• Krátkometrážní

4400 - Série 2 (2005) (série)

Jestli úvodní minisérie měla seriál jen naťuknout a ve druhé se příběh pořádně rozjet, nepodařilo se to. Stále čekám na kulervoucí příběh, který mě strhne, který je osudový a mrazivý. Prostě pořádný sci-fi. Místo toho tu mám šíleně nesympatický herce, hloupý postavy a příběh, který by dobrý seriály odvyprávěly během 5ti dílů.

4400 - Série 1 (2004) (série)

První díly a celá první série má diváka zaujmout, nebo dokonce strhnout. Přinutit ho, aby se v další sezóně vrátil. Prvních 5 dílů 4400 má sice solidní start, ale téměř okamžitě to je zaškatulkováno do epizodních příběhů o Navrátilcích a jejich problémy (schopnosti). Celá série je korunována vysvětlujícím závěrečným dialogem, který je tím nejnudnějším scénářem, jaký sci-fi může nabídnout. Jestli TO je pravda, je to fail, protože víme KDO Navrátilce poslal, proč je poslal a celý to je trochu meh.

Byl jsem Youtuber (2018)

Kvalitně a profesionálně natočený dokument, který se hlavně díky fantastickýmu soundtracku DJ Wiche posouvá na úplně jinou úroveň. Nesledoval jsem Krále, věděl jsem ale o něm a díky tomuhle si rozhodně získal můj respekt a uznání.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Nemůžu ani napsat, že to je zklamání, protože jsem jednoduše nic nečekal. Naštěstí jsem tedy nebyl zklamaný, ale musím uznat, že to tedy bída je pořádná. První část je přesně jako jednička. Jak jsme na ostrově, film má tempo, akci, dinosaury a zase tu chemii mezi Prattem a Howardovou. Jenže pak jako když utne, přestěhujeme se do civilizace. Do aukce to ještě jde. Nové vedlejší postavy jsou naprosto nezajímavý a nevtipný, jenže pak to jde ještě hůř a když z téměř rodinného svižného a FUNGUJÍCÍHO dobrodružného filmu se stane téměř hororová naháněná s nějakým random vylepšeným novým dinosaurem, který má být asi nějak speciální, jde to do kytek. Zajímalo by mě, jestli ten žlutý pruh mu dali fakt jen proto, aby byl pro diváky od ostatních rozeznatelný, jinak totiž nevíte, jestli to je hodnej zlej nebo neutrální. Oproti němu byl Indominus strach nahánějící titán. Filmu chybí humor a odlehčenost jedničky, chybí mu hlášky Pratta, má málo záběrů na Howardovou a všechno funguje na tak šílený náhodný scénáristický berličky, že budete kývat nevěřícně hlavou. Není to vyloženě průser, ale na (patrně) finále se musí něco změnit.

Konec fotbalu v Dolních Zálupech (2018)

Nechápu Kohákův humor a už vůbec ne smysl tohoto ''dokumentu". Za 11 minut se toho opravdu moc nedozvíte a sledovat jak nějakej jouda učí na zahradě syna kopat mi přijde neskutečně trapný. To seriál Okresní přebor je mnohem zajímavější sonda do vesnického fotbalu.

Mrakodrap (2018)

Johnson to zase celkem trefil. S přehledem je Rock nejaktivnější herec současnosti a nemůžu říct, že by měl někdy nějaký výraznější přešlap. Mrakodrap jede od začátku v určitých žánrových kolejích a těch se drží až do konce. Pokud to připomíná Smrtonosnou past, tak opravdu jen ve faktu, že se to odehrává v mrakodrapu. Rock tu nikoho nekosí, 90% filmu se snaží jen někam vyšplhat a zachránit rodinu. Mydlení záporáků je až na druhé koleji. A v tom mu pomáhá celkem zdatně překvapivě velmi příjemná a neukřičená manželka, Neve Campbell. Můžeme nadávat na nevýrazné záporáky, absenci logiky (hodinu hoří mrakodrap, nezřítí se a po restartu mu perfektně funguje hasící systém). Pokud ale vypnete, dostanete parádně vypadající oddechovku. Takový filmy můžu vždycky.

