempe a jednoduchosti, skoro až primitívnosti námetu, spracovaného tiež akoby banálne, povrchne. Ale zalezie vám to pod kožu a už spod nej nevylezie. Je to opulentnosť, ktorá ústi do minimalizmu, je to gýč, z ktorého vyviera nové umenie. Tká celkom nenútene a akoby samozrejme úplne nové pradivko, mieša mysticizmus s profánnosťou, vytvára celkom modernú neo-mytológiu založenú na okrajových žánroch a prísne ukotvenú v pozemskosti či dokonca prízemnosti. Sto-krát zo všetkých strán vyobracané klišé ukazuje z novej strany, ktorú doteraz všetci prehliadali. Takže je to akýsi filmový jin-jang, kde jin je pulpový brak a jang autorská kinematografia.

• 14.1.2020  09:36
    Maják (2019)

keď som sa jv piatok na tento film nedostal a v pondělek urobil dobre, že som si fiel lístky kúpiť hodinu vopred, lebo veľká sála bola znova na prasknutie plná, hovoril som si - čo môže na artovom old-schoolovom komornom filme, o ktorom som ja sám až donedávna npočul, také príťažlivé, že sa okolo toho rozvíri taký "hype"... a potom som si to pozrel a musel uznať, že ten film bude určite ľudí rozdeľovať na 2 skupiny - na ODPADlíkov a 5-HVIEZDičkárov, lebo je to presne tan druh filmu... a možno to je aj odpoveď na to, prečo tie plné sály... každopádne toto považujem za vrcholnú filmárčinu, ten film skrátka v sebe niečo má, niečo, čo mali staré dobré filmy a nie dnešný generický produkt (nielen hollywoodsky, ale v poslednej dobe už aj "festivalový európsky"), konečne niečo, čo človeka vtiahne a zaujme, niečo, čo má mágiu.

• 14.1.2020  09:32

tri hviezdičky dávam asi neoprávnene pod reálnu hodnotu tohto filmu a alibisticky dodávam, že je to tým, že som na neho "nedozrel", intelektuálne ho nedocenil. soderbergha a jeho prístup k filmárčine mám rád a nik iný by nenatočil takýto film - film na hranici hraného, dokumentárneho, esejistického, od začiatku do konca nabitého sarkazmom, drzého a aj dosť edukatívneho... toto nie je ničím, vôbec ničím štandardný film a zaslúžil by si viac pozornosti... málokto už dnes točí (ak vôbec niekto) filmy á la thés, filmy s témou/ideou ako hlavným hrdinom... a soderbergh to robí s takou ľahkosťou, drzosťou a akoby samozrejmosťou, až to uráža... no zároveň fascinuje. jeden z najdivnjších a najnedocenenejších filmov minulého roka.

• 11.1.2020  14:12
    Shaft (2019)

ani som to nedopozeral... orpoti predošlému cool, drsnému, zábavnému, špinavému, surovému, béčkovému Shaftovi je toto tak impotentné a sterilné, že som sa do toho musel siliť, potom ma to uspalo, a na neviemkoľký pokus som to s vypätím síl dotiahol na nejakú polhodinu, no znechutenie a smútok nad kastráciou kedysi coolového snímku ma prinútila prestať v sebatortúre... preto to ani nehodnotím, nebolo by to fér, keďže som nevidel ani len polovicu filmu... ale to, čo som videl, nestojí za zmienku a aj ten odpad by tomu len zbytočne prisúdil nejaký status, kdežto podľa mňa si tento film nezaslúži žiaden.

• 11.1.2020  13:59
    Pod vodou (2020)

prečo je underwater zlý film? pretože je hlboko (naozaj hlboko) priemerný, zbytočný a nudný. také filmy by nemali v 21. storočí vznikať. nie za drahé peniaze a s takou distribúciou a ohlasom. V 80-tych (a ešte aj 90-tych) rokoch bol taký milý fenomén, ktorý dnes už neexistuje - striaight-to-video... tento film by patril do tejto kategórie. je to na úrovni Sharkenád a Megaoctopusov vs. Gigažralokov. plytké, slaboduché a naozaj nezaujímavé. nepatrí to do kín a nechápem, čo tam robia Stewart s Casselom, a nerozumiem, že som na to bol v relatívne dobrom (a v podstate "artovom") kine. toto už nemá nič s guilty pleasure, s vedomým b-éčkovostvom ani s old-school 90ties nostalgiou. to nie sú Hady v lietadle, ktoré hodnotím v porovnaní s týmto filmom ako o dosť zmysluplnejší, zábavnejší a užitočnejší film. toto je naozaj číry blud, polystyrén na zatepľovanie, vata na vypchávanie pásovo produkovaných plyšákov, bublinková fólia na obalenie práčky pred zabalením do krabice.

