Jordan

Adult Surprise

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 48 64
    • 16.9.2018  10:30
    Oni a Silvio (2018)

Bohužiaľ - moje obavy sa naplnili. Jedna vec je nadchýnať sa nad tým, aký pestrofarebný, výrazný a rozpoznateľný, svojrázny a vyhranený štýl a rukopis autor za svoju kariéru nadobudol a druhá vec je priznať si, že neponúka nič nové, než práve len tento už dobre známy a do až vyumelkovanej podoby vyšperkovaný štýl. A nič iné. Tento "film" je po stránke dramatickej, naratívnej, štrukturálnej a emočnej prázdny. Mám pocit, že inak zručný a nápaditý režisér, ktorý stojí za jedným z najoriginálnejších a najlepších seriálov všetkých čias a ktorého dva filmy (This must be the place a Veľká nádhera) sú naozaj kvalitné a neprerečiem voči nim pol krivého slova, sa zacyklil, vykráda sám seba a dve a pol hodiny nám servíruje ligotavé, lesklé, voňavé - no prázdne bubliny. Pritom sa na žiadnu postavu emočne nenapojím, nič ma nedrží pri deji, nič ma nečaká za najbližším "príbehovým" rohom a po osemstej nahej modelke dokonca začínam pochybovať, či mám rád nahotu vo filme (pričom som bol až doteraz 30 rokov presvedčený, že to je na filmoch to najlepšie). Ak bol zámer autora ukázať, že všetkého veľa škodí a keď sa to preháňa s čímkoľvek, človeku sa to zunuje, podarilo sa mu to až na meta-úrovni: práve sa mi pán Sorentino a jeho štýl dokonale zunoval.

• 16.9.2018  10:21

Postava mladej Jane Fonda niekedy v polovici filmu povie narážku na film/knihu CARRIE od S. Kinga, čo je celkom vtipný interný humor, pretože to hovorí postave Cameron Post, ktorú hrá Chloe Grace Moretz a tá pred pár rokmi stvárnila Carrie v adaptácii Kingovho debutového románu... fakt, že som si dokázal počas filmu uvedomovať aj takého detaily, svedčí zrejme o tom, že ma film až tak veľmi nezaujal, a hoci vykazuje všetky parametre, znaky a vlastnosti "kvalitného amerického nezávislého filmu", je len ďalším z radu, ďalším prírastkom tejto každým rokom sa výrazne rozširujúcej rodiny/množiny filmov, v dôsledku čoho sa čím ďalej tým ťažšie objaví taký, ktorý na seba výraznejšie upozorní. Prevýchova má, bohužiaľ, tú nevýhodu, že podobné témy už majú svojich lepších a podarenejších predchodcov, ktorý latku nasadili dostatočne vysoko, aby pri pokuse na jej preskočenie režisérka/scenáristka so svojím druhým celovečerným filmom narazila na svoje limity a dosiahla síce príjemnú a obstojnú, no predsa len priemernosť, z ktorej si skúsenejší a rozhľadenejší divák odnesie snáď len pár slušných hereckých výkonov a potešujúce konštatovanie, že Ch. Grace-Moretz vyrastá zo škatuľky detskej hviezdičky na dozrievajúcu a dospievajúcu herečku.

• 13.8.2018  21:52
    Antiviral (2012)

plusy: za originalitu, za minimalistický production design, setting a vizuál a za "nechutnosť"... mínusy: bez emócie, pridlhé a ku koncu prinudné, trochu zmätočné a zmätené

• 29.6.2018  22:56

ultimátny high-society revenge movie

• 9.5.2018  12:12

majstrovsky budovaná atmosféra, ktorá hustne od začiatku do konca a do poslednej minúty si film ustrážil jemne vybalancovanú hranicu medzi hororom a psychologickým thrillerom, neskĺzavajúcu ani k trápnosti, béčkovosti či brakovej žánrovosti - a hoci je to všetko viac-menej v závere vysvetlené, anderson sa vyhol hollywoodskej polopatickosti a ustriehol tú správnu mieru toho, čo ukázať a čo nedopovedať, čo nechať len mierne poodhalené a čo decentne zahalené. nenápadný, no o to silnejší zážitok a poctivá scenáristika (ktorá je v tomto prípade silnejšia, než réžia - možno preto, ak si prelistujeme celú režisérovu kinematografiu, vynikajú z nej filmy, kde si písal sám scenár a naopak - väčších kvalít nedosahujú tie, kde režíroval scenár niekoho iného).

