Bylo, nebylo - Série 4 (2014) (série)

A sága pokračuje....zatím to nejlepší, co Myšák vyplodil skrytě pomocí své dceřiné spol. ABC. Krom Tron universe, jehož 2.film a tv s. mají společného s touto sérií jisté 2 autory. Proto zejména v této sezoně se objevují narážky na Marvel či SW. Mr.Gold je zde opět ten sviňák, jak ho známe ze začátku, jehož ´´konec´´ ve 4.s. jest poněkud nejasný. U Reginy si rozhodně nepřeji návrat ke zlu, což v UOaT zn. doslova. Belle se zdá býti nepoučitelná vzhledem k událostem a Henry, který jsa poněkud většinou upozaděn (což mi ale nevadí) v závěru vskutku zaválel a užil jsem si ho dosud nejvíce za celý tv s. V této sérii tentokráte vypíchnu Hooka, jehož představitel je perfektní a jehož postava se mi líbí čím dál více. Nově příchozí Lilith aka dcera Maleficent má potenciál, tak uvidím, jak s ní autoři dále naloží. Už jen vzhledem k faktu, že má s Emmou společnou minulost. Patrick Fischler jako autor je postava, jemuž by jste s chutí vrazili, což se taky min. 1x, stane. Jeho výběr podivných rolí už od Lynchova Mulholland dr. stále jak vidím, nebere konce. Ten chlap vypadá a je divný.;-) Ovšem jeho soukromá linka s Cruellou ve 20.letech byla hodně dobrá. Co se týče samotné Cruelly, výběr představitelky opět na 100% (to už je tak nějak trademark OUaT až na ten úlet s Uršulou, viděti takovouto mořskou pannu byl fakt bizár, a jejím papínkem Poseidonem v podání jako vždy, sympatického Winstona Zeddemorea) byť se přiznám, že jsem se zpočátku moc netvářil na fakt, že zde vystupuje postava vytvořena r. 1956, což se nedá považovati za pohádku či legendu. Nakonec jsem ji díky několika prvkům zde obsažených ocenil, včetně jejího luxusního auta. Zbytek nebyl moc viděti, vzhledem k její SILNÉ zálibě v kožešinách. A jsem velmi zvědav, co bude až se v 5.s. zase objeví, kdy se jí stala ta zlý, nepěkná věc. Výběr herečky pro Maleficent, která zase pro změnu zatápěla Šípkové Růžence, se zřejmě ne náhodou vizuálně kryje s filmem z 2014, takže by neznalý divák mohl říci, že jde o sestru Angeliny Jolie.;-) Sice vím, že 1.pol. která i ze zpětného pohledu pro mne nemá chybu vychází z toho v mých očích až přehnaného, vzhledem k jeho průměrnosti vs. potenciál (navíc zpívaného) hitu Zmrzlý, ale na to já kašlu, neb Andersen tady byl mnohem dříve a navíc, když si porovnám film a onu 11dílnou ságu (kde se díky satanu nezpívá) tak tady není co řešiti. Shrnutí....jak jsem již předeslal, 1.pol. 100% ta 2. je sice o něco slabší, ale díky opět našlapaným závěrečným dílům ten plný počet ještě dám. P.s. to s Emmou bude ještě zajímavé. I když, to se vlastně týká i ostatních.;-) A jde se hledati samotný Merlin. Nashle u 5.s. Autor k Regině ,,Vždycky jsi byla mou oblíbenou. Velmi jasné cíle, navíc zcela narušená osobnost se sebezničujícím rysem. Recept na podmanivost´´. 100% souhlas.

Bylo, nebylo - Nesmiřitelní (2015) (epizoda)

No, konečně. Rozjezd 2. příběhu v této sérii byl totiž na poměry OUaT takový nijaký. Pokud se to udrží a možná ještě zvýší, mohla by i 4.s. býti na plný počet. Páč už jen za těch prvních geniálních 11 dílů by si to rozhodně zasloužila. Tak nějak od 3.s. mi to silně rezonuje supehrdinskými comicsy (v OUaT se min. zatím objevil sešit Avengers a Wolverine, Henry zřejmě DC ignoruje:) a tady je to ještě více. Kdo ja vlastně padouch? A kdo hrdina? Morální vrstvy a jejich počet vs. amorální vrstvy. A základní fakt v celém životě a je jedno, zda jste pohádková či jiná fiktivní postava...nakonec je to celé a vždy bylo o prazákladním faktu: Zlo a dobro záleží jen na úhlu pohledu. Sněhurko a Krasoni, tohle nebude pěkný, až to na vás praskne. Nezávidím vám. Lháti se nemá. Tedy ano, ale jen do určité míry/doby. ;-)

Bylo, nebylo - Pád (2014) (epizoda)