• 9.1.2020  17:20

Iba za dobré herché výkony (aj keď z nich občas cítim oscarové snaženie, nahováram si, že to tak nie je) a svižne/vtipne urobený úvod, ktorý človeka vtiahne a chytí, to veľmi štedro zaokrúhľujem nahor na tri hviezdzičky s odretými ušami. ten film je veľmi staromódny - čo by nevadilo - bohužiaľ však je aj veľmi priemerný, na Kramer vs. Kramer, s ktorého porovnávaním musel (a musí) rátať, sa ani zďaleka nechytá a v mnohých momentoch (a bohužiaľ aj v tých najzásadnejších - ideových, scenáristických, tematických) je americkejší než coca-cola - bohužiaľ vo všetkom tom "negatívnom", čo si pod "americkým" predstavíme: lacné dojenie emócií, generický vizuál, ľahký snobizmus a egocentrizmus, povrch. ale sympatické je, že sa to aspoň snaží a snaha sa väčšinou cení... ale keby to nemalo 137 minút ale napríklad 87, tak by ma to snaženie menej nudilo a otravovalo.

• 22.4.2019  09:32

Jedna hviezda za mladú a krásnu J.A., jedna za postavu (a jej herecké prevedenie) Miltona a jedna za scénu hypnózy. Inak veľmi priemerná a zabudnuteľná, nevýrazná vec.

• 13.4.2019  21:29
    OTO 19. ročník (TV pořad) (2019)

OTO = Opulentná Trápna Okázalosť Vrchol televízneho nevkusu alebo tiež "Welcome back in 1984" Bleju, dámy a pánové, já bleju...

• 1.3.2019  10:17
    V pasti (2018)

taká kombinácia Children of men, Blindness a A quiet place (aj keď miestami mi nabiehali spojitosti s Perfect sense ši Happening), napínavé, temné, depresívne, remeselne výborne zvládnuté, s geniálnou hudbou, sústredenými hereckými výkonmi (Bullock sa prekonáva, Malkovich má výborne napísaný charakter), nepríjemne-mrazivý kvalitný prírastok do survival/end-of-the-world (great again!) rodiny filmov.

• 7.1.2019  09:26

derivácia kríženca scottovho blade runnera s wachoských matrixom, vy- (alebo zneu-) žívajúca kultovú japonskú predlohu a prednosti vyretušovaného sexi-doll-u johansson človeka naozaj nenadchne, neprekvapí, neohúri a s privretými očami si tie dve hviezdičky zo mňa vyžmýka naozaj iba za zaujímavý cast, ktorému tróni kovboj kitano a niektorým vydareným efektom, nepostrádajúcim atmosféru. inak je to ploché, plytké, prázdne a prvoplánové onanovanie nad už videným, počutým, zažitým a vymysleným, ovlečené do trochu novšieho šatu...

• 7.1.2019  09:22

film, ktorý nie je ani vtipný (či aspoň nejako "zábavný"), ani akčný, ani napínavý, ani sexi (čo je až trestuhodné pri pohľade na herecké obsadenie) a len sa priživuje na "mene" a kulte jednej vydarenej heist trilógie, ktorej silu tým pádom devalvuje, si naozaj nezaslúži vašu pozornosť. keby to malo aspoň nejaký "guilty pleasure" moment, ale ani to, nič. prázdne, chladné, nudné...

• 10.11.2018  20:28

je to ako rozvodnená rieka... bravúrne herecké výkony vás bavia, spôsob rozprávania je netradičný a zaujímavý... ale tak, ako dobre, rezko a pútavo začne, to ku koncu akosi stráca dych - no nie v zmysle temporyytmickom, ale akosi sa tie rôzne témy, roviny, rozprávačské okruhy a osudy šialene pletú jeden cez druhý a divák hoci naladený na vlnu tohto filmu a dávajúci pozor začína strácať záujem. akoby to chcelo byť o všetkom a verilo si do konca, že sa to darí... a tá sebavedomá snaha je sympatická, no podráža filmu nohy v cieľovej rovinke... napriek tomu je to film hodnotnejší než 98% hollywoodskej produkcie uplynulého roka.