• 7.5.2018  10:54
    Kazatel (2011)

intelektuálmi a kunsthistorikmi hlboko podhodnotený a nepochopený guilty pleasure (či skoro až mokrý "dream-come-true") všetkých, ktorí majú radi: upírov, post-apo, westerny, béčka a komixy. lebo táto veľmi jednoduchá priamočiara záležitosť syntetizuje všetko z predošlého a ešte to správne okorení výstrihom lily collinsovej a pár sekundami do krásy dozretej mädchen amick... treba si uvedomiť, že sa jedná o "číre" B-čko (ukážkové, podľa šlabikára), drsné komixové hlášky, schematizmom presiaknutý scenár plný polo-ne-logickostí, presxponovaná akcia na hranici nad-realizmu a koncentrovaný štýl... človek nemôže milovať Blade-a a nemať rád Priest-a... pre mňa podobne coolerská záležitosť (a tiež rovnako podceňovaná či prehliadaná) ako SHAFT s Jacksonom alebo pred-matrixovský Keanu ako Johny Mnemonic... Hold - na niektoré filmy musí človek mať v krvi namiešanú tú správnu brečku žánrových a brakových inklinácií...

• 26.4.2018  14:41
    Playing Men (2017)

vynikajúci autorský umelecký (a do značnej miery introspektívny) dokument o hre a jej význame pre život, psychológiu a identitu človeka a komunity. skvelé spracovanie, silný vizuál a scény pohybujúce sa na škále medzi vtipnými, bizarnými, dojemnými a "akčnými".

• 13.4.2018  10:01

tento nenápadný, pomerne neznámy film je pre mňa také malí zjavenie. je viditeľne a citeľne iný, je zábavný, je správne uletený, je parodický aj sebaparodický je meta- a post- a pop- a hipster- a definuje všetky tieto "predpony", na to, aby sa ich definíciám vymkol... je to koncentrovaná amerika, číra zábava, intertextuálna lahôdka, tučné sústo pre cinefilov, milovníkov 90-tych rokov a soundtrackov... odvážny cross-žáner comming-of-age, slasher, sci-fi, komédia...

• 27.3.2018  09:32

bizarná "artová" a béčková hororová komédia, o ktorej si počas jej sledovania ani dlho po ňom neviete, čo myslieť, no nejakým zvláštnym spôsobom vás baví a rozhodne, ak už nič iné, tak aspoň jedno sa jej musí uznať: že je (hoci inšpirácie sa vystopovať dajú zjavné: joker, kruger) pomerne dosť originálna

• 1.3.2018  08:41

fanúšikovský amatérsky film... je to "cinefilská" záležitosť pre milovníkov a znalcov žánru zombie filmov... nadšenie z toho cítiť, znalosť žánru tiež, ale po akejkoľvek čo i len trochu objektívnejšej kinematografickej stránke je to veľmi priemerná insitná béčkovina.

• 27.2.2018  21:31

v hollywoode sa rozmohol nový subžáner - feel-good movie - ako variácia komédie a jeho hlavnými parametrami sú nepríbehovosť, politická korektnosť maskovaná (klamúca telom) zdanlivo nekorektným humorom a bezkonfliktnosť (ne-konfliktnosť - absencia konfliktu ako zápletkotvornej esencie). nie je to film v pravom slova zmysle. nemá základné vlastnosti filmového diela. je to skôr veľmi komečný konsolidovaný videoart (alebo reklama)... je to taký kvalitnejší teleshopping. nemá to totiž výraznejšiu zápletku ani dej, žiaden konflikt, po štrukturálnej stránke skrátka scenáristicky a dramaturgicky nefunguje - síce kopíruje štruktúru trojaktovky, no robí to umelo, celkom vykalkulovane a mechanicky. na rozdiel od sandlerových grown-ups, ktorý je ukážkovým príkladom tohto subžánru, je why him ako najnovší prírastok do tejto rodiny, veľmi slabý, lebo oproti sandlerovej F.G.M. o rodinnej dovolenke vyrastených niekdajších kamarátov je neviemkoľký in-variant "meet the parents" paradigmy bez humoru, nápadu, snahy pobaviť a rozosmiať. čo na tom, že james franco je naozaj sympatický, ten charakter mu dokonale sadol a celé to sám ťahá - okrem neho a jeho postavy tento film nemá nič čo i len o milimeter vybočujúca nad nezaujímavý šedý priemer hollywoodskeho mainstreamu a nevýrazný predstaviteľ pomerne bizarného nového subžánru.