Dokonalý doják. A navíc, mé 8666. hodnocení. Jak démonické. ;-)

Bylo, nebylo - Nebezpečné zrcadlo 2 (2014) (epizoda)

Shlédnuto jako 85min. film a jestli jsem dal závěr. filmu 3.s. za 5, tak zde to těch 5 je též, ale plných. Pokud bych to hodně snížil, tak min. 99% Napřed jsem si hodně (už jen díky celkovému vzhledu, ano jsem tak zdánlivě povrchní, checht) oblíbil Elsu, ale pak mě začala očarovávati možná poněkud prostořeká a hodně přímá copatá sestra Anna, která má napsané možná ty nejlepší věty v celé této Andersenesque 1.pol. 4.s. a v tom svém karkulkovském plášti s kapucí v kombinaci kroje servírky z Oktoberfestu, je prostě k sežrání. Přesně do takového typu holčiček (ty nemely ten kroj:) jsem se zakoukával už ve školce.;-) Napřed poněkud iritující, pak se od nich nelze odtrhnouti. Doufám, že to dobře dopadne. Když už se úzkostlivě vyhýbám všem spoilerům. Ale hádám, že ano, páč II. tento tv s. nesleduji kvůli tomu, abych byl v depce. Jo a samoz., že interiér 1+0 Ledové Královny Ingrid je působivý jako většina královských příbytků v OUaT. Což není pro mne už nějakou dobu, nižádné překvápko. Jen si prostě nezvyknu na psychicky (což se jí na 2.str. moc nedivím, ta její povedená sestra to fakt dělati nemusela) narušenou a když jsem v pohádce, tak tzv. zápornou, Ericu Evansovou z V 2009. P.s. ta linka se zrcadlem mi připomenula po letech, 4.s. Sailor Moon.

Bylo, nebylo - Učeň (2014) (epizoda)

Michal Statue opět na scéně. A dokonce i s jasným odkazem na Alenkovský spin-off, což potěšilo nehorázně. Doufám, že jich bude více.

Bylo, nebylo - Příběh dvou sester (2014) (epizoda)

Tak konečně to mohu i já napsati, byť se nejedná o tv s. co tu má každý druhý v TOPce...Zima přichází. ;-) A ta blonďatá bledule s copem má úžasnou barvu šatů. To tedy ano. Andersen by koukal. Frozen jsem taky kdysi dávno viděl ale s tímto bych to fakt nesrovnával. Tohle je jiná liga. Special quest star...ledový obr. Ten se povedl. Regino, držím ti palce.

Bylo, nebylo - Série 3 (2013) (série)