• 1.11.2018  12:58

Keď človek hodnotí prírodopisný film o brazílskom pralese, mal by si uvedomiť, že nehodnotí samotný prales, ale filmovú výpoveď o ňom, audivizuálne dielo zložené z obrazov, zvukov, strihov... a nie samotné stromy, zvieratá a rieky... Na Queene som vyrástol a doteraz ju považujem za jednu z najlepších hudobných skupín všetkých čias a Freddieho Mercuryho za velikána, génia, talentovaného speváka, ktorému sa málokto doposiaľ vyrovnal. A práve preto ma mrzí, že o takých legendách vznikol tak vykastrovaný, jalový a vykalkulovaný film. Ako sa môže životopisný film o jednej z najväčších (a tiež značne provokatívnych) legiend rockovej hudby tváriť ako politicky korektná pre všetkých prístupná hrejivá rodinná komédia, ktorá prezentuje život rockovej megastar ako znôšku klišé a melodramatických vyhladených obrázkov z dámskeho magazínu? A to tlačenie na pílu, to žmýkanie emócií posledných 20 (trestuhodne plochých, dramaturgicky prestrelených) minút? Sklamanie roka. Fail žánru.

• 21.10.2018  02:11
    Spawn (1997)

Toto celkom očividne a priznane brakové béčko vo mne vyvoláva rozpaky. Zlá grafika, lacné efekty, opulentné prehrávanie, "cheesy" akcia, príbeh je nedotiahnutý, plný scenáristických klišé a akoby na kolene narýchlo pozliepaný z prvoplánových nedotiahnutých úlomkov, hrozná kamera, nemožný až amatérsky strih... ALE... zvláštna insitná práca so soundtrackom, humor, postava klauna a jej rôzne hlášky, gagy, eskapády, až mindfuckové drobnosti a schválnosti, ktoré autori podľa mňa museli zámerne preháňať, koncentrovný filmový gýč deväťdesiatych rokov... buď je to absolútny "prúser", alebo jednoznačný guilty pleasuer, každopádne jeden z najprapodivnejších komixových filmov, aké kedy vznikli

• 16.9.2018  10:30
    Oni a Silvio (2018)

Bohužiaľ - moje obavy sa naplnili. Jedna vec je nadchýnať sa nad tým, aký pestrofarebný, výrazný a rozpoznateľný, svojrázny a vyhranený štýl a rukopis autor za svoju kariéru nadobudol a druhá vec je priznať si, že neponúka nič nové, než práve len tento už dobre známy a do až vyumelkovanej podoby vyšperkovaný štýl. A nič iné. Tento "film" je po stránke dramatickej, naratívnej, štrukturálnej a emočnej prázdny. Mám pocit, že inak zručný a nápaditý režisér, ktorý stojí za jedným z najoriginálnejších a najlepších seriálov všetkých čias a ktorého dva filmy (This must be the place a Veľká nádhera) sú naozaj kvalitné a neprerečiem voči nim pol krivého slova, sa zacyklil, vykráda sám seba a dve a pol hodiny nám servíruje ligotavé, lesklé, voňavé - no prázdne bubliny. Pritom sa na žiadnu postavu emočne nenapojím, nič ma nedrží pri deji, nič ma nečaká za najbližším "príbehovým" rohom a po osemstej nahej modelke dokonca začínam pochybovať, či mám rád nahotu vo filme (pričom som bol až doteraz 30 rokov presvedčený, že to je na filmoch to najlepšie). Ak bol zámer autora ukázať, že všetkého veľa škodí a keď sa to preháňa s čímkoľvek, človeku sa to zunuje, podarilo sa mu to až na meta-úrovni: práve sa mi pán Sorentino a jeho štýl dokonale zunoval.

• 16.9.2018  10:21

Postava mladej Jane Fonda niekedy v polovici filmu povie narážku na film/knihu CARRIE od S. Kinga, čo je celkom vtipný interný humor, pretože to hovorí postave Cameron Post, ktorú hrá Chloe Grace Moretz a tá pred pár rokmi stvárnila Carrie v adaptácii Kingovho debutového románu... fakt, že som si dokázal počas filmu uvedomovať aj takého detaily, svedčí zrejme o tom, že ma film až tak veľmi nezaujal, a hoci vykazuje všetky parametre, znaky a vlastnosti "kvalitného amerického nezávislého filmu", je len ďalším z radu, ďalším prírastkom tejto každým rokom sa výrazne rozširujúcej rodiny/množiny filmov, v dôsledku čoho sa čím ďalej tým ťažšie objaví taký, ktorý na seba výraznejšie upozorní. Prevýchova má, bohužiaľ, tú nevýhodu, že podobné témy už majú svojich lepších a podarenejších predchodcov, ktorý latku nasadili dostatočne vysoko, aby pri pokuse na jej preskočenie režisérka/scenáristka so svojím druhým celovečerným filmom narazila na svoje limity a dosiahla síce príjemnú a obstojnú, no predsa len priemernosť, z ktorej si skúsenejší a rozhľadenejší divák odnesie snáď len pár slušných hereckých výkonov a potešujúce konštatovanie, že Ch. Grace-Moretz vyrastá zo škatuľky detskej hviezdičky na dozrievajúcu a dospievajúcu herečku.