• 15.1.2018  19:08
    Being Flat (2015)

aj klobásy majú svoje práva

• 10.11.2017  03:45

Za tie roky (a s hrôzou zisťujem, že na čsfd pôsobím už vyše desaťročie) som zistil, že 3 hviezdičky dávajú ľudia väčšinou vtedy, keď sú zmätení, nevedia, čo si o filme majú myslieť, alebo skrátka diplomaticky chcú "odškrtnúť", že film videli, ale nemajú vyhranený názor... ale potom je tu aj isté percento užívateľov, ktorí dávajú tri hviezdičky uvedomele... priznávam, aj ja som už pár krát dal priemerné 3-kové hodnotenie z hore-uvedeného dôvodu, no pri blade runnerovi 2049 je naozaj z mojej strany zaslúžené - prečo si nezaslúži plné hodnotenie je na dlhšiu diskusiu o fungovaní hollywoodu, fungovaní post-modernizmu, fugnvoaní subjektívnych preferencií a toho, čo ja považujem za hodnotný obsah, prečo si nezaslúži odpad alebo nižšie hodnotenie, je skrátka preto, že po stránke remeselnej, technickej, vizuálnej, efektovej a formálnej v súčasnosti neexistuje dokonalejší výsledok (aj nolan sa môže s obdivom prizerať). Pre mňa je to vo výsledku (zatiaľ) mierne vykalkulované mainstreamové priživovanie sa na veľkom kulte pôvodného blade runnera a v podstate prázdna a dokonca skoro mid-cultová bezobsažná forma, naozaj rozporuplný film dosahujúci po technickej, žánrovej a formálnej stránke dokonalosť, no neuchváti, nezaujme, dokonca možno dve tretiny stopáže skoro až nudí. Ale aby som bol pozitívny a vďačný: herecké výkony naozaj sústredené (Leto dominuje), hudba strhujúca, vizuál božský. Škoda že dramaturgicko-scenáristicky bezzubé.

• 22.9.2017  09:38
    matka! (2017)

Starý zákon podľa Aronofskeho. Nič pre nenáročných divákov hľadajúcich oddychový film na spríjemnenie večera.

• 16.9.2017  09:37
    Happy End (2017)

Aj keď sa o tomto filme zatiaľ dá s istotou povedať len jedno, a síce že všetky predošlé Hanekeho filmy sú lepšie, nemôžem si pomôcť, mne sa aj tak páčil dostačujúco na plné hodnotenie. Možno preto, že túto tému dosť bytostne prežívam, možno preto, že všetky svoje "trademarky", na ktoré som si u Hanekeho zvykol a s obľubou a mravenčením v oblasti slabín na ne čakám, sú prítomné a vo vrcholovej forme, možno preto, že Isabelle Huppert... neviem... každopádne výborné.

• 16.9.2017  09:29
    Attonitas (2012)

Tento film vôbec nie je márny pokus o síce nadužívanú, no pre nezávislých filmátov stále lákavú formu found-footage hororu... slovenská kinematografia posledných rokov má už jeden vydarený pokus za sebou a to, že tento film akosi "prešumel", je možno aj dôsledok toho, že ZLO etablovaného režiséra Petra Bebjaka predbehlo v kinách Attonitas debutujúceho režírujúceho herca Jaroslava Mottla len o pár mesiacov. Napriek tomu je postránke príbehovej a scenáristickej Attonitas prepracovanejší. Nechýba mu sľubný rozbeh, ktorý diváka chytí a v závere aj celkom slušnú atmosféru. Občas naivnejšie herectvo a v závere tlačenie na pointovú pílu tomu trochu škodí, ale inak veľmi vydarený nezávislý nadšenecký film.

• 14.6.2017  10:46
    Špína (2017)