Sicario 2: Soldado (2018)

Sollima si udělal obrovské jméno u Suburry a tak jeho jmenování do režisérské židle druhého Sicaria mi dává smysl. Jenže není Villeneuve. Kde Denisova jednička totálně odzbrojuje, tam je Soldado jen skvělé. Totální napětí z hraniční přestřelky tu chybí. Příběhově je ale Soldado více snesitelné. Přišlo mi přehlednější a takový Brolin tu herecky vyrostl o další stupeň. Technicky je Sicario 2 naprosto precizní film s parádními herci, hutnou hudbou a několika skvělými akčními scénami, a i když bude jednička považována za lepší, u mě jsou si naprosto vyrovnané. Dokonalý Brolin, skvělý Del Toro a jistá režie. Takže vlastně dobrý. Šup trojku!

Solo: Star Wars Story (2018)

Po těch porodních bolestech jsem to čekal vlastně mnohem horší. Na dokonalý Roque One se to vůbec nechytá, ale pro mě to je prostě skvěle vypadající sci-fi, kterých není nikdy dost. První polovina odsýpá dokonce výborně. Dobrá akce, fajn postavy a jako vždy skvělý Woody Harrelson. O to větší škoda to je, když se ke skupině dostává Emilia Clarke. Není to její chyba, jen ta druhá půlka filmu je prostě o poznání slabší. V celkovém univerzu Star Wars je to nicotný příběh, i tak je ale Solo solidní heistový western, celkem podobný Firefly, takže fanoušci tohoto kultu mají Sola jako povinnost. Za mě celkem dobrý.

Upgrade (2018)

Jsem vyloženě nadšený. O filmu jsem věděl, tušil jsem, že to bude dobrý akční sci-fi béčko ale neměl jsem žádný očekávání. Přiznám se, že můj zájem vzrostl, když jsem se podíval na zdejší hodnocení, ale rozhodně jsem nečekal až takovou pecku. Ten neskutečně depresivní svět plný čipů, zbraní v rukou a totalních wtf věciček mě tak bavil, že bych se jen na tohle dokázal bavit další hodinu. Akce se přitom ve filmu objeví až po téměř hodině, o to vymazlenější ale je. Hrátky s kamerou, strojovost fightů a vůbec jejich feeling je jedinečný. Dojmu hodně pomáhá překvapivě výtečný Logan Marshall-Green, který je většinou strašný kopyto, ale tady mu to celkem sedlo. Ke konci Váš čekají dva twisty, z kterých je ten první klišoidní a druhý, I když taky voní béčkovostí, vysvětluje občasné wtf momenty. Film jako takový je na 4, ale závěr je tak nefilmový, devastující a mrazivý, že si to u mě tu třešničku na dortu v podobě páté zaslouží.

Utøya, 22. července (2018)

Je asi zbytečné řešit autenticitu, když události na ostrově Utoya zasáhli nás všechny jakkoliv silně. Po stránce filmové jde ale o zvláštní film, který nám toho nejvíce řekne při úvodních a závěrečných titulcích. Většina stopáž zahrnuje schovávání v lese nebo pod skálou. Potom ale musíte mít herce, kteří ten strach dokáží hrát a kteří těch 15 minut na jednom místě dokáží utáhnout. A tady právě Utoya skřípe. Herci se sice snaží hodně, jenže po 3x už Vás to pomalu přestává zajímat. Je zde sice několik scén, při kterých jsem si řekl "tyvole", jenže na 90 minutový film je jich málo (finále, holka s telefonem, rozuzlení s klukem v bundě). Nefunguje to jako survivor horor a jako thriller je film jednoduše prázdný. Jediné co mohu pořádně ocenit je kameraman, který 5 dní běhal po lese na jeden záběr. Události jsou to ale příšerné, o tom se bavit ani nemusíme.