Pánové opět nezklamali. Sice je zde (nikoli nudná či nezajímavá) první pol. v Zemi-Nezemi, ale za to s perfektně obsazeným Peterem Panem, jehož origin stojí rozhodně za to. Zapomeňte na Spielberga. Pak následuje velmi vítaný návrat do Storybrooku a tam se již jede na plné obrátky, o které se postará supersexy zelená zrzka v podání Rebeccy Mader, která si roli viditelně a s rozkoší užívá (kterážto chodí s oblibou v černé kůži a dává to sakra najevo a o dámské obuvi už ani nemusím se rozepisovati, neb toto má tato série obecně podchyceno již dávno) a kterou v OUaT nestačí jen políti vědrem vody, jak si myslel Baum.;-) Nevím sice, jak to dělají, ale obsazená jest jak si pomalu v tomto tv s. zvykám, opět bezchybně. Sice dopadla tak jak dopadla, ale vím, že v OUaT není nikdy nic navždy. Aspoň zatím. Eduardo Castro i zde měl občas příležitost se jako kostymér vyřáditi (Glinda-dobrá čarodějnice) stejně jako v Alenkovském spin-offu. Napřed jsem si říkal, že ten nápad se ztraceným rokem a jeho postupným odhalováním mě moc nebere (stejně jako svého času dosti podobná finta co udělali v DC s 1 Year Later) ale ke konci jsem už jen mohl chváliti to, co se zapomělo a my spolu s postavami, jsme konečně zjistili co, kdo, kdy, kde a proč. Vyzdvihnu zde speciálně díl Kansas, páč autoři dokázali sice v upravené formě ale v rámci OUaT luxusně nacpati do jednoho dílu Čaroděje ze Země Oz i s Dorothy Galeovou. Napřed jsem byl sice před 3.s. trochu na rozpacích, jak bude působiti včlenění Oz světa do tohoto tv s., ale v podstatě během pár dílů, byly ty rozpaky pryč, jako různobarevný dým, který vizuálně ztvárňuje růz. druhy magie. Pobavila 1 z čarodějek u kulatého stolu. To vám dojde, až ji uvidíte. V tomto druhu příběhů, vskutku směšné. Trochu mám obavu z toho, jakou hyperkorektnost nasadí tvůrci do dalších sérií, páč II. ten zdejší Lancelot ze 2.s. mě bude zvedati kufr, ještě dlouho. Ale věřím, že se to přehluší našlapaností scénářů a nových postav. Teď už tam totiž můžou dáti v podstatě, cokoli a bude to pravděpodobně sedět. Když už dojde na výpravu co se týče růz. budov/hradů/Smaragdového města a interiéru přijímací haly velkého Oze, je to parádní. Ona 2.pol. má též velký počet některých nezapomenutelných hlášek, což v pol. 1. trochu chybělo. A staronový kpt. Hook z předchozí sezony, je prostě švihák, hejsek, bonviván a zatraceně pohledný fešák, jak sám rád občas říká.:) Jeho počínající vztah s Emmou mi zpočátku moc neseděl (to tu ještě byl Neal) ale v oné 2.pol. jsem si už na něj zvykl a věděl jsem, že k tomu dojde, dříve či později. Závěrečný 87min. film (byl odvysílán v kuse) mě napřed v prvních 20min. zrovna neztrhnul, ale pak mi dal připomenouti poučku...nikdy nepodceňovati OUaT. Narážky na BTTF či princezna Leia, jak se Emma představí králi Midasovi. Z toho jsem se lámal smíchy. Ano, ten je zde taky. Sice bych autory zaškrtil za ten otvírák ,páč III. ten happy end je dokonalá telenovela...svatba, pusinky, mimino, etc.;) Jenže, když už dávno víte, kolik je sérií, tak to není pochopitelně žádné přequapení. Tato série je tedy zajímavá už jen tím, že jde v podstatě o 2 miniseriály v jednom, přičemž vše dohromady tvoří pevně daný celek. Tedy celkově mohu prohlásiti, že zase o něco lepší ve všech směrech, než 2.s. jak jsem již vzpomenul u 1.s. (proč jsem se vykašlal na komentář ke 2.s. je mi záhadou) jestli to tak půjde dál, 5 jako celkové hodnocení série, již asi nebude stačiti, ale nemám moc na výběr. Nejsme na imdb. Ovšem, počítám i s časem nutným poklesem. Snad nebude tak markantní. Samoz. jsem nezapoměl na Reginu ani pana Golda, ale ti jsou dokonale obsazení a zahraní už od počátku a ani zde se na tom nic nezměnilo. P.s. já vím, že je to jeho láska a matka jejich syna, ale ta Robinova Marianne, má tedy ránu. Když si porovnám Reginu a ji....no, jsem jen pouhý divák. P.p.s. Henry už nám nějak vyrostl a poslední minuta připomene silně T2.;-)

Bylo, nebylo - Temné doupě (2013) (epizoda)

,,Připlul jsi portálem na pirátské lodi a kouzelný kokos je už pro tebe příliš?´´  :))))

Frankenstein (2004) (TV film)

Ta 3. jest za dosud (jak to tak dle wikipedie vypadá) nejvěrnější zpracování nesmrtelné (jako samotný výtvor Viktorův) předlohy. Onu televiznost bych tomu ani nevýčítal. Jde o 2004, ne 2014. Taky můžeme býti sakra rádi, že Frankenstein není černoška a Elizabeth nebinárná asiat. Co je ale největší slabinou, tak to je bezesporu samotné ´´monstrum´´ které zde vypadá nanejvýš lehce nezvykle, ale rozhodně nebudí hrůzu, odpor či strach a tím selhává celý projekt. Alespoň ale nevyvolává lehký smích jako Karloff. Proto také interakce mezi vesničany a jím, se smrsknou na ,,chyťte zloděje!´´ apod. A též nevidím důvodu, proč je Elizabeth nacpána do děje hned od zač. čímž se z toho stává romantická hallmarkárna s trochou softthrilleru. Na nejnovější comics se to nechytá ani omylem. Předlohu si po těch 20 letech už moc nepamatuji, takže je možné, že je hodně podobná. Ale nepamatuji se, že bych z ní měl stejný pocit, jako z tohoto. Co mi ale těžce lezlo na nervy, tak ty kecy o bohu, jak on jediný dává život a slovo osud (nesnáším to slovo!) v každé 2.větě. Tohle díkysatan Bess naprosto potlačil, ve prospěch ultimátního psychothrilleru. Pořád váhám nad tou (jak to tak vypadá) zdá se, nejquallitněší Brannaghovou verzí. Tentokráte z části obsazení z Duny 2000-2003 tomu ani nepomohlo, ani neublížilo. Je to škoda. Tohle mohla totiž v klidu býti TA vysněná verze ze všech.