po všetkých stránkach a vo všetkých rolách presvedčivé a realisticky podané herecké výkony (popri dominike morávkovej, na ktorej charizme a prejave celý film stojí, výborné najmä pri do menších úloh obsadených monike potokárovej, juliane oľhovej a patrikovi holubářovi) sú najvydarenejšou stránkou tohto režijného celovečerného hraného debutu, ktorý na príjemne nerozťahanej stopáži v pomerne komorne nastavenej výprave (jeden ústav s osadenstvom, z ktorého sa občas na chvíľku vybehne buď do prístavu, domov k hlavnej hrdinke, alebo do školy) rozpráva psychologicky a emočne náročnú tému. popri dobrej a za európskym štandardom festivalových filmov v ničom nezaostávajúcej formálnej stránke a režijne slušne odvedenej práci s pár dobrými nápadmi, pri ktorej sa kde-tu ešte objaví kozmetická chybička odpustiteľná pri debute (nevypointovanie obrazov, nezvládnutá improvizácia, nekriticky a neinovatívne preberané štruktúrovanie sujetu overeného a videného v mnohých iných podobne tematicky či žánrovo ladených filmoch posledných rokov) je vlastne jediné, čo najviac uberá filmu na naliehavosti, ktorú mohol mať, výpovednej hĺbke a zimomriavkovej katarzii scenáristicko-dramaturgická stránka, kde občas chýba motivické väzbenie (scén či konaní) alebo je nie úplne zrozumiteľne či štrukturálne správne postavené, občas sa skĺzne do dialogickej rutiny a klišé a niekedy sa pri výbere scén a obrazov pristupuje k pokusu o vyvolanie emócie "zvonka", scénami, ktoré sú tu pre ne samotné a pre zvýšenie dramatičnosti či emocionálnosti, pričom iné, ktoré by možno viac pripútali diváka k pacientom a samotnej hrdinke (ktorej samozrejme držíme palce, ale je to hlavne preto, že je obeťou, dejú sa jej zlé veci a je tak krásna a čistá, že tá špina, v ktorej sa ocitne, ju ničí a nám je to ľúto, ale silnejšie emočné a aspoň nejaké intelektuálne napojenie na ňu je slabé) chýbajú. scenáristka s režisérkou si dali dlhoročnú precíznu prácu na vývoji scenára, overovaní psychologickej správnosti konania postáv, konzutovali a poctivo pracovali na koherentnej a pokope držiacej psychologickej komornej dráme, čo im vyšlo, len popri tomto ponore do témy sa niekde občas vytratila (alebo mierne ochabla) snaha myslieť aj na diváka, ktorý už veľa filmov videl, ktorý niečo očakáva a ktorého treba celý čas držať v napätí (alebo ho baviť, alebo prekvapovať, alebo dráždiť, alebo masírovať - skrátka čokoľvek, než len mu ukazovať a o niečom ho presviedčať) a na konci ho oceniť katarziou. debutujúcim autorkám sa však rozhodne podaril pre ne veľmi cenný film, ktorý (verím a dúfam) bude tým najlepším východiskovým bodom do ich ďalšej tvorby a kariéry.

• 6.2.2017  17:51
    Antibirth (2016)

sevigny je na svoj vek nozaj vo forme, záver je úžasne zvrátený a to predtým mi prišlo ako snaha o napodobenie crossoveru arakiho-korineho a zombieho... miestami otravné, dramaturgicky veľmi deravé, ale svojské

• 3.2.2017  20:28
    La La Land (2016)

ten nepochopiteľný úspech tohto filmu je práveže úplne pochopiteľný; napriek tomu, že je to klišé a sladký hollywood, nie je to zlý film, remeselne dobre urobený a hlavní protagonisti majú celkom pozerateľnú a počúvateľnú iskru; hudba je (napriek tomu, že muzikály priam neznášam práve kvôli ich hudobnej stránke) naozaj kvalitná... ale je to iba taká zvláštna anomália typu Artist (spred pár rokov), pričom ten bol ešte o čosi poctivejší a mal aj nejaký druhý plán... tento mal len snahu oň, ale príliš gýčovú a povrchnú. ak to získa viac, ako oskara za hudbu, bude to nafúknutý tendenčný hollywoodsky sebaklam... chazellov debut bol podľa mňa oveľa vydarenejšia a zmyslupnejšia záležitosť

• 11.9.2016  01:30

tento film je trápny, nudný a zle napísaný. vôbec nefunguje.

• 17.6.2016  00:07

Jednotka je moja obľúbená guilty pleasure oddychovka... dvojka jej tieň neprekročila. Aj keď je tu ešte nabúchanejšie obsadenie s kopou "cameo" jednohubiek, nefungujú tri základné paramtere: záver skĺzava ku klišé happy-end morálčičke... chémia medzi bosleym a anjelmi nesiaha ani po kotníky tomu, čo v jednotke stváral neprekonateľný bill murray (a to mám bernieho maca pritom celkom rád) a je to o dobrých min. 10 minút dlhšie, než "it should be". ale zasa - je tu viac soft-erotiky... takže pozerať sa to dá.

• 17.6.2016  00:04

solídna buddy movie postavená na dobrej chémii a zaujímavo vybudovaných charakteroch... ktorá však sleduje overenú (a vyvarenú) schému a v závere skĺzne do prvotriednej hollywoodskej minerálky... pár fórov pobaví, na mentálny oddych a ako psychohygiena nemôže poškodiť... "it´s not heart... it´s dick!"