• 13.8.2018  21:52
    Antiviral (2012)

plusy: za originalitu, za minimalistický production design, setting a vizuál a za "nechutnosť"... mínusy: bez emócie, pridlhé a ku koncu prinudné, trochu zmätočné a zmätené

• 29.6.2018  22:56

ultimátny high-society revenge movie

• 9.5.2018  12:12

majstrovsky budovaná atmosféra, ktorá hustne od začiatku do konca a do poslednej minúty si film ustrážil jemne vybalancovanú hranicu medzi hororom a psychologickým thrillerom, neskĺzavajúcu ani k trápnosti, béčkovosti či brakovej žánrovosti - a hoci je to všetko viac-menej v závere vysvetlené, anderson sa vyhol hollywoodskej polopatickosti a ustriehol tú správnu mieru toho, čo ukázať a čo nedopovedať, čo nechať len mierne poodhalené a čo decentne zahalené. nenápadný, no o to silnejší zážitok a poctivá scenáristika (ktorá je v tomto prípade silnejšia, než réžia - možno preto, ak si prelistujeme celú režisérovu kinematografiu, vynikajú z nej filmy, kde si písal sám scenár a naopak - väčších kvalít nedosahujú tie, kde režíroval scenár niekoho iného).

• 7.5.2018  10:54
    Kazatel (2011)

intelektuálmi a kunsthistorikmi hlboko podhodnotený a nepochopený guilty pleasure (či skoro až mokrý "dream-come-true") všetkých, ktorí majú radi: upírov, post-apo, westerny, béčka a komixy. lebo táto veľmi jednoduchá priamočiara záležitosť syntetizuje všetko z predošlého a ešte to správne okorení výstrihom lily collinsovej a pár sekundami do krásy dozretej mädchen amick... treba si uvedomiť, že sa jedná o "číre" B-čko (ukážkové, podľa šlabikára), drsné komixové hlášky, schematizmom presiaknutý scenár plný polo-ne-logickostí, presxponovaná akcia na hranici nad-realizmu a koncentrovaný štýl... človek nemôže milovať Blade-a a nemať rád Priest-a... pre mňa podobne coolerská záležitosť (a tiež rovnako podceňovaná či prehliadaná) ako SHAFT s Jacksonom alebo pred-matrixovský Keanu ako Johny Mnemonic... Hold - na niektoré filmy musí človek mať v krvi namiešanú tú správnu brečku žánrových a brakových inklinácií...

• 26.4.2018  14:41
    Playing Men (2017)

vynikajúci autorský umelecký (a do značnej miery introspektívny) dokument o hre a jej význame pre život, psychológiu a identitu človeka a komunity. skvelé spracovanie, silný vizuál a scény pohybujúce sa na škále medzi vtipnými, bizarnými, dojemnými a "akčnými".

• 13.4.2018  10:01

tento nenápadný, pomerne neznámy film je pre mňa také malí zjavenie. je viditeľne a citeľne iný, je zábavný, je správne uletený, je parodický aj sebaparodický je meta- a post- a pop- a hipster- a definuje všetky tieto "predpony", na to, aby sa ich definíciám vymkol... je to koncentrovaná amerika, číra zábava, intertextuálna lahôdka, tučné sústo pre cinefilov, milovníkov 90-tych rokov a soundtrackov... odvážny cross-žáner comming-of-age, slasher, sci-fi, komédia...

• 27.3.2018  09:32

bizarná "artová" a béčková hororová komédia, o ktorej si počas jej sledovania ani dlho po ňom neviete, čo myslieť, no nejakým zvláštnym spôsobom vás baví a rozhodne, ak už nič iné, tak aspoň jedno sa jej musí uznať: že je (hoci inšpirácie sa vystopovať dajú zjavné: joker, kruger) pomerne dosť originálna

• 1.3.2018  08:41

fanúšikovský amatérsky film... je to "cinefilská" záležitosť pre milovníkov a znalcov žánru zombie filmov... nadšenie z toho cítiť, znalosť žánru tiež, ale po akejkoľvek čo i len trochu objektívnejšej kinematografickej stránke je to veľmi priemerná insitná béčkovina.

