• Krátkometrážní

Skate of mind 3 (2018)

Pokud jste fanoušci skateu, je tohle povinnost. Pokud nemáte tenhle sport rádi, bude vás bavit tenhle dokument bavit díky cestování. Skvělý záběry, Maxe jsem našel před pár týdny a jeho tvorba je parádní. Profi střih, skvělá hudba i záběry. 80 minut nabitý energií.

Sherlock - Reichenbašský pád (2012) (epizoda)

Totální masterpiece. Za mě asi vrchol televizní produkce a nejlepší epizoda ever. Scénáristický a herecký strhující koncert.

Nový Zéland z výšky (2017) (TV film)

Vytvořit dokumentární cestopis o Novém Zélandu je lehké. Je to krásná země plná úchvatných scenérií.

Quo vadis, Aida? (2020)

Lekce historie ve dvou hodinách, bez kterých bychom se rádi obešli. Jasmila Žbanić nám neukazuje akční scény, neukazuje ani genocidu samotnou, ale když víte jak tohle skončí, ten knedlík máte v krku větší a větší. Vyprávění skrze překladatelku OSN byl skvělý nápad, najednou je divák přirozeně u všeho a jen sleduje stále větší beznaděj a neschopnost OSN ochránit ti, které ochránit slíbili. Jasna Đuričić předvádí herecký koncert, zvládá skvěle roli matky i překladatelky a já stále doufal, že se jí nějakou skulinkou podaří dosáhnout toho, co na konci chtěla (nechci spojlovat). Nemá to patos, ale o to víc je "Quo vadis, Aida?" strhující a ke konci absolutně klaustrofobický film. Ukázka morálního a lidského dna skrz vynikající filmařinu, od atmosféry, přes herce až po závěrečnou scénu, ze který vám nebude do breku, ale budete v šoku z toho, co se tehdy v roce 1995 stalo. Film roku?

Duna (2021)

Audiovizuální orgasmus. Asi ještě nikdy jsem neviděl tak opojnější a krásnější film než Duna. Když se vydáme do pouště a u toho Zimmer zase jednou do toho šlápne, ten opojný pocit proletí tělem jak elektřina. Vypadá to fantasticky. Zatím jsem neviděl předchozí pokusy o zfilmování, hry jsem možná jako dítě hrál, ale příběh jsem nevnímal, takže tohle je moje první zkušenost se světem Duny. Tudíž mi první polovina film vůbec nevadí, je vysvětlovací, diváka nenásilně uvádí do příběhu a celé to vypadá nádherně. Pomalé tempo k tomu sedí a tady se možná dostáváme k problémům. Duna je Společenstvo prstenu. Je uvádějící, vypadá fantasticky, ale všechno to kulervoucí, co zákonitě musí přijít, přijde až s druhým dílem. U Pána prstenu mi to nevadilo, u Duny jsem se přistihl, že bych přece jen někdy chtěl víc šlápnout na plyn a nekochat se tak technickou (a hereckou) stránkou filmu. A herci? Chalamet jen potvrzuje, že je to herec od pána boha a ostatní mu prostě velmi zdatně sekundují (i ten Momoa je fajn). Pevně budu doufat, že Villeneuve zelenou k pokračování dostane, protože už tohle je v mnoha ohledech přelomový film, neumím si moc představit akčnější, rozmáchlejší a epičtější druhý díl.

Otec (2020)

Jestli vám někdy připadal Matrix nebo Počátek zmatený, na začátku Otce budete totálně mimo. Drama o 2 lidech pojednávající o tom, co se děje s lidskou myslí během stáří, demence a ztráty sebe sama vás přilepí k sedačce přesně ve chvíli první scény, "která nedává smysl". Hopkins si v 82 letech vysloužil Oscara a já jen tleskám, jakým divadlem mě tenhle pán provedl. Má to atmosféru, hloubku, neuvěřitelný herecký výkony a dialogy, ze kterých budete jen koukat. A když si spokojeně čekáte na konec, aby jste tomu dali poctivý 4*, přijde posledních 10 minut, Hopkins to rozjede na plný koule a vy ani nedýcháte. A přitom to je celý jen o jednom starým pánovi, který hledá hodinky. Masterpiece s nesmírně silným koncem, ze kterýho mi tekly slzy. Brilantní práce.

Události, komentáře (1990) (pořad)

S velkým přehledem nejzajímavější pořad České televize. Pokud nemam chuť na Události, nebo číst zprávy na internetu, tak vím, že Události, komentáře vždy budou řešit to nejdůležitější a to v přímé konfrontaci s aktéry.

Klaus (2019)

Jeden z nejlepších animáků ever. Originální scénář, skvělá animace a vánoční atmosféra v té nejčistší podobě. Je to vtipný, dojemný i veselý. Najednou jeden z nejvánočnějších filmů od Lásky nebeské a totální nářez. Krásný příběh, velmi originálně a s citem napsaný, trefil snad každou scénu do absolutního topu. Okamžitě jsem přál Jesperovi, Alvě, Klausovi a tý parádní malý Laponce, aby to celý mělo ten čistokrevný happyend, jaký od vánočního filmu čekáte. A i když to skončí tak nějak podle očekávání, konec mě i tak dokázal dojmout jako málo co v poslední době. Klaus je 10/10 budu přemýšlet, jestli jsem někdy viděl příjemnější, dojemnější a jemný animák. Pixar šoupe nohama.

Rodina na baterky (2021)

Natřískaný, hlasitý, bláznivý ale hlavně krásně funkční film! Humor je brilantní (jeho infantilnost mi nevadila, naopak mi sedla). Pes skvělej (jeho finále dokonalý), roboti skvělý a já se bavil od začátku do konce. Možná je závěr až moc utržený z řetězů, ale vlastně mi to ani moc nevadilo. A hlavně mě to bavilo od začátku do konce. Hodně mě bavil i ten přesah a rejpanec do moderní společnosti. Zjednodušeně mi to sedlo celý a jsem rád, že mě ještě něco dokáže tak překvapit a pobavit. Animák roku?

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Nekrolog našeho druhu a dokumentární masterpiece se živoucí legendou. Kam se hrabe Gréta, tento film je moje první setkání s panem Attenboroughem (i když jsem o něm měl všeobecné povědomí) a určitě budu s poznáváním jeho tvorby pokračovat. Život na naší planetě má dechberoucí kameru, která mě až nutila přemýšlet, jestli to občas není CGI. Poselstvím se mě film také celkem dost dotkl, ale osobně jeho pozitivní přístup na konci moc nesdílím. Koneckonců, proto ten "nekrolog". 80 fantastických minut se živoucí legendou.