The Beach House (2019)

SPOILERy. Zajímavá prvotina. Pokud rež. zůstane u žánru H, mohli bychom se dočkati v budoucnu dosti slušných věcí. Pokud si ovšem nevystřílel všechny náboje už tímto. A to by byla škoda. Jsem rád, že opět mohu potvrditi relevantnost toho, míti někoho v oblíbených, byť u kolegy to není zrovna qulli tomuto žánru.;-) Poněkud mě mátlo, že 1.sada komentů nezmiňuje 2 autory, kterými se autor ať přímo či ne, inspiroval, ale po projetí většího množství jsem již narazil na ony 2 matadory, kdy zvláště ten starší, zde rezonuje opravdu silně. Nuže, ať to zbytečně neokecávám, toto je Lovecraft šmrncnutý Kingem. Já se tedy rozhodně raději v budoucnu podívám na toto, než na Mlhu (obě adaptace stojí díky znalosti předlohy za vyliž...). Nazval bych to, co by se stalo, pokud by HPL napsal s Kingem scénář. Jasně, že by to s velkou pravděpodobností mělo silnější tah na bránu, ale jde o debut, ne? Já měl osobně již od té 20. (ale vlastně od zač.) minuty v mysli dosti povedenou  8str. ale velmi efektní, Hrůzu na Martinově Pláži a když nebudu tak konkrétní, jedná se o komorní amalgám všeho, co kdy HPL napsal o moři, nebo tam hrálo nějakou roli. Zajímalo by mě, zda tvůrce zvaný samojediný se tím HPL inspiroval, nebo jen to jen náhoda. Ale na ty já nevěřím. Je tu až moc shodných prvků a kdo má HPL načteného komplet, má jasno. Bylo by nesmírně zajímavé, udělati to v čb a děj do těch 20.-30.let. Což by se stejně poznalo jen dle aut oblečení čili celkovou vizáží postav od hlav až k patám. Ale pro mě by to byl ještě větší nářez. Tím jsem si jist. Ale to už by bylo zřejmě mimo rež. rozpočet, pokud by o tomto vůbec uvažoval. Shoduji se k mému mírnému přequapení s komentáři, které spíše vyzdvihují 1.pol. než zbytek, který ovšem pracuje rozhodně efektivně, ale jsem přesvědčen, že vytvořiti napětí a hrůzu (klidně i na pláži pojm. po nějakém Martinovi, hehe) za slunce jasu, modré oblohy a pohodlnému domku u pláže je větší umění než v noci. Což je tak nějak zřejmé. Ostatně, rež. docela slušně a hl. efektivně stupňuje napětí a onu příslovečnou plíživou hrůzu, kterou tak velký HPL uměl. A to, že to fungovalo i dopoledne, je další plusový bod. Nikoli bezvýznamný. Obsazení (včetně Jakea Webera, kterého jsem snad od Snyderova Dawn of the Dead neviděl) je fajn a funkční. Neví, zda je to mým věkovým posunem, ale bylo mi tak nějak více smutno (zní to možná blbě, ale lepší vyjádření mě nenapadá) z toho, jak dopadl onen postarší manželský pár. Přišli mi tak nějak smutně psychedeličtí (taky tam byli a pili tu vodu o dost déle ,než náš mladistvý pár) již od prvních scén. A když pak Mitch před zraky roztomilé panenky Emily prohlásí, že si jde zaplavati, tak už bylo jasno... Slizoidněmaskérských sfx je tu dle očekávání pomálu, ale když už jsou, stojí za to. Mým nechutným favouritem jest Emily v kuchyni a její chodidlo. To jsem se uplně klepal odporem, leč odvrátiti zrak bylo nemožné. Hudba je minimalistická a je to pochopitelně dark ambient, takže velmi vhodně vybrán skladatel. Sice jsem čekal že přežije aspoň Emily, když už nic....no, konec je prostě konec. S tím si musí každý poraditi už sám. Nemám s ním velký problém, ale nevadilo by mi, nějaké to pidimini vysvětleníčko. Na 2.str., je možné že by to zkazilo zpětně celý film. Více než možné. Ve všech směrech (snad kromě hudby) lepší, než ta (až na gulerwoucí 2minutovku v závěru s Lavínií u studny) chujovina z debilním Cagem, jen tak paradoxně ze stejného roku. Opět...náhoda? A proč tedy 4, když je to 3.5? Inu, těch zdejších 45% považuji opět za ironickou čsfd vizitku, takže já tento debut tímto podpořím, páč si to zaslouží. Fakt mě totálně rozesmály ty komenty, jak je to nůůůda, nic se tam neděje apod. Co by tam asi dotyční chtěli? Aby Cthulhu v prvních 5 min. vylezl z moře, rozdupal všechny ty domky a pak si dal pokec s Dagonem?  Jak se moudře píše u zdejších podceněných (tento film je rozhodně na 55% a ne 45%) H filmů obecně....když se mi to nelíbí, tak na to nečumím. Jak prosté, drahý Watsone.