• 11.5.2016  14:59
    Na vážno (1997)

zďaleka nie dokonalý, ani len k dokonalosti sa blížiaci film - no jeho jednoduchosť, priamočiarosť, úprimnosť v spojení s dvoma kúzelnými hereckými výkonmi a brilantne napísanými dialógmi: to mi stačí, aby si ma film získal

• 11.5.2016  00:10
    Ženy sobě (2011)

bratia a sestry, ktorým ešte ostali zbytky súdnosti, uvedomme si, že tento film mal 2 nominácie na oscara - a jeden z nich bol za scenár! za čo?!!! za scenár!!!!

• 9.4.2016  08:06

Airplane! je nielen úplná klasika žánru paródia, ale zároveň jeho krstným otcom, prababkou a spúšťačom jeho popularity a zlatým obdobím jeho najväčšieho úspechu - v taj čistej, krsštalickej podobe, ako v 80-tych rokoch (a najneskôr začiatkom 90-tych) sa už dnes buď nerobí, ale príspevky do tejto podivnej rodinky sú už iba čisto okrajová záležitosť nevzbudzujúca (celkom právom vzhľadom na ich "kvalitu") záujem či úspech u divákov. V podstate tá naozaj dobrá paródia bola naviazaná na pár mien, pričom spolu s najvýraznejším predstaviteľom Leslie Nielsenom (ktorý v Airplane svoju kariéru parodickej ikony naštartoval) sú bratia Zuckerovci s Jimom Abrahamsom najvplyvnejšie a najznámejšie. Napriek tomu Airplane už - aj vďaka špecifickosti daného žánru (jedného z najabnormálnejších subžárov komédie) - výrazne zostarol, mimo kontext USA a 90-tych rokov už mnohé fóry nefungujú či sú dokonca nečitateľné. Avšak silné, tvrdé jadro ostáva: Leslie Nielsen, autopilot, nekorektnosť a slovné hračky.

• 24.2.2016  11:17

hard candy + funny games pod vplyvom kvázi-tarantinovskej konverzačnej ekvilibristiky rothovi ako odchovanému "béčkarovi" nevyšiel, pretože pti všetkej snahe to z každej strany, z ktorej sa to snažíte uchopiť, ostáva na polceste a ostáva len divná pachuť po keanu, ktorý podáva finálny a konečný výkon svojej "hereckej" kariéry a dve pôvabné sexy-mrchy, na ktoré sa aspoň dá pozerať, aj keď sú to charaktery nie veľmi silné a zapmätateľné, rovnako ako celý tento nevýrazný film

• 9.2.2016  08:21

revenge-survival-wetern ako vyšitý... či skôr ako "zošitý" z viacerých filmov... dobre namiešaný koktejl - presne tak spoznáte dobrý miešaný nápoj, že v ňom necítite jednotlivé ingrediencie, tie splynú a vytvoria novú chuť... vie to aj tarantino a pochopil to aj iňaritu; leonardo ide dušu vypustiť, aby získal oscara, no ja verím (a dúfam), že týmto výkonom sa mu to nepodarí. terrence-malikovské poetické snové flashback-vsuvky mi (príncipiálne) vadia, rovnako ako digitálna medvedica, nech sa industrial light and magic snažia koľko chcú... inak je to ale pôsobivá výpravná dráma s úžasnou kamerou a skvelou hudbou a zvukom (nejakého oscara si tento film podľa mňa predsa len odnesie)

• 1.2.2016  00:09

Skôr slabých 2 a pol, no z úcty k autorovi zaokrúhľujem nahor... Zatiaľ najslabší Tarantinov film, a ak so sebou niečo neurobí a jeho tvorba bude mať do budúcna túto tendenciu, tak nám môže pred očami "vyblednúť" jedna legenda. (Videné vo Viedni zo 70mm kópie v pôvodnej Panavisio Ultra 70, aj s prestávkou a všetkým... ale načo?!)

• 25.12.2015  19:19
    Americký sniper (2014)

táto príliš dlhá reklama na SEAL, americkú rodinu, japonské autá a holandskú elektroniku má jediný svetlejší bod a to hereckú snahu brad lee coopera, ktorá najviac vychádza v niekoľkých detailoch a momentoch, pričom najlepší je asi scéna stretu s vojakom, ktorému zachránil život. inak - ak majú amíci v úmysle niekedy adaptovať pre film mein kampf, mali by si pohnúť, aby to ešte stihol odrežírovať eastwood.

• 25.12.2015  00:13
    Remnants (2015)

Veľmi pekný vianočný film. Mali by ho pre zmenu púšťať miesto Popelky a Mrázika na Štedrý večer v televízii.

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 48 64