• 27.2.2018  21:31

v hollywoode sa rozmohol nový subžáner - feel-good movie - ako variácia komédie a jeho hlavnými parametrami sú nepríbehovosť, politická korektnosť maskovaná (klamúca telom) zdanlivo nekorektným humorom a bezkonfliktnosť (ne-konfliktnosť - absencia konfliktu ako zápletkotvornej esencie). nie je to film v pravom slova zmysle. nemá základné vlastnosti filmového diela. je to skôr veľmi komerčný konsolidovaný videoart (alebo reklama)... je to taký kvalitnejší teleshopping. nemá to totiž výraznejšiu zápletku ani dej, žiaden konflikt, po štrukturálnej stránke skrátka scenáristicky a dramaturgicky nefunguje - síce kopíruje štruktúru trojaktovky, no robí to umelo, celkom vykalkulovane a mechanicky. na rozdiel od sandlerových grown-ups, ktorý je ukážkovým príkladom tohto subžánru, je why him ako najnovší prírastok do tejto rodiny, veľmi slabý, lebo oproti sandlerovej F.G.M. o rodinnej dovolenke vyrastených niekdajších kamarátov je neviemkoľký in-variant "meet the parents" paradigmy bez humoru, nápadu, snahy pobaviť a rozosmiať. čo na tom, že james franco je naozaj sympatický, ten charakter mu dokonale sadol a celé to sám ťahá - okrem neho a jeho postavy tento film nemá nič čo i len o milimeter vybočujúce nad nezaujímavý šedý priemer hollywoodskeho mainstreamu a nevýrazný predstaviteľ pomerne bizarného nového subžánru.

• 15.1.2018  19:08
    Being Flat (2015)

aj klobásy majú svoje práva

• 10.11.2017  03:45

Za tie roky (a s hrôzou zisťujem, že na čsfd pôsobím už vyše desaťročie) som zistil, že 3 hviezdičky dávajú ľudia väčšinou vtedy, keď sú zmätení, nevedia, čo si o filme majú myslieť, alebo skrátka diplomaticky chcú "odškrtnúť", že film videli, ale nemajú vyhranený názor... ale potom je tu aj isté percento užívateľov, ktorí dávajú tri hviezdičky uvedomele... priznávam, aj ja som už pár krát dal priemerné 3-kové hodnotenie z hore-uvedeného dôvodu, no pri blade runnerovi 2049 je naozaj z mojej strany zaslúžené - prečo si nezaslúži plné hodnotenie je na dlhšiu diskusiu o fungovaní hollywoodu, fungovaní post-modernizmu, fugnvoaní subjektívnych preferencií a toho, čo ja považujem za hodnotný obsah, prečo si nezaslúži odpad alebo nižšie hodnotenie, je skrátka preto, že po stránke remeselnej, technickej, vizuálnej, efektovej a formálnej v súčasnosti neexistuje dokonalejší výsledok (aj nolan sa môže s obdivom prizerať). Pre mňa je to vo výsledku (zatiaľ) mierne vykalkulované mainstreamové priživovanie sa na veľkom kulte pôvodného blade runnera a v podstate prázdna a dokonca skoro mid-cultová bezobsažná forma, naozaj rozporuplný film dosahujúci po technickej, žánrovej a formálnej stránke dokonalosť, no neuchváti, nezaujme, dokonca možno dve tretiny stopáže skoro až nudí. Ale aby som bol pozitívny a vďačný: herecké výkony naozaj sústredené (Leto dominuje), hudba strhujúca, vizuál božský. Škoda že dramaturgicko-scenáristicky bezzubé.

• 22.9.2017  09:38
    matka! (2017)

Starý zákon podľa Aronofskeho. Nič pre nenáročných divákov hľadajúcich oddychový film na spríjemnenie večera.

• 16.9.2017  09:37
    Happy End (2017)

Aj keď sa o tomto filme zatiaľ dá s istotou povedať len jedno, a síce že všetky predošlé Hanekeho filmy sú lepšie, nemôžem si pomôcť, mne sa aj tak páčil dostačujúco na plné hodnotenie. Možno preto, že túto tému dosť bytostne prežívam, možno preto, že všetky svoje "trademarky", na ktoré som si u Hanekeho zvykol a s obľubou a mravenčením v oblasti slabín na ne čakám, sú prítomné a vo vrcholovej forme, možno preto, že Isabelle Huppert... neviem... každopádne výborné.

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65