Trojúhelník smutku (2022)

| Neon | Najzábavneší kino-zážitok od Hollywoodu. Prvé dva party sú absolútne dokonalé a scéna večere je jedným slovom brilantná a ukážkovo vystupňovaná. Humorom a intelektom preplnené, s krásne napísanými postavami, zápletkou nepredvídateľné, myšlienkou podoprené, ale zároveň ľahko čitateľné aj pre mainstream. Len neuveriteľná škoda, že ten tretí part už nie je tak silný. Neberte ma za zlé, bavilo ma to po celý čas tak, ako žiadny iný film tento rok (ehm, no), ale nemení to na fakte, že trojka bola slabšia. Koniec zprvu antiklimatický, po nejakom premýšľaní si ale hovorím, že si neviem predstaviť, ako lepšie by som to ukončil. Videné na Prešovskom filmovom festivale Pocity. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 |

Athena (2022)

| Netflix | Najlepšia kamerová práca roka. Brilantné prechody, dychberúci vizuál. Prvých 12 minút absolútne geniálnych, vkusne a efektívne predstaví zápletku a okamžite sa vyblázni s kamerou. Výborné. Druhá tretina slabšia, ale tretia to zdvyhne opäť na silne nadpriemerný kúsok, ktorý vo mne silno zarezonoval. Rovnako ako aj úplne posledná scéna. A nie, nevyhrala forma nad obsahom. Vyhrali obe. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Blondýnka (2022)

| Netflix | Nechápem hate na tento film. Jasné, ambície tu boli inde a dalo sa z toho vystrieskať oveľa viac, ale známky okolo 3-4/10 fakt neberiem. A jo, Ana to ťahá neskutočným spôsobom, je tu zranená, roztrieštená, ale veril som jej všetko. Neprehrávala, naopak preciťovala a vyšlo jej to náramne. A vizuálne je to jednoducho pastva pre oči, Dominik tomuto rozumie a využil tu každý jeden pixel a nie, striedanie formátov a farieb mi tu nevadil ani sekundu. Obsahovo to zaostáva, to určite, ale ako pocitovka to funguje bez problémov. Explicita a nahota tu nie su kontraproduktívne, ukazujú tu zraniteľnosť Marilyn a ani zďaleka tu toho nie je až tak veľa, ako som čakal. Na 8 nepôjdem, posledná tretina už bola vyčerpávajúca, ale stále si myslím, že je to dobrý film, ktorý ľudia z nejakého dôvodu nevedia prekúsnuť. | Neuležalo sa to najlepšie, znižujem, ale furt si stojím za tým, že je to prinajmenšom solídny film. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Bullet Train (2022)

| Columbia Pictures | Chápem, že pre niekoho veľmi prvoplánový pokus o neoritchieovku so šialeným vizuálom, ale mňa to chytilo. Tá neodbytnosť a jednoduchosť mi tam vlastne sedela a užil som si každý zvrat, postavu a tonu MacGuffinov. Je tam toho priveľa a v inom filme by to vadilo, tu ma to ale držalo veľmi schopne a bavilo od začiatku, do trocha over-the-top konca. Aj tak super, originálne akčňáky su v dnešnej dobe anomália a asi neexistuje nikto lepší, než Leitch, ktorý by ich točil. Čiže za mňa dostatočná spokojnosť. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Temný dům (2020)

| Searchlight Pictures | Veľmi dobrý horor, prekvapivo a dosť znamenite poháňaný hlavnou zápletkou, žiadnymi scaremi. Rebeca Hall je suprová a táto rola jej pristála ako uliata a nechcem zachádzať do spoilerov, ale spôsob, akým rejža diváka desí, je veľmi efektívny. Takýchto hororov je málo. Nie často sa stáva, že ma najviac na nich zaujme práve príbeh a tu to platí dvojnásobne. Chcel som možno viac odstrašujúcu hlavnú myšlienku, tak či tak je to super horor. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Cyberpunk: Edgerunners (2022) (seriál)

| Netflix | Takéto anime z Night City je absolútna lahoda. Hru som hral a strašne som si ju užil, čiže som sa na toto anime od štúdia Trigger tešil veľmi a jo, je to super. Páčili sa mi prepojenia s hrou v podobe rovnakého soundtracku, vizualizácie a celkovo proste cítil som, že som v tom späť. Trhá to kosti a strieka krv všade, ale keď to chce byť emočné, tak to tiež dokáže rovnako dobre. A samotné zakončenie príbehu veľmi kvitujem. Čiže... druhú poprosím! Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Jdi a dívej se (1985)

| Kino Pictures | Ťažký zážitok. Come and See nie je klasický vojnový film a predsa jeden z najlepších, aké som kedy videl. Už len fakt, že sa tu používali ostré náboje vám napovie, s akou iniciatívou sa tento film natáčal. Je to úprimné, je to drsné a veľakrát vás to úplne chytne za srdce a plače to na vás. A vy nemôžete nič urobiť. Iba prísť, a pozerať sa. Naposledy som bol takto zasiahnutý pri Schindlerovom zozname. Tie filmy majú toho dosť spoločné, ale každý vás dostane inak. Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 |

Synecdoche, New York (2008)

| Sony Pictures Classics | Jasné, kaufmanovinu som ani neočakával nejak pochopiť, ale chcel som jednoducho viac. Mal som pocit, ako keby mi film silou mocou zrážal nohy ďalšími twistmi a udalosťami práve vtedy, keď som si myslel, že som na to prišiel, čo sa tam deje. Zatiaľ čo mi to u jeho iných filmov nevadilo, tu mi to prišlo trocha na silu. Solipsizmus a existencionalizmus to ale opisuje veľmi pekne, ale nie dosť uspokojujúco na to, aby som bol spokojný. Chcel som silnejší dramatický oblúk. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

| Miramax Films | Nedokážem si neužiť film, kde je každá scéna ikonická a kde - to proste všetko klaplo. Od zasadenia, cez nekonvenčný scenár a postavy, až po záver, ktorý vám vytrhne srdce z hrude, aký je nervydrásajúci a vlastne dokonalý. Pred štyroma rokami som sa nudil a ohŕňal nos nad absenciou príbehu a dĺžkou celého filmu, dnes sa ale klaniam a naplno som tento kult skonzumoval. Úplne do dna, plne nasýtený Tarantinovým umom pre film. Lepšie to asi byť nemohlo. Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 |

Marcel, ulita s botami (2021)

| A24 | Malý, milý filmík, kde na poli 90 minút vám malá mušľa vyrozpráva celý jej život a vy sa prizeráte a uvedomujete si, že s ňou vo veľa veciach aj súhlasíte. Je to úprimné, je to vtipné, ale vo výsledku trocha plytké. Vzťah medzi tvorcom a mušľou pekný a vizuálne to vyzerá strašne príjemne, ale nezlostil som sa, keď to skončilo. Na jedno zhliadnutie ale viac než uspokojujúce. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |