Odloučení - Naše pravé já (2022) (epizoda)

A právě proto, nerad sleduji nové tv s. To mám čekati rok????? Aaaargh. Tak to raději beru to Odloučení, se kterým dávám souhlas.

Odloučení - Vaše pravé já (2022) (epizoda)

Tedy, já už dělal v několika příšerných firmách (naštěstí ne v kanclu) ale takovouto formu výpovědi jsem dosud podávati nemusel. A nyní to opakujte 1072x dokud to nebude upřímné. No, tvl. Orwell by souhlasně pokýval.

Odloučení - Dobrá zpráva o pekle (2022) (epizoda)

P. K. Dick, Kafka a 1984+ několikero dalších vlivů. Tedy nic, co by zde už v té či oné formě nebylo. To co ale Odloučení nemá na originalitě, to spolehlivě dohání svým zpracováním a celkovou koncepcí. Přidejte prostředí odlidštěného 21.st. alá velké firmy a máte Severance. Je tady a čeká venku. A kde jste sakra vy? A ta znělka. Tedy tu, uvidíte až ve 2.díle, ale ta je. Lumon industries? Kde to mám podepsati? Dělám si srandu. ;-)

Bylo, nebylo - Smlouva s ďáblem (2016) (epizoda)

,,Slečno Swanová? Rad bych vám někoho představil. Tohle je Milah, moje bývalá žena. A i Hookova bývalá. A samozřejmě je to také Baelfireova matka. Emma ho znala jako Neala. Jako teenageři spolu měli divoký vztah, který vyústil ve skandální těhotenství. Ve vězení. Vážně? Jo, no.... Takže jsi byla s mým bývalým milencem a mým synem? Jsem si jistý, že se nad tím jednoho dne pořádně zasmějeme. A teď pojďme, než situace začne být ještě trapnější´´. Za tohle by měla scénáristka dostati speciální Emmy. Už jen proto, že je zde takových rozhovorů/monologů ještě více, ale tento mě dostal na 120%

Kde je Anne Franková (2021)

Film se musí vidět, slyšet a procítit. David Lynch. Konečně jsem se k tomuto dostal, páč ještě před půl rokem bylo prakticky nemožné, to někde splašiti. Už když jsem uviděl galerii, věděl jsem, že to musím vidět. Další (3.) opět animovaný Folman a já si začínám přáti, aby všechny jeho budoucí filmy byly v tomto stylu...tedy animované. Animace, design prostředí a klasický vzhled postav (řekl bych, že podobnost s Kongresem není čistě náhodná) spolu tvoří dokonalé spojení jakoby oživlého comicsu a při některých záběrech by jste mohli přísahati, že jsou reál. To vše podpořeno úžasně electronickou (to je něco, co bych rozhodně nečekal ve filmu zabývajícím se holokaustem etc.) hudbou od zde uvedené Karen O (to je ta slečna, která má ten úžasně diblíkovský song v koncových creditech Burtonova celovečerního Frankenweenie a i zde má aspoň 2) a Bena Goldwassera (opět mě mate, proč v profilu nefiguruje). Sice bych přišel o ten vizuál, ale několikráte mě napadlo, že díky lince v souč. by to bylo zajímavé i jako hraný film. Vyzdihnu zejména 2 sequence, kdy ta 1. jest uvnitř starého rádia, kde se v představách prochází Anne a Peter mezi obřími elektronkami a lampami, což bylo něco úžasného. Taky to trvalo jen 40s.:( a ta 2. ve které jde jiný Peter s Kitty čtoucí knihu Annina otce na místa, kde ležel Auswitz a Bergen-Belsen, přičemž vidíme jak se jakoby přizračně ony k. tábory znovu postaví z trosek.Což mi připomíná...do 70.min. to klame tělem, ale posl. 25 min. nastupují velmi silné emoce a na scénu, kdy Kitty srdceryvně pláče u Annina hrobu, nezapomenu ještě dlouho. Folman opět prokázal, že je až poetický básník, kterého bych nikdy nepodezříval, že má vykalkulovaný doják (jak jsou na to experti v USA a jinde) a i když jeho filmy zrovna netrhají miliony, zůstávají hodně hluboko a hodně dlouho v těch stejně naladěných divácích. Pro ostatní jsou jeho posl. 3 filmy jen artistní nuda. Nedělá sice film co 2 roky, ale u mě je už dávno i díky tomu minimu, výraznější a významnější (za toho pseudo Lema, mu budu vysekávati poklony ještě hodně dlouho) než většina souč. režisérů. Takový osobitý rukopis má kromě něj a třeba Lynche, vskutku jen málokdo. Považujte tento film za takovou dietní (nikoli méně quallitní) verzi Spielgemanova Mause. Konec byl přesně takový, jak jsem se domníval, že bude, tedy ne typický happyend, ale dovedu si představiti, i jiný. 3.5 Viděna verze bez tit. takže díky za perfektně srozumitelnou angličtinu.

Než se rozední (1958)

Je to tady. 40. Bergman a rovnou 8700. hodnocení. ´´Kulatý´´ komentář mi vyfoukl Mad God. Jsem velice potěšen, že to vyšlo zrovna takto. Co napsati k filmu samotnému? Že jsou opět (to je snad u Bergmana automatické) postavy, zde díky thematu především ženské, v podstatě perfektní a vytváří záměrně pestrou a přitom vyváženou směsici budoucích matek? Že je to na to, o čem to je, příliš krátké? To vím již dávnou a v čb Bergmanově éře jev pro mne až příliš častý. Tohle by potřebovalo aspoň 90min. Ingrid Thulin hraje tradičně v rámci Bergman universe postavu u které čekáte přesně to, co dostanete. Bibi Andersson, zde možná netradičně ne-blond (stojí už jen zato, její počáteční názory na děti) v podstatě taktéž a i když přerod (nikoli porod, ten ji teprve čeká) její postavy je možná předvídatelný/odhadnutelný (jak píše kolega honajz2) nespatřuji v tom nižádnou nevýhodu. No a nakonec classicky zajímavá Eva Dahlbeck zažije to, co zde nějaký šílenec prozradil už v popisku a za to se bude smažiti ve filmovém pekle, kde mu budou dokola pouštěti Ordinaci v R.Z. a filmy od Roba Zombieho. Zaskočil i můj oblíbenec v roli jejího manžela a můj neoblíbenec v roli manžela I.Thulinové. Bod za tu hl. zdrav. sestru, která míti vícero prostoru a býti to US film, má náběh na Oscara. Vím, že by to filmu asi nijak extra nepomohlo, ale stejně by mě velmi zajímalo, jak to bude dál právě s postavou a jejím vztahem, když se tak opravdu až příliš moc, těšila. V každém př. je/byl/bude Bergman machr, páč ve většině filmů dokázal z minima, nikoli z mimina, byť i ty zde hostují:) (tohle je vlastně komorní drama, ale nejsou takové ´´všechny´´ Bergmanovky?) vytěžiti maximum. Vsadím se, že dnes by něco takového musela točiti ženská. Aby se někdo zase nezbláznil. Zde je ovšem aspoň scénář od ženy, i když jsem (a mám k tomu všechny důvody) přesvědčen, že by obě věci zvládl MISTR na stejné úrovni. ,,Polez ven, ty lenochu. Ať je máma zase štíhlá´´. P. s. dovedu si představiti, že by ženská divácká obec znalá Bergmana, ozn. tento film, jako jeden z jeho absolutních vrcholů. 4.5

Šílený bůh (2021)

Představte si 80min. klip od 90tkových Tool a jste doma. Není špatné, si je k tomu rovnou pustit. Byť hudbu samotnou musím pochváliti, neb se v bezdialogovém filmu na ní více soustředíte a i když je nenápadná, o to více je pak výraznější. Přidejte něco Sepultury, Švankamjera a Lynche a máte Šíleného Boha. Je škoda, že jsem všechny tato věci viděl než to trikový machr dostal po více jak 30 letech konečně ven, páč viděti tohle v 90tkách, byla by to pravděpodobně bomba, přímo atomová na níž během ´´děje´´  též dojde. Stejně jako jiní nepovažuji právě za šťastné, že některé (naštěstí je jich minimum) části jsou s živými herci, protože dle mého hl. postava toho chlápka s klouboučkem (jehož jméno zní Zabiják) a plynovou maskou byla zajímavá a jejíž putování dosti temným světem bylo to nejvýraznější z celého filmu. Když pominu sequenci pitvy, kde létají nalevo/napravo+strop, chlístance krve a vnitřních orgánů, která mě se přiznám až rozesmála.;-) V př. tohoto filmu jsem takový filmový švýcar, který je neutrální a stojí uprostřed a který plně chápe jak max. hodnocení, tak minimální. Já si prostě u tohoto vybavím spousty stejných či podobných experimentů a tudíž z toho nemohu býti odvařen. Když to tedy shrnu, nejvíce si z toho budu pamatovati samotný úvod, kde zní Wagner a stojí ještě Babylonská věž. Za podívání to určitě stálo, ale trvalý účinek, který by mě donutil či motivoval k vícero shlédnutím se zde satanžel...nedostavil. Škoda. Ale i tak díky za tip, Terminátore.;) P. s. doporučuji si přečísti děj na wikipedii. Dává to pak větší smysl.

Star Trek: Lower Decks - Vzpomínky (2022) (epizoda)

Snad ještě lepší/zajímavější, než předchozí díl. A jak tak vidím, nastupuje ve 3.s. onen vážnější styl, kterého jsem se obával a zároveň v něj doufal. V každém př. bych zatím zpětně řekl, že 3.s. jest zatím nejvážnější. Na 2.str, pokud chci šílenou hyperchechtandu, mám předchozí 2 řady, takže pohoda.;-) Fandové STVoyager si připočtou body navíc a hl. ti, kteří mají v oblibě ten jistý díl, který já tedy vůbec nemusím. Deltaplán vypadá snad ještě lépe, než v onom tv s. A poodhalíme též něco z Rutherfordovy minulosti, na kterou se malilinko naráželo již v předchozích řadách. P.s. Boimler jede. Já už bych asi též vypěnil.

Andor - Zúčtování (2022) (epizoda)

Stellan S. a hudba jedou na 100% a my jsme při tom. Sice vím, že na 24.díl dojde až za dlooouho, ale už teď jsem odvařen z toho, že má prý končiti těsně před zač. Rogue One. To bude teprve něco. A teta Petunie je ta posl., kterou bych ve SW čekal.;-) A jelikož se tento projekt zatím nejvíce vymyká dosavadním SW sériím (což není rozhodně výtka proti dosud výbornému Mandalorianovi) prozatím mírně nadhodnocuji. Ale jako zač. velkého projektu, je to velmi slibné. Teď ještě naservírovat snad nadprůměrnu Ahsoku a bude.

Andor - Kassa (2022) (epizoda)

Zajímavé SW přequápko. Už jen proto, že min. do trajlerů jsem ani neplánoval, na tohle koukati. Andor je sice zajímavou postavou ve filmu, ale tenkráte mi prostě přišlo divné se dívat na sérii, zaměřenou právě na něj. No, časy se mění. Mohu též potvrditi, že s tou hudbou si zdejší komentátoři nedělali srandu. Jsem zvědav, jak bude ten koncept 3dílů jako filmů, vypadati a působit pak v celém tv s. dohromady. Sice mě moc nebaví flashbacky z dětství, ale třeba se to časem stane zajímavějším. Jen to nepokazte. Takových projektů, co začali nadprůměrně a divácky přitažlivě už v SW pár bylo.